Chengdu J-20

Vše, co patří do této zajímavé země
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Ten stroj vypadá dost mohutně :) To musí být velký jak 3 Grippeny :)
Uživatelský avatar
burkut
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 1/8/2007, 18:49
Kontaktovat uživatele:

Čínský stíhač 5. generace

Příspěvek od burkut »

Zvěsti o čínském letounu 5. generace (Čína má odlišné značení, takže ho označuje jako letoun 4. generace) už delší dobu kolují po internetu. Náhodou jsem před pár dny objevil na jednom blogu zajímavé fotky, které mají údajně zachycovat prototyp tohoto letounu, který je označován jako J-XX (někdy jako J-20 nebo J-X nebo J-14). Podle oficiálního vyjádření čínských představitelů by měly letoun 5. generace vyvíjet společnosti Chengdu Aircraft Corporation a Shenyang Aircraft Corporation. Do služby by pak měl být uveden mezi roky 2017-2019 (Reuters uvádí r. 2018).

V článku na rian.ru se autor věnoval rozboru čínského letounu. Podle článku Čína nemá vhodné motory a již v minulosti měla problém reprodukovat motory letounu Su-27. Dalším problémem jsou kompozitní materiály. Experti tvrdí že Čína nebude schopna vyvinout tyto materiály vhodné pro stavbu letounu 5. generace. Pokud jde o elektroniku, tak ta zaostává za svými americkými a ruskými protějšky. Rian.ru dále uvádí, že většina naváděných střel pro čínské letectvo byla zkopírována z amerických, izraelských a ruských prototypů. Pokud mají Číňané opravdu prototyp letounu J-XX (J-20), pak by mohli mít teoreticky funkční letouny ve výzbroji do 10 let. Letoun by mohl být také levnější, podle Rian.ru možná o 50 až 80 %.

Co si o tomto letounu myslíte a jak hodnotíte fotografie?

Obrázek

Obrázek

Zdroje:
J-XX Wiki
Rian.ru J-20
Fotky J-20
Fotogalerie na globalsecurity

Sloučeno
Obrázky upravil hydrostar 3.1.2011
Studená válka, současné konflikty, tanky, vojenská letadla a lodě na mém blogu:
http://militaryrange.blogspot.com/
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Že by ?
Obrázek
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Keby existovala len tá jedna fotka - dajme tomu, hoci plávajúca smerovka má iné uhly. Fotiek je ale viac.
Nemožno/neslobodno však zabudnúť ani na belehradských modelárov a ich Mig-29...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Co jsem zatím viděl fotky na militaryphotos, tak moc důvěry ve mě nevzbuzují. Jsou v dálce, ve smogu, nebo mi nápadně připomínají fotky F-22, F-15, MiG 1-44 apod.

Odkaz na stránky

Odkaz upravil Hydrostar 3.1.2011
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Alchymista píše:Keby existovala len tá jedna fotka - dajme tomu, hoci plávajúca smerovka má iné uhly. Fotiek je ale viac.
Nemožno/neslobodno však zabudnúť ani na belehradských modelárov a ich Mig-29...
No právě, ty fotky podle mě zobrazují něco co reálně existuje, ale už nic víc se z nich zjistit nedá. Navíc mám takový pocit, že J-10 vešel ve známost s podobnými příznaky...

Tak mě napadá, nemáš nějaký link na něco o těch Jugoslávských modelářích ( nebo třeba plánek :D ), docela rád bych o tom věděl víc...
Naposledy upravil(a) kopapaka dne 1/1/2011, 20:43, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

I když chápu skepsi, i já sem četl články v removovaných časopisech na téma nová čínská letadla (a pak....z photoshopu), ale tohle nemusí být kachna. A skoro tomu i věřím.
V čem je problém? V čase a penězích. Obojího mají číňané dost a tohle může být výsledek. Neznamená, že je to hotové letadlo, ale cesta od prototypu do zařazení trvala u F-22 15 let. I kdyby chyběli číňanům zkučenosti (a to asi chybí), tak do 15ti let.......

nezbývá než popřát "ať se daří"

