Kapitola čtvrtá: Porovnání protivníků a posouzení odrazu této války v jejich dalším vývoji.
Tuto kapitolu rozdělím na několik částí a pokusím se na tuto dnes už málo známou válku podívat z více pohledů. Tato válka, která proběhla na území, které nepatřilo ani jednomu z bojujících států je jednou z nejvýznamnějších vojenských událostí 20. století, i když z dnešního pohledu se tak nejeví. I když nakonec byla zastíněna I a II. Světovou válkou, rusko-japonská válka v letech 1904–1905 takovou událostí byla. Navíc měla dalekosáhlé politické důsledky. Objevilo se v ní mnoho nového, měla odraz na další vývoj armád obou protivníků.
A. Charakter války.
Primo: byla to první mezinárodní válka ve 20. století. Bylo to dáno tím, že sice na bojišti se zabíjeli vojáci dvou národů ale politické a ekonomické reprezentace dalších zemí ji pomáhaly financovat, dodávaly zbraně a podle svých sympatií k jednomu nebo druhému protivníkovi mu pomáhaly politicky. I když mám pocit, že Rusku pomáhalo asi jen Německo a ještě velmi opatrně.
Sekundo: šlo o první střetnutí velmoci Západu s velmocí Východu tak, jak to bylo chápáno v té době. Zde prosím nezaměňovat, jak to bylo chápáno ještě nedávno díky rozdělení světa po II. Světové válce. Na tomto nic nemění ani skutečnost, že Rusko se tehdy jevilo jako vojensky velmi silné- z pohledu počtu vojáků a výzbroje, ale jinak bylo v reálném pohledu ekonomicky a sociálně zaostalé. Velmi zaostalé. Japonsko bylo v jiné situaci. Byla to teprve mladě se rozvíjející kapitalistická země. Vždyť k obnovení moci císaře a k ostrému odvratu od feudálního zřízení k zavedení tržního, průmyslového hospodářství západního typu došlo v Zemi vycházejícího slunce až koncem šedesátých let 19. století, díky misi amerického komodora Perryho.
Tertio: z hlediska politického Japonsko po vyhrané válce na dlouhou dobu získalo vojenskou hegemonii ve východní, a vlastně i střední Asii a v části Oceánie. Německo se tvářilo, že mu v tom hodlá zabránit, jenže na začátku 1. světové války si v Tsingtau Japonsko snadno poradilo s jeho nevelkými silami. A stejně tak to provedlo i jinde.
Rozhodná koloniální expanze Japonského císařství orientovaná na asijský kontinent, která nakonec vedla k děsivým válečným událostem, se ale projevila až mnohem později, ve třicátých letech 20. století. Tento nekončící útok zákonitě narazil na bariéru britských a amerických zájmů ve východní Asii. Vyvrcholil napadením americké flotily v Pearl Harboru, dne 7. prosince 1941. Stejně zákeřným útokem, bez vyhlášení války jako to udělaly japonské námořní síly ruské flotile v Port Arturu 9. února 1904.
Z hlediska politického Rusko po této válce prošlo vážnou vnitropolitickou krizí. Tato krize se v ruském povědomí udržela a vedla k poměrně nevalným výsledkům v bojích za Velké války, která pro Rusko skončila dvěma revolucemi. Ta druhá směřovala ke změně, která Rusko a jeho nástupce Sovětský svaz dovedla k vyvraždění velké části vlastního obyvatelstva a v konečném důsledku se odrazila i v katastrofálním průběhu bojů v první fázi Druhé světové války. Pro Rusko tato porážka byla jen odrazovým můstkem k dalším potížím a ve prospěch vlastního národa z ní Rusko nevytěžilo vůbec nic.
B. Co nového se objevilo na oceánech a co na pozemních frontách
Primo: na hladinách moří dominovaly pre-dreadnoughty, válečné lodě, které vlády mořím a oceánům na přelomu 19. a 20. století. Zde pak dostaly jednu z mála velkých příležitostí, které jim dějiny přisoudily, ostatně počátek 20. století byl právě dobou vyvrcholení jejich existence. Jejich zástupci zde u Port Arturu ruský CESAREVIČ a japonská MIKASA vznikly jako jedny ze zdařilých exemplářů této pozoruhodné a početné třídy válečných lodí.

