
pomáhá

AKCE „DŮVĚRNÉ IZRAEL“ VE SVĚTLE DOBOVÝCH DOKUMENTŮ
Jak jsem uvedl ve své práci o naší pomoci státu Izrael v době jeho vzniku je asi pravda, že naše pomoc motivovaná dílem vlnou sympatií, dílem ekonomickými a vojensko-odbornými důvody a do jisté míry i původem klíčových osobností naší politické struktury měla pro nový stát velký význam. Pokusil jsem se sesbírat mnoho dat, vytvořit text, který fakta technická provázal s politickým podhoubím a díky kolegovi Komisařovi zde vzniklo něco co má svoji informační váhu.
Díky tomu jsem byl pozván, abych na toto téma dal přednášku a jsem v jednání o dalších. Navíc tato práce vyvolala zájem i tam, kde bych to neočekával. Ne proto, že by to nebylo možné, ale hlavně proto, že jsem netušil, že na některých místech naší země mnoho věcí spojených s akcí „Důvěrné Izrael“ žije svůj vlastní život a jsou zde společenství lidí kteří se na ní podíleli a za dobu uplynulou udělali obrovský kus práce , kterou se tyto události naší historie nejen dokumentují, ale diskutuje se o nich a to vše ve spolupráci s veterány jak našimi tak i těmi, co tyto kurzy ve prospěch Hagany absolvovali jako frekventanti.
Nakonec se mi způsobem, který mě překvapil, dostaly do rukou některé dokumenty, které podtrhávají texty, které jsem zveřejnil. A jelikož jsou veskrze zajímavé, rozhodl jsem se je s jistým komentářem zveřejnit i zde. Tím celé snažení na popisech proběhlých událostí získá na pravdivosti.
Začneme leteckou technikou a příslušenstvím.
Po dodávce letounů S-199 které rozhodně nebyly strojem, který by se stal pýchou kteréhokoliv letectva, Otto Felix intervenoval u velitele letectva generála Vicherka ve prospěch uskutečnění dodávky letounů S-89, tedy strojů Spitfire LF Mk.IX E. V tomto případě šlo o stroje zakoupené na konci války exilovou vládou, které poté přeletěli českoslovenští příslušníci RAF VR - tedy složky RAF „voluntary reserves“ - do Československa. Tyto letouny byl speciální verze pro boj v nízkých výškách s motorem lépe pracujícím v malé výšce a zkrácenými křídly pro vyšší obratnost.
Československý souhlas s odprodejem těchto letadel byl ovlivněn skutečností, že na dodávky náhradních dílů pro tyto letouny se vztahovalo embargo a proto již bylo téměř nemožné zajistit jejich dlouhodobý provoz v rámci československého letectva.
Proto nakonec dne 7. Června 1948 ministerstvo národní obrany vydalo výnos, ve kterém uvolnilo 30 letounů Spitfire LF Mk.IX E s výstrojí a výzbrojí, avšak bez munice a radiostanic. Izraelská strana pak navýšila požadavek na celkem 50 letounů tohoto typu. Její zájem pak byl uspokojen rozhodnutím ministerstva národní obrany ze dne 3. srpna 1948.
Tomuto má vztah následující dokument vyhotovený dne 16. října 1948.

Jde o vyjádření II. sekce Ministerstva zahraničních věcí k žádosti československých kovodělných a strojírenských závodů o povolení dodávky dalších 20 kusů těchto ceněných letadel. Dokument uvádí ,že podobná žádost na 30 kusů byla schválena v červnu stejného roku. Dokument dále hovoří o 13 kusů záložních motorů a dokonce uvádí hodnotu kontraktu ve výši 1 253 600 amerických dolarů.
Na dokumentu je vidět jak postupně cestoval po kancelářích a jak na něm přibývá podpisů.
Zajímavá je koncovka celého dokumentu, pravděpodobně ze dne 27. října 1948. V ní cituji:
„ M.z.v. souhlasí s dodávkou letadel, o nichž jedná Váš výše citovaný přípis. Připomínáme znovu, aby byla zachována firmou tak i odběratelem největší diskrétnost“.
Další dokument z oblasti letectví projednává o dodávkách leteckých pum. Jde o 100 kusů trhacích o váze 250 kg. Dále dokument obsahuje půvabnou chybu danou překlepem.
