Armádní námořnictvo má ve své výzbroji v nynější době 3 letadlové loďě a to jsou: ve třídě Invicible (tyto lodě jsou jak letadlové tak vrtulkníkové)
- H.M.S. Invicible
- H.M.S. Illustrious
- H.M.S. Ark Royal
Ale k lodím třídy Invicible. Tyto lodě slouží k více účelům vzhledem k použití strojů a to jak k vrtulníků tak stíhaček, což je velmi výborná vlastnost, jenže ta by nebyla kdyby RAF neměla stroje s vlastnostmi VSTOL Hawker Harrier. Letadlové lodě jsou speciálně uzpůsobeny pro starty i přistání hlavně těchto strojů které mohou startovat jak kolmo tak z rozjezdové dráhy která je na těchto lodích speciálně upravena a to tak že je na konci zakončena tzv. „skokanským můstkem“ tady je zvednuta o 12 stupňů a je z ní udělaný na konci takový malý rádius. Takto je to uzpůsobeno proto aby Harriery které ačkoliv startují normálním startem tak při tom používají boční výkyvné trysky takže ten start není zase tak stejný jako u konvenčních stíhaček. Kolmý start na lodi se používá však jen tehdy není li letadlo více zatíženo,pokud je „vyskočí“ si do vzduchu pomocí můstkuJ je to z důvodu nadměrné spotřeby paliva při kolmém startu s příliš zatíženým letadlem. Letadlové lodě v Britském námořnictvu slouží také jako hlavní stan pro koordinaci dalších lodí,ponorek a hlavně samozřejmě leteckých sil.
Obrannými prostředky lodí jsou hlavňové systémy typu Goalkeeper CIWS, GAM-B01 ráže 20mm a raketové systémy Sea Dart. Systém ochrany lodi tvoří jakýsi pomyslný deštník (stejně něco podobného jako u US NAVY) jenže dalo by se polemizovat o účinnosti obrany lodi proti vzdušným narušitelým co se týče US NAVY a Britského námořnictva – které třeba ve válce o Falklandy dostalo několik ran v podání ničivých útoků na Britské letadlové lodě, což se Amíkům zatím ještě nestalo a to už se o to několik „jedinců“ pokoušelo. Obrana lodi počítá prvně se zapojením stíhaček (to je první fáze), poté – pokud narušitelé projdou tak se zapojením raket z doprovodných lodí a to ihned jakmile je narušitel zaměřen (to je fáze druhá), a pokud se narušitel dostane i přes rakety z lodí je tu fáze třetí a to už je takřka „buď a nebo“ – prostě vabang –hra o to kdo vystřelí (a samo že sestřelí první). Ovšem musí se podoknout že nepřítel který by chtěl nějakým způsobem letadlovou loď ohrozit by musel mít velké množství letadel vzhledem k tomu že by jich bylo hodně (ne-li většina) sestřelena pže by rakety z ostatních lodí střílely neustále… ale to je zase na jiný článek.
H.M.S. Invicible R05
Tato letadlová loď se zapojila do služby v roce 1980 a jejím hlavním úkolem byla a je koordinace ponorkových sil a leteckých sil jak vlastních tak z ostatních letadlových lodí.Pokud ještě ve svazu jiné plují.
Sklon jejího můstku je 7 stupňů a na její palubě jsou stejně jako na Illustrious tak Ark Royal stíhačky typu Hawker GR7 Harrier2 (9x), GKN Westland Sea King HAS ASW (9x) a GKN Westland Sea King AEW 2 (3x). Paluba je uzpůsobena ještě pro přistání a starty podpůrných vrtulníků typu Chinook nebo SeaHawk.
Harriery plní úkoly stíhacích letounů pro obranu lodi, letadel pro vybojování vzdušné převahy, letadel pro přímou podporu pozemního boje a radioelektronického boje pokud jsou uzpůsobeny podvěšením rušících kontejnerů a dalšího vybavení.
Sea Kingy HAS ASW slouží pro protiponorkový boj.
Sea Kingy AEW 2 slouží jako letouny/vrtulníky pro včasnou výstrahu.
Obranu lodi tvoří 36 raket Sea Dart kterých může být vystřeleno 8 za minutu.Jejich rychlost přesahuje rychlost zvuku a tyto rakety mohou být použity jak proti rycle letícím strojům tak proti raketovým střelám.
Dále pak tvoří výbroj stanice s vícehlavňovými kanony typu Gatling Gaolkeeper CIWS ráže 30 mm které mají kadenci 4200/min a dostřel 1 500m. Dále pak 2 kanony Oerlikon GAM b-01 ráže 20 mm s kadenci 1000/min a dostřelem 2 km.
Tuto loď stejně jako ostatní v této třídě pohání 4 motory Rolls Royce Olympus TM 3B a výkonu 97 000 koňských sil které mohou lodi udat rychlost 28 uzlů.
Technické údaje:
-Délka: 206,6 m
-Šířka: 31,9 m
-Délka runwaye: 170 m
-Šířka letové paluby: 27,5 m
-Výtlak: 20 600 tun (plná)
-Rychlost: 28 uzlů
H.M.S. Illustrious R06
Loď byla spuštěna v roce 1982. Je to v pořadí 5. loď s tímto jménem v Britském námořnictvu.
Tato loď se nějak technicky výrazně neliší od ostatních lodí této třídy pouze tím že na předu došlo k odstranění systému Sea Dart čímž došlo sice k rozšíření letové paluby ale loď je zapředu chráněna pouze systémem Goalkeeper.
Všechny ostatní parametry a technické údaje jsou naprosto stejné jako u H.M.S. Invicible.
H.M.S. Ark Royal V R07
Tak už jen samotný název je symbolem a stal se velmi proslulým v celém námořnictvu Velké Británie. Tento název byl použit rovněž 5 krát,nejznámější takto pojmenovaná loď byla snad Ark Royal III která sloužila za 2. sv. války a její naznámější nasazení se týkalo vypuštění letounů Swordfish které zaútočili na Bismarck.
Loď nastoupila do služby roku 1985 a od ostatních lodí třídy Invicible se liší pouze můtkem o sklonu 12 stupňu, Illoustrious a Invicible mají můtek 7 stupňů. Další její rozdíl je jen nepatrný a to že se obranná hlavňová výzbroj skládá se systémů PHALANX – kanon ráže 20mm M-61 Vulcan s kadencí 3 000 ran/min a dostřelem 1,5 km.
Jinak je vše stejné.
That is the end.


H.M.S. Invicible R05[/align]

illustrious R06.jpg

H.M.S. Ark Royal R07