Pro ilustraci jsem vybral japonský pancíř. My o něm či o ní, máme na palbě skvělý článek. Je zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3774
Secundo: zde poprvé v námořní válce byly jako nosiče zbraní zásadním způsobem nasazeny torpédoborce a jako zbraň užito ve skutečně velké míře torpédo.
Tertio: Došlo zde pravděpodobně prvním akcím specializovaných minonosných plavidel což představovaly ruské lodě AMUR a JENISEJ. S tím je spojeno i hromadné použití námořních min. My na Palbě máme kolegu jarla a tak zde o těchto lodích máme skvělo práci. Je zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3476
Já si jen nemůžu pomoci a vložím se fotografii lodě AMUR prostě se mi líbí a mám ji z wikimedie – odkaz je dole.
Kvarto: v nečekaně velké míře nastoupilo dělostřelectvo ráží větší jak 300 mm na moři a nad 200 mm na souši. Zvláště japonské houfnice ráže 280 mm byly něco, co výrazně ovlivnilo průběh pozemních bojů a hlavně pomohlo destruovat jednotlivé forty pevnosti Port Artur. Obrázky, které následují ukazují o jakou zbraň šlo.
První obrázek:

Druhý obrázek:

První obrázek ukazuje střelbu těžkých japonských houfnic na Port Artur. Druhý snímek ukazuje baterii těchto děl v palebných postaveních
Kvinto: další „poprvé“ je zde skutečnost, že zde v dějinách moderního vojenství na moři operoval v týlu nepřítele velmi silný, samostatný oddíl válečných lodí, představovaný pancéřovými křižníky Rossija, Gromovoj a Rjurik. Tento oddíl byl zformován 17. dubna 1903 a během doby byl posilován dalšími loděmi. Objevily se zde například lodě Admirál Nachimov, Varjag, a Askold. Jejich dislokace ve Vladivostoku je předurčila k cílenému napadání námořní dopravy nepřítele daleko od hlavního válčiště na Žlutém moři. Oddíl byl rozpuštěn až po válce 30. března 1906.

Zde je krásný obrázek křižníku Rossija. Vybral jsem ho, protože má i hezké jméno, jako matička Rus.
Sexto: na pozemním válčišti se zde poprvé v dějinách ve velké míře používaly kulomety. Ty způsobili těžké ztráty pěchotě a odsoudily oddíly jezdectva do role rychlých průzkumných a přepadových jednotek Díky tomu jezdectvo ztratilo bitevní, boj rozhodující roli. Před rusko – japonskou válkou se odehrály dva velké konflikty. Byly to první, v letech 1880 až 1881 a druhá búrská válka v letech 1899 až 1902. V těchto konfliktech se již objevily i kulomety Maxim, první moderní, plně automatické kulomety vůbec, u kterých opakovací cyklus zbraně byl plně odvozen od impulsu vývinu výstřelu a nevyžadoval žádný další zásah ze strany obsluhy.
První kulomety Maxim 1885 byly konstruovány ještě na náboje laborované černým prachem, což jasně dokazuje oblak dýmu před ústím zbraně. Na snímku zcela vlevo sir Hiram Maxim, konstruktér prvního prakticky použitelného plně samočinného kulometu. Tento muž s téměř renesančním myšlením vynalezl i kulmu pro úpravu vlasů a pastičku na myši. Zde si prostě nemohu pomoci.

Kulomet na myši - nenápadný ale významný vynález sira Hirama Maxima.
Před začátkem první světové války se tyto kulomety objevily v rusko - japonské válce v letech 1904 – 1905. Tato válka byla také asi první, kde kulomety nasadily poměrně rovným dílem obě strany konfliktu. Na ruské straně se zde kromě Maximů objevily i Madseny coby předznamenání lehkého kulometu. Japonci používali kulomety Hotchkiss.

Na obrázku je kulomet Hirama Maxima z roku 1895, v podobném provedení byl používán i ruskou armádou v Rusko - japonské válce.
