Byla to první větší akce japonského hladinového loďstva od porážky v zálivu Leyte 25.10.1944, po níž se zbytky japonských svazů stáhly do domácích přístavů.
Po napadení Okinavy však velitel obrany ostrova generálporučík Micuru Ušidžima požádal císařský hlavní stan o podporu. Na základě této žádosti rozhodl admirál Soemu Tojoda vypracovat plán kombinovaného útoku 6. letecké armády, námořního letectva a zbylých lodí. Podle tohoto plánu bylo 4. dubna 1945 nařízeno viceadmirálu Seiči Itóovi připravit své lodě k vyplutí. Původním cílem bylo vylákat americké lodě na dolet letounů z japoských ostrovů. Tento záměr však padl po těžkých náletech na letiště na Kjúšú. Plán byl upraven a japonský svaz se nyní měl vyhnou americkým TF doplout k Okinavě potopit spojenecké lodě zbývající po předchozích mohutných úderech kikusui a později s posledními zbytky paliva najet na břeh. Posádky lodí se měly připojit k obráncům ostrova a zahnat americké jednotky do moře. Otázka návratu lodí se vůbec neřešila.
Ito jako velitel 2. loďstva měl k dispozici poměrně dost lodí ale zoufalý nedostatek paliva. Proto se rozhodl vytvořit uskupení ze své vlajkové lodi Jamato, lehkého křižníku Jahagi a osmi torpédoborců. Všechna plavidla byla moderní a nesla na svých palubách silné baterie protiletadlových děl a kulometů. Například jen na Jamatu bylo 24 děl 127mm a 150 děl 25mm. Tyto zbraně byly velmi nutné, protože se nepočítalo s žádným leteckým krytím. Pro tuto akci byly obětovány poslední asi dva a půl tisíce tun mazutu na základně Tokujama.
Svaz podle rozkazu opustil základnu 6. dubna v 15.20. a nabral kurz na úžinu Bungo Suido. Od časného rána ho však sledovaly průzkumné B-29. Úžinou Japonci propluli v 19.50 a téměř okamžitě ve 20.10 byli zjištěni americkými ponorkami Threadfin a Hackleback. Svaz začal kličkovat rychlostí 22 uzlů a neumožnil tak ponorkám zaútočit.
Noc proběhla v relativním klidu a ráno se svaz na čas skryl v dešťových přeháňkách. Doprvodná plavidla vytvořila kolem Jamata kruhovou protiletalovou formaci.
V prostoru východně od Okinavy se pohybovaly tři operační skupiny svazu TF.58. Čtvrtá byla okamžitě odvolána z tankování, ale dorazila až po skončení boje. Navíc byla zformována skupina šesti bitevních lodí, sedmi křižníků a jedenadvaceti torpédoborců pro případ nouze. Ani tyto se však akce nezúčastnily protože admirál Mitscher nehodlal japonské lodě nikomu přenechat.
7.dubna v 08.14 byla japonská skupina zjištěna průzkumným Hellcatem z USS Essex. Japoské lodě zahájily palbu a bitevní loď poprvé použila šrapnely sanšiki-dan ráže 460mm. Tyto hlasité výstřely však pouze naváděly další americké letouny.
Těsně po desáté hodině odstartovala první americká útočná vlna (180 strojů). Krátce nato šly do vzduchu další dvě. Celkem se útoku zúčastnilo 386 letadel všech typů.
Ve 12.35 se k japonskému svazu přiblížila první formace a protože nenarazila na letecké krytí okamžitě přešla do útoku.
Ve 12.41 dostalo Jamato první dva zásahy, těsně za hlavní stožár. O dvě minuty později prorazilo torpédo velký otvor na levoboku. Ve 12.46 dostal první zásah torpédem i pumou křižník Jahagi a se zaplavenou strojovnou se zastavil. Ve 13.00 kdy skončil útok první vlny byl po třinácti pumových a šesti torpédových zásazích Jahagi pouhým vrakem. Jeden z torpédoborců již zmizel pod hladinou.
Mezi 13.37 a 13.44 zasáhlo levobok Jamata dalších pět torpéd. Bylo přerušno komunikační vedení a loď postupně nabrala nabrala třicetistupňový náklon. Kromě toho loď zasáhly čtyři pumy jejichž výbuchy vyřadily mnoho 25mm kanónů. Jedna z nich navíc zdemolovala zadní stanoviště řízeni palby 155mm děl, zničila zadní věž této ráže a v podpalubí vznikl rozsáhlý požár.
Křižník Jahagi se v té době již potopil a Avengery vyslané ho dorazit se připojily k lovu na Jamato. Protože měla loď náklon na levobok zaútočily zprava a jejich čtyři blízké zásahy utrhly mezi 14.07 a 14.17 Jamatu velkou část dna. V té době již byl vydán rozkaz opustit loď která se mezitím zastavila.
Ve 14.23 se Jamato převrátilo na bok a začalo po přídi potápět.Krátce poté došlo k obrovské explozi která loď roztrhla na dva kusy. Mohutný sloup kouře byl vidět až z japonských ostrovů. Zachránilo se pouhých 269 členů posádky.
Výsledkem této nesmyslné akce bylo potopení bitevní lodě, lehkého křižníku, čtyř torpédoborců a smrt asi 3700 japonských námořníků. Veškeré americké ztráty činily „pouze“ 10 letadel a 12 letců.
Související články: Stručný popis japonských lodí třídy Jamato

