VIII. díl. Francie 1940. Č 31.

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6940
Registrován: 28/10/2005, 13:43

VIII. díl. Francie 1940. Č 31.

Příspěvek od michan »

VIII.díl. Francie 1940. Č 31.

Průběh plánování - z jednotlivých období „ Fall Gelb“ na mapě.

Obrázek


Datum prováděcího rozkazu plánu „Fall Gelb“ zní 19. října 1939 a autorem strategického základu je Adolf Hitler.Adolf Hitler, který samotným plánem nadšen není. A tak již 25. října 1939, mimo již vzpomínané poznámky, vznáší Hitler dotaz, jestli by při provádění bojových operací nešlo nepřítele odříznout „na jih od Namuru“ (Namur je město na řece Máse). Od Haldera se dozvěděl, že takový útok je neproveditelný. Řekli jsme také, že Hitler nekonvenčně do „Fall Gelb“ „vrtá“ a 29. října 1939 je plán pozměněn v tom smyslu, že Holandsko zůstane neutrální. Hitler totiž tehdy věřil, že se mu podaří Holanďany přesvědčit, aby se do války nevměšovali ( s jejich deseti divizemi), a to i za předpokladu, že Wehrmacht při útoku na Belgii projde přímo nizozemským městem Maastricht. A již druhý den, tedy 30. října 1939, se Hitler svěřuje svému náčelníku operačního štábu OKW Jodlovi se svým „nápadem“ – soustředit útok na průrvu u Arlonu a po průchodu Ardenským lesem udeřit na Sedan.
Zodpovědět v této souvislosti otázku zda lze vůbec s německými tanky postoupit úzkými, lesními, klikatými silničkami Arden, tak to dovedl v německé armádě jediný člověk – Heinz Guderian. A tady je takový mírný historický rozpor - ze zápisů OKW je vidět, že průchod Ardenami měl na Hitlerův rozkaz prokonzultovat s Guderianem Keitel (náčelník OKW). V knize – Guderian – od Kenneteha Mackseye – je sice setkání Guderiana s Keitelem popsáno, ale Guderian sám se ve svých pamětech o takovém setkání nezmiňuje (mohlo být telefonické, protože Hitler se o průchodu Ardenami od Keitela dozvěděl), Guderian totiž tvrdí, že se o plánu – průchod Ardenským lesem – jednalo až během jeho schůzky s Mansteinem.
Co je však jisté?
Jisté je, že konzultace s Guderianem byla pro plánovače OKW i OKH a samotného Hitlera důležitá, neboť Guderian oblast Arden velmi dobře znal z doby 1. světové války. Guderianovo dobrozdání znělo, že přesun a zásobování jeho tankových a motorizovaných divizí je i přes Ardenský les a tamní horský terén proveditelné.
Samotný plán „Fall Gelb“ od OKH vyvolal přímou odezvu u Skupiny armád A. Její velitel von Rundstedt

Obrázek


napsal svému nadřízenému Brauchitsovi (vrchní velitel OKH) dlouhý dopis s vysvětlením, proč je podle jejich názoru nemůže takový plán vést k rozhodujícímu vítězství. To byl jeden dokument. V dalším dokumentu pak Rundstedt zaslal dopodrobna propracovaný návrh (Mansteinův), podle kterého je přeneseno hlavní těžiště útoku z Bockovi Skupiny armád B na severu na jeho, Rundstedtovy, jižnější síly, Skupinu armád A, které jsou rozloženy na východ od Arden.
Tato Rundstedtova korespondence s OKH byla na OKH založena (do složek v archivu) s tím, že se v OKH domnívali, že jde zase jen o další ukázku špatných vztahů mezi Rundstedtem a jeho severním sousedem von Bockem, a že tyto návrhy Rundstedta neslouží k ničemu jinému než k získání větší moci, slávy a významu pro jeho Skupinu armád A.
Prostě Mansteinův plán byl založen na OKH do spisů a zapomnělo se na něj.
Dokonce Franz Halder ve svém deníku vyjádřil názor, že by se Mansteinovo memorandum raději nemělo k Hitlerovi ani dostat.