Septimo: nasazené polní dělostřelectvo a to hlavně větších ráží, zde poprvé masově vedlo palbu zejména horní skupinou úhlů tedy na nepřítele, kterého obsluhy děl neviděli. Pro přesné míření palby dělostřelectva byl použity upoutané balony které sloužili jako prostředek pro zjištění situace u nepřítele. Na obrázku který následuje je fotografie vypouštění japonského pozorovacího balonu:
Oktavo: ve velkém rozsahu se objevily drátěné překážky a okamžitě se ukázalo, že jde velmi významný prvek nové organizace ženijního zabezpečení boje. Zajímavostí této války je i to, že část drátěných překážek byla dokonce pod elektrickým proudem. Zde je obrázek jak takové zátarasy pod Port Arturem vypadaly i jak je japonská pěchota prorážela.
Ruská pěchota a její spolubojovníci z válečných lodí požívali při odrážení nočních útoků japonských pěšáků i upravené světlomety. Viz obrázek.
Když se nad tím zamyslíme, nebylo to až tak málo co se na bojištích této války objevilo. Spíše bych řekl, že kdyby stovky vojenských pozorovatelů v sestavách obou armád více přemýšleli a hlavně kdyby jejich zprávy lépe četli generálové, kteří je tam vyslali, možná by nedošlo za první světové války k takovým jatkám k jakým nakonec válka vedla.
C. Porovnání protivníků.
C-1/ Japonská armáda v době této války a odraz této války na její rozvoj
Japonsko po vzoru západních mocností zavedlo v roce 1873 brannou povinnost. Podařil se zde malý zázrak. Byl uchován základ toho nejlepšího co v japonských lidech bylo. Vlastenectví, pracovitost a loajalita byl doplněny vzdělaností a zaváděním moderních technologií do výroby moderního myšlení v armádě. Japonský voják byl postupně zbaven duchovní závislosti na a svém feudálním pánovi a jeho nosnou ikonou se stal císař.
Japonsko cíleně budovalo zpravodajskou síť, své vojáky posílalo do vojenských škol po celém vyspělém světě. Odtud se vraceli s kufry příruček, knih o filozofii vedení válek a v hlavách měli spoustu nových myšlenek. Každý japonský důstojník musel ovládat minimálně jednu cizí řeč a jednotky byl stavěny tak aby zde byli důstojníci ovládajíc několik řečí.
Před válkou japonští topografové metodicky prozkoumali celý ruský prostor východně od Bajkalu – když válka vypukla, Japonci znali ruské území lépe než sami Rusové. Výcvik a morálka japonských vojáků byly vynikající, válku považovali za populární záležitost. Měli v štípenou iniciativu a byli přirozeně stateční. V době zahájení střetnutí měly japonské ozbrojené síly následující stav:
Aktivní a záložní armáda 380 000
Druhá záloha 200 000
Záloha branců 50 000
Vycvičení muži národní armády 220 000
Tedy 850 000 mužů. Ale pokud vezmeme v úvahu celkové možnosti nasazení mužské výcviku a boje schopné mužské populace, dostaneme počet 4 250 000 potenciálních vojáků.
Bylo nakonec ověřeno, že skutečně efektivní sílu představovalo:
257 000 pěšáků
11 000 jezdců
894 děl
Šlo o :
Císařskou gardu
12 pěších divizí (Hohei Šidai). Divizi tvořily dva pěší pluky, každý o dvou pěších praporech každý prapor měl devět rot. Dále zde bylo 430 jezdců a 36 děl v šesti bateriích s výzbrojí Typ 7, ráže 75 mm. Pěší zbraně představovalo 10 400 pušek Arisaka Typ 30, ráže 6,5 mm, pro jezdectvo a technické trupy pak 1 500 karabin Arisaka Typ 38 stejné ráže.
V roce 1904 měla každá divize 10 kulometů Hotchkiss, ráže 8 mm. Tento očet byl později navýšen na 14. Kulomety byly členěny do dvou baterií po 6 kusech a jedné sekce se 2 kusy.
Dvě jezdecké brigády. Tyto měly po 1500 jezdcích, kteří sloužili pro průzkum a přepadové akce. Většinu bojů ale jízda vybojovala jako pěchota. Kůň jí sloužil pouze jako přepravní prostředek. V Evropě bychom tyto jezdce nazvaly dragouny. Výzbroj byla 1 500 karabin Arisaka Typ 38 ráže 6,5 mm a na každou brigádu pak 6 kulometů Hotchkiss, ráže 8 mm.
