Postavení armád k 10. květnu 1940.

Britský historik, profesor Guy Patterson Chapman (*1889 - +1972) napsal o 9. květnu 1940, o pozdním večeru toho dne, tyto věty:
„Pozdě večer 9. května na hranicích od Holandska až k Lucembursku, zaznamenaly předsunuté hlídky obrácené k Německu na německé straně ohromný šumot, jako když se shromažďují zástupy.“
Varování, které přišlo od plukovníka Ostera a belgického vojenského přidělence v Berlíně Suse – o hrozícím útoku – zdržené dešifrováním, bylo přijato v Bruselu těsně před půlnocí z 9. na 10. května 1940. V dalších hodinách vyhlásilo belgické vrchní velení své armádě poplach (aby pak již v 7 hodin ráno 10. května 1940 požádalo, stejně jako Holandsko o pomoc Spojence).
Bylo však pozdě!
Německé předsunuté jednotky se již chystaly k útoku.
Ráno dne 10. května 1940 ve 4 hodiny 30 a krátce po 5 hodin 20 minut, začaly nedaleko holandského Haagu a Leydenu a na přechodech Meusy v Belgii, přistávat německé výsadkové jednotky.
Do Holandska na severu, Belgie, a ve střední části Francie na jihu Lucemburska až ke Švýcarským hranicím začaly vstupovat německé jednotky, dle předem připraveného plánu „Sichelschnitt“ – „Sek srpem“.
Jednalo se o 136 divizí Wehrmachtu, kterým v počátku mohla čelit jen polovička tohoto počtu spojeneckých divizí.
Britské a francouzské jednotky musely, v důsledku předcházejícího přísného dodržování neutrality ze strany Belgie, nejprve postupovat přes francouzskou hranici a belgické území na linii řeky Dyle.
V době kdy zahajovaly spojenecké jednotky postup, zaútočilo 2 500 německých letadel na letiště v Belgii, Holandsku, Francii a Lucembursku a při náletech zničilo velké množství spojeneckých letadel již na zemi.
Na Spojence útočily 3 německé Skupiny armád.
Na severu to byla Skupina armád B generálplukovníka von Bocka s 18. armádou generála dělostřelectva von Küchlera, která se skládala z 9 pěších divizí a 1 jezdecké divize a 9. td a se 6. armádou generálplukovníka von Reichenau se 14 pěšími divizemi a 2 tankovými divizemi ( Hoepnerův 16. ts s .3. td a. 4. td a 29. /mot/ divizí).
Měly důležitou úlohu vázat nepřítele na severu a přitom si dělat prostor k útočné činnosti. Holandské (Holanďané měli 10 divizí) a belgické (Belgičané měli 22 divizí) linie měly být při tom proraženy, Holandsko a Belgie obsazeny a Wehrmacht pak měl zahájit boj se Spojenci, kteří – s tím počítal plán „Sichelschnitt“ – „Sek srpem“ – přijdou Belgičanům na pomoc.
Na středním úseku Západní fronty útočila nejsilnější armáda – Skupina armád A generálplukovníka von Rundstedta, která měla také ten nejdůležitější úkol – rozetnout jako srpem spojeneckou frontu až k moři.
Její 4. A generálplukovníka von Kluge na pravém křídle, ke které patřilo 12 pěších divizí a 2 tankové divize – 7. td a 5. td měla po proražení belgického pohraničního opevnění proniknout směrem na Lutych k řece Maase a přitom si ochránit bok a dosáhnout okolí Dinantu a Givetu. Tady se měl 15. ts generála dělostřelectva Hotha se vzpomínanou 7. td a 5. td dostat přes řeku Maasu.
Pod nimi na jihu pak měla 12. A generálplukovníka Lista s 11 pěšími divizemi a tankovou skupinou generála Kleista ( Reindhardtův 41. ts – 8. td a 6. td a pak Guderiánův 19. ts s 10. td, 2. td a 1. td) s 5 tankovými divizemi a 3 motorizovanými divizemi podniknout výpad do prostoru Givet – Sedan.
Po překonání řeky Maasy pak měly napadnout tankové divize, křídlo a týl francouzské obranné fronty. Pro útočnou operaci obnažené jižní křídlo 12. A generálplukovníka Lista mělo být zpočátku zajištěno motorizovanou pěší divizí, která vyrážela za tankovými divizemi a později sem dopravenými pěšími divizemi 12. A.
Úplně na jižním úseku Skupiny armád A ležela 16. A generála dělostřelectva Busche s 15 pěšími divizemi, která zajišťovala Skupinu armád A z jihu podél fronty u západního valu od jižní hranice s Lucemburskem až ke Švýcarsku.
Proti obávané Maginotově linii se nacházela Skupina armád C generálplukovníka von Leeb s 1. A generálplukovníka von Witzleben a 7. A generála dělostřelectva Dollmanna. Jejich úkolem bylo vázat co možná nejvíce sil Spojenců, k čemuž měly jen pěší divize a vůbec žádné tanky.
Na severu – Skupinu armád B podporovala 2. letecká armáda generála letectva Kesselringa.
Skupinu armád A potom 3. letecká armáda generála letectva Sperrle.
Útočící Wehrmacht používal 10 tankových divizí, ve kterých bylo dle mnohých pramenů 2 570 až 2 600 tanků ( čísla se různí) připravených k zasazení do boje.
Na severu, když nebudeme počítat lehké německé tanky PzKpfw I. a PzKpfw II. tak měla 18. A jen 38 skutečných tanků (III., IV) ve své 9. td - jenomže tato nejsevernější 18. A měla podporu takřka celého německého vzdušného výsadkového vojska. Invaze do Holandska se totiž zúčastnila 22. vzduchem přepravovaná divize pozemní armády (22. vzdušně výsadková divize – 22. Luftlande – Infanterie – Division)), což bylo 12 000 mužů pěchoty, kteří se naučili vtěsnat se do letadel a kluzáků i se svou výzbrojí a pak se co nejrychleji dostat na zem a měli lepší výcvik než běžná pěchota. Mimo toho to byl 1. parašutistický pluk jako součást 7. letecké divize ( 7. Flieger – Division), kterých bylo 4 000. Tito parašutisté byli skutečně vysoce vycvičení specialisté. Vybraní muži, z nichž mnozí by dosáhli u jiných druhů zbraní vysokých hodností.
Tady se ještě musíme na chvilku vrátit do 2. května 1940, kdy si Adolf Hitler nechal pozvat velitele všech těchto speciálních vojáků generálporučíka Studenta

