Mi-24 Hind

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od absik »

Presne tak Dzin, zrovnávaš nezrovnateľné - aj AH-64 má šance proti OH-58 Kiowa len vo filme... Zaujímavé že v Himalájach litajú väčšinou Mi-8/17/171.
Je ne suis pas Charlie! alebo: nie som Charlie(provokatér), som za tradičnú rodinu

Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11747
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Dzin »

absik píše:Presne tak Dzin, zrovnávaš nezrovnateľné - aj AH-64 má šance proti OH-58 Kiowa len vo filme... Zaujímavé že v Himalájach litajú väčšinou Mi-8/17/171.
Nesrovnávám nesrovnatelné, jen reaguji na to co si psal o vhodnosti nasazení Mi-24 v horách. Nevymyslel jsem si to, to udělali Indové a předpokládám, že s tím mají dostatečné zkušenosti. Cheetahy tam využívali i k transportu jednotek, což je hodně neefektivní, ale zase to svědčí o tom, že jejich nasazení bylo pro Indy preferovanější, než Mi-17. A nepochybně podobné zkušenosti budou mít i Pakistánci, takže určitě nebudou mít Mi-24 jako specialitu do hor. Vycházíme z praktických zkušeností a ne z dohadů.
Máme třeba někdo povědomí o nasazení Mi-24 v horských oblastech Afghánistánu?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od absik »

o Mi-24 v Afganistane by som niečo našiel... len čas si nekúpim.
Je ne suis pas Charlie! alebo: nie som Charlie(provokatér), som za tradičnú rodinu

Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11747
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Dzin »

Co tedy o tom vím já, tak jedině to, že nejvíce v horách sověti nasazovali Mi-8MT s motorem TV3-117V. Stejným jako Mi-24 a díky tomu, že byly Mi-8 lehčí se jim v horách lépe létalo.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17924
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od skelet »

Cheetah je opravdu speciálka pro Himaláje, takže jejich nasazení není žádný div. Vždyť je to jen "kus" trubek se silným motorem.
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od arten »

Dve poznámky of topic, prípadne ich zmažte:

- Dzine to čo píšeš o Arjune/T-90 sa zakladá na jednej, jedinej, podľa mňa účelovo vypustenej informácii. Všetko čo vieme o priebehu programu Arjun, jeho TTD, skôr hovorí o opaku. Môžeme o tom pokecať v príslušnom vlákne.

- výzbrojná politika Indie - vždy bola na prvom mieste politická dimenzia a diverzifikácia zdrojov. Preto aj napr víťazstvo Rafale, resp. vyradenie MiG-35. A faktom je, že niektoré posledné akvizície nemajú veľmi logiku ani z hľadiska uvedeného, ani pomeru cena/výkon. Myslím najmä Chinook, Hercules, C-17.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od rabo »

- výzbrojná politika Indie - vždy bola na prvom mieste politická dimenzia a diverzifikácia zdrojov. Preto aj napr víťazstvo Rafale, resp. vyradenie MiG-35. A faktom je, že niektoré posledné akvizície nemajú veľmi logiku ani z hľadiska uvedeného, ani pomeru cena/výkon. Myslím najmä Chinook, Hercules, C-17.
India nie je o diverzifikácii zdrojov, ale len všimnom. Inak by nevyhral stroj, ktorý by inak namal ani vyhrať - Rafale a nikde o ňom nebudeme ani počuť.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od arten »

rabo píše:
- výzbrojná politika Indie - vždy bola na prvom mieste politická dimenzia a diverzifikácia zdrojov. Preto aj napr víťazstvo Rafale, resp. vyradenie MiG-35. A faktom je, že niektoré posledné akvizície nemajú veľmi logiku ani z hľadiska uvedeného, ani pomeru cena/výkon. Myslím najmä Chinook, Hercules, C-17.
India nie je o diverzifikácii zdrojov, ale len všimnom. Inak by nevyhral stroj, ktorý by inak namal ani vyhrať - Rafale a nikde o ňom nebudeme ani počuť.
No. Konkrétne tie príklady ktoré spomínam nie sú o všimnom. Idú v štandardnom US režime vláda-vláda, bez sprostredkovateľa. A nie sú ani o transfere technológií, o to je divnejšie, že práve tieto stroje objednali...