Požaduje povolit dodávku
1 až 2 kusů trhacích pum po 5.000 až 6. 000 kg.
Podstata je jasná. Mělo jít o 5 a 6 tisíc kusů pum o váze 1, respektive 2 kilogramy.
M. z. v. se k věci staví kladně, ale opět požaduje co nejdiskrétnější postup. Protože z původní práce víme, že do Izraele bylo nakonec dodáno:
100 000 kusů pum 1kg trhací NSD1
100 000 kusů pum 2kg trhací NSD2
6 000 kusů pum 10 kg OTLP vz.34
1 650 kusů pum 20 kg OTLP vz.34
11 500 kusů pum 70 kg
780 kusů pum 250 kg
70 kusů pum 500 kg s tabulkami balistických křivek odhozu pum velkých ráží
7 500 kusů signálních raket
je jasné, že tento dokument zachycuje jen zlomek skutečně realizovaných dodávek tohoto materiálu.
Další dokument má vztah k výcviku izraelských výsadkářů ve Stráži pod Ralskem.
Tento dokument je zajímavý tím, že ukazuje, že i v té době úřední šilm řehtal co to dalo. Pokud jej správně interpretuji, tak je to žádost o dodatečné schválení uskutečněného prodeje.

Hodnota dodávky byla 1 934 300 korun českých a asi byly prodány dříve, než byly vydány potřebné schvalovací atributy. Už samotné datum kdy byla žádost podána tedy 21.7. 1949 a rychlost schválení o 5 dnů později ukazuje, že šlo asi o formalitu. Tyto padáky byly prokazatelně do Izraele dodány. Celý dokument zastřešil a podepsal plukovník Palla.
Další dokumenty – tentokráte jsou dva a jsou zajímavé něčím jiným. První z nich byl vyhotoven 23.června 1948. Neřeší zbraně ale dodávky pancéřových plechů.
Žadatel o povolení vývozu byla Poldina huť. Jde o pancéřové plechy ležící na skladě a jejich dodávka byla schválena už dříve. Generál Kasalický žádá MZV, aby vydalo své stanovisko.
[align=center]Dokument1:
To dne 1. července 1948 sděluje, že nemá námitek. Jenže druhý dokument vydaný 16. července 1948 tento kontrakt zamítá. Důvod je nedostatek prvků pro legování nově vyráběných ocelí.
Nyní se můžeme podívat na další dokument. Ten zase z jiného soudku. Byl vydán 18. června1948 a reaguje na požadavek doktora Felixe, který požadoval dodat blíže neurčené množství radiostanic pro pozemní použití a pro doplnění letounů „Messeschmit“ tedy asi dodaných A-199.
MNO sděluje, že je možno jednat, ale pouze a jen tehdy, pokud by případná dodávka neohrozila dodávky pro naši armádu. Jde pouze o všeobecný souhlas nemající charakter závazku. Dne 9. Července je zde dopsáno rukou MZV nemá výhrady, ale stanovuje, že při těchto jednáních musí být jasno v těchto bodech:
- země cílové dodávky
- počet kusů
- druh materiálu
- jakou to představuje hodnotu v penězích a
- v jaké valutě bude placeno.
A nyní se podíváme na pár dokumentů týkajících se pěchotních zbraní a munice k nim.
Napřed to budou dva dokumenty k munici ráže 7,92 mm, zde nazývané pěchotními náboji. Byl vyhotoven jako prvotisk 25. června 1948. Generál Kasalický žádá o rychlé vyjádření MZV.
[align=center]Dokument 1:
Jde o dílčí dokument k velké dodávce zbraní a munice, která byla odsouhlasena už dne 25. května 1948. Žadatel byly Povážské strojárne. Jedná se o 3 000 000 kusů těchto nábojů, což není vůbec málo. Dokument píše, že žadatel, tedy provisorní vláda Israele na dodávku velmi spěchá. Pro urychlení přímo autor dokumentu uvádí, že platba bude provedena hodnotných devizách.
V dokumentu M.z.v. uvádí svůj souhlas, ale zároveň požaduje cituji:
„Připomeňte však důrazně firmě, aby dopravu materiálu dala provésti takovým způsobem, který by vylučoval možnost prozrazením komu je zásilka určena.“
Je vidět že si naši lidé byli dobře vědomi tenkého ledu, na kterém se naše země těmito dodávkami nachází. Na základě kladného postupu věci už dne 1. července 1948 naše MNO vydalo souhlas s realizací této dodávky. To ukazuje dokument, který následuje.
