Sovětský základní bojový tank T-72

Obrněná a tanková technika

Moderátoři: Julesak, sa58

Odpovědět
Uživatelský avatar
Redgar
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 25/8/2007, 21:04

Příspěvek od Redgar »

Hezká fotečka. T-72 je moc hezký tank a líbí se mi bez ohledu na to co si myslím o jeho kvalitách.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Když jsem dával dohromady svoji práci o tancích, kterou ni rabo připomínkoval - a díky němu jsem se vyhnul několika chybám - narazil jsem na údaje, které tvrdily, že existuje dynamická ochrana, která by měla umět pronikající podkaliberní projektil " rozstříhat".

Mělo to fungovat tak, že je aktivována nějakým zvláštním způsobem sledu výbuchu nebo tvarovaných vlnoploch energie a tím, že obsahuje několik volných ocelových desek, tyto se vysokou rychlostí rozhýbou střižným způsobem a tím údajně pronikající šipku nasekají jak cukrář špalek.

Jsem unesen posledními příspěvky - to je neuvěřitelné co dokážete dát dohromady. Proto se vás kluci ptám, jestli je tato informace korektní a pokud ano jestli o tom víte něco více.

A na jakém tanku - mělo by to být ruského původu se to objevilo. Já narazil i na info, že snad i na některé z posledních výrobních řad T - 72 což považuji za UFO.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pátrači, máš to na předešlé stránce...
Obrázek
A tak dále. O ničem jiném aspoň já nevím. Ale já toho nevím spoustu...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ten obrázek jsem se poukoušel rozšifrovat, ale nějak jsem v tom nerozpoznal, že je to aktivní pancíř. Připadalo i to jako nějaký typ vrstveného pancíře s komorami pro omezení účinku kumulativního paprsku.

Jistě je zde dělný podkaliberní projektil ale nevidím zde výbuch, takže mi to připadalo mechanické, což by bylo jěště geniálnější.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Spandau
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 123
Registrován: 17/10/2009, 19:49

Příspěvek od Spandau »

Podkaliberná munícia je konštruovaná tak aby zvládala náhle rozdiely dvoch síl - tlaku a ťahu. Ale nie na to aby zvládala strih, túto slabinu využíva ťažká ERA. Podkalibernú strelu proste rozstrihne. Práve preto sa musí ERA aktivovať až v tom moment keď sa útočiaca strela dostane "dovnútra" jej konštrukcie. Staršie verzie ERA sa aktivovali takmer ihneď po zásahu. Nová ťažká ERA "čaká", a to si vyžaduje aj novú konštrukciu a iný druh aktivačnej trhaviny ako staršie typy....
A: "Počul som, že internetové diskusie spôsobujú degeneráciu. Je to pravda???"
B: "IMHO LOL"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Pátrač píše:Jistě je zde dělný podkaliberní projektil ale nevidím zde výbuch, takže mi to připadalo mechanické, což by bylo jěště geniálnější.
Rozsekať APFSDS projektil lineárnymi kumulatívnymi náložami sa pokúša dynamická ochrana typu NOŽ. Mám ale pocit, že aby to fungovalo skutočne spoľahlivo, bude potrebné aktívne riadenie bloku ERA (odpal na povel) a to je celkom problém, pretože aktívne riadenie musí zapracovať v čase kratšom ako pár desaťtisícin sekundy. Zatiaľ sú všetky typy ERA aktivované dopadajúcim projektilom (pasívne riadenie).

