[highlight=black]Palba 1938[/highlight]
Po mnoha diskusích na téma "Ubránili bychom se", které proběhly například ZDE, nebo ZDE, jsem si říkal, že bychom se mohli pokusit o drobnou rekonstrukci tehdejší situace.
Jsem přesvědčený, že by to mohlo být pro mnohé z nás nejen zábavné, ale i poučné. Použili bychom oblíbený letecký simulátor "IL-2 Šturmovik 1946" ve verzi 4.09 rozšířený o přídavek "Ultrapack 2.01". To nám poskytne dostatečný počet simulovaných typů letadel i ceclkem relevantní území (byť česká část Československa stále neexistuje).
Akce by byla jednodenní, proběhla by v sobotu (datum bychom upřesnili, ale určitě by to bylo nejdříve v průběhu září). Operace by byly zahájeny ve 4 hodiny ráno a skončily by ve 22 hodin v noci. To dává dohromady 18 hodin leteckých operací, ve kterých bychom mohli simulovat nejen úbytek letounů (každá jednotka by měla k dispozici předem daný počet virtuálních strojů i pilotů), ale samozřejmě i únavu všech účastníků.
Dynamicky je možné simulovat veškeré dění přímo okolo letadel - úbytky strojů, paliva, munice. Doby přezbrojení, doby nutné k zahřívání motorů..atd. Na zemi mohou fungovat pozorovatelé, ve vzduchu průzkum. Můžeme jít do takových podrobností, jakými jsou zásobování letišť, či jejich oprava po úspěšném bombardování.
Naopak, naše možnosti jsou velice omezené, co se týče přesunů pozemních jednotek. Na ty je dobré nahlížet jako na statické a celou kampaň orientovat téměř čistě na leteckou část.
A teď k praxi, aneb proč to píšu na Palbu. Před cca 5 roky jsme odletěli velkou speciální akci, která de facto rekonstruovala den bojů na Kubáni. Dodnes je ta akce považována za "legendární". Tehdy nám s ní pomáhal Palbák Ringhoffer, který se ujal vrchního velení Luftwaffe. Bylo hodně zajímavé sledovat, jak jeho strategické myšlenky narážejí na naše taktická omezení, nebo naopak jak někde něco naplánovaného do puntíku vyšlo a Stuky zastavily nikým nechráněný sovětský průlom. Dnes můžeme jít mnohem dále, můžeme nabídnout řadu pozic od pozemních pozorovatelů, přes technické důstojníky jednotek až po samotný hlavní štáb (neletecké a nepozorovací funkce by samozřejmě nemuseli mít simulátor vůbec nainstalovaný, potřebné mapy, rozpisy a seznamy by obdrželi). Kdo by měl zájem, může samozřejmě usednout i přímo do mašin a rozdat si to s nepřítelem takříkajíc tváří v tvář (byť tady by byl potřeba jistě nějaký alespoň kratší výcvik - B-534 rozhodně není možné v boji pilotovat po jednodenním sezení nad simulátorem).
Konkrétní počty (a poměry) letounů, které by strany dostaly k dispozici bychom domluvili později. Typy lze využít následující:
ČSL: Avia B-534, Avia B-71, Letov Š-328
Luftwaffe: Bf 109 B-2, He 111 P-1, Ju 87 B-2, Hs 123.
Očekávám, že by se akce zúčastnilo okolo 80 - 100 pilotů, najednou by jich mohlo být ve vzduchu řekněme okolo 70, což už je pro letecké operace této doby celkem dobrý počet.
Jako nástřel je to asi tak všechno. Pokud byste někdo měl zájem se jakkoliv zapojit a jeden den si "pohrát", pište

