Pěší pluk 28. - "pražské děti" v První sv. válce

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Takže jsem tuto diskusi důkladně promázl. Nyní se už zase tak nějak drží původního článku. Takže zamčení není nutné a může to zde žít dále.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
ivonius
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 6/7/2010, 20:50
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivonius »

Jedna z nejlepších knih o pěším pluku 28. je Osmadvacátníci spor o českého vojáka Velké války 1914-1918 od Josefa Fučíka, četl jsem ji loni v zimě a opravdu doporučuji!!!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jistě - když jsem toto dílo tvořil - tedy to uvodní k tomuto vláknu, tak jsem ji k dispozici neměl. Měl jsem ji půjčenou z vědecké knihovny v Ollomouci až později a je to dobré čtení.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
ivonius
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 6/7/2010, 20:50
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivonius »

Jelikož se moc na net nedostanu všiml jsem si toho až dnes večer že z té knihy vycházíte, jj moc pěkné čtení, četl jsem ji jedným dechem ať jsem byl v šalině(tramvaj) či WC :), mám od Fučíka ještě Sočskou frontu ale tu jsem ještě nečetl.
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Příspěvek od Pravičák »

Sa 58 nemůžu souhlasit s Tvým názorem, cituji: "Osobně považuji generály z legií za rychlokvašky, nešlo náhodou o nižší důstojníky, povýšené velmi rychle na plukovníky? Něco podobného by se v normální armádě nemohlo stát... "Za koho bys potom považoval maršály SSSR např.Kliment Vorošilov absolvoval pouze dva roky školní docházky, v mládí se živil jako dělník.V březnu 1918 převzal velení 5.armády.Maršál I.Š.Koněv-po absolvování školní docházky pracoval jako lesní dělník a tesař, za první světové války byl odveden k dělostřelectvu a stal se poddůstojníkem.
G.K.Žukov-V 15 letech se vyučil kožešníkem a roku 1915 byl povolán do armády, jako vojín jezdeckého pluku.V roce 1923 už velel pluku.
Maršál R.J.MalinovskiV mládí absolvoval církevní školu, ovšem začal se živit jako přístavní dělník.
Maršál A, Jeremenko nastoupil do armády v roce 1913 a brzy se vypracoval na poddůstojníka.
Takže vidíš tito důstojníci a pozdější maršálové byli cca úplně bez středního vzdělání a mnozí sotva ukončili základní školy, než se stali velitelé Rudé armády..Toto ovšem nemůžež říci o důstojnících československých legii-většina jich měla dokončené střední vzdělání-což o proti dnešku bylo na velice dobré úrovni. Mnozí z nich před 1.svět.válou studovali i vysoké školy.
Nicméně naši dědové, kteří nepřeběhli k nepříteli, rozhodně nebojovali na nesprávné straně. Plnili svoji povinnost a zachovali věrnost státu, který nebyl zas až tak špatný. Je nutno si uvědomit, že řada ruských legionářů dala přednost službě v čs. legiích spíše před smrtí hladem v zajateckých táborech a také po roce 1916 se většina z nich cítila vyvázána z přísahy císaři Františku Josefovi I., neboť císaři Karlu I. nepřísahali.
A jak vidno, nemusíme se za své předky stydět! O vojenské hřbitovy a jejich pomníky bychom se měli starat.To ale co vidím na našem území tak to je tragédie.Na mnoha vesnicích se nacházi pomníky padlým vojákům z 1.světové války nebo v legiích, ale ty jsou ve velmi žalostném stavu.Nejsmutnější je to,že si neumíme vážit toho co pro nás naši předkové udělali.Určitě bychom měli změnit postoj k těmto vojákům na rozdíl od českého nacionalismu a komunismu, jenž v minulosti vymýtil tyto vojáky z našeho vědomí.
Fascinuje mě, že je pořád mnoho Čechů, kteří si myslí, že Rakousko-Uherská říša byla nějaké zlo, pod kterým jsme "300 let trpěli". Byli jsme plnoprávnou součástí této říše, nikoliv "pod ní". Doba temna nebyla za Rakouska, přišla až po něm.
Já osobně si vážím vojáku obou stran legionářu,i vojáku C a K monarchie.Neboť musíme uvážit,že v dané době nefungoval přenos informací tak jako dnes a každý hájil jen svůj vlastní život.Viz moji dědové,jeden bojoval až do konce C a K monarchie a druhý jako legionář.Položme si otázku,jak bychom se sami zachovali,pokud bychom se nacházeli v jejich situaci?

--------------------------------------------------------------------------------
„Kdyby každý velitel, který považuje svou situaci za beznadějnou, chtěl kapitulovat, nedala by se vyhrát žádná válka.“
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Pravičák@
Zde http://www.vets.estranky.cz/ se snaží aspoň zmapovat pietní místa našich padlých.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“