Dvě dělostřelecké brigády. V nich bylo mimo jiné v členěno 40 houfnic Typ 28, ráže 280 mm. Jinak byly prapory japonského dělostřelectva vyzbrojeny děly nebo horskými děly ráže 75 mm s dostřelem 4,5 kilometru. Prapor měl tři baterie po šesti dělech, v pěší divizi byl prapory dva. V jednom divizním praporu někdy byly vybrané baterie vyzbrojeny houfnicemi ráže 120 mm.
Používána byla munice výbušná a šrapnelová.
Japonci velmi dbali na dělostřeleckou přípravu před každou ofenzivní operací. Dělostřelecká činnost byla pečlivě secvičena a centralizovaně řízená. Bylo-li to možné, byla děla umísťována na odvrácené svahy. Když ne, byla před ně navršena valová ochrana ze zeminy. Ochranné valy byly i mezi jednotlivými děly.
Třináct záložních brigád- 12 pěších a jedna jezdecká – zdroje vycvičených záloh pro bojující vyšší celky.
Nakonec pak jednotky vojenských trénů a skladů a posádka ostrova Formosa.
V průběhu války byly zformovány další 4 divize a další 4 záložní brigády. Doba od začátku výcviku k plné bojeschopnosti měla trvat 12 měsíců. Za války díky vyšší intenzitě byla tato doba zkrácena na měsíců šest. Velitelství divize mělo velkou samostatnost v rozhodování.
Logistická podpora.
Japonská armáda měla propracovaný zásobovací systém. Například každý voják měl základní zásobu nábojů 210 kusů. 120 měl v sumkách na opasku, 30 kusů v brašně ve velké polní a 60 kusů ve společných zásobách jednotky. Velká polní obsahovala tornu, plášť a stan. Dále dvě denní dávky potravin a vybraní muži nesli i ženijní nářadí. Třetí dávku pak měl ve společně vezených zásobách. Japonský voják tedy nesl náklad o váze 26 kilogramů.
Japonská logistika rozhodně byla lépe propracovaná a hlavně její zdroje – Japonské ostrovy - byly obrazně řečeno kousek od bojiště.
Logistika byla vybudována podle britského vzoru, který měl tři řady zásobovacích spojnic.
První spojnici představoval samotný voják. Šlo o materiál přímo nesený jednotlivcem. To platilo o pro zbraň.
Druhou spojnici představovaly divizní zásobovací kolony. Každá divize měla svůj vlastní dopravní prapor.
Třetí spojnici potom tvořily armádní zásobovací kolony, které přebíraly materiál pro jednotlivé armády ve vyčleněných přístavech nebo železničních stanicích, v polních skladech vytvořených na železničních tratích.
Každá divize měla svůj vlastní dopravní prapor.
Dělostřelectvo bylo zásobováno vlastními prapory a hlavně pro ně byly vyčleněny samostatné zásobovací vlaky. Za celou válku japonským dělostřelcům nedošla munice.
Byl vytvořeny lazaretní vlaky s dostatkem personálu všech kvalifikací.
Japonci ze svého úspěchu poučili a to po všech stránkách. Hlavně ztratili respekt z možných evropských protivníků.
Jako první to pocítili jejich učitelé Němci. Po začátku I. Světové války jim Japonci vyhlásili válku a s klidem násilím zabralo všechny německé kolonie ve svém dosahu.
Jako druzí to pocítili Rusové. Jejich zemí zmítala občanská válka a boje interventy. V noci 5. března 1920 ve Vladivostoku běží poklidný život. Z kopců nad městem se náhle zablesklo a na město dopadají první granáty. Salva za salvou ničí domy a boří ulice.V plamenech se míhají postavy s dlouhými bodáky a v kloboukových přilbách. To Japonci ze svazu 1. Dokuritsu Šubitai a 112. Rentai začali plnit úkoly přidělené v tomto útoku. Rozkaz zněl obsadit důležité body ve městě - nádraží, poštovní a telegrafní úřad, pevnost a objekty vojenského charakteru v okolí města. Odpor překvapených sovětských vojsk byl sice houževnatý, ale nekoordinovaný. Japoncům se podařilo přerušit veškerá spojení, a proto tak rychle postupovali městem. V přístavu obsadili zakotvené minonosky STATNYJ, SMĚLNYJ a ANASTASOV.
