Ubránili bychom se v roce 1938??

Legie, První republika, politika, okupace, rozpad ČSR, Protektorát,Slovenský štát, odboj, partyzáni, SNP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Ale to víme s těmi posádkami až dneska...
Jinak nevím, jestli tan názor nepadl už tady, přecijenom jeto už dost dlouhé vlákno, ale údajně exstovala částečná nevraživost mezi jednotkami letectva a dělostřelectva v otázce obrany měst proti vzdušnému útoku. Celý, dejme tomu spor, vyhrálo dělostřelectvo a o ochranu měst tak z větší části mělo zajišťovat malé množství protileteckých zbraní, které měly ve větším množství přicházet a během roku 1939. Druhou podstatnou věcí s ochranou před bombardéry bylo to, že vzdálenost mezi městy a hranicemi, tedy prvními pozemními hlídkami, byla moc malá, takže na účiné vzlétnutí letadel a jejich nastoupání do pořádných výšek bylo dosti problematickou otázkou, proto vlastně i letectvo na takové věci trochu i rezignovalo.

Stejně je zajímavé, že většina naší výzbroje měla zpoždění o cca půl roku. Vydržet do léta 1939, tak sme si mohli pískat a dovolovat si daleko víc.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramon »

No v roce 1939 už by toho pro PL dělostřelectvo na obranu měst moc nepřišlo, jenom 28 kanónů vz.37. To by města moc nevytrhlo.
Obrázek
lkala
praporčík
praporčík
Příspěvky: 306
Registrován: 26/8/2008, 12:52
Bydliště: Brno

Příspěvek od lkala »

V Československu byl v roce 1935 přijat Zákon o ochraně proti leteckým útokům, jednalo se o zákon č. 82/1935 Sb., ve znění novel a doplňků. Mám z něho doma výtah nejdůležitějších paragrafů, tak jsem ho zběžně prošel, ale nijak neupravuje vojenskou stránku věci. Je zaměřen pouze na kryty, plynové masky, povinnosti obyvatel, součinnost mezi civilními a vojenskými složkami apod.
Obrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

No já nevím Ramone, ale všeobecně se udává cca 100 8cm kanónů PL vz.37 a přibližně stejný počet 7,5cm kanónů PL vz.37. Očekávané období zavedení do stavu do léta 1939.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

lkala píše:V Československu byl v roce 1935 přijat Zákon o ochraně proti leteckým útokům, jednalo se o zákon č. 82/1935 Sb., ve znění novel a doplňků. Mám z něho doma výtah nejdůležitějších paragrafů, tak jsem ho zběžně prošel, ale nijak neupravuje vojenskou stránku věci. Je zaměřen pouze na kryty, plynové masky, povinnosti obyvatel, součinnost mezi civilními a vojenskými složkami apod.
Ano, ten řeší pouze řeší civilní stránku věci. O armádě je tam pouze tato zmínka v §4 - "Obranu proti leteckým útokům prostředky bojovými provádí především branná moc."
Díky tomu přežil až do roku 1961.
Jinak celý text najdete např. zde: http://www.ioolb.cz/docs/82-1935.pdf
Jak už tu bylo několikrát řečeno, veškeré vojenské plány cca od roku 1933 byly zničeny.
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

Ale to je škoda,ty plány by byly zajímavé.....
Obrázek
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramon »

hydrostar píše:No já nevím Ramone, ale všeobecně se udává cca 100 8cm kanónů PL vz.37 a přibližně stejný počet 7,5cm kanónů PL vz.37. Očekávané období zavedení do stavu do léta 1939.
Z 96 objednaných 8 cm KPL vz.37 pro TOPL bylo do mobilizace podle Janouška dodáno 68. A ty 7,5 cm KPL vz.37 (objednáno 108, do mobilizace dodány 4) byly určeny pro AOPL, takže by na obranu měst moc velký vliv mít neměly. Takže TOPL by v roce 1939 dostalo už jen 28 kanónů (byly dodány do března), další by se musely přiobjednat.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

No vida. Takže jsem měl tušení správná. V použití letectva byl dvojí rozpor:
- psychologický, kdy si naše země říkala jaké má skvělé letectvo a ti co znali pravdu mlčeli a spřádali málo reálné plány

- technický kdy letectvo technicky nestačilo na úkoly které mělo plnit ale samo to nidy nepřiznalo

Ten zákon byl dobrý a na tehdejší domu kupodivu dobře zachytávající potřebné věci ve směru cvilní obrany. Když jsem sem někam na Palbu dával legislativní podchycení obranyschopnosti

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=373 ... &start=460

tak jsem o něm neměl ani tušení. Potvrzuje to mé vrzení, že legislativa k obraně v naší zemi byla moderní a měla potřebnou váhu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramon »

A nečetl někdo i vládní nařízení z 18. října 1935, které na ten zákon navazovalo?