Čo sa týka Rafale, niektoré zdroje už dávno pred vyradením MiG-35 tvrdili, že to bude európske lietadlo. Lebo diverzifikácia. A ak si všimneš má to hlbokú historickú paralelu. Či ale konkrétny výber Rafale - Tajfún bol o všimnom, ťažko povedať.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Alchymista »

Práve kvôli korupčnému chovaniu majú indovia zvláštny zvyk - všetky stretnutia, oficiálne i neoficiálne, členov delegácií na takýchto jednaniach sú povinne filmované a archivované. Bolo to uvedené v dokumente o predaji ruských T-90 do Indie.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od rabo »

Čo sa týka Rafale, niektoré zdroje už dávno pred vyradením MiG-35 tvrdili, že to bude európske lietadlo. Lebo diverzifikácia. A ak si všimneš má to hlbokú historickú paralelu. Či ale konkrétny výber Rafale - Tajfún bol o všimnom, ťažko povedať.
No určite to bolo o značnom transfere technológií a určite o tom, že Francúzi túto zákazku dosť potrebujú . V podstate Európsky výrobca dal všetko svoje naj do Indie a môže dúfať , že mu nespravia konkurenciu , respekt. je mu to jedno, veď sa o nás EU postará.
Práve kvôli korupčnému chovaniu majú indovia zvláštny zvyk - všetky stretnutia, oficiálne i neoficiálne, členov delegácií na takýchto jednaniach sú povinne filmované a archivované. Bolo to uvedené v dokumente o predaji ruských T-90 do Indie.
Môj kamarát chodil viac krát ročne pracovne do Sýrie a tam sa jednania zúčastňoval vždy človek z tajnej služby, síce sedel bokom, ale jeho prítomnosť bola jasná. Tam nebol náznak / možnosť ,korupcie. To si nikto nedovolil a obchody sa robili čisto , ale to bolo v čase "zlého" režimu. Teraz sú obchody zastavené a čo bude ...prepáčte mi , že som prešiel inde.
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Franz Trubka »

Je to hrube OT, ale nejake zkusenosti z Indie mam. Delal jsem tam elektrikarskeho supervisora na nekolika stanicich produktovodu Kandla-Bathinda,psaly se roky 1995-6 a generalnim dodavatelem stavby byl Skodaexport.
I z pohledu sve pomerne nizke funkce jsem se zucastnil nekolika jednani na nejvyssi urovni, Kdyz k nam do Bathindy dorazil ministr prumyslu indicke federalni vlady. Priletel helikopotvorou /original rusky VIP Mi 8/.
Co chci rict. Zadne ustni dohody, ale z indicke strany i ta nejmensi blbost na papire a podepsana nejmene tremi zodpovednymi osobami s podpisovym pravem a soukromym razitkem.
Je to uz skoro 20 let, ale mozna to na nejvyssich mistech funguje stejne
PS: Zucastnil, ale sedel jsem nekde daleko od hlavnich hracu, drzel hubu a tesil se, az vypadnu :razz:
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5879
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Polarfox »

rabo píše:No určite to bolo o značnom transfere technológií a určite o tom, že Francúzi túto zákazku dosť potrebujú . V podstate Európsky výrobca dal všetko svoje naj do Indie a môže dúfať , že mu nespravia konkurenciu , respekt. je mu to jedno, veď sa o nás EU postará.
Nechci nic říkat, ale tohle je zcela běžná praxe všude (až budou chtít Rusové prodat do Indie T-50, tak se také kousnou a řeknou "ne, ne, ne..."?)...samozřejmě nemusíš to udělat, ale také nic neprodáš, pokud to nebude pidizakázka pro Tanzánii nebo bůhvíjaký stát. Země typu Indie, Brazílie (a i řadu menších, protože spousta států se snaží rozvíjet své kapacity) nezajímá přímá dodávka ze zahraničí na klíč...ty vyžadují technologie, procesy, doprovodné programy, modernizaci infrastruktury. A rozhodně to není jen o tom, že by z toho dodavatel nic neměl a jen nenávratně odprodal svoje know-how za pár šupů.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od kenavf »