Stejně prudký útok byl veden proti Chabarovsku, Nikolsku-Ussurijsku, Spassnému a dalším sovětským městům. Nejtvrdší boje probíhaly v Chabarovsku, kde si Japonci cíle nevybírali, po půlhodinové dělostřelbě bylo v plamenech celé město. Střelba Japonců nešetřila nikoho. Jejich přesila postupně likvidovala slábnoucí odpor. Za pět dnů bojů bylo v Chabarovsku a jeho okolí zabito více než 2500 osob.
Přes obrovskou snahu a krutost, přes materiální převahu Japonci nedosáhli svého cíle. Tzv. „černý nárazník“, sahající od přímoří až k Čitě, se vytvořit nepodařilo. Důvodů bylo několik. Odpor revolučních vojsk, protestní manifestace ruských občanů, ale především obavy amerických politiků, kteří nehodlali přistoupit na myšlenku, že by Japonsko získalo monopol nad hospodářsky vyvinutým Přímořím a původní zemské vládě ponechalo pouze dozorčí a poradenskou činnost. Japonci tedy území Světského svazu museli opustit.
Co potom japonská armáda dělala v Číně a zejména na územích zabraných západním zemím je všeobecně známé.
Armáda prošla velkou změnou: Ukážeme si to na pěší divizi.
Největší jednotkou byla pěší divize (Hohei Rjódan) o dvou pěších brigádách. V brigádě dva pěší pluky, pluk o třech praporech se třemi pěšími rotami. Celkem v divizi 21 400 mužů. To je obrovský nárůst sil tohoto typu vojskového tělesa.
Výzbroj divize :
15 000 pušek Arisaka Typ 99, ráže 7,7 mm
1 00 karabin Typ 44, ráže 6,5 mm
401 lehkých kulometů Nambu Typ 11, ráže 6,5 mm a Typ 3, ráže 6,5 mm
206 těžkých kulometů Juki Typ 92, Ráže 7,7 mm
12 houfnic Typ 91, ráže 105 mm
48 polních kanónů Typ 90, ráže 75 mm
36 praporních kanónů Typ 92, ráže 70 mm nebo Typ 11 s ráží 37 mm
Tyto změny proběhly v době Velké války a po ní. V této podobě se pěší divize uchovaly i za války v Číně a zahájily tak i operace v Druhé světové. Vše více popsané i jen naznačené lze považovat za přímý důsledek japonského vítězství ve válce o Port Artur.
C-2/ Ruská armáda.
Nikde se v našich končinách nedá dopátrat k tomu, jaké síly a prostředky ruské armády se nacházely na Dálném východě. Alespoň já mám takovou zkušenost. Celková síla této obrovské armády byla asi 4 500 000 mužů. Na území Evropy bylo dislokováno 25 armádních sborů. Jen šest z nich ale bylo aktivně zapojeno do války, kterou zde řešíme.
Na Dálném východě bylo v den vypuknutí války dislokováno asi:
60 000 pěšáků
3 000 jezdců a
164 děl.
Vše dislokováno ve Vladivostoku, Port Arturu a u Charbinu. Jak se ale rozběhly válečné operace tento počet rychle rostl. K 15. únoru 1904 už zde bylo:
45 000 mužů ve Vladivostoku
8 000 u Charbinu
9 000 u Chaj-čchengu
11 000 na Ja – lu
22 000 u Port Arturu
Z počátku nesly hlavní tíhu bojového úsilí sibiřské sbory. Ty byly tvořeny pouze brigádami. Na Sibiři totiž na počátku války nebyly vojenské součásti v síle divize. Brigáda Sibiřanů měla 3400 vojáků a 12 kanónů jízdního dělostřelectva ve dvou bateriích. Sibiřské sbory měly méně děl než sbory v evropské části Ruska. Měly také méně organického jezdectva. Po zahájení války došlo k rychlé reorganizaci sborů na divize ale vše skončilo na půl cesty. Všeho bylo málo. Nejméně ale bylo velitelů. Ten kdo vele maximálně brigádě, ten se prostě nemohl naučit dostatečně rychle velet dvakrát větší síle. Přesto sibiřské sbory rostly a učily se. Válka je dobrá škola a zaplacená daň na mrtvých a zraněných výuku urychluje. Navíc postupně po transsibiřské trati přijížděly evropské útvary jednotky. Byly to plnokrevné silné sbory. Do bojů postupně zasáhly První, Čtvrtý, Osmý, Desátý, šestnáctý a Sedmnáctý armádní sbor.
