Hotové modely letadel a další létající techniky

Hotové modely všech měřítek a druhů (pozemní, letecká a námořní technika)

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

No sákryš, ten závěr série bude parádní. Díky Tonyhazard za avíza.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od TonyHazard »

hornet píše:Teď ještě ke zbývajícím osmi modelům..... O těch zbývajících bych si dovolil vyhlásit malou tipovací soutěž. .............ovšem to je už spíš přání a na další si netroufám.
Tak to zkusme. Kdo má zájem, může si tipnout osm modelů, které vyjdou v závěru kolekce (číslo 41. - 48.). Nakonec můžete připsat dva zvlášť, které byste si přáli, aby vyšly. Takže tip na 8+2 (ty dva se mohou shodovat s těmi v 8-čce). Já vaše tipy hodím do jednoho příspěvku a budu posouvat diskuzí. Termín je do vyjítí nového modelu (4. února 2011).
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
marklukes
Příspěvky: 9
Registrován: 25/1/2011, 08:11

Příspěvek od marklukes »

Ahoj,
jsem je náhodný návštěvník tohoto fóra, ale zaujala mě diskuze ohledně modelářství versus sběratelství a diskuze o kvalitě modelů.
Sám jsem sběratelem kovových aut převážně v 1:43. Z tohoto pohledu chápu zastánce názoru, že věci prodávané v novinových stáncích jsou nekvalitní šmejdy a nikdy by si je nekoupili. Také mě nechávají chladnými série aut ze stánku od Amercomu a DeAgostini za cca 100 - 200 Kč. Průměrná cena modelů v mé sbírce je asi 5x vyšší a minimálně 5x vyšší je i jejich kvalita. Prostě v tomto případě poznám a ocením kvalitu.
Ale ... Když začala vycházet série vojenských letadel, pár jich vlastním. Asi z čiré nostalgie - v dětství jsem slepil pár modelů z KP Prostějov a Směru (musím říct, že série z Amercomu je o moc lepší :-). Nejsem ale sběratel modelů letadel a pro mě jsou tyto artefakty vyhovující. Na rozdíl od výše uvedených výhrad mě nejvíc vadí chyby při sestavování modelu - špatná geometrie, nakřivo nalepená křídla, nakřivo nalepené doplňky ... - prostě se s tím číňani moc nese... (nemazlí).
Protože jsem ale ještě neviděl naživo kvalitní kovový model letadla, zajímalo by mě, jestli bych poznal kvalitu (tak jako jsem toho schopen u aut).
Proto bych chtěl poprosit účastníky fóra o nějaký úvod do sběratelství kovových modelů letadel. Co se týká výrobců (včetně porovnání jejich kvality), českých internetových obchodů a kamenných obchodů, kde bych mohl letadla obhlédnout naživo. Díky.
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 268
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

To Tony Hazard:

Tak abych šel příkladem v něčem, co jsem sám nakousl:

Ju-87B – to ovšem není tip, ale avízovaná skutečnost
F-15 Eagle
DH 98 Mosquito
Fokker D VII
Gloster Meteor
Fw-190
Ki-43 Oscar
Iljušin Il-2

Zvýrazněné typy současně tipuji a přál bych si je, kromě nich ještě dva, kterým moc šancí nedávám: P-38 Lightning a MiG-25.
Uživatelský avatar
fowly
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 30/1/2010, 11:28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fowly »

marklukes píše:Ahoj,
jsem je náhodný návštěvník tohoto fóra, ale zaujala mě diskuze ohledně modelářství versus sběratelství a diskuze o kvalitě modelů.
Protože jsem ale ještě neviděl naživo kvalitní kovový model letadla, zajímalo by mě, jestli bych poznal kvalitu (tak jako jsem toho schopen u aut).
Proto bych chtěl poprosit účastníky fóra o nějaký úvod do sběratelství kovových modelů letadel. Co se týká výrobců (včetně porovnání jejich kvality), českých internetových obchodů a kamenných obchodů, kde bych mohl letadla obhlédnout naživo. Díky.
Ahoj,
pokusil jsem se sestavit takový přehled těch zásadnějších značek co každá může nabídnout - je to trošku delší tak doufám nevadí odkaz na blog
http://www.sbiramemodely.cz/?p=152
Nejsou tam všechny, pokud byste potřebovali něco upřesnit, rád odpovím :)
marklukes
Příspěvky: 9
Registrován: 25/1/2011, 08:11

