Možné studijní zdroje pro dějiny válek a vojenského úmění

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Možné studijní zdroje pro dějiny válek a vojenského úmění

Příspěvek od asija »

Patrač - Kdyz jsem si v tom pdf cetl ze ze jsi to "zpracovaval z tvych poznamek ze studii" napada me - Asi existuji nejake skripta taktiky podle kterych se vyucuje na vojenskych vysokych skolach dustojniky. Muze se k nim absolutni civil jako ja nejak dostat? Moc by me zajimaly. Urcite je lepsi si pracist skripta, nez nejakou zpopularizovanou knizku jako jsou v knihkupectvich. Napr v nakladatelsvi CVUT jsem si koupil skripta "letove vykony" ze strojni fakulty a musim rici ze to byl asi nejlepsi zdroj informaci o problematice letu a konstrukce letadel s jakym jsem se setkal. Cekla bych ze skripta vojenske taktky primo pro dustojniky by byly pro me mnohem zajimavejsi cteni nez nejake prastare knizky (Machiaveli, Clausvitz, Sun tzu) pripadne obrazkove bulvary jako ty tisice knizek o 2sv a atlasu vojenske techniky s kterymi se clovek v knihkupectvi a mestske knihovne bezne setka.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Příspěvek od CAT »

Asija: Pokud tě zajímá dnešní taktika, tak si stačí sehnat kopii Rangers hand book. Pokud vím tak podle ní dneska armáda jede...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

Rangers ? Neni to spise taktika jak se ma chovat vojak? Ne ze by me to nezajimalo, ale spise sem myslel jako kdyz je clovek stabni general kam ma poslat tanky a kde postavit dela. Neco z ceho se uci lidi kteri pak sestavujou shliffenuv plan, operaci Barbarrosa nebo poustni boure.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

asija píše:Neco z ceho se uci lidi kteri pak sestavujou shliffenuv plan, operaci Barbarrosa nebo poustni boure.
Carl von Clausewitz : O válce / Vom Kriege 1.vyd:1832

Sun Tzu - Umění války / 兵法 ? 1.vyd: mezi lety 480-256 př. n. l.

To ostatní je už jenom taková omáčka kolem....
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

asija - jestli existuje nějaká příručka dnes to nevím. Za mě existovalo nemálo služebních předpisů. Bylo jich asi 50 a týkaly se programů bojové přípravy vojsk od jednotlivce po prapor, jednotek průzkumu, řidičů bojových vozidel a OT, tanků a tak dále.

Pro vycvik jednotlivce byl nosný služební předpis Vševojsk-51-7 vydaný v roce 1972 a nazvaný Metodika taktické přípravy. Bojová činnost jednotlivce a družstva.

Celkový pohled na to jak měla armáda bojovat řešily polní bojové řády. Ale to nebyla žádná kuchařka. To byl normotvorný postředek který stanovil pouze šířky a hlubky bojových sestav, tempa postupů nebo odchodů normy pro časová hlediska ale nic více. A navíc byl jen do stupně divize a tedy operační stupeň armáda - front byl řešen jinak ale to je mimo moji znalost.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

kopapaka > No ty dve (O valce, Umeni valky) jsem cetl. Ale nejsem s nimi priliz spokojeny. Cekal bych ze zvlaste v casech vedeckeho marxismu-leninizmu mohly byt snahy dat tem vecem jasnejsi, vedectejsi, technictejsi a matematictejsi podobu. Styl cinske lidove moudrosti mi moc nevyhovuje, a nejsem si moc jisty nakolik ktere veci v Umeni valky stale plati. Clausewitz mi prisel mnohem prinosnejsi, ale precijen je poznat ze byl psan v dobe kdy vedecke mysleni bylo jeste v plenkach. Navic je opet znacne z velke miry opet spajt s bojovymi technikami sve doby. Cimz nechci rici ze by obe knizky neobsahovaly nadcasove pouceni a principy, nejsou ale dukladne vececky rozebrany.

