Nové zbraně nejen pro AČR (ČZ 805, G 805, SAG 30)

Odpovědět
Johny
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 26/11/2009, 19:42

Příspěvek od Johny »

Já to říkal od začátku! Pro CZ 805 budou i silnější náboje. Varianta B bude dostupná v 7,62 NATO, .300 WSW a možná i 7,62 × 54R. Ten .300 WSW mě docela překvapil, vzhledem k mírné staromódnosti ČZ v oblasti zavádění nových ráží.

A jinak, viděli jste tu rádobyodbornou reportáž na TV Nova, tuším že z 1. února? To je síla.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Daimler píše:Kochejte se pánové . . . "Tatrovka" je nádherná.
A něco dalšího by nebylo?
Fotky jsou hezké, ale hodily by se nějaké další poznatky....
Předem díky :D
"Tatrovka" ??
Johny píše:Já to říkal od začátku! Pro CZ 805 budou i silnější náboje. Varianta B bude dostupná v 7,62 NATO, .300 WSW a možná i 7,62 × 54R. Ten .300 WSW mě docela překvapil, vzhledem k mírné staromódnosti ČZ v oblasti zavádění nových ráží.
A odkudpak to máš?
Zatím sem to nikde neviděl...
Ale skoro mi nejde net, takže to až tak překvapující není :(
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Johny
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 26/11/2009, 19:42

Příspěvek od Johny »

Po dlouhém hledání, bádání jsem to našel na: http://www.cz805.cz/cz-805-b/hlavne/

Prvně jsem sico truchu pochyboval o důvěryhodnosti stránky, ale když jsem si ji trochu víc prohlídl, tak myslím, že se tomu věřit dá.

A ještě bych se jen tak zeptal: Škorpík Evo III je prý kopii samopalu Lagua. Ten samopal jsem nikde nenašel. Co je to zač? A jak se Evo III konstrukčně liší od klasického modelu?

Pokud někdo ví, budu vděčný za odpověď.
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Johny píše:Po dlouhém hledání, bádání jsem to našel na: http://www.cz805.cz/cz-805-b/hlavne/
Nemá náhodou varianta A o níž jedná AČR obsahovat trochu jinou škálu ráží (5.54 NATO; 7,62x39; 7,62x54R)?

S ráží 6,80 NATO či .300 WSW se počítalo až pro "další využití modelu". Nicméně se domnívám,že zbraň A by mohla tyto hlavně používat bez větších změn rovněž.
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Johny píše:Po dlouhém hledání, bádání jsem to našel na: http://www.cz805.cz/cz-805-b/hlavne/

Prvně jsem sico truchu pochyboval o důvěryhodnosti stránky, ale když jsem si ji trochu víc prohlídl, tak myslím, že se tomu věřit dá.

A ještě bych se jen tak zeptal: Škorpík Evo III je prý kopii samopalu Lagua. Ten samopal jsem nikde nenašel. Co je to zač? A jak se Evo III konstrukčně liší od klasického modelu?

Pokud někdo ví, budu vděčný za odpověď.
No, uvidíme...
Pokud jde o Laugo, Evo III není kopie, ale přímé pokračování a dokončení vývoje...

Obrázek
"Bylo by to přece hezké, kdyby slovenská a česká armáda i slovenská a česká policie měly tuzemský samopal, který by se vyráběl v Česku nebo na Slovensku. Jistě by se dobře prodával i za hranicemi." To jsou slova trenčínského podnikatele Ing. Petra Tvrdého, který se spolupracovníky Františkem Gašparíkem a Jánem Lučanským vyvinul nový samopal. Jenže zkušení říkají: Není umění vyvinout dobrou zbraň, není umění ji vyrobit. Umění je takovou zbraň prodat.



K tomu má ale trojice slovenských nadšenců ještě daleko. S vývojem automatické zbraně si zpočátku hráli jen tak pro vlastní potěšení. Po čase ale nabyli dojmu, že se jim povedlo zkonstruovat kvalitní věc, snad i s lepšími vlastnostmi, než mají samopaly renomovaných značek. Mají tedy vyvinutou a poměrně důkladně vyzkoušenou zbraň zajímavých parametrů, ale tříletý vývoj spolkl nemalé prostředky. Na základě výsledků zkoušek by teď měla vzniknout "hotová" zbraň třetí generace, která už prý existuje na papíru. K dokončení vývoje a přípravě sériové výroby by ale bylo zapotřebí získat solventního výrobce s důvěryhodnou značkou, tedy některou zbrojovku, a případně i podporu státu.