Příspěvek od marklukes »

To fowly: Díky moc, jako úvod je to perfektní - a vůbec i celý blog.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Stále a znova žasnu. Sběratelé kovových modelů zřejmě v životě neviděli alespoň průměrně postavený kit. Jinak by je nenapadlo je srovnávat. Pokud je Tomcat od Century Wings "kvalitní model", pak já se asi vydám na dráhu topmodelky. Nemyslím že by F-14 měla několikacentimetrové spáry mezi panely a tak vůbec. Sorry, ale musel jsem.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 526
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Příspěvek od zved »

Souhlasím s jersey.se. To se totiž moc srovnávat nedá. Anebo když už, tak ve většině případů plastové modely (kvalitně vylisované) vyjdou prostě lépe.

Už ta otázka v úvodu (na tom odkazu) je zavádějící. Konkrétně: "Mezi modeláři a sběrateli se často vedou ohnivé diskuze o tom co je lepší – plastový kit, anebo sestavený model? Zkušení modeláři velmi často argumentují „kvalitou“ již hotových letadel a sběratelé zase časovou náročností modelářského koníčku. Pravda je jak to tak bývá někde uprostřed."

Pod pojmem "lepší" si každý představí něco jiného! Pokud se bavíme o kvalitě, přesnosti, věrohodnosti modelu (jakožto zmenšené kopie skutečnosti), nemáme se o čem bavit - odpověď je jednoznačná (a pravda rozhodně není uprostřed). Pokud se bavíme o tom, že je "lepší" ta dostupnost pro lidi, co na lepení nemají čas, nebo nejsou tak manuálně zruční, je také odpověď jednoznačná.

Vůbec bych neporovnával kity s kovovýma modelama (maximálně bych se zmínil, že výjimečně se některé kovové modely blíží kvalitě kitů (nebo že se snad najde i zprzněný kit, který může být zcela výjimečně i horší :)). Pak bych se věnoval jen porovnávání porovnatelného - tedy výrobcům kovových modelů. Což v tom článku pak vlastně je - takže jako celek článek špatný rozhodně není - v rozhledu rozhodně pomůže.

Proč to píšu? Rozebírat známou diskusi není třeba (není totiž o čem diskutovat). Jen nemám rád recenze (i když pravda - tohle není přímo "recenze") nebo různé články, které jsou zavádějící. Neznalému člověku by měl článek udělat trochu jasno (alespoň v jednoznačných věcech). Myslím, že jen a pouze kvůli té kurzívou napsané části vše může někoho přivést k tomu, že bude právě zabředávat do známých nekonečných diskuzí.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

No já mám ovšem taky máslo na hlavě v tom směru že jsem ventiloval své rozhořčení nad tím co vše se dá nazvat "modelem". Mezitím jsem dospěl k poznání, že je mi to vlastně jedno a vidím to prostě tak jako zved.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
fowly
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 30/1/2010, 11:28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fowly »