Ruská pěchota byla velmi kvalitní. Houževnatá, přirozeně statečná, ukázněná a velmi skromná. Ale její vzdělanost byla na velmi nízké úrovni. Obtížně zvládala cílenou střelbu, účinek střelby byl vylepšován tím že celé jednotky byly vycvičeny ke střelbě salvami na povel velitele. To tuto nedostatečnost ve střelbě poněkud zmírňovalo. Byl to ale tak trochu archaismus. Ruský pěšák v této době na své pušce vždy nosil bajonet. A pokud došlo na bodákový útok, nebyl k překonání. Špici svého bajonetu věřil více než vystřelovaným kulkám. Ruská pěchota v této válce nebyla připravena ani zdaleka jako ta japonská na vedení moderní války.
Měla vážné potíže získat k nepříteli nenávist. A válku do které byla hozena nechápala - to nebyla matička Rus kterou měla bránit.
Jezdectvo bylo na podobně nízké úrovni. Kozácké jednoty žily ze své dávné slávy. Bojovat za cara se jim chtělo jen když z toho byl možný profit. Většina kozáků byla relativně bohatá a měla dobré postavení ve svých síčích. Padnou v boji nebylo jejich prioritou a do boje se příliš nehrnuli. Jezdecké divize jimi tvořené měly 3400 šavlí a kopí, ale jejich bojová úroveň nedosahovala běžného standartu evropských armád. V boji jezdeckou divizi podporovalo 12 kusů jízdních děl.

Zde je ilustrační obrázek ukazující ruskou jízdu bojující po sesednutí z koní jako pěchota.
Vše korunoval mizerný důstojnický sbor. Ten neovládal manévrovou válku, své vojáky hnal do frontálních útoků a když došla řeč na křídla ruský důstojník si myslel, že se mluví o ptácích. Rozkazy byly složité a velmi podrobné a braly iniciativu. Při jakékoliv změně situace se vše zastavilo a začalo se řešit co s tím. Rozkazy byly často paralelní a bylo běžné, že se nějak zapomnělo na to, že se obchází velitel, který nese odpovědnost. Celá armáda byla řízena lidmi , kteří se vysokých funkcí doslova do písmene dožili. Díky potlačení vlivu mladých lidí byla velmi těžkopádná a neschopná reagovat na nové podněty.
Na teritoriu které nás zajímá, vojáci sloužili ve čtyřech armádních složkách:
- v polních jednotkách, které za války rozšířila mobilizovaná rezerva
- v pevnostních oddílech, které měly stejné postavení jako polní armáda ale byly určeny k posádkové službě
- v oddílech vojenských skladů, celkem asi sto pro zajištění prostředků pro vojáky v první linii.
- v milici která plnila úkoly teritoriální obrany a cvičila zálohy pro polní jednotky.
Na Dálném východě byly pevnostní oddíly složené z pěchoty, pevnostního, pobřežního a polního dělostřelectva a ženistů v těchto posádkových místech:
Port Artur –dvě východosibiřské divize po 14 tisících vojácích a 24 a 32 dělech
Vladivostok – také dvě východosibiřské divize
Nikolajsku
Possietském zálivu
Komunikace – železnice chránilo 6 zvláštních železničních praporů.
Jak válka pokračovala síly prostředky nasazené na ruské straně velmi narostly. Když došlo k bitvě u Mukdenu bylo zde na ruské straně nasazeno:
-12 sborů a 4 samostatné útvary, tedy 377 praporů
-ženijních praporů
-155 jezdeckých eskadron
-1219 polních děl
-56 kulometů
-276 600 bodáků
-16 380 šavlí.