Generálplukovník Franz Halder náčelník štábu OKH.

Obrázek


Ale to se nestalo.
Byl to právě tento „Mansteinův plán“, který změnil tvář Evropy a vešel do všech učebnic historie.
A jaký byl další vývoj po časové ose?
Tak dne 3. listopadu 1939 navštívil Walter von Brauchitsch – vrchní velitel OKH

Obrázek


– velitelství Skupiny armád A v Koblenzi (Koblenci), kde se od samotného Mansteina osobně dozvěděl o jeho plánu a připomínkách k „Fall Gelb“ do všech podrobností.
Tehdy na Brauchitsche „Mansteinův plán“ příliš velký dojem neudělal a navíc tady velitel OKH řekl, že na jejich plánu nejde v podstatě nic změnit.
Něco však Brauchitsch přece jenom udělal – slíbil Skupině armád A 2 motorizované (mot.) pluky a jednu obrněnou (td) divizi ze záloh – to však bylo pro Skupinu armád A – Mansteinův plán – hodně málo. Manstein se touto situací nenechal odradit a dál bombardoval OKH svými memorandy (celkem jich bylo 6) k plánu „Fall Gelb“.
Nutno v tuto chvíli říci, že tehdy byl Brauchitsch pod silným časovým tlakem, neboť nikdy nevěděl, kdy bude plán „Fall Gelb“ spuštěn a tak se změnám bránil, neboť si myslel, že změny se mu do plánu nepodaří zanést. On totiž již do listopadu 1939 přišel několikrát krycí kód pro soustřeďování jednotek Wehrmachtu, ale samotný útok byl pokaždé pro špatnou předpověď počasí odložen.

Abychom měli představu o čem je řeč ( někde jsme to již říkali) – plán „Fall Gelb“ byl od října 1939 do 10. května 1940 odložen 29x – slovy dvacet devětkrát.

Během takového jednoho odkladu pro špatné počasí – bylo to 11. listopadu 1939 – náhle z ničeho nic rozkázal Adolf Hitler, který si mezitím nastudoval možnosti v Ardenském lese na své operační mapě – aby se Guderiánův – XIX. Panzerkorps /2 td a 1 (mot.) divize/ – my budeme používat 19. ts – připojil ke Skupině armád A se soustředěním a pozdějším útokem směrem k Sedanu.
Tehdy tento krok vlastně asi moc neznamenal a v celkovém kontextu se uvažovalo, že to je jen taková lest k odvrácení pozornosti, neboť tehdy – v listopadu 1939 – stále veškerá tíha útoku spočívala nadále na von Bockovi a jeho severní Skupině armád B.
Když Guderian se svým 19. ts dorazil do svého nového postavení v Koblenci, setkal se samozřejmě s Mansteinem, tehdy náčelníkem štábu Skupiny armád A.
Manstein se na Guderiana tehdy okamžitě obrátil s problémem, zda je možné německé tanky přesunout Ardenským lesem.
Totiž až do tohoto setkání – v listopadu 1939 – Manstein jenom „předpokládal“, že je takový přesun možný.
Je zajímavé, že historie říká, že Adolf Hitler již tehdy v listopadu 1939 názor svého největšího tankového odborníka Guderiana znal, a svým osobním rozkazem sem jeho 19. ts přeložil, jak mnozí předpokládali proto, aby se Guderian s tímto problémem vypořádal na místě prakticky.
Ale pokračujme - ani když sem přišel Guderiánův 19. ts, nebyla ještě úderná síla Skupiny armád A nijak veliká, a podle Guderiánových vlastních odhadů zde ještě nebyl dostatek vojsk, které by prorazily francouzskou obranu na řece Máse.
Celou situaci v listopadu 1939 ještě komplikoval Hitlerův rozkaz k útoku na samotný Sedan, kterým byl Adolf Hitler posedlý.
Hitler navíc v tu dobu připomínal svým generálům, že musí být stále připraveni poskytnout Guderiánovu 19. ts, v případě potřeby, veškerou pomoc a přesunout i třeba veškeré jednotky na podporu Skupiny armád A, jestliže bude jejich postup vypadat nadějně. Adolf Hitler byl stále instinktivně přitahován k Sedanu, ale přitom si v listopadu 1939 ještě v plném rozsahu neuvědomoval význam Mansteinova plánu, který měl umožnit jedním grandiózním krokem proniknout od Arden až na francouzské pobřeží a rozdělit tak spojenecké armády vedví.
Hitler si také neuvědomoval, že časová ztráta, která by tehdy vznikla stahováním rezerv a přesunováním divizí od jiných Skupin armád k Skupině armád A, dle jeho rozkazu, může být v takové situaci pro celé tažení na Západ osudné a může skončit katastrofou.
Adolf Hitler hovořil dne 27. listopadu 1939 s Rundstedtem a Guderianem, chtěl zjistit, jaká je současná situace ve frontových oblastech. Právě při tomto rozhovoru Adolf Hitler začal – stejně jako před polským tažením v září 1939 – podrobně rozebírat všechny detaily plánu a to až po úroveň jednotlivých pluků Wehrmachtu. Za tímto účelem vyslal také do Koblence svého adjutanta a ten se vrátil s novinkami o Mansteinových návrzích. Teprve takto, na konci listopadu 1939, dorazilo jedno ze šesti Mansteinových memorand konečně k samotnému Adolfu Hitlerovi.

