
OPEVNĚNÉ VÝŠINNÉ SÍDLIŠTĚ "ZÁMEČEK " U KŘIŽANOVIC
Kolegové palbáci. Předkládám další práci věnovanou pravěkým fortifikacím. Jelikož se snažím vybírat místa, která jsou málo známá ale zároveň jsou něčím výjimečná a to právě z pohledu fortifikační architektury, padl tentokrát můj pohled na hradiště u jihomoravské obce Křižanovice, zvané v odborné literatuře jako Křižanovice, lokalita Zámeček. Nevynikalo velikostí ani mohutností. Ale vynikalo a pokud vydržíte u této práce postupně se dovíte čím. Pro mě osobně je zajímavé i tím, že jsem pár kilometrů od tohoto místa vyrostl.
Kapitola první: Trochu geografie, geologie a geomorfologie a dějin výzkumu této lokality
Mezi obcí Marefy a obcí Křižanovice, po pravdě řečeno od Křižanovic jen asi 1 kilometr se nad pravým břehem Litavy zvedá rozsáhlé návrší zvané Člupy . Toto návrší je členité a dominuje okolí. Téměř celé se nachází na katastru obce Marefy, pouze jeho jihozápadní výběžek – ostrožna zvaná „Zámeček" zasahuje na katastru sousedních Křižanovic. Pro lepší orientaci dodám, že poblíž je městečko Bučovice, které je známé velkým a veřejnosti přístupným zámkem.
Masiv Člupů je součástí Brankovické pahorkatiny , která je součástí Litenčické pahorkatiny. Litenčická pahorkatina je geomorfologický celek na Moravě ve Středomoravských Karpatech. Nejvyšší vrchol se nazývá Hradisko a dosahuje výšky 518 metrů nad mořem. Je to poměrně členitá pahorkatina z paleogenních flyšových souvrství, zčásti překrytá spraší.
Na návrší Člupy se nacházela dokonce dvě hradiště ale tato práce se bude zabývat jen jedním. Tím co se nachází na citované ostrožně „Zámeček“.
Pojednávané hradiště je situované na uvedené ostrožně, která je od masivu Člupů oddělena malým ale výrazným sedlem, za nímž se terén zvedá až do výšky 306,2 metrů nad mořem.
Nadmořská výška nejvyššího bodu hradiště je všemi prameny uváděna 284 metrů nad mořem. Převýšení nad okolním terénem je mimořádné:
- tam kde je centrální část hradiště je toto převýšení směrem na jih 70 metrů, a na druhou stranu kolem 50 až 60 metrů.
- ve střední části hradiště, které směrem k jihozápadu klesá, klesá i toto převýšení ale i tak je zde na obou stranách od 40 do 50 metrů.
- na nejspodnějším obvodu je toto převýšení velmi rozdílné. Na jihovýchode a jihu je to od 15 do 25 metrů na jihozápadě asi 3 až 5 metrů.
Za rovinu pak považuji plochu vytvořenou naplaveninami a spraši kolem řeky Litavy nebo lépe silnici Bučovice – Slavkov. Tok řeky Litavy protéká od centrální části hradiště ve vzdálenosti 300 až 400 metrů. Koneckonců úvodní fotografie je dostatečně ilustrativní.
Příkré jižní svahy jsou v dnešní době upraveny do podoby teras a využívány jako sady ovocných stromů a zahrádky . Severní svahy zůstaly sami sobě a jen ojedinělé stromy nebo jejich skupinky prozrazují, že v nedávné minulosti zde asi byl ovocný sad.
Zde je na místě umístit pár fotografií, aby bylo vidět proměnlivost výšky svahů.
Obrázek první
První obrázek ukazuje pohled na strmé a vysoké svahy na severní straně hradiště. Druhý obrázek ukazuje, že i jihozápadní strana, ta co je nejblíže dnešním komunikacím, tedy silnici a železniční trati je velmi nepřístupná i když svahy jsou převýšené jen asi 10 až 15 metrů.