a generálmajora von Sponeck, aby jim nejprve řekl, že útok na Západ začne 6. května 1940, a při této příležitosti řekl Hitler, mimo jiné, generálu Studentovi, cituji:
„Počítám určitě s tím, že nizozemská královna Vilemína zůstane v zemi. Může pobývat podle své volby ve svém zámku ve městě, nebo na svém malém venkovském sídle ‚Huis ten Bosch‘. Musí se s ní jednat jako se suverénním panovníkem, s nejvyšší úctou. Vy oba, Studente a Sponecku mi ručíte za to, že královna a členové královského domu neutrpí při válečných akcích žádné škody.
Mohu vzít na sebe cokoliv, kromě faktu, že by se něco stalo královně Vilemíně. Je oblíbená u svého národa i v celém světě.“
Datum 6. května 1940 přešel a nic se nestalo, až 9. května odpoledne zazvonil u Studenta telefon a následovalo heslo „Danzig“ – což znamenalo, že určitě je dnem „X“ - 10. květen 1940.
Ale 1. parašutistický oddíl ze 7. letecké divize a 22. vzdušně výsadkovou divizi čekal ještě jeden velice důležitý úkol – z nich vybrané muže - a tím bylo mimo Holandska i útok v Belgii – na mosty přes Albertův kanál a na pevnost Eben Emael.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=54
Pro tuto akci se připravoval tzv. „Kochův úderný oddíl“ v síle 11 důstojníků a 427 mužů.
Co to bylo útok na mosty přes Albertův kanál a útok na pevnostní pásmo Eben Emael je vidět na mapě.

Pevnostní pásmo Eben Emael bylo ve tvaru kruhové výseče

dobudováno až v roce 1935, bylo postavené na skále a skládalo se ze 64 jednotlivých objektů. Mnoho z těchto objektů bylo vyzbrojeno děly (75 a 120 mm), protitankovými a protiletadlovými kanóny a těžkými kulomety. Jedna řada z těchto pevností byla vystavěna jako střelecká stanoviště s více střílnami. Celkem 6 výsuvných pancéřových věží o průměru 5 metrů a síle 30 cm a 7 věží o průměru 3 metry bylo nejsilnějšími baštami nesilnějšího pásma. Celkem tam bylo namontováno i 15 světlometů.
Čelo pevnostního pásma Eben Emael bylo považováno za nedobytné a zvedalo se 60 metrů kolmo nad vodním Albertovým kanálem.


Vchod do pevnostního pásma se nacházel na západním svahu vyvýšeniny, ležící mezi kanálem a vsí Eben Emael, a chránilo jej předsunuté střelecké stanoviště, maskované jako obytný dům. Posádku tohoto pevnostního pásma pod vedením majora Jottranda tvořilo 1 200 vycvičených mužů.
Vše okolo pevnostního pásma vyplňovaly drátěné zátarasy, minová pole a navzájem z obou stran navazující střelecká stanoviště a vodní příkopy, které měly ztížit jakýkoliv útok nepřítele.
K celkovému krytí pevnostního pásma Eben Emael a Albertových kanálů ležela ještě v předpolí celá 7. belgická pěší divize.
A Kochův úderný oddíl šel pevnostní pásmo eliminovat, a zároveň obsadit 3 mosty s 11 důstojníky a 427 muži. To původně. Ve skutečnosti pevnostní pásmo a mosty dobylo - a to velice rychle a za minimálních ztrát - míň paragánů – ženistů.