Pátrač > prave ze kuharku bych ani moc nechtel, spise nejakou houbkovou teorii v pozadi. Neco co cloveka nenauci pouze predpisy kterymi se ridit (jako v matmatice "jak scitat zlomky" nebo tabulka derivaci elementarnich funcki) ale poskytne mu prupravu jak sam aktivne kreativne o valce uvazovat, jak sve strategicke/takticke uvazovani cvicit, jake jsou zakladni principy a metodiky.

Ale nepredpokladam ze neco takoveho uplne bude, takze bych se asi spokojil i s tou "kucharkou" z ktere bych si pak mohl ty obecne pricipy snad abstrahovat sam.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

asija - že by v posledních 40 letech vyšla nějaká ucelená publikace, která by řešila obecná pravidla vedení ozbrojeného konfliktu, o tom nic nevím. Pro ČSLA byl vrchol teorie ve Vyškově do stupně prapor u fakult moto a tank, u fakuly zbraní pluk a divize. Pro týlaře pluk a divize ale logistika.

Co učila akademie v Brně netuším. Ale logicky pluk, divize a možná i více u druhů vojsk a u služeb.

Když jsi se otřel o marismus - leninismus. Ten se teorii válek a vojenského umění věnoval poměrně sofistikovaně ale jeho závěry jsou dnes asi na indexu - byl to kompilát prací mnoha generací vojenských myslitelů a praktiků.

Vyšla kniha nazvaná Marxismus - leninismus a učení o válce míru a armádě. Mě osobně se velmi líbila a považoval jsem ji za TOP socialistické teorie o těchto věcech. Dostupná je - pokud vůbec dostupná je - pouze a jen v univerziních knihovnách. Že by se našla někde v knihovně u vojenského útvaru nevěřím.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Asija - ideš na to zle. Existujú knihy napr. od D.A. Dragunskij riešiace problematiku, ale to je pre tých, čo majú jasné v základoch. Vyšia tanečná. Na začiatok by som ti doporučoval Zamarovského - Grecký zázrak, Dejiny písane Rímom, Egypťan Sinuhet alebo aj detské knihy o histórii napr. Ako sa žilo v Staroveku. Až pochopíš prečo vznikla falanga a jej na roveň postavené formácie, čo spôsobil Grék Epaimeinonda , Galský náčelnik Brennus, Hanibal, a ostatný, pochopíš pri ďalšom štúdiu aj dnešok.
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

jmodrak > moc dik za odkazy. Rozhodne nepohrdnu principy historickeho boje, zajimaji me stejne jako boj moderni. I kdyz s tebou asi nebudu souhlasit ze chronologicky postup od historie je nejlepsi jak pochopit pricipy boje (stejne jako studium historie alchymie neni nejlepsi konec od ktereho zacit studovat chemii).

Nektere knihy ktere doporucujes me lakaji (Recky zazrak). Jine jsem kdysi cetl (jak se zilo ve staroveku). Ale Egyptanem Sinuhetem si me docela odradil - v beletrii jsou fakta a teorie strasne zamlzene a naredene jakousi omeckou. To me moc nezajima, chtel bych proste neco psaneho technickou / encyklopedickou / ucebnicovou formou.

jeste dobra knizka podobneho typu je podle me Duse Mece, i kdyz je az moc obecna a povrchni.
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