Tímto dokumentem dostala uvedená firma takzvanou „zelenou“ a obchod, který byl součástí obchodu většího, mohl uskutečnit. Ale budeme pokračovat k posledním pěti dokumentům. První z nich řeší něco, co bych o své vůli nazval rychlou dodávkou.
Jedná se velmi malou dodávku dvou typů ručních zbraní a munice k nim. Tedy 8 kusů kulometných pistolí ZK 383 a 7 kusů pušek P 18. Zbrojovka Brno žádá o rychlou akci a sděluje, že vše bude doručeno letecky. MNO cestou generála Kasalického žádá o vyjádření MZV a dostává ho. Jelikož prokazatelně 8 kusů uvedených zbraní ZK 383 Izrael dostal, asi proběhla celá zakázka. Možná šlo o nějaké vzorky.
Další dva dokumenty se věnují pistolím dvou typů a munici a příslušenství k nim.
[align=center]Dokument 1:
První dokument sděluje, že Ministerstvo národní obrany nemá námitky proti vývozu 250 kusů pistolí ČZ 7.65 a 250 000 kusů nábojů k nim. Druhý dokument potom povolil vývoz pistolí ČZ 6.35, dalších 250 kusů pistolí ČZ 7.65 a munice k nim. Nezapomnělo se ani na pouzdra, zásobníky a další doplňky.
V obou dokumentech je jedna jediná podmínka. A ta zní, že vše je povoleno pouze a jen tehdy, pokud dodaný materiál nebude dále reexportován. Protože se prokazatelně do Izraele dodalo:
500 kusů pistolí ČZ 7,65 mm

Jmenovaná pistole ČZ 7,65 mm vzor 27[/align]
10 kusů pistolí ČZ 6,35 mm jako funkční vzorky.
5 000 kusů munice do pistolí ráže 6,35 mm
375 000 kusů munice do pistolí ráže 7,65 mm
je jasné, že vše proběhlo k plné spokojenosti všech zainteresovaných stran.
Ale následuje něco, co bych pro tuto chvíli nazval TOP tohoto příspěvku.
První dokument pořízený dne 7. července 1948 oznamuje Zbrojovce Brno, že byl udělen souhlas k vývozu 200 kusů těžkých kulometů ZB 37 s podstavci a příslušenstvím.
Podmínkou je zajištění včasných dodávek pro vlastní armádu a záruka. že dodané zbraně nebudou reexportovány do další země.
Druhý dokument je žádost Národního podniku Zbrojovky Brno ze dne 20. července 1948. kterým tento oznamuje, že zahájil jednání se zástupci prozatímní vlády státu Izrael o dodávce dalšího materiálu. Šlo o:
10 000 kusů pušek P 18
500 kusů kulometů MG 34
200 kusů těžkých kulometů ZB 37
30 000 000 kusů nábojů 7,92 mm
Zbrojovka oznamuje, že munici musí vzhledem k objemu zakázky kooperovat s Povážskými strojírnami. V závěru prosí o urychlené vyřízení a udělení souhlasu. Je nade vší pochybnost doloženo, že tato dodávka proběhla bez problémů, jelikož do Izraele bylo dodáno:
34 507 kusů pěchotních pušek P-18,
7 315 kusů kulometů MG 34, ráže 7,92 mm
200 kusů těžkých kulometů ZB-37, ráže 7,92 s podstavcem
700 kusů těžkých kulometů ZB-37, ráže 7,92 s příslušenstvím ale bez optických doplňků
81 145 000 kusů munice do pušek a kulometů ráže 7,92 mm
Je tedy jisté, že mimo tuto dodávku proběhlo ještě několik dalších.
Tolik je k dispozici v tomto samostatném tématu, mající vztah k mojí práci o naší pomoci státu Izrael. Pokud se mi dostanou do rukou další podobné zajímavosti, zcela jistě je sem doplním aby tak byla doložena autentičnost obsahu zmíněné práce i všech doplňků dodaných mojí a osobou a hlavně kolegou Komisařem.
Pátrač