Konstrukci si nechali patentovat pod názvem Laugo LTG-1. LTG jsou začáteční písmena jejich příjmení, Laugo připomíná místo vzniku zbraně (na území Trenčína se kdysi rozkládala římská vojenská osada Laugaricio). U zbraně se počítá s různými délkami hlavní podle přání uživatele v rozsahu od 160 do 424 mm. Nyní je na náboje 9 mm Luger, ale konstrukce dovoluje podle potřeby jednoduchou změnu ráže. Vzhledem k rozměrům a předpokládané hmotnosti samopalu (v uvažovaném plastovém provedení méně než 1,7 kg) totiž jeho autoři mají na mysli konkurenceschopnost i v perspektivní třídě osobních obranných zbraní PDW.

"Pri konštrukcii samopalu bola zvolená filozofia maximálnej jednoduchosti, výrobnej nenáročnosti, ergonomie a maximálnej spoľahlivosti pri všetkých klimatických podmienkach," čteme v nabídkovém prospektu. "Samopal sa dá rozobrať aj zložiť za pochodu, cca 15 sekúnd."

Konstrukce je skutečně promyšlená a jednoduchá, samopal má jenom 27 součástek. Má neuzamčený dynamický závěr hranolovitého tvaru, který s hmotností přes 600 gramů je nejtěžší součástkou zbraně. Při funkčním cyklu není veden drážkami v pouzdru závěru, ale moderně na centrálním trnu. To umožní vyrábět pouzdro (tj. rám zbraně) jak z plechových výlisků, tak i z plastu. Samopal střílí z přední polohy závěru, v zadní úvrati je zákluz závěru utlumen hybridním nárazníkem.

Bicí a spoušťový mechanismus je umístěn v hliníkovém kontejneru, který by později mohl být rovněž plastový. Mechanická pojistka kombinovaná s voličem režimu palby je oboustranná, záchyt zásobníku leží uprostřed před lučíkem, takže je přístupný z obou stran. Napínací páka závěru vyčnívá vlevo vpředu v horní části pouzdra závěru a při výstřelu se nepohybuje. Samopal je vybaven střeleckou pohotovostí s vnějším vypouštěním závěru, podobně jak je tomu u pistolí. Vypouštěcí páčka je pouze levostranná a slouží také k rozebírání zbraně.

Přímé schránkové zásobníky na 10, 20 a 30 nábojů 9 mm Luger jsou dvouřadé, s dvouřadým vyústěním. Autoři vyvinuli vlastní mechanická mířidla, avšak konstrukce umožňuje montáž libovolného zaměřovače a dalšího příslušenství. Při střelbě jednotlivými ranami na 50 metrů prý je rozptyl do 50 mm, zásahy dlouhou dávkou na 18 metrů údajně lze udržet v papíru formátu A3.

Přemysl LIŠKA
Mám to odtud, originální zdroj na netu už není...
Vallun píše:Nemá náhodou varianta A o níž jedná AČR obsahovat trochu jinou škálu ráží (5.54 NATO; 7,62x39; 7,62x54R)?

S ráží 6,80 NATO či .300 WSW se počítalo až pro "další využití modelu". Nicméně se domnívám,že zbraň A by mohla tyto hlavně používat bez větších změn rovněž.
S tímhle bude asi lepší počkat, v označení a rážích je celkem zmatek.
Pokud vím, tak se pro začátek počítá s rážemi 5.56 x 45; 7,62 x 39; 6.8 x 43...
Navíc, pokud na zbraň půjde namontovat kterákoli hlaveň, tak to označení poněkud ztrácí smysl...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Navíc, pokud na zbraň půjde namontovat kterákoli hlaveň, tak to označení poněkud ztrácí smysl...
Domnívám se, že tam jsou jakési rozdíly v šachtě zásobníku, že momentálně je rozdíl mezi tělem zbraně A a B.

