Polarfox píše:Ne militaristický, ale totalitní a totalitnější než kdy tenhle byl. Takže když to dělají jiní, my to budeme dělat taky a ještě lépe. Promiň, ale CAT má pravdu, ty si to představuješ trošku jak Hurvínek válku (bez jakékoli urážky). Pokud řeknu A, musím říct i B. To znamená nastavit si scénář tak, že se všechno děje jak by jsi si to představoval je jednodušší než nastavit scénář tak, že musíš zohlednit lidskou naturelu a historické zkušenosti. To je pak o dost složitější, ale působí to mnohem věrohodněji.
Ne.když to dělají jiní, nemáme důvod to též nedělat jen proto aby jsme byli adekvátně morálně na výši.Co se týče historických zkušeností, "dnes", tj v roce 2010 za sebou má tenhle národ dvě války vyprovokované západem - první v roce 1938 kdy se proti nám jako "garanti mnichovské dohody" postavili i naši spojenci (tedy útoku na Československo se mimo Německa a Itálie účastnila i Francie a VB) a druhou v roce 1989 jak popsáno výše.Pokud ti tohle přijde jako malá historická zkušenost s tím že západu neradno věřit tak nevím co by jsi ještě chtěl.Další historické zkušenosti jsou nasnadě - opět jak popsáno výše.Zkušenosti s první republikou kde se politici mezi sebou žrali a nakonec nechali národ naholičkách taky za moc nestály stejně jako zkušenosti se zbytkem našich spojenců (a na to nemusíme mít ani rok 1968) takže poměrně logickým východiskem je vytvoření státního zřízení postaveného na zcela odlišných základech.Jistě, vzhledem k tomu jak dopadly konference velké trojky musíme alespoň nějakou dobu cvrlikat podle sovětů ale osobně vidím dost velký rozdíl mezi tím být naprosto poslušným otrokem a tím že je využijeme pro naše vlastní zájmy a zároveň si je nebudeme zbytečně stavět proti sobě.Co se týče "lidského naturelu", když si vzpomenu na to nadšení když v roce 1939 pořádali skopčáci motorkářský sraz v Praze nebo v roce 1968 zbytek Varšavské smlouvy společné cvičení na našem území tak myslím že bych našel hodně zastánců co by byli raději aby jsme jak pro naše nepřátele tak pro naše přátele byli spíš hrozbou než poslušným otrokem.A to holt něco stojí...
Polarfox píše:Ty preferuješ stát, kde platí pravidlo "kdo se nám postaví, toho rozmázneme okovanou botou, včetně našich lidí" a s tím se nedokážu ztotožnit. A jsem vůbec dalek toho představit si, jak by se místní lidé podle tohoto chovali, až na pár degenerativních jedinců věrných režimu, kteří budou a byli vždycky a pro vlastní prospěch podřežou i vlastní máti.
Preferuji stát kde platí pravidlo že kdokoli se mu postaví silou, přijde k úrazu.Pokud se vlastní lidé dopustí vlastizrady nebo jiných trestných činů (ohrožení obranyschopnosti státu, špionáž, terorismus) tak holt budou postiženi také.Na druhou stranu tytéž trestné činy jsou trestné a vysoce hodnocené i dnes.A kdo se za takový stát postaví?Možná to bude "pár degenerativních jedinců věrných režimu" (který si sami zvolili) ale myslím že by jich bylo setsakra víc než těch kteří by se postavili za stát ve kterém dnes žijeme.Ano, stát svým občanům vnucuje vojenskou službu, platí jim vzdělání, nutí je pracovat, zakládat rodiny a dokonce po nich chce aby za něj někdy nesli i kůži na trh ale výměnou za to jim zajišťuje bezpečnost, sociální zabezpečení a víc než přiměřené platy a důchody.Je to málo?Možná.Když se jim to nelíbí, můžou vycestovat - třeba na západ když myslí že jim tam bude lépe.Držet je tu násilím nám jen ubírá síly.
