(1854 - 1918)

Paul (poruštěno na Pavel Karlovič) von Rennenkampf se narodil 29. dubna roku 1854 na zámku Pankul nedaleko estonského Tallinnu do šlechtické rodiny. Jeho předci přišli do Ruska z Německa a dnešního severního Estonska v průběhu 17. století.
Roku 1870 vstoupil do armády, jak bylo v jeho rodině zvykem, a byl přiřazen k 89. Bělomořskému pěchotnímu pluku. Brzy zjistil, že pro dosažení důstojnické hodnosti je důležité mít patřičné vzdělání. V roce 1871 nastoupil na Helsinské pěchotní junkerské učiliště, které úspěšně zakončil o dva roky později.
Aby získal nejlepší možné vzdělání, jaké mu mohlo Rusko poskytnout, přihlásil se roku 1879 na nejprestižnější vojenské učiliště - Nikolajevskou akademii generálního štábu. Dostat se na tuto školu nebylo vůbec jednoduché. Z 1500 uchazečů vybrali pouze 147, mezi nimi i Paula von Rennenkampfa. Roku 1882 školu ukončil s výbornými výsledky a připojil se k 5. Litevskému hulánskému pluku. Věnoval se také psaní článků do novin, kde usiloval o návrat k časům generála Alexandra Suvorova, jehož způsob vedení boje a výcvikové metody považoval za nejlepší a nejvhodnější pro vojáky.
Mladého Paula von Rennenkampfa hnala před jeho vrozená ctižádostivost, za každou cenu prosazoval své názory (pokud nebylo jiné možnosti, i za použití síly) a nešetřil kritikou. Nebylo proto divu, že si hned v prvních měsících služby nadělal řadu nepřátel.
24. listopadu 1882 hulány opustil a zamířil ke 14. armádnímu sboru, kde byl přijat mezi štábní důstojníky. Působil zde do 25. září 1884. V roce 1885 byl pověřen vedením 12. Achtyrského husarského pluku (pro zajímavost: od roku 1877 u něj sloužil i pozdější Rennenkampfův konkurent - Alexander Vasiljevič Samsonov). Tento pluk, který měl již od svého založení roku 1651 velkou úctu společnosti, si svou skvělou pověst pod Paulovým vedením ještě vylepšil. Generál Dragomirov prohlásil: "Když jsem von Rennenkampfa viděl, napadlo mě jediné: Jednoho dne z něj bude velký vojevůdce. Možná jednou budeme jeho dovednosti ve válce potřebovat."
25. září roku 1886 byl Paul jmenován štábním důstojníkem Varšavského vojenského okruhu, 2. listopadu téhož roku byl přijat do štábu i v Kazani. 31. října 1889 znovu změnil místo, když byl zařazen do seznamu důstojnického štábu 2. armádního sboru. V následujícím roce byl povýšen na plukovníka a jmenovali ho náčelníkem štábu Osovecké pevnosti. Další pocty se mu dostalo 26. března 1891, kdy ho car Alexander III. učinil velitelem 14. jezdecké divize.
Zářivá hvězda Paula von Rennenkampfa však stoupala stále výš. Od dubna do října roku 1892 sloužil u 41. Jamburgského dragounského pluku, od 12. prosince 1895 vedl 36. Achtyrský dragounský pluk a 25. listopadu 1899 byl jmenován náčelníkem vojsk Zabajkalské oblasti a povýšen na generálmajora.
O rok později si mohl poprvé vyzkoušet boj v praxi, když jej Ruské impérium povolalo do Číny, aby pomohl potlačit Boxerské povstání.
