Výše pro ilustraci a pro určení zdroje[/align]
Vystoupení US ministra McNamary na ministerském zasedání NATO v Athénách dne 5. 5. 1962
Výňatky z textu vystoupení:
Jaderné síly:
Spojenecké jaderné síly jsou početně silnější, než má SSSR. Jsou více diverzifikovány, lépe rozmístěny a chráněny, udržovány na vyšším stupni pohotovosti, plně připraveny k bojovému nasazení s možností pružné reakce a rozhodujících akcí.
.
Schopnost udržet si převahu:
Je přesvědčen, že převaha nad Sovětsko-Čínským blokem bude udržena.
Zdůraznil:
1. Potřebu vyšší výměny informací, konzultací se schopností dosahovat konsensus.
2. Další formulování principů použití JZ.
3. Úlohu tzv. „externích“ sil k obraně Aliance
4. Úroveň konvenčních OS nezbytných pro Alianci.
Poznamenal, že podle kalkulací pro rok 1966, v případě útoku na sovětské vojenské cíle by SSSR utrpěl okolo 25.000.000 ztrát, při útoku na civilní, až 100.000.000. Z toho odvozuje, že i SSSR se spíše zaměří na vojenské cíle, než by riskoval odvetu proti civilním objektům.
Strategické síly odplaty:
K roku 1965, bude k dispozici 935 bombardérů dlouhého doletu, okolo 800 ks ŘS vzduch-země, více jak 1500 ICBM´s a POLARIS navíc k silám, umístěným v Evropě, DV a na moři. Byla zvýšena kapacita produkce ŘS MINUTEMAN a pokud by se měnila síla SSSR, budou i další opatření.
Pokrytí cílů v Evropě:
V současnosti SACEUR má naplánováno cca 700 cílů, které jsou nejnebezpečnější. Cíle nižší priority zůstávají v odpovědnosti podřízených velitelů uskupení v průběhu, či po provedení prvních úderů. Kombinace úderů bude řešena např. B-52´s z UK, 4AB´s z letadlové lodi ve Středomoří a MBR z USA.
Pro toto je vyčleněno (pro SACEUR seznam cílů) více jak 1800 JZ. SACEUR by musel garantovat samostatně zničení jen cca 90 cílů. Dalších 300 cílů by se řešilo právě tzv. „externími“ prostředky.Dále by SACEUR podřízenými jednotkami provedl údery proti dalším 200 a více cílům. Aby tento úkol splnil, počítá se i zde s nasazením „externích“ sil.
Zejména by se použily síly US Strike Command (2/3 cílů), vycházeje z principu, že prostředky SSSR ohrožující Evropu mají stejnou prioritu jako prostředky ohrožující USA. Celkem by bylo ničeno „externími“ prostředky napadení okolo 90% všech cílů na válčišti.
Schopnost přežití a udržení řízení vojsk C3:
C3 je na straně spojenců odolnější a výkonnější. To by dovolilo provést účinný 2. Úder podle toho, jak by se situace vyvíjela. Tomu by napomohlo i to, že jaderné síly jsou ve vyšším stupni pohotovosti než na straně SSSR a také, že oněch 90% JZ je umístěno mimo Evropu a úder by byl efektivnější.
Intence:
USA jsou přesvědčeny, že se SSSR nebude iniciovat použití jaderných zbraní právě kvůli značné převaze na naší straně.Není racionální uvažovat o možném překvapivém útoku ze strany SSSR. Kdyby přece jen k tomu došlo, např. v roce 1966, jsme schopni zničit 90% fixních cílů na území SSSR a stále si udržet velkou údernou rezervu pro odvetu. Sověti nemohou vyhrát takovou válku v žádném přijatelném vojenském výsledku, protože by ztratili jak válku, tak i svou zemi.
Co to USA dává:
Strategické možnosti USA se odráží na „diplomatické svobodě“ Alliance (svobodě jednání), kterou jsme měli doposud. Jestliže SSSR se svými satelity se střetnou se zájmy koalice, věříme že antagonistické zájmy nebudou eskalovat do konfliktu.
Použití taktických jaderných zbraní:
Naše velká jaderná převaha ovšem neřeší všechny otázky všeobecné války. Taktické jaderné zbraně byly dány ve prospěch NATO v době, kdy jaderný „štít“ byl slabý a jaderná síla SSSR malá. V této situace jsme se mohli oprávněně domnívat, že rychle zastavíme postup SSSR v Evropě s pomocí taktických jaderných zbraní.
To platilo spíše pro počátek šedesátých let. Je otazné, zda by se na to dalo spoléhat v současnosti, při vědomí, že NATO neujde odvetnému jadernému úderu, pokud by použití jaserných zbraní iniciovalo. To se týče i případného lokálního jaderného konfliktu v Evropě, který by mněl pro Evropu velmi bolestné dopady. Velmi rychle by to eskalovalo do všeobecné jaderné války.
Snad jen velmi omezené použití JZ by mohlom SSSR varovat bez toho, aby došlo k hromadné odvetě a eskalaci konfliktu.
Současně je obtížné jaderné zbraně rozmístěné v jednotkách „uřídit“. Mohlo by dojít k neautorizovanému použití, k „nehodám“.
Jiné hrozby:
I když nepředpokládáme použití JZ ze strany SSSR, jsou zde i jiné hrozby a možnosti v oblasti konvenčních sil. Ze strany NATO vždy dojde k použití jaderné síly, pokud by byl SSSR schopen dosáhnou svých cílů konvenčními prostředky.
Síly POLARIS:
POLARISy na ponorkách patří mezi významnou „externí“ sílu. K dnešnímu dni můžeme efektivně počítat s 5 plně operačními plavidly vyčleněných pro SACLANT. Koncem roku 1962 to už bude 7 plavidel a ke konci roku 1963 už 12 (asi dvě vždy budou procházet opravou, takže můžeme počítat s deseti). Tato síla bude působit ve prospěch NATO, či alespoň většina, protože některé mohou být směrovány i do Pacifiku.
Síly MRBM:
Tuto otázku budeme detailně diskutovat ve Stálém výboru.
Projekt „X“:
Poznámka: Francouzský představitel si stať o taktických JZ vysvětlil tak, že USA budou snižovat počty těchto prostředků na válčišti a silně se proti tomu ohradil. Bylo mu vysvětleno, že naopak tyto síly budou dále posilovány, ale je třeba vidět jejich specifickou úlohu. Ostatní ministři vystoupení představitele USA podpořili.
Závěr:
Nejedná se o kompletní překlad dokumentu, ale o volný překlad nejzajímavějších částí vystoupení, vztahující se k ryze vojenským otázkám (vojensko-politickou část jsem pominul záměrně).
Jsem přesvědčen, že toto „první“ nakouknutí do skutečné „kuchyně“ NATO bude pro vlákno přínosem. Doposud jsme měli možnost seznamovat se pouze s oficiálními komuniké, určenými pro veřejnost. Tento dokument byl označen nejvyšším stupněm utajení.