Ad jugoslávští modeláři: Je to řada let, ale čet sem článek na to téma a skoro si myslím, že česky(snad v tom nemám zmatek), takže L+K nebo ATM, takže archiváři mrkněte po tom.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

uvidíme.. možné je ledasco.. možná, že jsou ty fotky jen shoda okolností. Ale zatím mě napadá jen photoshop nebo jen maketa (v tom jsou Číňani taky dobří, viz poprask okolo čínského F-16). Nebo to je vskutku nový letoun ČLR.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Ono stačí si spomenúť na rozdiely medzi prototypom T-10 a neskoršími prvými Su-27, alebo tiež na prototyp/technologický demonštrátor S-37 Berkut.
Čína má peniaze i čas, ako napísal Redboy, a číňania sa usilovne - a rýchlo - učia a majú aj celkom silnú rozviedku. Nie tak dávno sa mihla správa, že niekto odcudzil/okopíroval veľké množstvo informácií o vývoji F-35 - a podozrenie padá práve na Čínu.
Istá skepsa je celkom na mieste, osobne by som ale existenciu tohoto stroja nespochybňoval, fotografie vyzerajú celkom hodnoverne. Otázkou by skôr mohlo byť, či je to "prototyp", alebo skôr technologický demonštrátor na overenie technológií a či bude schopný aj lietať.

BTW - fotka, ktorú postol Sklet 10:48 JE Photoshop - stroj je obrázku skrátený, všimnite si "zdvojený" pilier na stavbe za lietadlom - na iných fotkách sú piliere stavby rozmiestnené pravidelne.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Vladimír píše:Přespříští rok chtějí Číňané jít na světový trh s moderním dopravním letadlem. Kdy se to naposled podařilo Rusku? TU 204 s dováženými motory před dvaceti lety?
Já sice civilní letectví až tak moc nesleduju, ale v jakém stádiu ho zrovna mají?
Jen bych připomněl, že Suchoj Superjet zrovna dokončuje certifikace...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Kopapaka toto je OT, a dále v něm nepokračujte. Díky

S tímhle letadlem mám jeden zásadní problém (možná schíza). Tohle letadlo je focené jak ho neustále připravují k letu nebo pojíždí z místa A do místa B. Ale žádná fotka není v průběhu vzletu nebo přistání, na tož letu. Trochu podivné. Navíc bych u lidí chtějící vyfotit letadlo na letišti čekal lepší foto výbavu než to co je nám předkládáno. Ale jak říkám, třeba je to schíza a Rosomák mě svými už konspiracemi nakazil. :lej:

Pokud je to vskutku reál, tak by se USA měla velmi rychle zamyslet nad znovuotevřením linky na výrobu F-22. Bude ji potřebovat..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Pre Čínu bude úspech keď sa ich nový stroj vyrovná F-35.
Keď by som mal súdiť podľa kvality ich tankovej techniky, kde ešte stále nemajú rovnocenú konkurenciu pre 2 dekády starého M1A2 Abramsa, tak aj to je dosť otázne.. .
Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

skelet: no dobře...
skelet píše:S tímhle letadlem mám jeden zásadní problém (možná schíza). Tohle letadlo je focené jak ho neustále připravují k letu nebo pojíždí z místa A do místa B. Ale žádná fotka není v průběhu vzletu nebo přistání, na tož letu. Trochu podivné. Navíc bych u lidí chtějící vyfotit letadlo na letišti čekal lepší foto výbavu než to co je nám předkládáno. Ale jak říkám, třeba je to schíza a Rosomák mě svými už konspiracemi nakazil.
To máš složitější, třeba prozatím prodělává pozemní zkoušky a možná pojížděčky, takže let prostě vyfotit nejde...

Pokud jde o výbavu, tipnul bych si že tam bude zákaz focení a případní strážní si mobilů s foťákem a podobných drobků prostě nevšímají a nebo to nafotil a upravil nějaký profík aby to tak nějak vypadalo.
Nebudu spekulovat kdo a z jakých důvodů by toho profíka poslal a platil. :D

Pokud jde o případnou kvalitu či nekvalitu ve srovnání s čímkoli, můžeme jen těžko posuzovat jakých parametrů má to letadlo dosáhnout, protože nevíme k jakému účelu ( či proti jakému protivníkovi ) ho Číňani chystají.

K tomu bych dodal, pokud se tohle vyrovná F-35 tak bude celý program F-35 v těžkém průseru. Už jen proto, že J-XX bude bezpochyby levnější a bez tolika exportních omezení...
To samé, jen v trochu menším provedení by se dalo říct i o PAK-FA.
Naposledy upravil(a) kopapaka dne 2/1/2011, 23:40, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
sgaba
Příspěvky: 3
Registrován: 12/5/2008, 17:49

Příspěvek od sgaba »