asija taktika nie je alchýmia. Jeto podobné ako matematika. Ako chceš pochopiť vysokú matematiku, keď nevieš sčítať a odčítať. Sú výnimky, ale predpokladám, že ty medzi ne nepatríš.
K Sinuhetovy - nikde inde nie je jesnejšie popísana stratégia, taktika egypťanov, kočovníkov aj boj jednotlivca. A oddeliť "zrno od pliev" patrí k dobrému taktikovi. Mala ukážka zo Sinuheta , kedy objasňuje úlohu veliteľa : Pomoc bohov a čarov je istotne dôležíta ( v dnešnej terminológii by som povedal morálný a politický stav bojovníkov) ale ešte dôležitejšie je aby sa boj spravne viedol. ..........Veliteľ riadi boj, bez jeho správných rozkazov je udatnosť vojakov márna. Strana 31.
Ak bojuješ s mečmi, oštepmi atď, je dôležité správne rozmiestniť lučišníkov a vrhacie stroje. Ak bojuješ s tankami a BVP, je dôležité správne rozmiestniť delá a rakety. Ak pochopíš princíp, môžeš ho aplikovať. Samozrejme v daných podmienkach. Epaimeinonda by urobil veľkú karieru aj u Friedricha Veľkého, Napoleóna aj Hitlera. Hannibal keby bol Rus v roku 1942, velil by Stalingradskej operácii.
Naposledy upravil(a) jmodrak dne 6/4/2010, 17:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

dohledaval jsem si toho D.A. Dragunskeho:

Lét pod pancířem - D.A. Dragunskij
Velitel 55. gardové tankové brigády D.A. Dragunsij zakončil svoji cestu Velkou vlasteneckou válkou 9.května 1945 na rozjásaném Václavském náměstí v Praze. Než e vša dostal se slavnou Rybalkovou armádu do Prahy ,musel ujet tisíce kilometrů po frontových cestách a vybojovat mnoho urputných bojů ,v nichž utrpěl řadu zranění .A jedno byo tak vážné ,že je přežil jen díky mimořádné odolnosti svého organismu a obětavosti lékařu a sester .A přece si ani tehdy na okamžik nepřipustil myšlenku, že by měl zůstat stranou, že by už neměl dále bojovat proti krutým hitleovským vetřelcům, kteří vyvraždili celou jeho rodinu. Silná vůle bojovat až do vítězného konce téměř zázračně hojí jeho zranění a Dragunskij se opět vrací ke své brigádě, s níž dojde až do Berlína a do Prahy. Na rozdíl od pamětí sovětských aršálů, které nám ukazovaly vojevůdcovské umění sovětské generality, vypráví Dragunskij i při líčení tak grandiózních bitev, jako byla kurská bitva, bitva o Kyjev či dobývání Berlína, o bojích o jednotlivé kóty, vesnice a domy, o těch urputných bojích a o hrdinství sovětských vojáků, bez nichž by s nemohla vyhrát ani jedna velká bitva a bez nichž by nebylo ani naší svbody.


tak to je presne to co me nezajima - lidsky pribeh. Zajima mě věcna (sucha) teorie.

ale asi bychom zde nemeli tuto OT diskuzi dale prodluzovat
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

D.a. Dragunskij bol sovietský taktik, ktorý napísal, resp. spolupodieľal na príručkách a knihách o taktike. Bol prof. taktiky. Napísal napr. : Motostrelecký (tankový) prapor v boji. Moskva 1986. Kniha vyšla aj v češtine. Možno ju niekde aj zoženieš, ale či aj porozumieš ?
Naposledy upravil(a) jmodrak dne 6/4/2010, 17:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Zkus si sehnat Polní řád, je stále platný a hodně suchý.

Taktika se učí-učila podle Vševojsků, čísla už nevím.

A pak je "super" štábní kurz v Brně a tamtéž kurz gšt. Jsou "opravdu" nabušené sucho teorií borců s 30 letou praxí na škole.....
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Dobré jsou tyto knihy :
***Vojenská prognostika, plk. doc. PhDr. Květoň Holcr, CSc., Naše Vojsko 1981
***Válka a VTR ( vědecko-technická revoluce ), František Brátka, Josef Kepka, NV 1971
***VTP ( vědecko-technický pokrok ) a revoluce ve vojenství,