Pátrač píše:No vida. Takže jsem měl tušení správná. V použití letectva byl dvojí rozpor:
- psychologický, kdy si naše země říkala jaké má skvělé letectvo a ti co znali pravdu mlčeli a spřádali málo reálné plány
To, že bylo naše letectvo vychvalováno na veřejnosti je snad normální. Typická propaganda, těžko by někdo vytruboval, že máme letectvo nanic. To by se asi na akci "1000 nových pilotů na obranu republiky" moc kluků nechytlo.
A kdo teda znal pravdu a mlčel?
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Pro Ramon: Aha, tak to sem nevěděl. Mohl bys nejen mně (ale hlavně mně) prosím tě v tématu o československých protiletadlových vysvětlit ty pojmy TOPL a AOPL? Nebo mohl bys to trochu rozvinůt v samostatném článku o protiletecké obraně?
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramon »

hydrostar píše:Pro Ramon: Aha, tak to sem nevěděl. Mohl bys nejen mně (ale hlavně mně) prosím tě v tématu o československých protiletadlových vysvětlit ty pojmy TOPL a AOPL? Nebo mohl bys to trochu rozvinůt v samostatném článku o protiletecké obraně?
Za ty zkratky se omlouvám, takže:
TOPL - teritoriální obrana proti letadlům - bráněna byla hlavně velká průmyslová centra, důležité dopravní uzly a myslím, že i nějaké muniční sklady a továrny. Zařazeny sem byly všechny PL baterie (55, později 56), všchny stálé roty kulometů proti letadlům (srKPL - 48 rot po 12ks LK vz.26), 11 rot velkých kulometů proti letadlům (po 8 ks VKPL vz.36) a všechny světlometné čety. Dále TOPL podléhala jedna stíhací peruť o 3 letkách pro obranu Prahy a další stíhací peruť o 2 letkách pro obranu Hlavního velitelství v Račicích.

AOPL - armádní obrana proti letadlům - tedy PL obrana vojenských jednotek. Na to zbylo jen 16 rot velkých kulometů proti letadlům. Polovina těchto rot byla po dvou u rychlých divizí, 3 roty byly u pevnostních hraničářských pluků, 1 rota střežila velitelství I.armády, 2 roty velitelství IV.armády a zbylé 2 roty byly na Slovensku. Takže adekvátní PL obranu měly vlastně jen rychlé divize. Ostatní jednotky si musely vystačit s vlastními lehkými a těžkými kulomety. Podle fotek, co jsem viděl, se o to staraly hlavně kulometné roty s těžkými kulomety vz.24. Velení si slabosti AOPL asi bylo vědomo, protože v rozkazech se neustále připomínalo provádění maskování, jak přesunů, tak třeba zemních prací, delší přesuny se měly provádět výhradně v noci atd.
V roce 1939 mělo AOPL posílit celkem 24 PL baterií vyzbrojených 7,5 cm PL kanónem vz.37. Podle mobilizačního plánu na rok 1939 se počítalo s tím, že na začátku mobilizačního období (15.2.1939) bude výzbroj pro 8 baterií a zbytek dorazí během roku. Jenomže s výrobou kanónů ráže 7,5cm se mělo ve Škodovce začít až po dokončení série 8cm PL kanónů a ty měly skluz. Možná tomu pomohl i neúspěšný přesun výroby na Slovensko v době mobilizace. Do okupace tak žádné nové 7,5cm kanóny nedorazily (ve výzbroji byly jen 4 ks z pokusné baterie dodané myslím v roce 1937).
U kanónů menších ráží měly v roce 1939 dorazit další dodávky 2cm kanónů vz.36 ze Švýcarska a 8 vzorových 4cm Boforsů ze Švédska. Jejich licenční výroba by se dala ale čekat nejdřív ke konci roku.

