Nové zbraně nejen pro AČR (ČZ 805, G 805, SAG 30)

Odpovědět
Heckler 1
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 13/1/2010, 02:17

Příspěvek od Heckler 1 »

Moc tady nezmiňujete mikrorážovou munici jako 5,7x27mm a 4,6x30mm. Aktuálně jsou hlavně u PDW zbraní, ale jejich účinnost je děsivá. Reálný účinný dostřel může být tak 200m, pak už střela ztrácí stabilitu.
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Chlapi, vážně si myslíte že to s malorážkou v Afgánistánu vyhrajete? Nebo že 805-ka nahradí 58-ku? Nahradit možná nahradí ale NIKDY ji v ničem (kromě ceny) nepředčí!! 5,56x45 může být dobrá pro boje ve sterilních podmínkách evropy. Všechno je po ruce(zbrojíř na vyčištění, náhr. díly atd. Ale nikde jinde(myslím v extrémních podmínkách) fungovat nebude. Taky je dobrá na střelnici a na přehlídky. Pokecejte s klukama co na misi v afgánu byli ať Vám řeknou co se tam děje. Rychle Vás to nadšení pro mikroráže přejde. Věřte mě to.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Heckler 1
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 13/1/2010, 02:17

Příspěvek od Heckler 1 »

No ale vždyť CZUB se právě chlubí možností přestavby i na další ráže. Tím by se to mohlo řešit, ne?
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Tak ještě jednou, když jsme zaváděli do ačr(doufám že nedostanu nadaný za komerci) kingguna tak jsme byli kritizovaný za spojení nadpažbí s rámem pomocí !!jednoho!! šroubu. Že je to složitý, a přestavba 805-ky je jednodušší?!
Nehledě na to že jak bude ta zbraň fungovat na tak rozdílný náboje jako je 5,56x45 , 7,62x39 a 308win?! Netahá Tě to za uši? Rozdíl v energiích je cca 2200-2400 joulů. Vždyt je to z hlediska dlouhodobého použití technický nesmysl. A koho použijí jako pokusný králíky? Teď se vyhodí miliardy aby se potom vrátili odkud vyšli. Jenom že mezitím se 58-ky zvrakují a budou shánět nový flinty jako angláni teď. Ale v našem absurdistánu je možný všechno. Hlavně když se někdo napakuje.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11760
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

A co takhle začít od začátku? Odpovědět si na otázky, které stály za vyhlášením tendru na novou zbraň.

1) Standartizace ráže se spojeneckými vojsky
2) Morální zastaralost Sa vz.58 podotýkám "morální"!
3) Technická zastaralost? tjs. třeba možnost použití granátometu (i když Sa. vz 58 to umožňuje) a dalších příslušenství
4) Loby zbrojařského průmyslu
5) ?
6) ?

Argument že v Afgánu je 7,62 lepší lze hodnotit pouze jako dílčí poznatek, neb nová zbraň musí vydržet ve službě minimálně stejnou dobu jako vz. 58¨, tzn. to jest více bojišť, více požadovaných specifických vlastností tjs. universálnost.

Když si určíme prioritu těchto otázek, možná se dobereme k výsledku..., možná
:rotuj:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11760
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Ještě jsem opomněl jednu věc:

7) Možnost z jednoho základu vyvinou karabinu a LK (toto tady bylo už kdysi v sedmdesátejch letech a mělo to hlavu a patu, ovšem bohužel)

teď mne napadá, že toto je dost silný argument proti vz.58 (přičemž ho mám rád)
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

1-Jak je výše uvedeno, přišlo se na to že je to nesmysl. (o několik příspěvků dřív)
2- CO je to morální zastaralost? Zastaralý může být něco co nefunguje, nebo je něčím modernějším překonáno.
3- 58-ka umožňuje použití čehokoliv na co si jenom vzpomeneš a za desetinovou cenu než 805-ka
4-Souhlas, loby a úplatky. při troše snahy by šlo i zjistit komu a od koho
5-?- fakt nevím
6-? taky fakt nevím
Vážně myslíš že 805-ka nebo která koliv jiná moderní zbraň vydrží takový zacházení a tak dlouho jako 58-ka?
To je trochu sci-fi, nemyslíš?
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

ogr.jan: nezlob se na mě, tuto diskusi spíše sleduji než bych do ní přispíval ale tvé posty na mě silně působí dojmem "miluji svou 58 a nic lepšího na světě nebylo, není a ani být nemůže". Nikdo netvrdí, že 58 je špatná zbraň; koneckonců i jako civilní 858, ke které mám přístup je fajná - ale má svá omezení a na 6,8SPC ji budeš přestavovat těžko; na ergonomii ovládání by také leccos šlo zlepšit a modularita je vysoce ceněná. Navíc nevěřím, že by 58 zmizely z armády úplně, takže se IMHO dostanou asi do pozice amerických armádních 1911 - komu vyhovuje víc, vezme si do boje osmapadesátku; jinak dostane uživatelsky jednodušší, modulárnější a bla bla zbraň moderní koncepce.
Prostě - netřeba plivati na nástupce/konkurenci. Jsou tím více či méně zaplněny poslední tři stránky a nemyslím, že by to k něčemu bylo.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