Polarfox píše:Mají se nás tedy všichni bát? Když tě bude šikanovat ve škole nějaký vazoun, tak máš tři možnosti:
1) nechat se mlátit
2) postavit se mu a třeba ti dá pokoj
3) vlísat se mu do přízně tak, že začneš spolu s ním mlátit ostatní a nechá tě být..ale aby jsi se mu zavděčil, tak jsi ještě krutější než on
Proč pak my musíme být národ, který si vybral tu třetí možnost? Takový větší KGB, kterého se budou lidi a sousedi bát (hlavně ti co jsou v naší sféře vlivu a paradoxně spojenci), ale kdyby měli tu možnost, tak tě radši odkrouhnou?
Inu, nezbývá než se zeptat na vaše praktické zkušenosti se školní šikanou.Zejména potom na zkušenosti s šikanou kdy se vzájemně šikanují dva zhruba stejně silní jedinci.Nevím, učitel nejsem ale pokud mohu soudit z toho co jsem se dozvěděl od mámy která učí už 25 let tak obvykle dochází buď k šikaně slabšiho silným nebo silného skupinou silných.Opačně by se jim to mohlo vymstít.A zbavit se šikany vlísáním se do přízně agresora?Celkem by mě zajímalo kolik praktických příkaldů takového chování existuje - už proto že agresor by v takovém případě byl v kolektivu za vola.
A co se týče KGB, jednak KGB není národ ale služba státu a druhak je poněkud rozdíl mezi tím že z tebe bude mít někdo panický strach (to se tě mnohem spíše pokusí zrušit) a když z tebe bude mít náležitý respekt.Ne vždy si lze respekt získat aplikovanou silou (to je spíše kontraproduktivní).Pustit čas od času chlup a přitom třeba na cvičeních demonstrovat připravenost a schopnost vlastních ozbrojených sil je mnohem efektivnější a spojence ti to zaváže tím spíše pokud jim čas od času v nějakém problému "píchneš" - třebas i nožem.
Vzájemná rivalita mezi zpravodajskými složkami jak spojenců tak nepřátel je zcela běžnou součástí života - ostatně soupeření KGB a vojenské a civilní zpravodajské služby Československa má poměrně dost dlouhou tradicí - jednou z jejich obětí se stal i sám Eliáš.
Polarfox píše:Jenom jeden příklad za všechny - to verbování...
Přijde slušně oblečený člověk, který ti nabídne prachy a práci pro nás. Pokud odmítneš, tak ti bude kulantně naznačeno, že jestli budeš dál klást odpor nebo v práci svobodně pokračovat, tak manželku podřežou a 5ti letou dcerku ocejchujou žhavým pohrabáčem. V mírné variantě pak že je přejedou popelářským vozem na cestě do školky a nebo je jen odprásknou. To je tzv. headhunter v jeho ryzím původním významu

....a jak to prosím asi celkově v takovém státu musí vypadat? Strašně, bude tam 100+1 bohužel ne zahraničních zajímavostí ale dalších terorů. A tam se mají lidi hrnout? A za tuhle zemi mají vlastní lidi bojovat? A s touhle zemí si někdo má brát servítky a jednat v rukavičkách a kroužit kolem ní jako kolem horké kaše?
No, řekl bych že ti poněkud uniká rozdíl mezi verbováním někoho v zahraničí a někoho u nás.Ony to jsou opět standartní situace řešené i v reálné historii řadou států s velmi obdobnými výsledky
Pro první situaci dejme příklad:
Inženýr Kazuo Mifune je odborníkem na poli robotiky a kybernetiky.Je z japonska a jeho znalosti by se nám hodily ale jsou zároveň strategické pro samotné Japonsko.Jaké jsou možnosti:
1)Inženýra Mifuneho prostě zlikvidovat systémem že když to nemůžeme mít mi, nebude to mít nikdo
2)Inženýra Mifuneho unést a donutit ke spolupráci
3)Inženýra Mifuneho motivovat ke spolupráci dostatečnou finanční kompenzací a zajištěním pracovních a sociálních výhod plynoucích mu ze spolupráce s námi.