Spandau - mýliš sa, vráť sa o stranu späť, pokúšam sa tam ten rozdiel vysvetliť.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Spandau
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 123
Registrován: 17/10/2009, 19:49

Příspěvek od Spandau »

Alebo bude pravda niekde uprostred - tak ako vždy. Všetky tieto veci sú v každej knihe napísané inak (aj v tých najodbornejších). Ako kumulatívny lúč bojových hlavíc HEAT. Niekde sa uvádza že to je prúd superprehriatej plazmy o teplote 3000°C a pancier tanku ničí tým že ho roztaví. Inde sa zase uvádza že to je len prúd kovu v stave superplasticity, pričom jeho teplota je len niečo málo cez 400°C a na prerazenie pancierovania nemá prakticky žiaden vplyv.
Pravda - bude niekde uprostred. (aj keď ja sa prikláňam skôr k tej druhej 400°C variante :D )
A: "Počul som, že internetové diskusie spôsobujú degeneráciu. Je to pravda???"
B: "IMHO LOL"
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Keď sme už pri tej ochrane. Čo poviete na to to ?
http://img196.imageshack.us/img196/349/1101a.jpg

a činnosť systému

Obrázek

Skúšané boli dva typy projektilov, trieštivé / obrázok / a kumulatívne / vývoj projektov VNII-100 /, ako aj viaceré typy zapaľovačov - rádiolokačný / firma NII-571/, optický a kontaktný.
Zaujímavý je obdobie skúšok 1962-64 !!!


Keď sa tu preberajú staršie a novšie systémy dynamickej ochrany a je to téma o T-72, tak niečo o účinnosti starších typov DO - Kontakt-1 na týchto tankoch.
Videl som fotky T-72B / myslím ,že to bol "Svet zbraní" rok 2005 čislo 2-3/, na ktorých boli detailne zobrazené tie, ktoré dostali zásahy projektilmi RPG a PTRS - "Konkurz", počas vojny v Čečénsku. Ani jeden nebol zničený a rekordmanom bol tank s číslom 611, už si nepamätám ku ktorej motostreleckej jednotke patril, ktorý sa doťapkal po vlastných, po zásahu 3 raketami zo systému Konkurz a 7 projektilmi RPG, ani jeden projektil sa nedostal do vnútra.
Odvtedy sa preživší členovia posádok modlia k tvorcom "Kontaktu -1" , ktorá je medzi vojakmi, pre svoj vzhľad, nazývaná tabatierky.
Naposledy upravil(a) rabo dne 23/10/2009, 20:28, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Takhle by měl fungovat " NŮŽ "
Obrázek

rabo:je to fakt zajímavé.

pátrač:
Ten obrázek jsem se poukoušel rozšifrovat, ale nějak jsem v tom nerozpoznal, že je to aktivní pancíř. Připadalo i to jako nějaký typ vrstveného pancíře s komorami pro omezení účinku kumulativního paprsku.

Jistě je zde dělný podkaliberní projektil ale nevidím zde výbuch, takže mi to připadalo mechanické, což by bylo ještě geniálnější.
Výbuch byl někde mez těmi šipkami, je tam naznačena i poloha před výbuchem...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Už mi to začíná být jasné. Ty další obrázky jsou super. Ale ntí mě to pložit několik otázek:
- reagovalo by to na zásah kulometem nebo i lehčí ruční zbraní?
- jak by to působilo proti kumulativním střelám? Je to samo o sobě kumulativní tedy směrové.
- aktivace tohoto prostředku by mohla ohrozit i vlastní pěchotu pokud by byla v blízkosti tanku. Je to reálné? A pokud ano, ví se jaká je bezpečnostní vzdálenost?

Jsou to velmi zajímavé věci.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Skúsim?
1) nie, nemalo by, blok DO by mal mať ešte nejaký kryt
2) tvrdia, že by malo. Záleží na tom, ako rýchlo bude blok DO reagovať, ak bude rýchlosť reakcie dostatočná, NOŽ môže byť ešte efektívnejší ako klasický blok DO, pretože lúče tiahlych náloží prerušia kumulatívny lúč na niekoľkých miestach a ten stratí kontinuitu - strata kontinuity lúča znamená prudký pokles priebojnosti
3) Bezpredmetné. Priestor ohrozený výbuchom útočiacej strely a normálneho bloku DO je porovnateľný alebo i väčší.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Spandau
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 123
Registrován: 17/10/2009, 19:49

Příspěvek od Spandau »

Skúsim ja?
1. Nie, nereagovalo. Dokonca to nemusí byť ani kryté. Totižto.....ERA pracuje nejak tak že potrebuje veľký prvotný impulz. Aby sa aktivovala treba jej dodať energiu (výbuchu alebo nárazu) strely malých kalibrov (do 30mm) nedokážu "dodať" dostatok energie. Takže ERA sa neaktivuje. Možno som to vysvetlil trocha blbo...ale istotne chápete. Zákon zachovania energie - aby sa výbušnina v ERA bloku aktivovala a uvoľnila výbušnú energiu, musí sa jej najprv nejaká energia dodať aby to bolo celé v rovnovážnej sústave.

