PRAVĚKÁ PEVNOST NA STŘEDNÍ MORAVĚ
ÚVOD
Ve svých pracích o pravěkých a raně středověkých fortifikacích jsem se dopracoval k teorii o důvodech staveb fortifikací jako takových, architektuře použité při jejich budování, typologií hradišť a rozborem opevňovacích aktivit jednotlivých kultur, až po vznik první hradské soustavy na území dnešních českých zemí ranném středověku. Slíbil jsem, že se sem na Palbu dodám samostatné práce o některých pravěkých fortifikacích, které jsem měl možnost osobně navštívit. Takže nyní se vám dostává ke čtení druhá taková reportáž spojená s historickým exkursem do dávných dob. Ta první už je staršího data a je o keltském oppidu Starém Hradisku nedaleko Prostějova.
Jejím cíle je pokus popsat vývoj opevňovacích aktivit v různých dobách spojených s lokalitou RMÍZ na střední Moravě, nedaleko obce Laškov a poměrně blízko známější obce Náměšť na Hané, známé mimořádně hezkým zámkem. Na široké ostrožně v nadmořské výšce 340 až 360 metrů nad mořem, jejíž východní svahy prudce spadají do údolí řeky Šumice a svahy jižní a západní pak do údolí bezejmenného potoka, vyrostla v době neolitu skutečná pevnost. Ostrožna patří do Bouzovské vrchoviny a její převýšení nad vodními toky je cca 80 metrů. Na severu kde je přístupová šíje, se zvedá hřeben, jehož vrchol je vysoký asi 406 metrů nad mořem.
Tuto výšinnou osadu mohutně opevněnou od samého počátku, založila ve své době kultura nálevkových pohárů. Jeden z hlavních výzkumníků této fortifikace pan Miroslav Šmíd, který se jí věnuje dlouhá léta o ní vydal skvělou publikaci nazvanou RMÍZ U LAŠKOVA s podtitulem PEVNOST KULTURY NÁLEVKOVÝCH POHÁRŮ. Tato publikace jejímž hrdým majitelem jsem, je jedním z mnoha zdrojů, ze kterých jsem čerpal v této práci.
Kapitola první: Stručná historie objevování a zkoumání lokality a popis dnešního stavu.
Samotný název Rmíz vychází podle pana Narvalíma z Ústavu pro jazyk český České akademie věd ze slova remíz, remízek což značí ostrůvek keřů a stromů v jinak holé krajině. Lidé z okolí používají pro název lokality slovo Hermiz, spojitost je zřejmá.
Strategická poloha lokality, nález pozůstatků i mohutných valů a nabízející se údolní spojnice se zaniklým středověkým hradem v Náměšti na Hané vedli pana Houdka v roce 1884 k závěru předloženým odborné veřejnosti, že hradisko Rmíz a na opačném konci údolí hrad v Náměšti střežily spolu starou stezku, která procházela od Olomouce, přes Konici k Úsovu a dále do Jaroměřic. Oba tyto hrady „pravěké“ jak je nazýval ve shodě s tehdejší terminologií pravděpodobně přisuzoval slovanskému osídlení.
Topografický popis
Hradiště leží na široké ostrožně v nadmořské výšce 340 až 370 metrů nad mořem, jejíž východní a jižní svahy prudce spadají do údolí řeky Šumice a svahy západní pak do údolí Krakoveckého potoka. Ostrožna patří do Přemyslovské pahorkatiny, která je součástí Bouzovské vrchoviny a její převýšení nad vodními toky je cca 80 metrů. Na severu kde je přístupová šíje se zvedá hřeben, jehož vrchol Křemela je vysoký 406 metrů nad mořem.
Na přístupové straně je poměrně široké sedlo. Jeho dnešní podobu ukazuje první fotografie a pohled od linie prvního opevnění do sedla ukazuje obrázek druhý.
Od středu obce Laškov se nachází asi 800 metrů severovýchodním směrem. V terénu jsou viditelná celkově čtyři pásma opevnění. Následuje mapa České republiky, aby bylo vidět kde v ní tato lokalita leží.