Japonců bylo méně ale přesto v bitvě zvítězili.
Ruská armáda se z této války poučila jen minimálně. Porážka byla špatně vyhodnocena a žádná zásadní opatření pro zlepšení stavu ozbrojených sil nebyla přijata. Ruská armáda liknavě zavedla větší počet kulometů skvělé verze 1910. Zavedla rychlopalná děla a provedla změny v ženijním zabezpečení vojsk. V myšlení, filozofii výcviku,v taktickém pojetí boje a v operačním umění se nezměnilo nic, nebo jen málo. Ruská armáda v další válce dělal ty samé chyby jako v této. Neuvěřitelně plýtvala pěchotou, velela hloupě a její kázeň na operačním stupni byla minimální.
Nikdo se nepoučil. Ti velitelé, co prohráli tuto válku měli najednou vyhrát tu druhou. Byl to vrchol vojenské hlouposti. Vše vyvrcholilo v době, kdy se armáda v roce 1917 až 1918 rozložila. Potom se vyčerpal vojenský potenciál celé země v bojích občanské války a v boji proti intervenci a ve válkách při šíření revoluce.
Opravdová moderní a dobře bojující armáda pak v Rusku - tehdy v Sovětské svazu - vyrostla až v děsivé výhni Velké vlastenecké války za cenu takových hetakomb obětí, které by si jiný stát nemohl dovolit.
Jen dva ruští velitelé snesli vysoké měřítko kritiky.
Byl to generál poručík Roman Isidorovi Kondratěnko, velitel 7. východo - sibiřské střelecké brigády v Port Arturu. Tento statečný a novátorský voják se stal duší obrany. Podílel se na neustálém posilování obrany a jeho přítomnost v obranných postaveních byla pro vojáky vždy povzbuzením. Jeho smrtelné zranění, které utrpěl dne 2. prosince 1904 v kasematech fortu číslo 2 po zásahu granátem velké ráže, se odrazilo na stavu obrany Port Arturu velmi zásadně. Znamenalo postupný úpadek bojového ducha jak velitelského sboru tak i vojáků v zákopech.

Tato fotografie je jednou zmála dochovaných tohoto mimořádného velitele.
Jako druhý to byl admirál Stěpan Osipovič Makarov. Tato duše ofenzivního myšlení Port Arturské flotily převzala velení Tichooceánské flotily 1. února 1904. Byl to skvělý námořník, oceánograf, polární badatel, lodní konstruktér a autor několika knih. Jednu z jeho knih o námořní taktice měl ve své kajutě i jeho protivník….. Pod jeho velením došlo v krátké době k výraznému zlepšení bojeschopnosti posádek jednotlivých lodí i celého loďstva. Stalo se aktivním a pro Japonce najednou bylo důstojným soupeřem. Makaron byl respektován Japonci a svými vlastními důstojníky skoro nenáviděn. Chtěl po nich akci a podstupování rizika. Sám se nebál riziko podstoupit a jeho rozkazy byly reálné splnitelné. Zahynul na palubě bitevní lodě Petropavlovsk nedaleko přístavu Port Arthur, když loď najela na minu.

Obrázek ukazuje portrét tohoto námořníka a mimořádného muže.
K tomuto porovnání se dají uvést tři základní důvody proč válka dopadla jak dopadla.
První faktor: Ruská armáda a zejména ruští vojáci nebojovali špatně. Ale pravdou je, že japonská armáda a japonští vojáci bojovali lépe. Japonská armáda dokázala vítězit v situacích kdy se to zdálo nemožné. A ruská armáda neuspěla i tam kde uspět podle všeho měla. Když jsem si prošel všechny pozemní bitvy, dospěl jsem k názoru že to bylo dáno tím, že Japonci dokázali přijmout odpovědnost za svá rozhodnutí a nebáli se bojovat i za cenu velkých ztrát a nebáli se pokračovat v boji i za cenu vyčerpání všech záloh. V mnoha prohraných bitvách se ukázalo, že ruská strana ztratila bojiště a zahájila ústup a přitom do boje nasadila často i méně než polovinu sil. A tak se bitva a válka vyhrát nedají.