Již jsme si řekli, že odložení „Fall Gelb“ se konalo 29x.
V průběhu podzimu a zimy 1939 – 1940 tak byl rozkaz k spouštění útoků „Fall Gelb“ neustále vydáván a neustále odvoláván!!!
A právě takto vydal Adolf Hitler i dne 10. ledna 1940 rozkaz, že útok začne 17. ledna 1940, protože meteorologická služba ve své předpovědi slibovala na celý jeden týden, chladné, mrazivé počasí, které zpevní terén pro postup motorizovaných vojsk a pro Luftwaffe bude po celou dobu jasné nebe.
Ale jaké to bylo riziko – leden 1940, tak to přesně ilustruje událost – letecká „nehoda“ – ke které došlo právě tohoto 10. ledna 1940, kdy Adolf Hitler jednal ve svém kancléřství se svými náčelníky sboru o útoku na Západ.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6940
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

VIII.díl. Francie 1940. Č 32.

Problém „mimořádné události z 10. ledna 1940“ začal v důstojnické jídelně letecké základny u Münsteru večer předtím - 9. ledna 1940. Tady si štábní důstojník major Helmut Reinberger, jak jinak než nad sklenicí piva, stěžoval na nepohodlí při cestě vlakem na štábní poradu, která se měla konat právě 10. ledna 1940 v Kolíně. Jeho společníkem byl rovněž major, letec z 1. světové války major Erich Hönmanns, který se nabídl, že ho do Kolína vezme spojovacím letadlem Messerschmitt Bf 108, viz na Palbě od Hans S.:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2477
Když vyletěli počasí se rychle změnilo, vál silný vítr, byla námraza a také velkým přívalem sněhu se změnila krajina - to vše se spojilo proti těmto - „nezodpovědným kamarádům“. Následovalo to, co následovat muselo a pilot zabloudil.
Štábní důstojník major Helmut Reinberger s sebou vezl tašku plnou rozkazů pro vzdušně výsadkovou divizi v Kolíně, která měla zasahovat v Belgii v rámci „Fall Gelb“. Bylo to v rozporu s platnými předpisy, které zakazovaly dopravovat jakékoli tajné písemnosti letecky.
Marně hledal pilot nějaké známé orientační body.

Mapa odchylky, které se pilot major Hönmanns dopustil.