Obrázek první
Zde první obrázek ukazuje už nízké svahy na severozápadě. Zde je převýšení už jen asi 3 až 5 metrů ale strmost je cca 60°. Druhý obrázek ukazuje opět vysoce převýšené a strmé svahy ostrožny na jižní straně.
Z fotografií je vidět, že jde o hradiště, které požívá velmi výraznou ochranu přirozenou konfigurací terénu. Poloha je ze severní a jižní strany přirozeně chráněna prudkými srázy. Centrální část hradiska na nejvyšším místě ostrožny má rozlohu cca 0,3 ha a je opevněna dvěma příčnými valy s příkopy o délce 35 m. Mohutnější vnější val je v terénu doposud patrný.
Od nejvyššího bodu hradiště se plocha stupňovitě svažuje a rozšiřuje k jihozápadu do údolní nivy řeky Litavy . Plocha nejvyšší části ostrožny kde byla centrální část hradiště je dnes zarostlá trávou a křovinami, akáty a je zde i pár starých ovocných stromů, třešní. V době kdy jsem pořizoval fotografie krásně kvetly.
Podlouhlý jihozápadní svah slouží jako zemědělská půda a je pravidelně zoráván. Zemědělská činnost končí cca 10 metrů před prvním valem. Pravděpodobně pozůstatek opevnění zabránil strojnímu obdělávání centrální části.
Nyní se podíváme na geografický plán hradiště Křižanovice a také na výřez z letecké fotografie. Pomůže to k tomu, abychom se lépe orientovali v dalším textu.
Mapový výřez


Výřez z letecké mapy ukazuje celou plochu hradiště a pomůže k jeho lokalizaci v terénu. Geografický plán pak zajistí abychom si udělali představu o vydělení celé ostrožny z okolního terénu a přesnou dislokaci samotného hradiště. Vysvětlení značek následuje:
P značí předpolí
P-1 první předhradí
P-2 druhé předhradí
A značí centrální část hradiště, někdy nazvanou Akropole
Silná linka ohraničující okraje hradiště pak ukazuje pravděpodobný průběh obvodového opevnění hradiště. Dvě linie šipek oddělující centrální část hradiště A od druhého předhradí P-2 ukazují průběh zachovaných valů opevnění.
Geologicky je ostrožna tvořena flyšem, což je odborný termín z geologie, kterým se obecně popisuje různě silný soubor sedimentárních vrstev, které jsou nejčastěji tvořeny pískovci a jíly. V lokalitě Zámeček můžeme vidět komplex vrstev mořského původu, který dosahuje mocnosti možná i nad 500 metrů. Je tvořen pravidelně se opakujícími vrstvami, u kterých se pravidelně střídají klastické sedimenty. Lidsky řečené jde o světlý pískovec, který je v odkryvu velmi elegantní a lehce podléhá erozi.
Tento pískovcový podklad je pokrytý v oblasti Zámečku spraší. Spraš je úlomkovitá usazená hornina navátá větrem. Hlavní složkou je jemný křemitý prach složený z křemene, živce a slída s příměsí uhličitanu vápenatého, vytvářejícího sražené hrudky a jílu. Typickou světle okrovou barvu mají na svědomí oxidy železa. Spraše vynikají jako úrodná zemědělská půda. V oblasti střední a jižní Moravy jsou velmi časté a mají podíl na úrodnosti země a tím i na to, že tato místa byla osidlována využívána už v hluboké minulosti.
Následují dva obrázky pískovcového podloží
Obrázek první
Obrázek první ukazuje podobu pískovcového podloží. Druhý obrázek ukazuje detail podloží. Podloží je viditelné díky erozním vlivům pouze na jihozápadní straně ostrožny. Vypadá ve slunečním světle velmi esteticky.
Pár slov o výzkumech tohoto místa.