Druhým faktorem: pak byla logistika. Zatímco Japonci měli díky námořní převaze velmi krátké dopravní trasy od mateřských ostrovů k bojující armádě, ruská armáda čekala na každý ešelon vypravený z evropské části Ruska mezi 30 až 60 dny. Tím byla přinucena vytěžovat čínská území a nakonec celá třetina vojsk musela bojovat s čínskou ozbrojenou rezistencí.
Třetím faktorem dosaženého výsledku byl nepoměr v morálce bojujících protivníků.
Japonský voják ke svému císaři vzhlížel jako k bohu. Velel mu důstojník, který zpravidla pocházel ze stejné společenské vrstvy jako on. Tím si voják a jeho velitel rozuměli a podvědomě cítili že patří k sobě. Japonský důstojník a to i na vysokém stupni se nebál bojovat se svými muži. Japonský voják byl cvičen plnit rozkaz za každou cenu , nikdy se nevzdávat a nikdy neustoupit, pokud nemá k tomu přímý rozkaz. Válku si nepřál ale když přišla, vzal ji jako svůj jediný úkol na zemi a byl odhodlán v ní uspět nebo padnout.
Ruský voják byl stejně statečný. Jenže jeho velitel ho nepovažoval za sobě rovného a nedokázal se do myšlení svého vojáka vcítit tak, jako jeho japonský protějšek do myšlení svých vojáků. To ale nebylo důvodem k tomu, aby taková armáda nedokázala bojovat jako harmonický celek. Jiné armády takto postavené to dokázaly. Ale dlouhodobá společenská nespokojenost jak městského proletariátu tak i rolnické populace která našla odraz v nekonečné sérii revolt a protestů, se přenesla i do armády. Navíc k špatnému stavu ozbrojených sil přispělo i protěžování námořnictva na úkor pozemní armády.
Potenciál ruského vojáka, který se projevoval dlouhá staletí kdy pod vedením schopných aristokratů porážel všechny protivníky své vlasti, byl ponechán ladem. Jeho morálku nic nerozvinulo a tím, že nedostal potřebnou motivaci, se s válkou neztotožnil. Bojoval dobře ale mohl bojovat výrazně lépe.
Závěr.
Jen stručně. Byla to válka divoká a vedená s velkým úsilím. Dva velké, starobylé národy a jejich novodobé politické reprezentace se rozhodly navzájem se zabíjet na území, které jim nepatřilo. Měly své představy a ani jeden z nich si je nakonec nenaplnil. Co se týká ruské strany můžeme klidně říci, že takto, jak to ukazuje soudobá karikatura, to určitě nebylo.
Za sebe mohu říci jen to, že si myslím, že jediný kdo se z této války opravdu poučil byl mladý německý důstojník – vojenský pozorovatel u ruské armády Max Hoffmann. Jeho bystrá mysl s talentem vojenského génia vnímala vše co se událo na ruské straně bojiště. O 10 let později jeho hluboká znalost ruského myšlení při řízení bojů, ruská nekázeň při vydávaní rozkazů a neschopnost spolupracovat mezi dvěma ruskými generály Samsonovem a Renenkampfem vedla k brilantní porážce ruských sil ve Východním Prusku. Ale o tom jsem už psal jinde a jindy.
POUŽITÁ LITERATURA.
Connaughton, R.: Vycházející slunce a skolený medvěd, Brno, nakladatelství BB/art s.r.o., 2004
Novotný, J.: Causa Dohihara, Plzeň, Nakladatelství Laser 1994
Reischauer, E. O., Craig, A.M.: Dějiny Japonska. Praha, Nakladatelství Lidové noviny 2000
Vasiljevová,Z.: Dějiny Japonska. Praha, Svoboda 1986
Žaloudek K.: Encyklopedie politiky, Praha, nakladatelství Libri, 1999.
Labus, P.: Moderní dějiny Japonska (přednáškové pásmo), 2006.
Labuť, D.,:Japonsko, nakladatelství Libri, 2009, z edice Stručná historie států, svazek 59
http://commons.wikimedia.org/wiki/Categ ... uselang=ru
ur?uselang=ru
http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2009042021
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=cz