Obrázek


Hledal je tak dlouho až mu došlo palivo a musel nouzově přistát na poli u Malines na belgické straně hranic.
http://www.battlefield-travel.com/popup/4535

Teprve tehdy si oba „kamarádi z mokré čtvrti“ uvědomili co se stalo, a že budou zajati. Chtěli tajné dokumenty spálit, ale oba byli nekuřáci a tak si museli zapalovač půjčit od belgického rolníka. Než vůbec papíry začaly hořet , dorazili belgičtí četníci. Četníci oba důstojníky zajali a zavřeli je do domku, který stál opodál. I v tomto domku se pokoušeli páni majoři tajné dokumenty spálit, tentokrát už v kamnech. Četníci a přivolaní vojáci dokumenty majorům konečně odebrali a předali je nevyššímu belgickému velení. Belgické vrchní velení je pak předalo Spojencům. Všichni, včetně Spojenců, kteří dokumenty studovali si mysleli, že jde o klauniádu, především si však mysleli, že jsou dokumenty nastrčené, a že jde o dezinformační kampaň, jejíž účel jim nebyl jasný.
Ale ani v Německu, kde by člověk předpokládal změnu celého útoku, se nic nestalo. Žádná změna, například ve prospěch Mansteinovy varianty se zde po této aféře nekonala.
Hlavy padaly, to jo (v záchvatu hněvu odvolal Hitler velitele 2. letecké armády a nahradil jej Albertem Kesellringem – který, jak se později ukázalo, byl jedním z nejtalentovanějších generálů celé 2. světové války), ale o nějaké významnější změně strategie v plánu „Fall Gelb“, na velitelském shromáždění v Bad Godesbergu dne 25. ledna 1940 nepadla žádná zmínka. I po tomto shromáždění zůstávala stále většina mobilních jednotek (td a mot.) u Bockovy Skupiny armád B a Skupina armád A byla stále tak silná, že by se tak sotva dostala k řece Máse.
V lednu 1940, využívaje této aféry s „odevzdanými dokumenty“, posílá dne 12. ledna Rundstedt své další memorandum, když jasně chtěl skandálu využít, aby přesvědčil vrchního velitele o svém plánu. Na tomto memorandu Rundstedt trval s takovou otevřeností, že to až hraničilo se vzpourou, ale byl opět odmítnut.
A to už se OKH, a v něm Brauchitsch a Halder, rozčílili tak, že se rozhodli s Mansteinem, jehož plánu se toto Rundstedtovo memorandum týkalo, skoncovat. Erich von Manstein

Obrázek


byl přeložen k XXXVIII. – my budeme používat 38. as (armádní sbor) – na druhém konci Německa na Východě. To přesto, že na Západě bylo tehdy volné místo velitele 41. ts, který nakonec dostal služebně mladší generál než byl Manstein - generál Georg-Hanse Reinhardt.

V průběhu února 1940 se konala taktická cvičení, kterými si chtěl Halder a Brauchitsch ověřit i Mansteinovy návrhy k plánu „Fall Gelb“. V průběhu jednoho takového cvičení, při vyhodnocování leteckého průzkumu, dostal štáb do ruky situaci, na které byl zachycen přibližovací manévr Wehrmachtu přes Ardenský les směrem k francouzským hranicím. Celé cvičení bylo o vytížení lesních cest, o kapacitách parkovacích ploch, o průběhu tankování motorizované techniky Wehrmachtu a o PVO během přesunů. Samozřejmě součástí tohoto cvičení byly i simulované, velice silné letecké útoky Spojenců. Na samotného Brautchitsche a jeho náčelníka štábu Haldera udělalo toto cvičení a vyhodnocení snímků i protokolů velmi silný dojem.
Náčelník štábu OKH generál Halder po cvičení došel k závěru, že plánovaný útok přes Ardenský les by mohl uspět za toho předpokladu, že by Skupina armád A dostala podstatně větší část tankových jednotek. Halderovi trochu dělalo starosti nebezpečí leteckých útoků ze strany Spojenců a také si nebyl zcela jist, zda by se tankové jednotky v čele útoku měly odpoutat od motorizované pěchoty. Halder se tehdy také začal zabývat problémem – jak dostat pod nepřátelskou palbou tanky přes řeku Másu.
Když to shrneme, začínal po taktických cvičeních Halder věřit, že má Manstein pravdu, i když tehdy si myslel, že by se tankové sbory měly zastavit na Máse a počkat na pěchotu a dělostřelectvo. Halder tehdy navrhoval překročit řeku Másu 9., nebo 10. den ofenzívy….
Tato myšlenka při hodnocení cvičení přímo vyděsila Guderiana, velitele 19. ts, a také velitele 14. tehdy sboru motorizované (mot.) pěchoty generála Gustava von Wietersheima. Ti ihned začali Halderovi vysvětlovat, že taková ztráta hybného momentu útoku (zastavit tanky a čekat na pěchotu) by celou operaci zničila a jestli to chce velení udělat, že k němu oba generálové ztrácí důvěru. Halder s oběma generály nesouhlasil. Manstein už se tohoto rozhovoru neúčastnil, neboť již nastoupil do nové funkce (velitele 38. as) a Rundstedt, který až do této doby všechny Mansteinovy závěry jednoznačně podporoval, tak ten při této poradě zaujal vyhýbavé stanovisko. Všichni účastníci porady se rozešli s velmi nepříjemnými pocity.