Ráže 6,8x43 by jistě měla smysl, ale je otázkou, dza k ní nato nakonec dospěje nebo dostane rozum...
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak šachta zásobníku je stejně jako hlaveň a čelo závorníku zaměnitelná.
Takže tam taky nemá smysl hledat rozdíly.

Pokud jde o ráží 6,8x43, samozřejmě nejde o ráží NATO, ale je to jedna z možností budoucího vývoje. Sice není jisté jestli bude bude zavedená, ale je docela možné, že to bude něco podobného, tj. náboj na který bude možné snadno přerážovat stávající zbraně r.5,56x45 mm...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

To Johny:
Ten pist neni z nerezu ale tvrdechromovan, stejne jako vyvrt, zavornik a zavora.

Jak uz se diskutovalo drive, budou prevdepodobne dve verze. S kratkym zaverem pro 5.56x45mm, 7.62x39mm, 6.8x43mm,....
A strednim pro 7.62x51mm, 7.62x54R anebo 7.62WSM.
Naboj 7.62 WSM je sice naboj s velmi vysokym vykonem ale pritom vhodny zastavby do zbrane se strednim zaverem, ale pro tento typ zbrane mi chybi smysl. Nevim o tom, ze by byl pouzivan nejakou jednotkou v ramci NATO.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Johny
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 26/11/2009, 19:42

Příspěvek od Johny »

Jak je to vlastně s variantou B. Všude jsou jen fotky Áčka.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak oni ukazují to co armáda zavede, nebudu spekulovat jestli už a v jakém počtu, případně stavu existují další varianty, protože o nich nikdo ( aspoň oficiálně ) nic neví.
Áčko je skoro určitě jediná varianta vyrobená ve větším množství, takže není nic divného, že je ji aspoň trochu vidět. Navíc, jak už tu bylo několikrát řečeno, nikdo s jistotou neví co vlastně přesně bude verze B ( a když se nad tím tak zamýšlím tak i A ), případně nakolik budou zaměnitelné.
alibaba píše:Naboj 7.62 WSM je sice naboj s velmi vysokym vykonem ale pritom vhodny zastavby do zbrane se strednim zaverem, ale pro tento typ zbrane mi chybi smysl. Nevim o tom, ze by byl pouzivan nejakou jednotkou v ramci NATO.
Ono asi hodně záleží kam až chce Zbrojovka zajít s vývojem CZ805...
Samotné verze A. může být použita jako lehký kulomet, případně pro odstřelovače v rámci družstva, ale na výkonnější náboj ( ver. B ? ) by teoreticky mohla posloužit i jako univerzální kulomet ( další výhoda výměnné zásobníkové šachty, jednodušší montáž podavače pásu... ) případně plnohodnotná odstřelovačská puška. V posledním případě by kromě náboje 7,62 / 300 VSM dával smysl i možnost úplného uzavření odběru plynů.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Johny
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 26/11/2009, 19:42

Příspěvek od Johny »

Ono je taky záhadou co si od modelu B Česká Zbrojovka vůbec slibuje. Jestli snad půjdou na export? Ale tomu bych moc nevěřil, ikdyž je CZ 805 podle všeho vyjímečná zbraň.

Další otázka je právě v tom čím se liší model B? Určitě to musí bejt něco zásadního, jinak by potom vzhledem na modularitu ztrácelo označení A a B smysl.

Co se týče toho závěrového systému, tak jsem o tom našel tohle: http://www.cz805.cz/vseobecne-informace/

Jsou tam vypsaný různý alternativy, jak by mohl být řešen závěr.


Ale ještě bych se zeptal: Proč je CZ 805 taky označována jako BREN??
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

BREN chápej jako čistě marketingovou hru. V cizině bude BREN znát takřka každý, takže se tím velmi rychle vetře do podvědomí střelecké veřejnosti.
ObrázekObrázekObrázek
Johny
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 26/11/2009, 19:42

Příspěvek od Johny »

Marketingový tah, jak jinak.... Ale jak už jsem řekl v předešlém komentáři, nevěřím většímu exportnímu úspěchu.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Zatím to budou mít poměrně obtížné, ale o CZ75 se to říkalo taky, že neprorazí na na nasyceném trhu, navíc zaplaveném klony.
První krok už se jim povedl, možná se to nezdá, ale zavedení domácí armádou je vždycky důležité.
Tak uvidíme...