Nějaký článek o PL obraně klidně udělám, něco už mám i rozepsané, ale čekám až konečně vyjde kniha (jestli vůbec vyjde) "Na zrazeném nebi" od J.Fidlera a M.Čížka. Bohužel se vydání neustále odkládá. Teď by to mělo vyjít 26.února, ale začínám být skeptický.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Budu se těšit :-)
Jo a ty zkratky mě mohly v klidu napadnůt. Jen kdybych nebyl tak líný a trochu popřemýšlal, ale když ono to tak bolí ;-) Díky za to.

Edit:
Jinak tady už ju nabízajů
http://www.arara.cz/product/188190
Jo a nevíš něco o připravovaném projektu pana Fidlera o možném průběhu bojů během případného napadení Československa na podzim 1938? Malou ukázku dával na válce a myslím, že odkaz tu někde před pár stránkama je taky. Přesněji tady:
http://www.valka.cz/clanek_12755.html
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramon »

No jo - zkratky, když jsem se o prvorepublikovou armádu začínal zajímat, tak mi trvalo půl roku, než jsem zjistil co je rota VKPL :lol:

Ke Zrazenému nebi - přesně na tomhle obchodě jsem si ji v listopadu objednal jako vánoční dárek, v nabídce byla snad už od léta.

A ta připravovaná knížka by mohla být tahle (doufám):
http://www.kosmas.cz/knihy/145195/valka ... nsko-1938/
http://www.melvil.cz/ (už se objevila i na stránkách nakladatelství)
Obrázek
BAJAJA
Příspěvky: 2
Registrován: 20/9/2009, 14:09
Bydliště: Brno (to je u PRAHY)

Příspěvek od BAJAJA »

Doporučuji přečíst si knihu kpt. Moravce. Špion jemuž nevěřili.
Tu knížku by snad měli dát jako povinnou četbu.
Popisuje i mezinárodní situaci, špionážní úspěchy němců a tak . Vážně dobré čtení. - Doporučuji
V téhle souvislosti bych ještě doporučil Knížku Katyň - tu poslední co vyšla.
Jen tak k dokreslení doby(film je jí zjevně inspirován) Dobově němcům nahrála situace a je zcela zjevné že mocnosti smlouvy uzavírali jen tak...."jako" evidentně na to doplatili poláci i my. později při válečné vyrovnání vlastně též :-(
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Moravcova knížka je psána jako obhajoba sebe sama.
Je tam také hodně nepřesností, takže s tou povinnou četbou opatrně - i když pro dokreslení celkového obrazu je to důležitý zdroj.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Souhlasím s Rosomakem- není to špatné čtení ale velmi opatrně bych radil - nedlejme z ní něco jako bibli. Jako doplňový zdroj budiž,ale nic více.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Jardovec
Příspěvky: 7
Registrován: 30/10/2009, 10:55
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Jardovec »

Vietnamci porazili USA, Afgánci SSSR, když se bojovat chce, tak se dá i vyhrát. Kecy o tom, že by náš národ byl ve válce vyhlazen jsou nesmysly, žádnému státu bojujícímu proti Německu se to nestalo. Kdo to tvrdí, je ňouma a nic o WW2 neví. Pravděpodobně by to dopadlo porážkou, pokud by se do toho po čase nikdo další po našem boku nepřidal.
Kosovo je Srbsko ------------------------------------ Косово je Србиja
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

Kecy o tom, že by náš národ byl ve válce vyhlazen jsou nesmysly, žádnému státu bojujícímu proti Německu se to nestalo.
Ne,protože žádný národ nemá tak málo obyvatel,jako my.
Obrázek
Hellcat
svobodník
svobodník
Příspěvky: 32
Registrován: 2/9/2008, 09:44

Příspěvek od Hellcat »

Bránit jsme se mohli, určitě stateční a hrdinně, jistě bychom Německu způsobili i citelné ztráty, ale rozhodně bychom se neubránili...... ten článek ( co by kdyby ) o zničení německé tankové divize čs letectvem je pohádka z říše sci-fi,......ale zní to mile
Odpovědět

Zpět na „Československá Republika“