Na úvod se musíme seznámit s archeologem amatérem, který pro rozvoj našich znalostí o pravěku na jižní Moravě vykonal obrovský kus práce.
Tento muž se jmenoval Miroslav Chleborád , rodák z Habrů u Havlíčkova Brodu. Byl to vystudovaný právník a jako soudce působil v Jihlavě, Bystřici nad Pernštejnem, Ivančicích, Bučovicích a nakonec v Brně. Stal se z něj významný moravský archeolog - amatér. . Archeologii se začal věnovat již na Ivančicku kde zkoumal hradiště Réna u Ivančic ale největší objevy přinesla jeho práce v místě jeho dvacetidvouletého působení v Bučovicích – po jeho příchodu sem se začala archeologická mapa regionu Bučovic výrazně měnit. Mnoho času věnoval povrchovým sběrům a drobným výzkumům, někdy prováděl i větší odkryvy. Výsledkem jeho činnosti jsou desítky nově objevených nalezišť ze všech období a sbírka kvalitně restaurovaných a přesně evidovaných předmětů čítající přes 8 tisíc inventárních čísel.
Do druhé poloviny dvacátých let spadá první sondování na výše citovaném návrší Člupy. Na vrcholové plošině zjistil bohaté doklady osídlení únětickou kulturou a v roce 1927 začal prokopávat i ostrožnu „Zámeček". Zde prozkoumal i jednu zásobnicovou jámu s bohatým obsahem keramiky. Mezi únětickými nálezy se vyskytla i nádoba soudkovitého tvaru s výčnělky na hrdle, která indikovala možné halštatské osídlení výšinné polohy. Výzkumník se neomezil pouze na popis nálezů získaných z vykopaného objektu, ale uvedl polohu „Zámeček" do literatury jako hradisko, když popsal, že, cituji:
"kolem běží valy, jež místy rozorávaním půdy zanikly, sem tam ale přece jen tak jsou znatelnými, že dávají poznati, že tu bylo hradisko, a to jistě ne pouze útočištné".
To je velmi důležité a je potřeba si to pamatovat. V dalším textu uvidíme proč.
Ale v jiné části hradiště bylo nalezeno osídlení jiné kultury- halštatské. První halštatské objekty rozpoznal Miroslav Chleborád při výkopech v roce 1930. Dle jeho záznamů zde v tomto roce objevil čtyři sídlištní objekty, které zařadil do halštatského období. Další odkryl počátkem roku 1931 a během roku 1932. Celkem se zmiňuje o šesti halštatských jámách, ze kterých vyzvedl početnou kolekci keramiky, několik závaží, přesleny, kolečka ze střepů, zdobené kostěné střenky a parohové polotovary. Podrobnější informace zanechal pan Chleborád pouze k výkopům z roku 1930, zprávy o nálezech z dalších let jsou velmi kusé. Přesný rozsah a umístění sond není známo.
Stručně řečeno sondáže, které zde tento badatel provádí v letech 1930-32 přináší množství nálezů doby ze staré doby bronzové a doby halštatské a po jejich skončení profesionální archeologický zájem o "Zámeček" na dlouhou dobu utichá.
Další, již mnohem větší, terénní odkryv zde proběhl až v letech 1984-1986 pod vedením Stanislava Stuchlíka. Pár slov o tomto odborníkovi.
Prof. PhDr. Stanislav Stuchlík, CSc., se zaměřuje na archeologii doby bronzové.V letech 1964-1969 studoval archeologii na filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, po roce 1989 přejmenované na Masarykovu univerzitu v Brně. Jeho praxe je bohatá:
- v letech 1969-1972 pracoval v Muzeu jihovýchodní Moravy v Gottwaldově tedy v dnešním Zlín).
- od roku 1972 už jako PhDr. pracoval v Archeologickém ústavu ČSAV , od roku 1993 přejmenováno na AÚ AV ČR v Brně, kde se postupně vypracoval od pozice odborného pracovníka a vědeckého pracovníka přes samostatného vědeckého pracovníka až na post vedoucí pravěkého oddělení, což se stalo v roce 1984. V roce 1982 mu byl udělen titul CSc.