S tím BRENEM, v nějakém komentáři na militaryphotos sem narazil na úžasné zdůvodnění...
Prý to je kvůli Angličanům, aby si koupili další BREN :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Johny
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 26/11/2009, 19:42

Příspěvek od Johny »

ČZ 75 se prý měla stát standartní pistolí americké armády. ČZ se však nemohla do tendru přihlásit kvůli nízké výrobní kapacitě. Teda ale nevím co je na tom pravdy.

Potom jsem někde četl, že vz. 58 se měl stát standartní zbraní varšavské smlouvy. Ale byl stejný problém - nízká výrobní kapacita.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Samotné verze A. může být použita jako lehký kulomet, případně pro odstřelovače v rámci družstva, ale na výkonnější náboj ( ver. B ? ) by teoreticky mohla posloužit i jako univerzální kulomet ( další výhoda výměnné zásobníkové šachty, jednodušší montáž podavače pásu... ) případně plnohodnotná odstřelovačská puška. V posledním případě by kromě náboje 7,62 / 300 VSM dával smysl i možnost úplného uzavření odběru plynů.
No raze 7.62x51mm ( 7.62 NATO ) je pouzitelna na vzdalenost 600-800metru. Raze .300WSM je urcena pro vzdalenosti kolem 1km.
Problem je, ze pro strelbu na takovou vzdalenost neni vhodna kazda zbran ( ne, ze bych CZ805 neveril, ale nezda se mi pro tento ucel nejvhodnejsi ). Taky se musi umet strilet na takovou vzdalenost.
A taky jak casto je nutne strilet na takovou vzdalenost.
Pravdepodobne bude i mensi kapacita zasobniku v porovnani se 7.62NATO.
Co se týče toho závěrového systému, tak jsem o tom našel tohle: http://www.cz805.cz/vseobecne-informace/

Jsou tam vypsaný různý alternativy, jak by mohl být řešen závěr.
Tam jsou vlastne popsane vsechny typy zaveru pouzitych v utocnych puskach.

AD CZ75. CZ tehdy nemela vyrobni kapacity v USA. To byl hlavni problem. Proto pozdeji vznikla dcerinna CZ-USA, ale bylo to s krizkem po funuse.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
sojuz2003
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 25/11/2008, 00:27
Bydliště: Závod

Příspěvek od sojuz2003 »

Ten zaver by mal byť typu G36 - nosič závorníka blohového tvaru a rotačný závorník . Ako je to z piestom u CZ 805 neviem , (ale u G36 je počas cyklu spojený zo závorníkom ) - Nieje mal som zle info.

Tieto informácie mám zo : SR 2/2010
Naposledy upravil(a) sojuz2003 dne 11/2/2010, 19:24, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

To je dajaka blbost.
Piest u G36 sa podobne ako u vz.58 pohybuje len "par" milimetrov. Z coho vypliva ze nie je spojeny s nosicom zavorniku.
http://www.youtube.com/watch?v=e41pygIh ... re=related

Dalo sa predpokladat, ze pouziju podobny zaver.
Inak Heckler & Koch prevzal tento typ zaveru z utocnej pusky AR-18 ( tej lepsej od firmy Armalite :lol: ), podobne ako viacery vyrobcovia.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
sojuz2003
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 25/11/2008, 00:27
Bydliště: Závod

Příspěvek od sojuz2003 »

Alibaba -
To je dajaka blbost.
Piest u G36 sa podobne ako u vz.58 pohybuje len "par" milimetrov. Z coho vypliva ze nie je spojeny s nosicom zavorniku.
http://www.youtube.com/watch?v=e41pygIh ... re=related

Máš pravdu na tej animácii je to pekne vidieť. :roll:

S tou AR-18 neviem , je to možné. Mne skôr pripadá že všetci časom dospeli k jednému záverovému systému z drobnými obmenami .
Johny
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 26/11/2009, 19:42

Příspěvek od Johny »

U G 36 bylo použití plně uzamčeného závěru jako velké +.

Podle mě u "válečkového" závěru (v případě pušek) spíše převažují jeho zápory nad klady. Proto myslím, že od H&K bylo rozumné, źe ho necpali do G 36.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“