2.Teraz neviem či myslíš konkrétne Nož alebo ERA bloky všeobecne. Lebo vo všeobecnosti sa dá povedať že ERA je omnoho viac účinná voči kumulatívnemu než kinetickému útoku. Prvé generácie chránili len pred kumulatívnou muníciou.

3.Odpoveď je síce taká že: Áno, ohrozuje (na tankoch vybavených ERA blokmi je prísny zákaz viesť sa na korbe) Ale súhlasím s Alchymistom - je to bezpredmetné. Výbuch útočiacej strely by bol rovnako nebezpečný...
Naposledy upravil(a) Spandau dne 23/10/2009, 22:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pánové děkuji. Myslím že už mám rámcově jasno. Zajímalo by mě jen jakou vybušninu tam vlastně mají. A je to chytré dát takovou, která přejde do exotermické reakce tedy výbuchu, na základě dostatečného počinového energetického počátečního impulsu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Od nárazu ide takmer každá výbušnina. Rozdiel je v tom, aký silný náraz potrebuje.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

rabo píše: Keď sa tu preberajú staršie a novšie systémy dynamickej ochrany a je to téma o T-72, tak niečo o účinnosti starších typov DO - Kontakt-1 na týchto tankoch.
Videl som fotky T-72B / myslím ,že to bol "Svet zbraní" rok 2005 čislo 2-3/, na ktorých boli detailne zobrazené tie, ktoré dostali zásahy projektilmi RPG a PTRS - "Konkurz", počas vojny v Čečénsku. Ani jeden nebol zničený a rekordmanom bol tank s číslom 611, už si nepamätám ku ktorej motostreleckej jednotke patril, ktorý sa doťapkal po vlastných, po zásahu 3 raketami zo systému Konkurz a 7 projektilmi RPG, ani jeden projektil sa nedostal do vnútra.
Odvtedy sa preživší členovia posádok modlia k tvorcom "Kontaktu -1" , ktorá je medzi vojakmi, pre svoj vzhľad, nazývaná tabatierky.
Šlo o druho válku v Čečensku.
T-72 č.611:
3 x PTŘS Konkurz ( 1 x levá strana korby )
6 x RPG ( 3 x čelo, 2 x z leva, 1 x z prava )
Tank zůstal bojeschopný.

T-72 č.613:
3 x RPG ( 1 x motorový prostor z leva )
Tank bojeschopný po výměně ( polní ) motoru.

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17909
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Pridávam dva odkazy na snímky (podľa mňa) T-72B, z víťaznej prehliadky v Jekaterinburgu:
http://img812.imageshack.us/img812/3705/69203606.jpg
http://img814.imageshack.us/img814/60/83053105.jpg
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Ide o modernizovanú verziu T-72BA.
Uživatelský avatar
Shepard
Příspěvky: 3
Registrován: 6/10/2010, 19:56
Bydliště: Hostie

Příspěvek od Shepard »

Zdravím.

Zaujímalo by ma, koľko tankov T-72 súži v OSSR. Nikde na internete sa k tomu neviem dostať, resp. informácie si dosť protirečia, a číslo na konci tohto článku sa mi na pomery OSSR zdá jednoducho vysoké. Taktiež by ma zaujímalo, aká modernizácia tohto tanku sa u nás používa (a či vôbec nejaká) a v čom spočíva. Prišla do výroby Moderna alebo to bola len slepá ulička?

Ďakujem.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Obrázek

T-72M4 ve vodě

Obrázek

T-72M1
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“