Během Boxerského povstání Číňané bojovali proti světovým velmocím, které ovládaly čínské přístavy, řídily obchod a jejich vlivy postupně vytlačovaly tradiční kulturu. Když roku 1899 zemi postihla neúroda a vypukl hladomor, vzaly všechny pochybnosti za své. "Mořští ďáblové" musí okamžitě opustit Čínu. V červnu 1900 vzpoury a touha po nezávislosti zachvátily i hlavní město, Peking. Nespokojení rolníci ubili německého vyslance a ovládli zahraniční čtvrť města. Reakce mocností na sebe nenechala dlouho čekat, své vojáky vyslala Francie, Itálie, Japonsko, Německo, Rakousko-Uhersko, Rusko, Spojené státy americké a Velká Británie. Padesátitisícovému vojsku veleli Alfred von Waldersee a Edward Seymour. Špatně vyzbrojené a nejednotné čínské oddíly nepředstavovaly pro armádu osmi zemí velkou překážku. Již 14. srpna 1900 padl Peking.
Konflikt byl oficiálně ukončen 7. září 1901. Porážka měla pro Čínu katastrofální následky: vítězům vyplatila reparace ve výší 150 miliónů liber a musela se smířit s přítomností cizích vojsk v Pekingu.
Paul von Rennenkampf byl za svou účast v povstání oceněn Řádem sv. Georgije IV. a III. stupně. Ještě v průběhu války, 24. července 1901, byl jmenován velitelem 1. jezdecké divize.
O necelé tři roky později si Paul mohl znovu pocvičit své vojenské a velitelské schopnosti. 1. února 1904 přijal vedení Zabajkalské kozácké divize, s níž o sedm dní později vyrazil do boje proti Japonsku. Vztahy mezi oběma státy se zhoršovaly od posledních desetiletí 19. století, bájným "jablkem sváru" bylo území Korejského poloostrova a Mandžuska.
Se svými kozáky Paul prošel většinou pozemních bojů, včetně drtivé ruské porážky u Mukdenu. Názory na jeho působení ve válce se rapidně liší: pro cara Mikuláše II. byl von Rennenkampf hrdina, který si zaslouží úctu a obdaroval ho zlatou zbraní posázenou brilianty. Alexander Samsonov naopak tvrdil, že je to zrádce. Vytýkal mu, že mu nepřišel na pomoc, když se octil v obklíčení a místo se svými vojáky vyrazil do severovýchodní Koreje. Když se oba generálové setkali po bitvě u Mukdenu na místním nádraží, vzájemně si zanadávali a poprali se, jak zmiňuje Pátrač ve své skvělé práci o Tannenbergu.
31. srpna 1905 byl Paul von Rennenkampf jmenován hlavním velitelem všech ruských sil na Dálném východě a 9. listopadu přijal vedení 7. Sibiřského armádního sboru.
Počátkem roku 1905 začínalo být všem jasné, že válka na východě nevypadá pro Rusko vůbec dobře. Lidé byli s jejím průběhem nespokojeni a hledali viníka. Dlouho po něm nepátrali, za všechno může car. Jeho vinou není práce a ti, kteří jí mají, dřou v nesnesitelných podmínkách. Rusové už měli dost carského útlaku, chtěli změny, nezávislost a svobodu. Z hlavního města, Petrohradu, se revoluční ideje rozšířily do celé země. I na daleké Sibiři, kde pobýval von Rennenkampf, lidé vytáhli do ulic. Car si znovu vyžádal jeho služeb a pověřil ho, aby sibiřská povstání potlačil. Paul se spojil s generálem Alexandrem Nikolajevičem Meller-Zakomelským a pustili se co práce.
V lednu 1906 dostali za úkol dobýt odbojné město Čita, které využilo všeobecných zmatků a v prosinci 1905 vyhlásilo nezávislost. Svůj malý státeček nazvali Čitinská republika. 22. ledna dorazila kárná výprava von Rennenkampfa k městu, ovládla jej, pozatýkala revolucionáře a v následujících dnech je popravili. Čitinská republika přestala po několika týdnech existovat. Myšlenky na svržení carského režimu však přetrvaly.
3. června 1906 se von Rennenkampf stal velitelem Sibiřského armádního okruhu. Od svých vojáků získal přezdívku "Žlutá smrt" podle žlutých lampasů na uniformě kozáckého zabajkalského vojska, již generál s oblibou nosil.