Nechci vyvolávat zbytečný flame, ale v něčem se prostě neshodneme.
Předpokládám že oba jste minimálně nějaký model např. od Century Wings měli v ruce, popř. ho máte když srovnáváte s kity.
Já si za sebe třeba troufnu tvrdit že absolutní majorita sestavených plastikových modelů co jsem viděl se s kvalitními modely provedením nemůže rovnat. /Pravda neprocházím modelářské výstavy kde jsou asi ty nejpěknější kousky/ Pak tu jsou samozřejmě modeláři, kteří to dokáží udělat vážně pěkně a tam samozřejmě není co řešit.
Já mám například spoustu zpětných vazeb od zákazníků, kteří celý život modelařili a jsou z těch hotových modelů nadšení.
Velmi často to bývají lidé, kteří dále modelaří - jenže se spíše orientují už na dioramata a tyto modely do nich používají.
Pro mě jako pro nemodeláře je to docela relevantní důkaz o kvalitě, pokud to přijde od lidí kteří si prošli obojím. Naopak jsem neobdržel negativní zpětnou vazbu /anebo třeba i vrácení modelu z důvodu "ne"kvality/ což je s podivem, protože většinou se ozvou právě ti stěžovatelé.
Tím chci říct že rozhodně nejde jednoznačně říct že plastové modely vyjdou lépe a zároveň neplatí že hotové modely sbírají pouze sběratelé, ale i kovaní modeláři - proto si myslím že oběma skupinám mají tyto modely co nabídnout - má to prostě dvě strany...
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 526
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Příspěvek od zved »

Máš pravdu fowly, že jednoduše se to rozseknout nedá. Museli bychom zabíhat asi k technologiím a hranicím možností co se týká technické dokonalosti plastových a kovových částí modelů (odlitků a výlisků) - a porovnat cenu/kvalitu. No a samozřejmě hodně záleží, kdo ten model sestavuje. Pokud to dělá fakt dobrej modelář, tak je to jasný. Dobrej modelář by ale udělal dobrej model i z plastových i z kovových dílů (a záleželo by jen na kvalitě polotovarů) :D Pro normální smrtelníky jsou tedy podobné diskuze asi opravdu zbytečné,...
velitel
praporčík
praporčík
Příspěvky: 335
Registrován: 1/9/2010, 19:34
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od velitel »

Snad jen drobné doplnění informací a pár poznámek.
Tady jsou odkazy na jednotlivé zmiňované výrobce:

Century Wings. Tady lze nalézt všechny dosud vydané modely, připravované modely atd.
http://www.centurywings.com/
Corgi, to samé. Akorát, že Corgi vyrábí i jiné druhy modelů, takže tento web je poněkud zahlcený a staré věci jsou stažené, takže zde je nelze prohlédnout.
http://www.corgi.co.uk/
Tady je ale web, kde jsou všechna letadla vyrobená totuto značkou:
http://www.tricatus.co.uk/ , ovšem lze tam najít i další značky, které mají samostatné weby a budu je zmiňovat dále.
Dragon - web zde:
http://www.dragon-models.com/ . Zde je ovšem potřeba si vybrat příslušnou řadu, protože Dragon toho taky dělá hodně.
Easy Models - což je dcera Trumpeteeru, jejichž formy pro kity jsou využívány pro tuto řadu. Jejich samostatný web není funkční a na webu matky odkaz není, ale detailní info lze nalézt zde: http://www.diecast72.com/easy.asp
Forces of Valor zde: http://forcesofvalor.com/
Franklin Mint - nemá cenu uvádět, protože firma přestala vloni vyrábět.
Gaincorp - firma nemá oficiální web s produkty. Něco málo, ale spíše skoro nic, se dá nahlédnout tady: http://gaincorpasia.com Upřímně řečeno, nikdy jsem nepochopil, jak to s nimi vlastně je. Mám ale silný pocit, že zejména vyrábějí pro čínskou armádu něco jako propagační předměty už vzhledem k množství různých čínských letadel.
Hobby master. Oficiální web zde:
http://hobbymaster.com.hk/
a neoficiální fanouškovský web zde:
http://www.hobbymastercollector.com/index.html
Tady lze nalézt i fotky modelů, resp. nákresy, které ještě nejsou na webu HM a mají je jen distributoři.
IXO už prakticky "chcípla".
Witty - oficiální web zde:
http://witty.com.hk/ Podlední novinky , zejména nové Su-27 a slovenský MiG-29 se tady ale ještě neobjevily a taky došlo ke změně majitele, tak nevím co a jak.