ogr.jan píše:Chlapi, vážně si myslíte že to s malorážkou v Afgánistánu vyhrajete? Nebo že 805-ka nahradí 58-ku? Nahradit možná nahradí ale NIKDY ji v ničem (kromě ceny) nepředčí!! 5,56x45 může být dobrá pro boje ve sterilních podmínkách evropy. Všechno je po ruce(zbrojíř na vyčištění, náhr. díly atd. Ale nikde jinde(myslím v extrémních podmínkách) fungovat nebude. Taky je dobrá na střelnici a na přehlídky. Pokecejte s klukama co na misi v afgánu byli ať Vám řeknou co se tam děje. Rychle Vás to nadšení pro mikroráže přejde. Věřte mě to.
Ale no tak, kluci v afghánu mají sa.58 nebo M4, a problémy v extrémních podmínkách nedělá náboj 5,56, ale M4ka...

ogr.jan píše:Tak ještě jednou, když jsme zaváděli do ačr(doufám že nedostanu nadaný za komerci) kingguna tak jsme byli kritizovaný za spojení nadpažbí s rámem pomocí !!jednoho!! šroubu. Že je to složitý, a přestavba 805-ky je jednodušší?!
Už se to tu probíralo, takové nadpažbí je na prd, protože ztěžuje možnost vyčištění zbraně.
Tohle je právě ta morální zastaralost, nadpažbí s railem ti sice zvýší hodnotu zbraně, ale chtělo by to něco lepšího a to bez pořádného zásahu do konstrukce zbraně neuděláš.
BREN má sice víc šroubů, ale hlaveň ( a další ) bude měnit zbrojíř ( byť třeba jen zaškolený voják ) dle požadavků mise.
ogr.jan píše:Nehledě na to že jak bude ta zbraň fungovat na tak rozdílný náboje jako je 5,56x45 , 7,62x39 a 308win?! Netahá Tě to za uši? Rozdíl v energiích je cca 2200-2400 joulů. Vždyt je to z hlediska dlouhodobého použití technický nesmysl. A koho použijí jako pokusný králíky? Teď se vyhodí miliardy aby se potom vrátili odkud vyšli. Jenom že mezitím se 58-ky zvrakují a budou shánět nový flinty jako angláni teď. Ale v našem absurdistánu je možný všechno. Hlavně když se někdo napakuje.
CZ 805 BREN není na náboje 308 win !!!
Ráže sou 5,56 , 7,62 a 6,8. Občas se sice uvádí i 7,62 x 51 , ale tam rozhodně není jisté kolik se při přechodu bude měnit a jestli to nebudou komplet zbraně.
A to už tolik za uši netahá...
Navíc nikdo ( zatím ) nemluví o zvrakování sa.58, oficiálně mají zůstat v záloze.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Máš pravdu , 805-ka má být na 7,62x54R. Mea culpa, ten rozdíl v energích náboje je ještě větší. A zase až tak na prd to není. Ten jeden šroubek je povolenej cca za 10 sekund. To je ten problém? No potěž. Chcete techniku za miliony a jeden šroubek JE problém?No nazdar. Už se nedivím že armáda kupuje techniku s kontrolkou na servis. (pandur) která když se rozsvítí tak se musí přerušit úkol. Kde jsou ty doby kdy si vojáci techniku opravovali sami, jednak že to bylo rychlejší, jednodušší a hlavně se s ní pořád seznamovali a měli ji v malíčku. Ale to už se asi nenosí. Tím nechci nikoho napadat, určitě jsou mezi Vámi takový kteří to co dělají myslí vážně. Ale pokud se mám na něco spolehnout, zvlášť v situacích do jakých se můžete dostat tak to musím především ovládat. A o tom to asi je, ne?!
Je to jedno. My to tu stejně nevyřešíme.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Jo a mimochodem, BREN je a vždycky byl kulomet. Jeden z nejlepších jaký kdo vyrobil. Název je odvozenina od místa vzniku- Brno!! Ten výraz totiž zná celý svět, CZUB tím chtěla vylepšit image toho svýho zázraku aby se líp prodával.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11760
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Zde na Palbě není asi nikdo kdo by nevěděl co to Bren znamená (Brno-Enfield). Co se týče názvu 805 tak je to pouze dobrej marketingovej tah, nic víc a nic míň.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Ogr: vzhledem právě k oné modulární koncepci je možnost udělat z CZ805 výměnou hlavně a zásobníku lehký kulomet - podobně, jako u SA80 (L86).
Pokud jsem pak dobře pochopil popisovaný problém: pokud je u vaší modifikace nutno pro polní rozborku cokoli šroubovat, tak to je tedy sakra problém. Rozborka musí jít bez jakýchkoli nástrojů a šupem.
Výměna hlavní a zásobníkového modulu se nedělá v poli, ale na základně a tam to problém není.
A co se ráží týče - varianta 805A bude na 7.62x39, 5.56x45 a 6.8SPC; teoreticky plánovaná varianta 805B by byla na ty výkonnější ráže.
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Už jsi někdy dělal "polní rozborku?" a pokud jo , proboha proč?
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