Soudobé materiály :
Bojové techniky starověkého světa, nakladatelství DEUS, ISBN 80-86215-88-1
Bojové techniky středověkého světa, DEUS, ISBN 978-80-86215-96-9
Bojové techniky raného novověku, DEUS, 978-80-87087-06-0
a další navazující knihy z této edice

Jinak doporučuji krajské vědecké knihovny ( číslo MDT 35 vojenství ). Pro jmodrak : Mspr ( tpr ) v boji jsem četl, mají jí v Jihočeské vědecké knihovně České Budějovice
Tady ukázka materiálů, které jsem si "vytáhl" k postupnému studiu. Je toho tam ještě o hodně více
C.24.714 : Pěchotní zbraně - 1957
C.26.835 : Dělostřelectvo v boji s tanky - 1956
C.26.991 : Zdolávání zátarasů - 1956
C.38.801 : Novoje v armii SŠA ( USA ) - 1959
C.39.090 : Průzkum - 1961
C.40.076 : Vzdušné výsadky - 1961
C.41.158 : Jednotlivec v soudobém boji - 1962
C.42.095 : Tanky – úderná síla - 1962
C.42.096/3 : Moderní vojenská technika 3 - 1964
C.42.917 : Zabijáci číhají - 1962
C.45.037 : Příručka pro pohraničníky - 1963
C.45.139 : Ozbrojené síly NATO - 1963
C.47.487 : Ženijní zabezpečení činnosti tanků - 1963
C.47.489 : Palba v soudobé válce - 1963
C.47.550 : Týlové zabezpečení vojsk v poli, pplk. Bohumír Oliva CSc, pplk. Oldřich Smýkal - NV 1964
C.48.660 : Nebezpeční hosté - 1964
C.49.625, I 11.296/64 : Tanková četa v boji - 1964
C.50.159 : Příručka pro ženisty - 1964
C.52.239, I 10.632/65, I 11.096/65 : 20 let čs. dělostřelectva - 1965
C.52.552 : Pohyb a jeho zabezpečení - 1965
C.55.200 : Příručka pro pohraničníky - 1965
C.55.314, I 19.694/65 : Bundeswehr - 1965
C.59.875 : Vojenská technika bez tajemství - 1966
C.60.518 : Příručka pro důstojníky a praporčíky v záloze - 1966
C.70.674 : Taktika soudobého boje - 1969
C.82.717, I 24.175/72 : Příručka pro dělostřelce - 1972
C.92.299, I 14.060/74 : Základní vojenská příručka - 1973
C.96.134, I 11.706/75 : Řízení týl. a techn. zabezpečení roty, baterie - 1974
C.98.751 : Příručka pro VČ a VR - 1975
C.99.563 : Základní principy operačního umění a taktiky - 1975
C.201.366, I 12.668/76 : Tankový prapor v boji - 1976
C.207.178, I 14.953/77 : Taktika v bojových příkladech rota, prapor - 1977
C.207.184, I 10.663/77 : Příručka pro vojenské chemiky - 1976
C.207.559, I 13.860/77 : Základní vojenská příručka - 1977
C.209.264, I 11.707/77 : Motostřelecký prapor v boji, G. I. Garbuz, D. F. Loza, I. F. Sazonov, NV 1976
C.219.211, I 15.871/79 : Maskování činnosti jednotek pozemních vojsk - 1979
C.221.979 : Revoluční a bojové tradice raketového vojska a dělostřelectva ČSLA - 1979
C.223.501 : Naši ženisté - 1980
C.230.956 : Základní vojenská příručka - 1981
C.239.114 : Průzkum v boji - 1983
C.241.979 : Taktický manévr - 1984
C.257.145 : Taktika - 1987
C.260.726 : Tanky zasahují - 1988
C.262.478 : Mspr v boji – NV 1988, D. A. Dragunskij, J. I. Pivovar, S. I. Tkač, a kolektiv
C.264.176 : Poměr sil NATO – VS v Evropě - 1989
C.269.655, I 14.224/91, I 6.896/91 : Nauka o zbraních pěchoty - 1990
C.270.831 : Příručka pro průzkumníky - 1990
C.270.859 : Malá encyklopedie taktiky - 1990
C.276.571 : Vznik a organizační výstavba vojska PVO PV v 60. letech – MO 1993, Pavel Minařík, ISBN 80-85460-48-0
B 27.726 : Kdo ohrožuje mír - 1984
B 28.654, P 11.527, I 14.106/85, I 7443 – I 7445/85 : Květen 1945 v Jižních Čechách
B 28.615, P 11.472, I 11.019/85, I 2533 – I 2534/85 : Osvobozovací boje na jihu Čech - 1984
S.10.344, I 14.493/80 : Organizace a taktika zdravotnické služby za války - 1980
S.17.600/2 : Proviantní zabezpečení v poli ( ZHN ) - 1989
S 21.998 : Zdravotnické zabezpečení mech a tp za války - 1993
I 13.396/80 : Dělostřelectvo - čs. dějiny