6. října 1910 byl povýšen na generála kavalérie, radost mu kazilo pouze to, že ve stejném roce týž titul obdržel i Alexander Samsonov. O dva roky později Paul opustil Sibiř a 20. ledna 1913 přijal místo náčelníka štábu Vilenského vojenského okruhu s centrem v lotyšské Rize. Generál Vladimir von Dreyer na jeho pobyt v Pobaltí vzpomíná takto: "Za celý svůj život jsem nepotkal lepšího učitele a vychovatele našich důstojníků."
28. června 1914 byl v Sarajevu spáchán atentát na Františka Ferdinanda d'Este, Rakousko-Uhersko vypovědělo válku Srbsku a celá Evropa se připravovala na ofensivu. Chystalo se i Ruské impérium, Mikuláš II. jmenoval svého bratrance Nikolaje Nikolajeviče vrchním velitelem vojsk a svolal vybrané generály, aby z nich vytvořil generální štáb. 19. července 1914 car von Rennenkampfa pověřil vedením 1. ruské armády. 30. července vyhlásila ruská vláda mobilizaci.
17. srpna 1914 vpadla 1. ruská armáda Paula von Rennenkampfa podporovaná 2. ruskou armádou do Východního Pruska a 20. srpna porazila německou 8. armádu pod vedením Maximiliana von Prittwitze u Gumbinnen. Nečekaný a rychlý útok vnesl do německých řad zmatek. Rusové využili své početní převahy a ovládli pás území u svých hranic. První dny války na východní frontě vypadaly pro cara a jeho vojsko velmi nadějně. Bohužel, brzy se mohli se svými úspěchy rozloučit.
Prittwitze nahradila dvojice Erich Ludendorff a Paul von Hindenburg. Jejich úkol zněl jasně: ruské armády se nesmí dostat k pobřeží Baltu a ovládnout hlavní město, Königsberg. Počáteční paniku vystřídalo pečlivé plánování. Nejprve si ujasnili, že nejdříve musí zastavit Alexandra Samsonova a společně s Maxem Hoffmanem vymysleli zničující plán. Byli si dobře vědomi, že vztahy mezi von Rennenkampfem a Samsonovem jsou na bodu mrazu. Naplánovali, že zároveň zaútočí na 2. ruskou armádu z obou křídel a pokusí se ji obklíčit. Díky neochotě vzájemně spolupracovat, již podněcoval i velitel Severozápadního frontu - Jakov Žilinskij - si 1 a 2. ruská armáda předávala informace se zpožděním a ztrácela přehled o situaci na bojišti.
23. srpna 1914 začala bitva u Tannenbergu, kterou skvěle popsal Pátrač ZDE. Nemá smysl ji tu rozebírat podruhé, takže raději pokročíme dále:
Poté, co se německá 8. armáda úspěšně vypořádala s Alexandrem Samsonovem, zaměřila své zbývající síly na von Rennenkampfovu 1. armádu, která se po bitvě u Tannenbergu stáhla na východ, do bažinaté oblasti Mazurských jezer. Žilinskij nařídil, aby raději ztratili všechny vojáky, ale nesmí ustoupit. Paul von Rennenkampf by jeho přání jistě rád vyhověl, ale brzy se ukázalo, že udržet Mazurská jezera není v jeho silách. 9. září Němci prolomili ruskou obranu a zaútočili na levé křídlo 1. r. armády. Druhý den Žilinskij pochopil, že si nesmí dovolit ztratit další desetitisíce mužů a nařídil okamžitý ústup z Východního Pruska. 13. září se Rusové stáhli za řeku Němen a ocitli se tak zpátky na svém území.