Pak existuje samozřejmě i několik dalších značek.
Phoenix - více zde:
http://phoenix-model.net/ns5_aero.asp
Ti dělají hlavně dopraváky, ale mají i pár vojenských letadel - Vampire, Hunter - ty jsem naživo neviděl, ale hlavně náš Albatros a ten se docela povedl.
Falcon models dělají zatím jen F-9F Panther a a P-80 Shooting Star. Kvalita zatím docela ujde. Zajímavé typy.
Gemini - zde:
http://geminijets.com/
taky dělají hlavně dopraváky, ale mají i řadu vojenských letadel. Z války Mustanga, Spitfira, Bf-109 a z moderních F-4 Phatom, F-16, F-15 a ještě Skyraidera. Hodně kvalitní modely, ovšem vyšší ceny.
Sky Max - zde:
http://skymaxmodels.com
Levnější odnož HM, typy doplňují produkci HM.

A víc mě snad ani nenapadá, snad jen produkt Canadian Warplane Heritage Museum, kteří vyprodukovali Avro CF-105.

A slíbený dodatek:

Carousel Models - firma z USA, dělala letadla 1. a 2. WW v 1:48, ale už "chcípli", takže odkaz není

JS International - zde: http://www.js-int.net/
dělají několik letadel a techniky v 1:18. je to ale plast. letadla jsem viděla mám - kvalita dobrá. Ale F-14 má 1 metr, takže trošku problém s místem. Tanky a techniku jsem naživo neviděl, resp. neměl v ruce.

Marushin - dělají modely v 1:48, zejména japonská letadla samozřejmě. Zajímavostí je, že jsou to vlastně kovové skládačky, ale relativně jednoduché - tím myslím složení. Vypadají ovšem vcelku dobře. Viděl jsem na vlastní oči.

Revell - měl pár model, ale už nedělají.

Sunstar - měli pár kousků v 1:72, zejména byl zajímavý F-117 Nighthawk.

A teď už mě fakti víc nenapadá.

Na závěr jen doplním, že kolega zapomněl na modely v měřítku 1:200. Co vím tak firmy Gulliver a Herpa.

A kde koupit. Z kamenných obchodů nabízí Pecka v Praze, Vágner Brno, Jena Přerov, Automodely Zlín, Autíčkárna Brno. A to je snad asi všechno, protože je to hodně specializovaná záležitost a klasické kitařské obchody to nechtějí a o hračkárnách ani nemluvě.
Pak je možné je pořídit na několika webech.
Naposledy upravil(a) velitel dne 27/1/2011, 14:23, celkem upraveno 1 x.
velitel
praporčík
praporčík
Příspěvky: 335
Registrován: 1/9/2010, 19:34
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od velitel »

jersey.se píše:Stále a znova žasnu. Sběratelé kovových modelů zřejmě v životě neviděli alespoň průměrně postavený kit. Jinak by je nenapadlo je srovnávat. Pokud je Tomcat od Century Wings "kvalitní model", pak já se asi vydám na dráhu topmodelky. Nemyslím že by F-14 měla několikacentimetrové spáry mezi panely a tak vůbec. Sorry, ale musel jsem.
Nemá cenu se dohadovat. Já tvrdím, že každému co jeho jest.
Sice se to všechno nedá srovnávat penězi, protože jde o koníček, ale, kolik si myslíš, že dostaneše za 10 let za špičkově postavený ( a třeba i vítěze nějaké bodovací soutěže ) plastikový model např. F-14? Troufnu si tvrdit, že kulový. Kdežto za F-14 od CW určitě několik set dolarů. Viz třeba analogie s některými modely King and Country v jiné diskusi na tomto fóru. A jen tak mimochodem, před nějakým časem jsem objevil ve vyklízeném bytě model autíčka od Corgi z 60tých let. Mám ho v šupleti dobře schovaný. Letmý pohled na e bay mi sdělil aktuální cenu - 600,- GBP.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Něco jsem sem původně napsal, ale pak jsem se rozhodl, že do tohoto vlákna již psát nebudu. :eek:
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
lachim1
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 22/11/2010, 17:30