Tady sem pro vás seskupil pár fotek J-XX.
http://sgaba.rajce.idnes.cz/J-XX/
O tom jestli se něco co zřejmě právě absolvovalo první pojížděcí zkoušky a první vzlet bude kdoví kdy(jestli to letadlo reálně vůbec existuje) vyrovná něčemu (F-35) co je ve stadiu zkoušek a prototypu to bych si fakt netroufl soudit.
Mimo jiné se vyskytli dohady, že se může jednat o pokračování konceptu MIG MFI (1-42,1-44), K tomu bych se i přiklonil.
Obrázek
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

Přidám své polínko do spekulačního ohně.
1) Vyrobeno v Číně, takže je tu šance, že bude levnější, než F-35. Levnější neznamená výhodnější. Spekulovat o výhodnosti či nevýhodnosti letadla v době, kdy je teprve v prototypové fázi, je velmi předčasné. Nejde jen o nákupní cenu, kterou teď ani neznáme, jde i o provozní náklady, výzbroj a v neposlední řadě i o "provozuschopnost" - nálet mezi nutnými revizemi draku, motorů a dalších částí letounu. Tohle se dozvíme až za pár let.
2) Už před lety jsem četl informaci o tom, že se Číně podařilo získat špionáží know-how o vstupech vzduchu do motorů z vývoje F-35. Čumák letadla tak skutečně vypadá jako kopie F-35, ocas je podobný zmiňovanému Migu 1.44 = prostým tvarováním ploch se, s ohledem na výstupní trysky motorů, nepřiblíží stealth vlastnostem F-22. V porovnání s F-35 bude v této oblasti záviset na tom, jaký bude celková radarová signatura letounu. Jde o letoun rozměrově větší, takže lze předpokládat, ža odrazivá plocha bude větší rovněž (než F-35) ale to je jen dohad, který se dozvíme v budoucnu.
Mechanizace křídla je řešena tak, že jsou na spodní straně poměrně výrazné kryty převodových mechanismů, což stealth vlastnstenm rozhodně nepřispívá.
3) Letoun má poměrně nízký podvozek - působí to na mne dojmem, že se nepočítá s podvěšováním čehokoliv pod trupem.
4) Otázka je, jak pokročilý prototyp na obrázcích je (tedy jak moc ho ještě budou předělávat, než se dostanou k produkci). :roll:
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Narazil sem na celkem zajímavou fotku, pokud si ovšem někdo nehrál...

Obrázek

A tady jedna fotka v " pohybu ", údajně je z videa.

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Hellcat
svobodník
svobodník
Příspěvky: 32
Registrován: 2/9/2008, 09:44

Příspěvek od Hellcat »

skelet píše:uvidíme.. možné je ledasco.. možná, že jsou ty fotky jen shoda okolností. Ale zatím mě napadá jen photoshop nebo jen maketa (v tom jsou Číňani taky dobří, viz poprask okolo čínského F-16). Nebo to je vskutku nový letoun ČLR.
nebyl to spíše čínský ( ex izraelský LAVI ) - mám pocit, že Izrael po ukončení projektu odprodal dokumentaci typu do Číny
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

ne, byla to F-16, teda její model v 1:1 :rotuj:
ObrázekObrázekObrázek
wampir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 3/1/2011, 20:13

Příspěvek od wampir »

Dobrý večer přeji, chtěl bych upozornit na tento polský web, kde je foto čínské stíhačky J-20 při vzletu. Zároveň je zde napsáno, že jsou již postavené 2 prototypy...

Přesněji ZDE

Opravil Hydrostar 3.1.2011
Uživatelský avatar
burkut
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 1/8/2007, 18:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od burkut »

Na wikipedii se objevilo shrnutí dosud zveřejněných informací a dohadů:
Chengdu J-20

Jak se zdá, tak výrobcem bude Chengdu Aircraft Industry Group, J-20 čekají letové zkoušky zřejmě až tento rok a opravdu byly postaveny dva prototypy, jak uvádí kolega výše: #2001 & 2002. Zajímavou informaci přinesl web defenceaviation.com, který uvádí, že J-20 má za sebou pojezdové zkoušky(podle svědků) a na místo by měli dorazit přední čínští představitelé, kteří shlédnou letové zkoušky. Zajímavé jsou také odhadované rozměry, které Wiki uvádí: délka: 22,86 metrů, rozpětí křídel 13,71 metrů, vzletová hmotnost: 34,000 to 36,000 kg.

EDIT 5.1.2011:
Zprávy o J-20 jsou nejen v amerických, ale i českých médiích:
Wall Street Journal
Novinky.cz
Studená válka, současné konflikty, tanky, vojenská letadla a lodě na mém blogu:
http://militaryrange.blogspot.com/
Odpovědět

Zpět na „Čína (ČLR)“