- od roku 1997 už jako docent - titul mu by udělen v roce 1996, nastoupil do Ústavu historie a muzeologie Slezské univerzity v Opavě.
Byl a doposud je členem mnoha významných vědeckých institucí. A tento profesionál provedl mnoho let po Miroslavovi Chleborádovi další výzkum. Došlo k tomu tak nějak zvláštně.
V roce 1984 byl na lokalitě zjištěn nepovolený výkop porušující dva pravěké objekty a částečně i terénní vlnu probíhající napříč návrším. V důsledku toho byl ještě v tomtéž roce zahájen záchranný archeologický výzkum, který se díky zajímavým objevům rozrostl v letech 1985-86 ve výzkum zjišťovací. Dílčí výsledky z jednotlivých výzkumných sezón byly publikovány v Přehledech výzkumů. Výzkum se tedy neomezil pouze na prozkoumání narušených objektů, ale byl rozšířen i na zjištění fortifikace lokality.
V prvním roce výzkumu byla položena sonda o rozměrech 22 x 2 m, která protínala první ze dvou obranných valů. Kromě objektů únětické kultury bylo doloženo i stejně intenzivní halštatské osídlení.
Na tento odkryv navázala sonda z roku 1985 dlouhá 30 m a široká 2 m, která proťala druhou terénní vlnu, tedy destrukci dalšího valu. Prodloužení sondy zachytilo předsunutý příkop a část dalšího příkopu.
Odkryv v roce 1986 byl zaměřen na sledování dalšího průběhu fortifikace, prodloužením starší sondy o 10 m byl dokončen průzkum druhého, vnějšího příkopu. Řez nalezištěm orientovaný v ose od jihovýchodu – k severozápadu dosáhl celkové délky 62 m a šířky 2 m a odkryl množství objektů ze staré doby bronzové i doby halštatské, kůlové jamky a kruhový žlábek, který sice nemá s tím co tato práce sleduje tedy fortifikací nic moc společného. Ale je to zajímavé a dále se o něm zmíním.
Ve vnitřní ploše hradiska byla v roce 1986 skryta ještě menší plocha o rozměrech 10 x 5 m, kde byla kromě několika běžných sídlištních jam objevena i kamenná destrukce se stopami zuhelnatělých kůlů. Vše co bylo zjištěno o charakteru fortifikace bude následovat v dalším textu.
S rozvojem letecké archeologie na přelomu 80. a 90. let bylo provedeno letecké snímkování i hradiska u Křižanovic. Snímky odhalily další pás fortifikace ve spodní části povlovného svahu. Tvořily ho tři tmavé pruhy, pozůstatky někdejších příkopů. A tak si řekneme pár slov o jednom průkopníkovi naší archeologie.
V roce 2003 koncem měsíce června, zemřel ve věku nedožitých 57 let jeden ze zakladatelů letecké archeologie na území bývalého Československa, moravský geodet a archeolog Miroslav Bálek. Byl to vynikající specialista v oboru leteckého průzkumu a fotografie pro potřeby studia dávnověké krajiny a poznání topografie pravěkých, raně historických a středověkých památek. S jeho jménem jsou spojeny samotné počátky tohoto oboru a jeho systematické rozvíjení ve středoevropském prostoru. K největším úspěchům jeho téměř dvacetiletého aktivního účinkování na poli letecké archeologie patří tyto objevy:
- velký počet pravěkých areálů obytných, pohřebních, ceremoniálních včetně neolitických rondelů a velkých ohrazených areálů vzniklých po neolitické době. Zde je jeho top práce objevení dnes už velmi známého neolitického rondelu v Tešeticích – Kyjovicích.