Polarfox píše:
rabo píše:No určite to bolo o značnom transfere technológií a určite o tom, že Francúzi túto zákazku dosť potrebujú . V podstate Európsky výrobca dal všetko svoje naj do Indie a môže dúfať , že mu nespravia konkurenciu , respekt. je mu to jedno, veď sa o nás EU postará.
Nechci nic říkat, ale tohle je zcela běžná praxe všude (až budou chtít Rusové prodat do Indie T-50, tak se také kousnou a řeknou "ne, ne, ne..."?)...samozřejmě nemusíš to udělat, ale také nic neprodáš, pokud to nebude pidizakázka pro Tanzánii nebo bůhvíjaký stát. Země typu Indie, Brazílie (a i řadu menších, protože spousta států se snaží rozvíjet své kapacity) nezajímá přímá dodávka ze zahraničí na klíč...ty vyžadují technologie, procesy, doprovodné programy, modernizaci infrastruktury. A rozhodně to není jen o tom, že by z toho dodavatel nic neměl a jen nenávratně odprodal svoje know-how za pár šupů.
Ohľadom tých offsetov technologií môže záležať aj na tom čo všetko sa presunie.Vždy asi zostanú určité technologie,ktoré sa nepresúvajú.Viď čínska neschopnosť vyrobiť motory pre stíhačky,ktoré by konkurovali tým ruským.
Samozrejme tá kupujúca strana sa niečo naučí,ale základ je aby predávajúca strana bola s technológiou vždy o krok napred,než sa to kupujúci naučí a aplikuje,tak je predávajúci zase o krok napred.
To by čiastočne vysvetlovalo aj prístup Ruska ku kopírovaniu v Číne.
http://www.armadninoviny.cz/cinske-kopi ... kul3f.html
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17924
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od skelet »

Indie vyžadovala vždy licenční výrobu pro své klíčové zbraňové systémy - z minulosti MiG-21, Sepecat Jaguar, MiG-27 etc. Takže netuším co se zde řeší.
Ten kdo zná metodiku nákupů Indie, tak věděl dopředu, že MiG-35 je naprostý outsider, protože předchozí výběrka vyhrál Suchoj. Indie vždy budovala své letectvo tak, aby nebyla závislá na jednom státě.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5879
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Polarfox »

Tím spíše, že se Indie poslední dobou snaží vymanit z převážné závislosti na Rusku, kde se až donedávna nacházela.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od rabo »

Mig-35 bol od začiatku autsaider. Už som to písal x krát, ale radar ako podstatná časť bola založená na súčiastkách inostrnných. Rusko postavilo stroj ktorý bol možnom papierov super , ale nič čo by dokázali ponúknuť , lebo potrebovali súhlas inde. O túto verziu Migu nemalo záujem ani Rusko.
Tie offsety sa netýkajú vždy samotného stroja, ale aj iných produktov. Chcete nám dodať lietadlá , tak nám dodajte traktory, alebo ťažobné veže, alebo .....Keď sa mal zaviesť Gripen do ČR, tak jeho cena mala byť ekvivalentom toho čo Švédsko investuje v ČR.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od cover72 »

Narazil jsem na fotoblog amerického muzea, které renovuje a zletuschopňuje Mi-24.
Díky tomu mají zajímavé fotky jejich "vnitřnostní":
http://blog.cwam.org/search/label/Bord% ... results=60
http://blog.cwam.org/search/label/Bord%20120
http://blog.cwam.org/search/label/Bord%20118

A tady ruský instruktor vysvětluje nahazování APU:


Jinak hledal jsem to proto, že jsem si chtěl potvrdit, zda je na této fotce prostřelená hřídel reduktoru -- tuší někdo?
Obrázek
Obrázek

Stroj se s tímhle poškozením dovlekl na základnu; zajímalo by mne, zda by to rozdýchaly i moderní civilní stroje (Eurocopter 145 -- víte proč :D ) prostě proto, že tato hřídel je vždy předimenzovaná, nebo zda by to byl jejich konec...


EDIT: a tady velmi zajíamvý článek o úspěšnosti z ramene odpalovaných SAM proti Mi-24 v Afghanistánu:
http://www.libma.ru/transport_i_aviacij ... _05/p9.php
A zajímavé fotky boj. poškození:
http://aviadejavu.ru/Site/Crafts/Craft19967-5.htm
nine_mike
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 20/7/2014, 18:52

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od nine_mike »

Cover: Myslim, ze to nie je hriadel reduktoru (reduktor je v podstate len velka prevodovka), ale hriadel medzi reduktorom a vyrovnavacim rotorom.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Alchymista »

Hlavne - hlavný reduktor je tesne pri motoroch, takže taký dlhý a realtívne tenký hriadeľ sa tam nevyskytuje. Toto je časť hriadeľa k vyrovnávaciemu rotoru, ako uvádza nine-mike. Ten je zložený s niekoľkých kusov spojených "kardanmi" a uchytených v ložiskách/vodítkach v konštrukcii chvostového nosníku.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od klingy »

Foto operacne nasadenej MI-35 dovybavenej systemom aktivej ochrany Vitebsk (exportne oznacenie Prezident-S )
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Odpovědět

Zpět na „Vrtulníky“