To, že je sa.vz.58 velmi odolný proti znečištění ještě neznamená, že je odolný úplně. Takže se může stát, že se k pístu něco dostane ( tím spíš, že všechny kinggun nadpažbí co sem viděl mají extra větrací otvory ). Nejde ani tak o časové zdržení ( aspoň podle mě ), ale o jestli ten šroub nejde povolit bez nástrojů...
Jo a " polní " rozborku sem dělal.
ogr.jan píše:Jo a mimochodem, BREN je a vždycky byl kulomet. Jeden z nejlepších jaký kdo vyrobil. Název je odvozenina od místa vzniku- Brno!! Ten výraz totiž zná celý svět, CZUB tím chtěla vylepšit image toho svýho zázraku aby se líp prodával.
Zbrojovka Brno je čirou náhodou vlastněna CZUB a pokud se nepletu, tak je vlastníkem také v případě značky BREN. Marketingový tah to samozřejmě je a popravdě řečeno by byli velice hloupí kdyby tuto možnost nevyužili.

Pokud jde o kontrolku na servis, tak se úkol kvůli ní rozhodně přerušovat nemusí. Slavný případ " upadlého kola " vznikl právě proto, že osádka přes ohlášenou závadu na kole pokračovala v jízdě.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Samozřejmě, jak bys ho bez nich taky chtěl uchladit? To byl jeden z ukazatelů při zkouškách ve Slavičíně. A ten šroub bez nástroje skutečně povolit nejde. jinak by nemělo cenu aby tam byl.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Já sice vím, že sa.vz.58 docela " topí ", ale co ste s ním proboha prováděli, že nejde uchladit??
Nebo se nám zpřísnilo zkoušení?

Takže voják sebou má tahat imbusák?
Hele já nechci rýpat, ale lepší důkaz o morální zastaralosti si mi ani dát nemohl.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Kdybys něco věděl o zkouškách a jejich metodice tak by ses tak nedivil. Dělají se zkoušky: střelba za vysokých teplot. Zbraň se ohřeje na 50st. Náboje na 70st. a vystřílí se 6 zásobníků. A fofrem. Pak je zkouška za nízkých teplot, ochladí se na minus 30 st. a znovu 6 zásobníků. Tak to je ono. Po těch šesti zásobníkách měla zbraň 150st. S originálním předpažbím by už podle VTÚ mohla začít střílet sama kvůli iniciaci náboje teplotou a měla by na komoře přes 220 st. Tak to je ten zásadní rozdíl. Chce to o tý zbrani něco vědět než ji začneš odsuzovat a tvrdit neco o "morální zastaralosti" mimochodem , byl bys tak laskav a vysvětlil mě co vlastně ten termín znamená? Spousta lidí ho používá ale ještě nikdo mě to nevysvětlil. Začínám to chápat po svým.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Petrz »

No standardizace náboje v rámci nato je jistě pádný důvod.

Ale jaké jiné výhody BREN v této ráži přináší ? Rozměry a hmotnosti jsou srovnatelné nebo vyšší než u Sa.58. Chápu že ergonomie může být lepší, větší hmotnost zbraně pomáhá absorbovat zpětný ráz. Ale jinak? U FN SCAR byl hlavní důvod ráže 5,46mm menší rozměry a hmotnost (oproti ráži 7,62mm).
Já osobně jsem rád , že zakázku vyhrála česká firma a věřím, že BREN přináší spoustu vylepšení,jenom je otázkou zdali by nebylo lepší ji standardně zavádět v ráži 7,62(či 6,8). Takhle mi to přijde, že CZ 805 spojuje nevýhody obou provedení FN SCAR.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17863
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Morální zastaralost se dá vysvětlit tak, že uvedený stroj/zbraň má sice skvělé parametry, ale případný uživatel už se nad ní ušklíbá, respektive jí už nedůvěřuje neboť se s ní fotil už jeho otec, či dědeček.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“