Asi se shodneme že přikročit rovnou k variantě jedna je k ničemu.Mi nic nezískáme a budeme na tom jen tratit.Varianta dvě už východisko má ale existuje značné riziko nekvalitní práce, sabotáží,...jinými slovy poměr náklady:zisk velmi špatný.Třetí situace je pro nás osobně nejlepší.Inženýr Mifune bude vydělávat měsíčně X jenů, mi mu nabídneme vyšší částku a můžeme jej ve vyjednávání zkusit přeplatit.Pokud bude souhlasit, podepíše příslib absolutního mlčení, mi zajistíme převoz jeho i jeho rodiny do Československa kde bude zaměstnán třeba na nějakém manipulátoru.Když se osvědčí, může mu být nabídnut dlouhodobější pobyt a zajímavější práce ale s podmínkou že zpět do Japonska již nevycestuje.Pokud přijme, nic se neděje, pokud nepřijme začne záležet na jeho nenahraditelnosti (tatáž situace nastává i v Japonsku při vyjednávání o jeho angažmá).Pokud jde o člověka u kterého lze počítat s možnou náhradou nebo zastoupením třeba jeho asistentem nebo podobně odborně zdatným člověkem s větší pravděpodobností si jej zavázat, necháme ho běžet protože to je opět příliš velká námaha na malý zisk.Pokud by šlo ale o člověka třeba významu von Brauna nebo Koroljova, tam už by byla situace poněkud jiná protože takový člověk je nenahraditelný a navíc strategicky velmi významný takže na něj bude uplatněn nátlak a to už proto že sám o sobě představuje hrozbu pro náš stát.Potom by se zvážilo která z možností 1) a 2) je výhodnější a následně se i realizovala.
Pro druhou situaci dejme příklad:
Inženýr Novák vyrábí těsnění na hydraulické vedení u nákladních automobilů.Má na to malou firmu, ta mu slušně funguje, těsnění mu těsní, technologii má zvládnutou.Armádě se jeho práce líbí a proto se rozhodne mu přihrát zajímavou zakázku na výrobu těsnění pro tanky.Protože však je inženýr Novák pacifista a odmítá se podílet na výrobě zbraní (byť by to byla jen výroba těsnění), může následovat následující:
1)Firmě inženýra Nováka bude učiněna kulantní finanční nabídka a to vyšší než původně
2)Firmě inženýra Nováka bude odebrána zakázka na těsnění pro nákladní automobily a až se trochu vycuká, bude následovat opakování bodu 1)
3)Obor činnosti firmy inženýra Nováka se změní na strategicky důležitý a inženýru Novákovi nebudou uděleny příslušné certifikace pro práci na strategických zakázkách.
4)Firma inženýra Nováka spadne pro finanční neudržitelnost do konkurzního řízení, bude následně vykoupena armádou a pod jejím vedením bude výroba těsnění pro tanky zahájena
Můžou přitom nastat body:
1,5)Táž nabídka bude učiněna firmě inženýra Hájka kterému sice těsnění tak dobře netěsní ale pokud se dostane na stejnou úroveň jako firma inženýra Nováka, dostane zakázku ona - na úrovni drobných podnikatelů se začne uměle vytvářet konkurence
2.5)Firmě inženýra Nováka bude důvěrně doporučeno aby přestala blbnout jinak se k lizu dostane agilnější firma inženýra Hájka které následně do klína spadnou jak vojenské tak civilní zakázky patřící původně firmě inženýra Nováka
Takže dosáhnout cíle i s použitím běžně uznávaných "legálních" metod.Jistě, návštěva pánů s pendreky by asi byla rychlejší ale proč zbytečně plýtvat silami a časem policie a tajných služeb když na totéž stačí jeden agilní ouřada.
Případně může ještě nastat varianta druhé situace:
Inženýr Novák právě dostal na ČVUT strojařský diplom.Diplomovou práci dělal na téma pokročilých hydraulických systémů.Práce se armádě líbila a ráda by jej angažovala což by ovšem pro inženýra Nováka znamenalo stěhování do Detvy nebo do Martína včetně své snoubenky.Může následovat následující:
1)Inženýr Novák bude armádou ještě na škole osloven a bude mu nabídnuta dobře placená práce, služební byt, nějaký ten benefit,...