Popis opevnění tak jak se měnil v jednotlivých obdobích jeho výzkumu.
První mnou objevené tedy nejstarší vyobrazení opevnění pochází právě od citovaného pana Vítězslava Houdka. Ten uvádí, že hradisko Laškovské je velmi rozsáhlé, uzavřené valy se strany severní a na ostatních stranách pak je omezeno strmými stráněmi spadajícími do luk a roklí. Bylo tak samotnou přírodou nadmíru bezpečně chráněno jak o tom svědčí nákres. Nákres jak jej vyhotovil pan Houdek je zde:

Je evidentní, že nezaznamenal první pásmo opevnění, pravděpodobně pro jeho malou výraznost v terénu. Popsal ale nejmohutnější val dlouhý podle něj 280 metrů s příkopem místy až 10 metrů širokým. Výšku tohoto valu pak uvádí včetně hloubky příkopu až 5 metrů. Dále uvádí, že před tímto valem se náchází ještě další dva místy nezřetelné valy s příkopem. Pokusil se i identifikovat prostor brány do vnitřního prostoru hradiště, který umístil 80 metrů od západního konce valu.
Další dochovaný výzkumný plán pochází s doby druhé světové války. Vytvořil ho pan Josef Poulík a to v roce 1942. Tento plán je zajímavý dvěma skutečnostmi. O co jde?
Za prvé zachycuje už první pásmo opevnění a to s velkou přesností.
Za druhé obsahuje dvě fortifikace Označené II.A a III. A
Podle všeho po tom prvním nejsou do dnešní doby dochovány žádné stopy a to druhé sice bylo v terénu nalezeno v podobě dvou rovnoběžných destrukcí kamenitých struktur, nepodařilo se ho ale interpretovat do nějaké relevantní podoby fortifikačního prvku. Vypadá jako prohlubeň v terénu z obou stran lemovaná kamennými zídkami. Možná ale poněkud nekritická úvaha mě vede k tomu, že by bylo možné toto vysvětlení. Tedy v některé fázi osídlení začala místní komunita budovat předsunutý příkop před třetí linií opevnění a ten proti zborcení na obou stranách zpevnila kamennou zídkou kladenou nasucho. Ovšem to by bylo asi fakt vychytávkové.

Z roku 1948 pochází tento geodetický plán, pořízený panem J. Kšírem.

Je to propracovaná studie a všichni následovníci oceňují jeho přesnost. Tento plán už zaznamenává všechny čtyři linie opevnění, vynechává ale výše zmiňované opevnění III.A a II. A
Také pan Miroslav Šmíd pořídil půdorysný plán lokality a to kdy v letech 1988 až 1990