Okresní knihovny, alespoň ta naše, nic moc.
Obrázek
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Obrázek
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

komisár Obávam sa, že asija, po prečítaní všetkých týchto kníh akurát zblbne a skončí ako kadet Biegler so svojimi plánmi bitiek. Preto som mu odporúčal začať štúdium alchýmie, bez ktorej by nebolo chémie, aby pochopil, prečo sa vytvára línia ( front, čiara atď) a prečo jej rozbitie vyhráva boj. Všeobecné platné zásady v taktike sú nemenné. Inak mu všetky tieto knihy , predpisy a články k ničomu. Bude síce vedieť ako to má teoretický vyzerať, ale nebude vedieť prečo a podľa akých pravidiel. Za dávných čias sa vyučba taktiky začínala práve výučbou vojenských dejín.
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

Vsem moc diky za odkazy/rady

jmodrak > tos vystihl
aby pochopil, prečo sa vytvára línia ( front, čiara atď) a prečo jej rozbitie vyhráva boj.
to je presne jedna ze zakladnich otazek kterou se snazim pochopit. A jak jsem rekl historicke valecnicvi me zajima. Moje namitky byly smerovany na formu knih. Aby to bylo probirane vedecky / vecne, s modely a odvozenimi. Ne formou beletristickeho pribehu se strasnou omackou, nebo formou prislovi jak bylo v dobovych dilech obvykle. Knihu o principech historickeho boje psanou moderni formou si velice rad prectu.

Dokonce jsem si cetl i nejake primarni zdroje na to tema, napr.
Mathematical modelling of a mediaeval battle: the Battle of Agincourt
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Princípi práve ľahšie pochopíš samoštúdiom na prahistorických bitkách, kde jedna strana mala priemerneho taktika a druhá žiadneho. Ľahšie pochopíš stret armád o pár tisicoch mužov s frontom cc. 200 m ako bitku dvoch "nadupaných umelcov" s ich fintami, milionovými armádami a s frontami sto km dlhými. Začni čím jednoduchším a postupne prechádzaj na zložitejšie.
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

co se tyce prikladu tak urcite, ale doufal jsem prave v neco co nebude zalozene na historickych prikladech (emperickych datech, historckach), ale na modelech a teoriich. Popisy historickych bitev a zivotopisy vojevudcu jsou obecne dostupne, ale vyfiltrovat z nich univerzalni principy neni trivialni. Jako ve vsech vedach, muselo mnoho inteligentnich odborniku intenzivne pracovat, aby empirickym datum dali nejaky smysl a zkompilovali je do teorie/modelu. Neni proto nejlepsi, aby kazdy jednotlivy studentnik mel stejnou praci opakovat, a pokouset se abstrahovat si teorie z empirickych dat sam.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

pokud můžu doporučit, tak celkem poučná je tadle serie článků od J. Colina.
http://www.austerlitz.org/index.php?_ar ... csect406=1&
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“