2)Inženýr Novák sice odmítne ale protože jej čeká ZVS, je proti svému očekávání zproštěn služby u motostřeleckého pluku a odvelen jako vojenský poradce do Detvy kde se dva roky v rámci náhradní služby zabydluje
3)Na konci ZVS je mu nabídka zopakována, finanční částka je zvýšena, případně je přidán nějaký ten benefit
4)Pokud inženýr Novák znovu odmítne, je mu učiněna nabídka na externí spolupráci
5)Pokud inženýr Novák odmítne i to, je armádou zavržen a na jeho místo je přijat inženýr Sivák který má obdobné vzdělání ale za dva roky spolupráce s inženýrem Novákem se dostatečně zapracoval a je schopen tuto práci vykonávat shodně se svým mentorem
6)Inženýru Novákovi je při propuštění ze ZVS popřáno hodně štěstí v dalším životě, a rozbíhá se mu zákonná doba tří měsíců po jejichž uplynutí (v případě že si sám nenajde zaměstnání) je možné jej do Detvy poslat na základě zákona o příživnictví
Opět tedy lze dosáhnout cíle bez nějakého zásadního teroru ale vždy dle platného práva.Osobně pochybuju že by jeden či druhý inženýr Novák došel dále než k bodu 2.Peníze totiž nikomu nesmrdí a navíc - pokud jsou na našem území, není nutno se uchylovat k násilí protože je lze tam kam stát potřebuje namanévrovat slušně a s profitem pro obě strany a i kdyby ne, dokud budou v Československu, nebudou jejich schopnosti a vědomosti (pravda, hydraulika a těsnění nejsou strategické obory - jaderná energetika by ovšem takovým oborem už byla) představovat žádnou hrozbu pro náš stát.
Polarfox píše:Spravedlnost bez síly je marná, ale síla bez práva je jen zločin.
Není to náhodou variace na Robespierrův citát o ctnosti a teroru?Ctnost jež je bez teroru bezmocná a teror jež je bez ctnosti vražedný?
CAT píše:Polarfox to napsal pěkně... Jako zjednodušující příklad uvedu toho Havla - Nejsem žádným jeho příznivcem, spíš naopak - ale ty jsi udělal z pravdoláškaře úplný opak. Jasně, můžeš říci - naše fikce začíná ještě před jeho narozením, takže se byla jinak formovaná jeho osobnost... Jasně, ale pak musim upozornit na to že se Havel stal důležitým "nepřítelem lidu" právě kvůli svému pacifismu - ergo Havel bez pacifismu se nestane důležitým, protože na šéfa teroristů se bude někdo hodit víc (Někdo na styl Mašínů s většim IQ třeba)... A už se z historické fikce stává jen fikce... A tenhle model se dá aplikovat vlastně na celé vaše what if... Tím neshazuju kvalitu práce...
Souhlasím s tím, že stát o kerém mluvíme nenabízí svým občanům nic, kvůli čemu by za ním stáli.
Dobře, tak já to zopakuji pro velký úspěch ještě jednou.
Proč byl jako enfant terrible vybrán Havel?Proto že by to byl takový bijec?Ne.Proto že se mi poněkud silně zajídaly jeho neustálé plačky o tom jak tu on a jeho suita "bojovali proti režimu".Osobně si myslím že ve chvíli kdy by poprvé vystřelil ze samopalu by si nadělal do kalhot a utekl ale (asi to bude z určitého furiantství) mi přišla poněkud zábavnou představa Havla jak "vede lid na barikády".Nic víc v tom prosím nehledejte.V rámci RZ není Havel ničím jiným než ve skutečnosti - rozmazlencem perzekuovaným normální prací kterému se zachtělo koryta.To že jsme mu takto fiktivně udělali větší koule než ve skutečnosti je potom jen autorská licence.Nic víc, nic míň.
Jistě, něco jako Mašíni s mozkem v hlavě by asi bylo případnější nicméně původní motivace výběru záporáka pro 7 dní byla taková jak uvedeno výše.
A stran té poslední věty.Asi by to mohla být delší filozofická úvaha ale nedá mi to se nezeptat - co podle vás musí stát nabídnout svým občanům proto aby za ním stáli?Historická zkušenost mi přijde spíš taková že občané se mnohem spíše zastanou státu který je bere u huby (typicky Německo a SSSR za WWII) než státu s prosazovanou totální benevolencí (třeba aktuální USA).Co by tedy muselo být tou pravou motivací pro vást aby jste vzali zbraň a šli za stát bojovat?A nebojte se to rozvést...