- nález stop po vojenských taženích římských legií na území severně od dunajské hranice říše, jde tedy o římské pochodové tábory. I zde zanechal svoji výraznou stopu objevením takových lokalit na jižní Moravě v trati "Neurissen" pod kopcem Burgstall u Mušova v letech 1993 až 1994.
- značné množství zaniklých středověkých vesnic a tvrzišť.
Působil především na teritoriu jižní Moravy, ale v posledních letech se jeho pozornost přesouvala také do dalších regionů Moravy a Slezska. Od druhé poloviny devadesátých let přednášel jako vůbec první v České republice externě kurz dálkového průzkumu v archeologii. Šlo o přednášky a praktické ukázky, tedy výcvikové lety na ÚAM FF MU v Brně. Toto organizoval vykonával od poloviny 90. let minulého století.
Většinu svých významných objevů sám bezprostředně po jejich identifikaci geodeticky zaměřoval a nechal proměřovat další nedestruktivní, tedy geofyzikální metodou výzkumu.
Tento výzkumník se narodil 8.července 1946 v Brně. V letech 1974 až 1980 vystudoval geodézii a kartografii na Vysokém učení technickém v Brně. Byl zaměstnán na:
- katedře archeologie MU v Brně a to od roku1970,
- v Archeologickém ústavu ČSAV v Brně od roku 1981,
- v Ústavu archeologické památkové péče jako statutární zástupce ředitele od roku 1993. V roce 1987 pokud jsem správně pochopil to co je psáno v literatuře objevil tento výzkumník při leteckém průzkumu dvě další linie opevnění.
Již jsem uvedl, že první opravdu vědecky pojaté archeologické výzkumy na této lokalitě prováděl pan doktor Miroslav Chleborát. V letech 1930 až 1932 kdy na této lokalitě pracoval našel objekty, které přiřadil době halštatské. Podle dochovaných záznamů zde v tomto roce objevil 4 sídlištní objekty, které zařadil do halštatského období. Celkem se zmiňuje o šesti halštatských nalezištích, ve kterých našel početnou kolekci keramiky, několik předmětů identifikovaných jako závaží – asi do tkacího stroje, což by potvrzovaly nalezené přesleny, zdobené kostěné destičky a poměrně dost nálezů pocházejících z parohové industrie a to jak polotovary tak i finální výrobky parohové polotovary. Tyto nálezy ale nebyly doktorem Chleborátem blíže časově začleněny.
Když zahájil práce profesor Stuchlík, bylo nalezeno hodně zajímavého. Celkově bylo zkoumáno více než třicet zahloubených objektů. Byly to:
- zásobníkové jámy
- kůlové jamky
- kamenné pozůstatky nadzemního objektu
- kruhový útvar nejasného určení. Jelikož je tento objekt poněkud záhadný a ho doby halštatské je datován spíše shodou zainteresovaných vědců než přímými důkazy, nebudu se mu až tak moc věnovat. Ale přece jen pár slov.
Je to kruhový žlábek o celkovém průměru 650 až 710 centimetrů, šířka žlábku 15-30 a hloubka až 30 centimetrů. Ve vnitřním prostoru se nacházela kůlová jamka. Bylo ledacos napsáno o jeho účelu. Ale nakonec se asi přece jen bude jednat o sakrální záležitost a kruhový útvar lze označit v souladu s obecným trendem spojovat vše nevysvětlitelné s kultem a magií jako kultovní areál.
Jak ve starší době bronzové, tak v halštatu nejsou kruhové žlábky na sídlištích neznámým jevem. V literatuře se křižanovický rondel objevuje jako „pravděpodobně horákovský.
Tento kruhový žlábek leží v bezprostřední blízkosti stavební destrukce, označované jako vnitřní val, tedy přibližně v nejvyšším místě hradiště. To má svůj význam - velmi dobrý výhled do okolí mohl být důležitý i z jiného než vojensko-strategického hlediska (Stuchlík 1999, 69). Situování kruhového příkopu na vyvýšeném místě je společným jmenovatelem pro většinu rondelů našeho pravěku, které bývají umístěny nejčastěji na vyvýšené plošině nad menším vodním tokem s viditelností na velké vzdálenosti, v mnoha případech nad křižovatkou pravěkých stezek.