Po dvou porážkách se car rozhodl, že si von Rennenkampf zaslouží dostat ještě jednu šanci v bitvě o Łódź. 11. listopadu 1914 9. německá armáda Augusta von Mackensena zaútočila na von Rennenkampfovy oddíly rozmístěné jižně od řeky Vistula a zajala na 12 000 vojáků. Bleskový německý útok způsobil zmatek v ruském štábu a mezi 1. a 2. r. armáda (po sebevraždě Alexandra Samsonova ji převzal Sergej Michailovič Scheidemann) ztratila mezi sebou kontakt. 2. r. armádě hrozilo obklíčení a velkokníže Nikolaj Nikolajevič nechtěl dopustit, aby se opakoval scénář bitvy u Tannenbergu. Povolal si proto na pomoc 5. armádu Pavla von Plehve ze Slezska. 70 mil, které ji dělily od Łódźe, museli ujít za dva dny. 18. listopadu vyčerpaná 5. ruská armáda zaútočila, z jihu ji podporovala vojska von Rennenkampfa. Nyní to byli Němci, jimž hrozilo obklíčení. 26. listopadu si část 9. n. armády, jíž obklíčení hrozilo, za výrazné pomoci ruských zajatců probojovala cestu ven a ustoupila k Łódźi. Její zbývající část podporovaná 2. rakousko-uherskou armádou držela pozice. Boje pokračovaly do prosince 1914, ale žádné straně se nepodařilo prolomit nepřátelskou linii. 6. prosince byly boje ukončeny, Rusové se stáhli a vydali se budovat nové obranné valy k Varšavě.
Bitva o Łódź skončila nerozhodně, Paul von Rennenkampf tedy do třetice neprohrál, ale carovi i generálnímu štábu došla trpělivost. 18. listopadu 1914 ho zbavili vedení 1. ruské armády, 6. října 1915 byl z vojenské služby propuštěn úplně.
Během Únorové revoluce roku 1917 byl zajat a uvězněn v Petropavlovské pevnosti v Petrohradě, kde měl setrvat dokud speciální komise Prozatímní vlády neprošetří všechny okolnosti jeho případu. S vypuknutím VŘSR byl propuštěn a usadil se na pobřeží Azovského moře v Taganrogu. Když město dobyli bolševici přešel do ilegality a vydával se za řeckého obchodníka jménem Mandusakis.
V noci na 16. března 1918 jej bolševici objevili a znovu zatkli. Slíbili mu, že pokud se přidá na jejich stranu a zaujme místo velitele ve formující se Rudé armádě, nic se mu nestane. Paul von Rennenkampf však prohlásil: "Jsem starý, nebudu dlouho žít. Pro to, abych se zachránil, nezradím svou zem. Dejte mi dobře vycvičenou a vybavenou armádu a rád s ní půjdu bojovat proti Němcům. Vy ale takovou armádu nemáte. Vést vaše lidi k porážce nemohu.."
Koncem března 1918 podepsal Vladimir Alexandrovič Antonov-Ovsejenko, jeden z hlavních organizátorů převratu, nad von Rennenkampfem rozsudek smrti. V noci na 1. dubna ho odvezli z Taganrogu a vysadili nedaleko železniční trati. Zde ho přinutili si vykopat svůj vlastní hrob a podrobili ho krutému mučení. Podle jedné verse mu dokonce zaživa vypíchli obě oči než ho "konečně" zastřelili. Dlouhé utrpení prý generál nesl s noblesou, nedával najevo svou bolest..
Bylo mu šedesát tři let.
Paul von Rennenkampf byl třikrát ženatý, zůstaly po něm tři dcery - Iraida Erminia Edler(1885-1951), Lidia (* 1891) a Taťjana (* 1907). Matkou jeho nejstarší dcery Iraidy byla Adelaide Franciska Ottovna von Talberg (1859-1888). O dalších osudech jeho rodiny se mi bohužel nic vypátrat nepodařilo..
FOTOGRAFIE PAULA VON RENNENKAMPFA:



A ještě několik snímků z východní fronty roku 1914, více je jejich ke zhlédnutí tady:

..Ruská polní kuchyně ve Východním Prusku..

..Tábor v Haliči..

..Cesta Rusů na frontu..
ZDROJE:
http://www.hrono.ru
http://www.emc.komi.com
http://www.peoples.ru
http://ru.wikipedia.org
http://www.firstworldwar.com
http://www.grwar.ru
http://www.maison-russie.fr
______________________________
Přivítám jakékoli dotazy, obrázky, nové informace apod. Budu zároveň ráda za možnou opravu údajů v textu (nejsem žádný znalec WW1) a těším se na případnou diskusi..