Ale takhle z boku věže by moderní kumulativní hlavice mohly mít šanci.

Bohužel nejsem schopen podat bližší informace, narazil jsem na to náhodou.Pátrač píše:El Diablo - to video uje opravdu reálné? Nemáš tišení pokud reálné bylo jestli byl ten tank opravdu zničen?. Video vypadá tak, že ano. Každopádně to byla pěkná šupa.
Jo tak s tím souhlasím.Hovořit dnes o "nejlepším tanku na světě" je blbost.
Většina moderních tanků je výkonnostně tak vyrovnaná, že jejich výsledek v boji by ovlivňovaly vnější okolnosti (PT zbraně protivníka, použitá taktika, kvalita výcviku, C4I apod.).
No mnozí by i s tímto hodnocením nesouhlasili.Poslední tank o kterém by se takhle dalo hovořit je snad T-34ka a ten si prvenství udržel jen chvíli.
No skoro určitě by prohrál, ale myslím že těch zničených Abramsů by bylo podstatně více a nevznikl by ten nesmyslný mýtus o jeho nezničitelnosti.Jinak se ale obávám, že i v případě nasazení T-80BV by Irák prohrál (kdyby je měl) a to jednoduše kvůli informační převaze spojenců.
Ale vznikl by...Petrz píše:No skoro určitě by prohrál, ale myslím že těch zničených Abramsů by bylo podstatně více a nevznikl by ten nesmyslný mýtus o jeho nezničitelnosti.
NATO vs Varšavská smlouvaPetrz píše:Přiznám se , že jsem to nepochopil. Jakému určení?
Jo to máš pravdu, noční zaměřovač T-80BV měl v pasivním režimu maximální dosah 850 metrů v aktivním 1300m. Nicméně je otázkou pro jaké cíle tento údaj platil. Je docela možné, že jedoucí Abrams jedoucí na plný plyn by vytvářel daleko větší tepelnou stopu(plynová turína ve vysokých otáčkách), a byl by vidět o něco dříve. Každopádně ne všechny boje probíhali za zhoršené viditelnosti a např. Zaloga udává za hlavní nedostatek Iráckých T-72 neschopnost probít pancíř Abramse. Za předpokladu, že by Iráčanům byla k dispozici tehdy nejmodernější Ruská munice("Vant", "Mango") včetně PTŘS "Reflex", by to zdaleka neplatilo. Také by asi neplatilo, že by Abrams probil čelo T-80 na 3 km(jak tomu bylo u T-72).Ale přímo v boji se jako klíčové ukázalo vybavení amerických a britských tanků termovizními systémy. A tato výhoda by platila i v případě teoretického nasazení T-80BV.
Mezi infračervenými zaměřovači tanků T-72 a T-80 a termovizními zaměřovači tanků Abrams a Challenger je principiální rozdíl.Petrz píše: Jo to máš pravdu, noční zaměřovač T-80BV měl v pasivním režimu maximální dosah 850 metrů v aktivním 1300m. Nicméně je otázkou pro jaké cíle tento údaj platil. Je docela možné, že jedoucí Abrams jedoucí na plný plyn by vytvářel daleko větší tepelnou stopu(plynová turína ve vysokých otáčkách), a byl by vidět o něco dříve. Každopádně ne všechny boje probíhali za zhoršené viditelnosti a např. Zaloga udává za hlavní nedostatek Iráckých T-72 neschopnost probít pancíř Abramse.
Mluvil sem o první, jenže tím opuštěním jsem nemyslel jen dezerce.Petrz píše:Kopapaka: Teď si nejsem jistý zdali mluvíme o stejné válce, to hromadné opouštění tanků bylo tuším a v té druhé na základě drsných zkušeností z té první(ke které se vztahoval můj příspěvek). Pokud by Iráčané měli tanky , o kterých by věděli, že jim dávají nezanedbatelnou šanci přežít, asi by neměli takovou tendenci dezertovat.
No, pro M829E3 se průbojnost na 2 km udává někde v rozmezí 700-930 mm RHAe, takže s průbojností to může být všeljaké; pro 9M119 se pak udávají hodnoty nižší, než pravděpodobná odolnost pancíře na čele věže a korby M1A2SEP,
To je velmi ,velmi zajímavé. Existují k tomu nějaké přesnější informace?V boji ale ony IR systémy zpravidla rychle vezmou za své - Abrams je sice pro většinu (starší) sovětské munice neprůstřelný, ale ty šlupky do věže docela mlátí a balistický počítač i optika/IR kapitulují po pár zásazích.
Je vidět, že toho je hodně co ještě nevím,opět se tedy zeptám, jsou k tomu nějaké podrobnější informace ?IR systémy pracují ve spektru přibližně 700 - 1000 nm a nejsou schopny detekovat tepelné vyzařování studených objektů (studený myšleno pod několik set stupňů). Dosah by se tedy nezlepšil.
Termovizní systémy pracují v pásmu 8 - 12 mikrometrů (8000 - 12000 nm), jsou citlivé na tepelné vyzařování objektů a, mají vyšší dosah nejen v noci, ale i v prachu a dýmu, který může použití IR systémů úplně znemožnit.
Mluvil sem o první, jenže tím opuštěním jsem nemyslel jen dezerce.
Spousta tanků byla opuštěna jen " dočasně ", osádky chtěly předejít své likvidaci pobytem mimo vozidla. Další tanky byly " vyřazeny " prostým spotřebováním paliva k nejrůznějším účelům.