Malé rozměry křižanovického rondelu jsou sice výjimečné, ale ne tak aby neodpovídal trendu zmenšování těchto staveb. Masivní příkopové útvary postupně mizí s koncem starší doby bronzové, kdy jsou nahrazovány lehčími a menšími palisádovými konstrukcemi – viz Kuřim. U mladších rondelů se stává pravidlem přítomnost středové či poněkud excentricky umístěné kamenné stély nebo dřevěného sloupu.
Na základě výzkumů byl přijat závěr, který s možnou chybou, stanovil, že osídlení tohoto opevněného místa se omezuje na dvě období pravěku:
- starší dobu bronzovou kterou zastupuje mladší fáze únětické kultury označovaná jako BA2,
- starší dobu železnou – označovanou jako dobu halštatskou jejíž stopy jsou nejednoznačně datovatelné ale převahu má horákovská kultura stupeň HD.
Výzkum centrální části hradiště
Ze skupiny běžných zásobnicových jam bylo autorem výzkumu profesorem Stuchlíkem určeno 11 objektů jako únětických, 9 horákovských a 4 se nepodařilo datovat. Při celkovém zpracování bylo identifikováno 13 objektů s převažujícím halštatským materiálem.
Toto číslo nezahrnuje kruhový žlábek, který neposkytl transparentní datovací materiál. Charakteristické pro téměř všechny objekty je jejich smíšený charakter - v různém poměru obsahovaly materiál obou kultur.
Ani jeden nelze považovat za obytný. Jednoznačně obytný objekt nebyl na Zámečku nalezen. Je to asi daň za malý rozsah výzkumu. Jediným možným reliktem obytného objektu je kamenná destrukce odkrytá ve vnitřním areálu hradiště, při jeho jihovýchodním okraji. Kromě množství kamenů a zuhelnatělých kůlů zde byla identifikována i silně propálená kruhová plocha, která by mohla být pozůstatkem ohniště a dokládat tak obytnou funkci původní stavby. Mohlo by to naznačit obvodovou zástavbu podél souběžně probíhající fortifikace. Ale to jen spekuluji.
Výzkum plochy hradiště mimo centrální část.
Osídlení se neomezuje pouze na malou opevněnou plošinu na vrcholu hřbetu, ale povrchové sběry, letecké snímkování i geomagnetické měření potvrzují osídlení i povlovného svahu mimo akropoli.
Materiál z povrchových sběrů z této plochy je velmi početný, největší koncentrace byla zjištěna při severním okraji vnějšího valu tedy pod hradbou, v místech jeho ostrého přechodu do severního prudkého svahu. Kromě keramiky zde bylo nalezeno i velké množství mazanice, často s otisky prutů. To by nabízelo vysvětlení, že jde o pozůstatky proutěných stěn obytných objektů, které byly pro dokonalou izolaci pokryty mazanicí a tím vznikla větru odolná stěna. Nálezy z jihozápadního svahu se soustřeďují v jeho horní části, v blízkosti valů, směrem dolů se jejich četnost postupně snižuje a ve vzdálenosti asi 200 m od vrchního valu mizí.
Před nejníže položenou linií opevnění, tedy před možnými nejjižněji položenými příkopy se nálezy nevyskytují.
Takže tímto bych ukončil první kapitolu. Myslím si, že nyní tuto lokalitu dobře známe. Víme co je na ní vidět, i to co vidět není ale je, či spíše bylo zde kdysi k vidění. Dále jsme se seznámili s lidmi, kteří tomuto hradišti věnovali část svého profesionálního života. Ve třetí kapitole se k věcem, které mají vazbu na fortifikace vrátíme. Nyní nás čeká pohled do minulosti a to na doložené dvě váze osídlení této lokality.