V sobotu dne 17. února 1940 byl generál Manstein pozván na oběd s Adolfem Hitlerem. Hitler měl totiž ve zvyku pořádat neformální schůzky s nově jmenovanými generály, a u tohoto oběda byli hned 3 další generálové, jako velitelé sboru. Zajímavostí je, že na tomto obědě byl i Erwin Rommel, který před týdnem převzal velení 7. td. To, že se mohl Rommel účastnit oběda s důstojníky, kteří byli o postavení výš, znamenalo, že se Rommel těšil mimořádné přízni Adolfa Hitlera.
Když skončil oběd, pozval Hitler Mansteina do své pracovny, kde ho vyzval, aby mu vyložil své představy o nadcházející válce na Západní frontě.
Tady je nutno říci, že 4 dny předtím, dne 13. února 1940, Adolf Hitler kritizoval plán OKH – původní „Fall Gelb“ – tak energicky, že k vytvoření podrobné studie, do níž by byly zapracovány Vůdcovy výhrady, muselo OKH nasadit 2 štábní plukovníky.
Adolf Hitler Mansteinovi naslouchal a vlastně jen stále přikyvoval – Hitler prostě souhlasil.
„Mansteinův plán“ byl smělý, byl „podivuhodný“, a takovéto projekty Adolfa Hitlera vždy přitahovaly.
Manstein předvedl chladné profesionální kalkulace geniálního, profesionálního, strategicky skvěle myslícího mozku, když všechny jeho vyřčené myšlenky potvrzovaly Hitlerovy intuice o průchodu Ardenským lesem a útoku na Sedan. Kromě tohoto však všechny Mansteinovy kalkulace přinášely naději na rychlé ukončení války, které Hitler tehdy potřeboval. Hitler již třeba kvůli nedostatku munice nepotřeboval žádnou vleklou opotřebovací válku, z které měl přímo hrůzu.
Jestliže předtím byli důstojníci štábu OKH krátkozrací, tak po tomto obědě (a „sprdunku“ od Hitlera před čtyřmi dny) ihned věděli odkud fouká vítr.
Již druhý den, tedy 18. února 1940, předstoupil Halder před Adolfa Hitlera s novým plánem „Fall Gelb“ s kódovým označením „Sichelschnitt“ – Sek srpem – ( do týdne – do 25. února 1940 byly perfektně zpracovány dle nejlepších tradic generálního štábu Německa všechny prováděcí směrnice), který byl naprostým převrácením všeho, co tehdy OKH nabízelo. Plán byl nejen v naprostém souladu se základními Mansteinovými myšlenkami, ale v mnoha ohledech zacházel nový plán mnohem dál, než se dosud kdokoliv odvážil navrhnout.
O tom, kdo je skutečným autorem plánu „Sek srpem“ nepadla ani zmínka, Halder jen nadhodil neurčitě – „Nyní jsme se tedy vrátili k původnímu záměru“.
Manstein tak v tuto dobu zůstal u svého 38. as ve vzdáleném městě Liegnitz…

Již v říjnu 1939 němečtí kryptologové rozluštili francouzské vojenské šifry a monitorovali francouzský radiový provoz. Radiový provoz tehdy potvrzoval, že v okolí Sedanu je právě ten slabý bod francouzské obrany, a to v místě dotyku dvou francouzských druhořadých divizí.