Příspěvek od lachim1 »

hornet píše:To Tony Hazard:

Tak abych šel příkladem v něčem, co jsem sám nakousl:

Ju-87B – to ovšem není tip, ale avízovaná skutečnost
F-15 Eagle
DH 98 Mosquito
Fokker D VII
Gloster Meteor
Fw-190
Ki-43 Oscar
Iljušin Il-2

Zvýrazněné typy současně tipuji a přál bych si je, kromě nich ještě dva, kterým moc šancí nedávám: P-38 Lightning a MiG-25.
Hornet mi nějaké už "vyjedl" (moskyta, il-2, fockewulfa, fockera a lightning !), takže:

1. Polikarpov I-16
2. Heinkel He 111
3. Avro Vulcan
4. Hawker Typhoon
5. Siemens Schuckert D.III
6. Hannover CL.II
7. Pfalz D.XII
8. Bristol Beaufighter

1. Fockewulf Fw 190 dlouhej čumák
2. Vought F-8 Crusader


Chtěl jsem napsat Drakena, ale když svenska pojke už toto vlákno opustil... :down:
Naposledy upravil(a) lachim1 dne 27/1/2011, 00:27, celkem upraveno 1 x.
kingandcountry
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 272
Registrován: 11/4/2010, 12:20
Bydliště: mnichovice

Příspěvek od kingandcountry »

Teda já bych šel do všeho,bohužel peníze a energie schází výstavní prostory též.A ještě kdo v tom bude pokračovat.Vždycky koukám na německém servru na firmy ELASTOLIN a LINEOL jak tam porcujou obrovskou sbirku po zemřelém sběrateli co má cenu 100000 -200000eur a to co ten chudák dával celý život dohromady,se ted rozuteče po světě jako prd.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od TonyHazard »

lachim1 : Můžeš tipovat i shodné s hornetem, když tak si tip uprav a já to v nejbližším čase hodím do jednoho příspěvku (i s mojím tipem).
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
lachim1
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 22/11/2010, 17:30

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od lachim1 »

TonyHazard píše:lachim1 : Můžeš tipovat i shodné s hornetem, když tak si tip uprav a já to v nejbližším čase hodím do jednoho příspěvku (i s mojím tipem).
To je v pohodě, třeba to vyjde - who dares wins!
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 526
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Příspěvek od zved »

kingandcountry píše:jak tam porcujou obrovskou sbirku po zemřelém sběrateli co má cenu 100000 -200000eur a to co ten chudák dával celý život dohromady,se ted rozuteče po světě jako prd.
Buď rád, že to místo nemáš :) Akorád bys vyhazoval prachy. :D Takovýhle sbírky jsou akorát žrouti času a peněz. Ani nemaj nějakej význam pro společnost, páč se to stejně nikdy nevystavuje,... Takže vlastně jen hračky (někdy dražší). Anebo jako investice (když to někdo shromažďuje promyšleně). V důchodě to pak bude moci člověk prodávat na eBayi či Aukru :D :D
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 526
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Příspěvek od zved »

Jinak - veliteli - ty informace o výrobcích modelů letadel s odkazama na weby jsou dobrý! Vyznáš se i v technice? Nechtělo by se Ti udělat něco podobnýho pro pozemní techniku v tématu "Hotové modely obrněných vozidel a další vojenské techniky"? Částečně by to bylo vlastně shodné.
Odpovědět

Zpět na „Hotové modely“