Viditelné pozůstatky opevnění popisuje takto:
První pásmo pevnění je dlouhé 240 metrů a má podobu nízké, asi 0,9 metru vysoké terénní vlny. Běží po hraně sedla a nad východním klesáním se vytrácí. Ohraničuje plochu celkově 17,5 hektaru. Jeho dnešní stav ukazuje tato fotografie.
Následuje fotografie toho, jak dnes vypadá první předhradí
Druhé pásmo opevněné je vedeno 240 metrů od první linie a je tvořeno příkopem a valem. Výška valu kolísá od 1 metru na straně západní po 2,7 metru na východním konci. Uprostřed ztrácí zřetelné obrysy a na východě končí bez toho, že by dosáhl srázu. Ohraničuje plochu asi 11 hektarů.
První obrázek ukazuje val druhé linie opevnění a druhý ukazuje celkový pohled na pozůstatek fortifikace. Vývrat vysoký asi 1,5 metru by mohl být měřítkem pro její rozměry
Třetí pásmo opevnění je dobře viditelné po celé 300 metrové délce. Je vzdáleno 50 až 60 metrů od druhé linie a uzavírá plochu 9,4 hektaru. Je tvořeno viditelným příkopem a valem. Na západní straně se stáčí do hloubky hradiště a navazuje na čtvrté pásmo opevnění.
Zde první obrázek ukazuje pozůstek průzkumné archeologické sondy z roku 1988. Druhý obrázek ukazuje současný vzhled celé této linie opevnění.
Čtvrtá linie opevnění. Ta je tvořena mohutným valem a příkopem. Ohraničuje plochu asi 6,5 hektaru a odděluje centrální část hradiště která od něj směřuje a svažuje k jihu od soustavy předhradí, která svažuje k severu. Vzdálenost od třetí linie je od 50 metrů na západní straně až po až 100 metrů na východní straně. Na obou koncích se val stáčí k jihu a přehází v hranu, která obtáčí na obou stranách sídlištní plochu. Na jihu pak hrana přechází v terasu po celé délce jižního okraje.
Pohled na dnešní stav čtvrté linie opevnění, tedy val i spříkopem. Druhý obrázek kazuje temeno čtvrtého valu. Snad z něj je vidět jak mohutná hmota to je, a tedy jaká hradba to kdysi byla.
Třetí obrázek ukazuje pohled z koruny valu čtvrté linie do příkopu. V tomto místě je převýšení asi 6 metrů.
Na základě vlastních návštěv této lokality mohu odpovědně říci, že popis tohoto profesionála je velmi přesný. Dokonce tak přesný, že jen díky němu jsem se dokázal na zalesněných plochách hradiště orientovat. I když jsem zvyklý se po hradištích a troskách středověkých hradů pohybovat a vidět v terénu ledacos, co úplnému laikovi unikne, přece jen zkušenost profesionálního archeologa nemohu dosáhnout ani překonat.
Pár slov o provedených výzkumech
První výzkum prováděl v roce 1884 již jmenovaný pan Houdek. Objevil tři linie opevnění, poměrně barvitě je popsal. Sám nalezl nemálo keramických střepů, které zařadil mezi pravěké a dokonce i stopy pobytů vojáků ve středověku a novověku. Píše se o kusu drátěného brnění, železných ostruhách a zámku z pušky.
Jako další se Rmízu věnoval Inocenc Ladislav Červinka, který ho zařadil v roce 1896 do své práce, která se snažila zachytit všechna známá hradiska na Moravě. Tento rodák z Břestu nakonec vydal dílo Morava za pravěku, které vyšlo v roce 1902. O rok později byl ministerstvem kultury a vyučování jmenován konzervátorem c. k. Centrální komise pro vyhledávání a zachování historických památek pro okresy Holešov, Kroměříž, Prostějov, Přerov, Uherský Brod, Uherské Hradiště, Valašské Meziříčí a Vsetín. Roku 1903 začal soukromě vydávat specializovaný časopis Pravěk a roku 1906 založil Moravský archeologický klub. Byl propagátorem praxe, že je potřeba podporovat amatérské archeology.
I díky němu byl Rmíz mezi světovými válkami nárazově zkoumán amatérskými výzkumníky ale pod kontrolou odborníků. Byly to zejména výzkumy ředitele školy z Pěnčína pna Lužného a pana Ošťádala z Náměště na Hané.
Josef Poulík, rodák z Jiříkovi je další významný výzkumník který se Rmízem zabýval. V roce 1942 byla v Brně založena pobočka Státního archeologického ústavu do jehož čela dosadil roku 1945 šéf pražské pobočky PhDr. Jaroslav Böhm právě Josefa Poulíka. Zrovna tady se mu po devíti letech dostal do rukou nelehký úkol – vézt výzkum velkomoravského centra v Mikulčicích. Z roku 1942 se zachoval plán a německy psaná zpráva o lokalitě Rmíz tohoto budoucího místopředsedy celé ČSAV.
V roce 1948 hradiště zkoumal a proměřoval ing. Kšír. Pečlivě ho proměřil a posoudil kvalitu a úroveň jednotlivých linií opevnění. Na jeho práci navázala práce Josefa Skutila z roku 1956, kdy poprvé bylo hradiště zařazeno do doby eneolitu.
Opevnění bylo archeologicky zkoumáno v letech 1988 až 1990 panem Miroslavem Šmídem. Jeho výsledky budu diskutovat v kapitole třetí, věnované právě fortifikačním prvkům. V této době pak navíc pan Šmíd objevil mohylové pole na lokalitě Křemela I nedaleko Rmízu a v tom samém roce našel i další mohylové pole Křemela II.
Zároveň na základě velkého množství vyorávaných střepů v prostoru před první linií opevnění bylo provedeno několik výzkumů v tomto prostoru a bylo zjištěno, že před hradištěm byla několikahektarová plocha s otevřeným sídlištěm. Získaná keramika pomohla zpřesnit dataci celého hradiště právě do doby nálevkových pohárů. To proběhlo v roce 1991 až 1992. Pravěké nálezy se ale našli v širokém i blízkém okolí.