Postavení německých Skupin armád B, A a C, včetně postavení jednotlivých německých Armád ( A). Mapa zároveň ukazuje rozložení francouzských Armád ( A). Vše k datu 10. května 1940 dle Fall Gelb..

Obrázek


Z nově vzniklého plánu „Fall Gelb“, nyní prováděcího „Sichelschnitt“ – Sek srpem – vyplynulo, že k úderu na tento slabý bod francouzské obrany byla Skupině armád A přidělena nyní ještě taková malá tanková armáda (Panzergruppe Kleist), která se skládala z pěti tankových divizí – čímž měla Skupina armád A celkem 7 tankových divizí /8. td, 6. td, 10. td, 2. td, 1. td, 7. td a 5. td a také 20. a 2. (mot.) divize/ a Bockově Skupině armád B zůstaly jen 3 tankové divize (4. td, 3. td a 9. td).

Již jsme říkali, že počasí zimy 1939 – 1940 sehrálo při plánování „Fall Gelb“ svou roli a sehrálo by roli i při bitvě samotné, kdyby došlo k útoku podle původního plánu „Fall Gelb“ a kdyby to bylo dříve než potom byl termín skutečný (10. května 1940). Tehdy by totiž celá ofenzíva skončila buď v mlze, nebo později v blátě.
Nyní tedy, koncem února 1940, byl za den útoku zvolen 10. květen 1940.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6940
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

VIII.díl. Francie 1940. Č 33.

Proberme si blíže „Sichelschnitt“ – Sek srpem.
„Sek srpem“ byl opakem Schlieffenova plánu z roku 1914, podle kterého tehdy měli Francouzi pronikat do Německa jižně od Arden, což by umožnilo německým armádám obejít je po křídle Belgií.
„Sek srpem“ vycházel naopak jednoznačně z toho, že v roce 1940 budou Francouzi se svými britskými spojenci pronikat do Belgie a umožní tak německým armádám obejít je po křídle Ardenami.
Bylo to vlastně takové blafování na druhou, tím spíše, že to byl bezpečný plán i v tom případě kdyby se předpokládaný postup Spojenců do Belgie nekonal. I kdyby totiž francouzsko-britská armáda nepronikla do Belgie, byl by nečekaný úder Ardenami, tato ohromná síla tankových jednotek, stejně pro Spojence drtivý a stejně sliboval skvělou šanci, že bude napaden týl Spojenců a jeho jednotky budou rozděleny.

„Sichelschnitt“ – Sek srpem - přiděloval německým Skupinám armád A, B a C tyto úkoly:

1) Nejsevernější Skupina armád – Skupina armád B pod velením generála Fedora von Bocka měla zaútočit do Holandska a severní Belgie s cílem vylákat francouzsko-britskou polní armádu co možná nejdál na severovýchod a případně obsadit území odkud by ji bylo možné obejít po křídle ze severu.

2) Skupina armád C, pod velením generála Wilhelma von Leeb na nejjižnějším postavení měla přinutit k boji posádku Maginotovy linie a v případě možností touto linií proniknout.


3) Rundstedtova Skupina armád A, umístěná ve středu této ofenzivní sestavy, měla postupovat Ardenami, obsadit přechody přes ohromnou překážku, kterou byla řeka Mása (Meus) mezi Sedanem a Dinantem, a potom postupovat severozápadním směrem, podél řeky Sommy k Amiensu, k Abbeville a dále pak k pobřeží Lamanšského průlivu. Skupina armád A k tomu měla podřízeno 7 z 10 dostupných tankových divizí, které všechny měly postupovat v čele útoku (generál Leeb Skupina armád C nedostal žádnou td, a Bock Skupina armád B dostal 3 td).

Samozřejmě, že byl velitel Skupiny armád B Fedor von Bock velice nespokojen. Měl náhle podřadnou roli. Ihned podrobil „Sichelschnitt“ – Sek srpem zdrcující perfektně propracované analýze, kde upozorňoval Haldera na „nejhorší eventuality“, když například píše toto, cituji:

„Budete se plazit se svými křídly provádějícími průlom na 15 km od Maginotovy linie a modlit se, aby Francouzi nečinně přihlíželi! Chcete stěsnat masy tankových jednotek na nečetné cesty v hornaté ardenské krajině, jako kdyby neexistovalo nic takového, jako jsou letecké síly! A doufáte, že budete potom schopni vést na velkou vzdálenost operaci až k pobřeží, s odkrytým jižním křídlem dlouhým 320 km, kde stojí masy francouzské armády.“

Tehdy tyto výkřiky Bocka, toto varování Halderovi, německým štábním důstojníkům roku 1940 - připomínalo poslední operaci německé armády směřující v roce 1914 do Francie „s odkrytým křídlem“.
Jenomže v roce 1940 měl Bock pravdu jen v tom, když varoval před stagnací očekávající další západní frontu v případě, kdyby Wehrmachtu nevyšel „Sichelschnitt“ – Sek srpem.
Ale ten samý Bock se mýlil v předpokladu, že by plán mohl neuspět, stejně jako neuspěl Schlieffenův plán 1914 - totiž Maginotova linie v roce 1940 nebyla, na rozdíl od pevnosti Paříž v roce 1914 - nějakým vojenským cvičištěm, odkud se mohl, nějakým panteřím skokem, přenést proti křídlu Wehrmachtu francouzský protiútok.
Naopak - stavební struktura Maginotovy linie uvěznila vojenskou posádku uvnitř a prakticky jí dovolovala jen formální obranu proti frontálnímu útoku, který nebyl Rundstedtovým úkolem.
Jako za 2) je tady nutno říci, že Wehrmacht se rozhodně neměl „plazit“ podél Maginotovy linie. Totiž tankový předvoj, pokud se měl prodrat Ardenami a překročit řeku Másu (Meus), měl velice rychle spěchat dopředu, rychlostí 50 až 60 km denně, tak jako to předvedl v Polsku, a to tak, jak to francouzská armáda o jejíž organizaci jsme hovořili (stálé útoky a postupy dle učebnic z 1. světové války) – nedokázala.
A, že Bock upozorňoval na letecké síly, tak o tom už jsme také hovořili.
Byl velký rozdíl mezi Luftwaffe, jeho kvalitou letadel, jeho taktice pozemně-leteckých operací a bojových zkušeností a mezi stejným u letectev Spojenců - Armée de l’Air a RAF. Teprve až později se odhalí nedostatky Luftwaffe, ale to až hodně později během 2. světové války.
V roce 1940 byla jednoznačně ve všech směrech převaha na straně Luftwaffe. Nelze také přehlédnout, že mezi vysokými důstojníky Luftwaffe byli v roce 1940 prvotřídní lidé – Milch, Jeschonnek a Keselring – jejichž přeložení z pozemních sil k leteckým byl, na rozdíl od Spojenců, znakem kompetence.
U Spojenců bylo totiž mnoho vyšších důstojníků, a to jak francouzských tak britských leteckých sil, kteří jako naprosté „Nuly“ u pozemních vojsk přicházeli k letectvu, kde se pokoušeli o novou kariéru.
Bylo to právě jádro výcviku, společného jak pro německé letecké, tak pozemní důstojníky – Jeschonnek například absolvoval nejprve Kriegsakademie, které zajišťovalo, že taktika pozemně-leteckých operací Wehrmachtu bude dobře vyladěna.
Ve Wehrmachtu věděly štáby všech deseti tankových divizí (td), že když požádají o leteckou podporu, že letadla dorazí včas, na požadované místo, s požadovaným druhem zbraní, které vyžaduje daná situace. To samozřejmě pak zajišťovalo znásobení již tak kvalitního pozemního úderu tanků a dělostřelectva, které bylo na tu dobu mimořádné a v ostatních armádách naprosto nevídané.
I když tehdy nebyly všechny tanky lepší, než obdobné tanky Spojenců, souhra pozemního a leteckého útoku vše řešila ve prospěch Wehrmachtu. Pro tankové síly Wehrmachtu roku 1940 hovořil i jejich výcvik, jejich zkušenost z války. Hovořilo pro ně i hromadné nasazení v ucelených jednotkách, jako byly td.
Jak víme Velká Británie roku 1940 tvořila svou první tankovou divizi, která tehdy ještě nebyla ani dobudována a Francouzi, kteří tehdy vlastnili víc tanků, než Němci (některé prameny udávají poměr 3 000 : 2 400) rozdělili polovinu svých tanků – 1 500 svým pomalým pěchotním divizím – dalších 700 přidělili „smíšeným jezdeckým“ a „mechanizovaným“ divizím a pouze 800 tanků použili na zformování 5 td. Ovšem v roce 1940 měli Francouzi jenom 3 td aktivní a 1 td (velel jí samorost Charles de Gaulle) se stále ještě tvořila.
V roce 1940 měli Němci 10 německých tankových divizí, které nejenže byly homogenní, ale již také byly vyzkoušeny v polském tažení.
Německé td byly tehdy podřízeny vyššímu tankovému velitelství, jehož veliteli byli Hoepner (16. ts), Hoth (15. ts), Guderian (19. ts) a Reinhartd (41. ts).
Guderiánův a Reinhardtův sbor, spolu s Vietersheimovým 14. mechanizovaným sborem (byla to formace motorizovaných pěchotních divizí, která zahrnovala integrované tankové prapory) ve skutečnosti vytvářely samostatné těleso – „Tankovou skupinou von Kleist“. V době svého vzniku, byla tato revoluční organizace největší pancéřová síla, která v jiné armádě světa neexistovala a byla vlastně předchůdcem pozdějších TA – Tankových Armád, které později pustošily bojiště Evropy v letech 1941 až 1945, tedy během 2. světové války.



Použité materiály:


Duce – Anatomie jedné kariéry – Luboš Taraba.
Adolf Hitler a jeho cesta k moci – Rainer Zitelmann.
Nacismus – Alessandra Minerbiová – editor: Flavio Florani.
Pakty Stalina s Hitlerem – výběr z dokumentů 1939 a 40 – Naše vojsko.
Přísně tajné 3/99, 4/99, 3/05 a 3/08.
HPM ročník XIV. – Ivo Pejčoch – Těžký křižník Canarias.
Září 1938 – Role a postoje spojenců ČSR – Miloslav John.
Dějiny světa, svazek IX – L. I. Zubka, A. M. Zubinský a G. N. Sevosťjanov.
Dějiny světa, svazek X. – V. V. Kurasov, A. M. Někrič.
Krev, slzy a pošetilost v nejtemnější hodině 2. světové války – Len Deighton.
Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert.
Blitzkrieg od Hitlerova nástupu po pád Dunkergue - Len Deighton.
Druhá světová válka – John Keegan.
Polské tažení Hitler a Stalin rozbíjejí Polskou republiku – Janusz Piekalkiewicz.
Tanková válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Historie německé armády 1939 – 1945 – Philippe Masson.
Slovenská armáda 1939 – 1945 – Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal.
Hitlerovi válečníci – Guido Knopp.
Německé obrněné jednotky – Horst Scheibert.
Hitlerovy elitní jednotky – Lucas Cooper.
Němečtí parašutisté ve II. světové válce – Volkmar Kühn.
Operace Jubilee, Dieppe 1942 – Norman Franks.
Narvik – Donald Macintyre.
Ocelová lavina – Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak.
Bitva o Británii – Leonard Mosley a redakční kolektiv Time-Life Books.
Černí andělé, Historie zbraní SS – Rupert Butler.
Historie válek – David Brownstone a Irene Franck.
Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv – Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin.
Den D, 1944, Hlasy z Normandie – Robin Neillands, Roderick de Normann.
Druhá světová válka den za dnem – Donald Sommerville.
Svět ve válce 1939 – 1945 – Dr. Duncan Anderson, Dr. Stephen Badsey, David Chandler, Dr. Paddy Griffith, Sean McKnight, Gary Sheffield.
Další související historická literatura.
Mé dlouholeté poznámky a mapy.


Případné připomínky směřujte:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3504&start=0

a debatu s příspěvkem pak sem:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3504&start=20
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Západní fronta 1939-1945“