F-35 Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Odpovědět
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Také záleží na tom v jakém stavu je drak našich a případně i švédských strojů. Ostatně tenhle problém je naznačen i v článku. V tomhle pohledu jsou pak poměrně nezajímavé maďarské stroje. Které k nim nepřišli jako nové, ale byli přestavěné z verze A.
Bude také záležet na tom co bude Saab chtít za "upgradování" letadel do stavu ve kterém by mohli fungovat dalších řekněme 10 až 15 let.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od Skeptik »

To je sice pravda, ale 20-25 let a cca 3.000 nalétaných hodin (z 8.000 udávaných výrobcem) není pro moderní bojová letadla zas až tolik. Například holandské F-16AM jsou mnohem starší a přesto dodnes létají.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Taky záleží na tom jak se s nimi létá. Nedávno tu zrovna někdo psal že by jeden z Gripenů uzemněný kvůli překročení povolených limitů přetížení draku. Každý takový výlet na limity konstrukce může znatelně sníží její životnost.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od skelet »

Byl jsem to já, a říkal mi to technik od Gripenů. Nicméně tamní technici se klaní k tomu, že odcházet z "našich" Gripenů je blbost (piloti se vidí v F-35). Dá se předpokládat, že o tom náletu a životnosti toho ví dost.
ObrázekObrázekObrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Pro techniky je určitě pohodlnější pokračovat na letadlech která znají. Komu by se chtělo znovu s přeškolovat a objevovat záludnosti nových strojů.
Výhoda je že se i Švédové rozhodli držet Gripen C v provozu do příchodu letadla další generace. Takže pro ně nějaký modernizační balíček a postupy udržení životnosti starších draků jistě vzniknou.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od zzz »

ad perspektiva olétaných holandských F-16...
To záleží. Aktuální prodej holandských F-16 firmě Draken pro adversary je prý sjednáno jako prodej ve stavu "jak jsou" tj. bez jakkékoliv záruky.
Matteo Sanzani pro BlogBeforeFlight.net píše:All equipment will be sold and transferred to the United States in as-is condition
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od Rase »

Odpověď firem k žádosti o informace

Na RFI (request for information“) – žádost o informace, která zpravidla předchází formální žádosti o podání nabídek, měly odpovědět pouze americký Lockheed Martin a švédský Saab. Bude se tak pravděpodobně vybírat ze strojů Gripen, F-16V a F-35. Výběr už tak pomalu dostává konkrétnější obrysy. Obě společnosti údajně ještě neznají přesné obrysy požadavků MO a proto připravily varianty nabídek. Rozdíl je také v počtu kusů, Lockheed nabízí 18 strojů, zatímco nabídka Saabu má zahrnovat 24 kusů, nepůjde již tedy o prodloužení pronájmu. Dle dřívějších spekulací se ani sama švédská vláda, ani Saab nechtějí zavazovat k dalšímu pronájmu.

https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/ ... enstvi_alv

Obrázek
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Piloti Gripousu jsou jeste v aktivnim stavu, stejne jako vybudovana servisni a logisticka zakladna. A paklize dojde na toto...
Švédská vláda přitom připravuje modernizaci, která má motoru udělit sílu až 116kN s přídavným spalováním.
Tak ten letoun nebude mit chybu, paklize
se zvysi akcelerace, kterou se chlubi Rafale
I Evropske dvoumotorove delty obecne. Pres uroven F16V se dostane radarem i aktivnim rusenim. Nemluve o tlacenych zatackach, ktere jsou hlavnim bojovym obratem delt. Dovolim si rici, ze takto prekonaji i Ruskou skolu, co se blizkeho boje tyka.
Paklize se USA rozhodlo o nepotrebe vojenskych angazma v jinych statech a my se rozhodneme o lokalni, statni obrane, byl by Gripous logickou volbou. Myslim, ze i v Madarskove dojdou ke stejnemu zaveru, tak bychom meli kde uletet, ostatne muzeme i do Svedska. :lej: A tam pokracovat v boji v pripadnem napadeni a prekonani Polskych nizin. A stejne tak i oni, Madari a Svedi v pripade, ze by se fronta posunula az do Slezska.. Takova vzdaleno-blizka letadlova lod nemusi byt spatna.
Ja jsem za Gripouse.F16stnackou ziskame prd. A F35 tkou se zrujnujeme, driv nez zacne konflikt. Koneckoncu prunikovym stihacem nebudeme mit kde pronikat a pak uz bude pozde.
Naposledy upravil(a) HONZIK11 dne 12/9/2021, 05:33, celkem upraveno 1 x.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od Scotty87 »

HONZIK11 píše:Piloti Gripousu jsou jeste v aktivnim stavu, stejne jako vybudovana servisni a logisticka zakladna. A paklize dojde na toto...
Švédská vláda přitom připravuje modernizaci, která má motoru udělit sílu až 116kN s přídavným spalováním.
To se ovšem bude týkat pouze Gripenu E. Na který by se stejně museli piloti přeškolovat jako na jakýkoli jiný nový typ. To stejné by se dalo říct o servisním zázemí. Zkrátka zavedení Gripenu E nebo F-16 block 70/72 by vyšlo prakticky nastejno.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Myslis, ze Gripen bude mit letovou obalku podobnou F16 V? Takze se do letove rutiny dostanou
pres vikend? Budou mit stejnou, mnohdy jde o podvedomou filozofii cteni z displeju? Budou mit stejne nastaveny knipl s danou citlivosti a jeho reakce na let se bude blizit F16 a ne C/D? A bude jim toto jedno? Nebudou moci pristat na zaloznich letistich , budou kolem neho muset chodit v prezuvkach a letiste bude zavrene , kdyz na nej foukne listi s par vetvickama? Nebudou muset dva roky pred nakupem uz sedet v Americkych ucebnach ?
A v neposledni rade , nebude mechanikum chybet povestne F16 kladivko? :lol:
A dalsich milion malickosti , ktere uz mame zvladnute ,vcetne diagnostiky i obycejneho jiz nauceneho predvidani.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16687
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Honza :up: . Já se spíš zaobírám otázkou: jedna letka Gripenů, druhá modernizovaných Alek. Či dvě Gripenů, a Alky pa pá.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od Scotty87 »

HONZIK11
To že se Gripen opravuje kladivem a kolem F-16 se musí chodit o špičkách je mýtus. Mezi Gripenem C a Gripenem E je stejný rozdíl jako s novou F-16. Stačí se podívat na řešení kokpitu aje hned jasné že by piloti začínali od nuly. To že jsou si ty letadla tvarově podobné neříká vůbec nic o jejich letových vlastnostech a ovládání. Nákup Gripenu E znamená příchod nového typu se vším co k tomu patří.
Na záložních letištích (i dálnicích) přistávají i F-16. K čemu je znalost diagnostiky Céčka když s Éčkem nesdílí zhola nic. Tak co budou předvídat.
Kupovat Gripen E je největší blbost co by se mohla stát. Pokud nebudou peníze na pátou generaci, tak OK nechejme si dalších 15 let současná Céčka a pak hledejme náhradu v té době dostupných strojích (což je ostatně i plán Švédska). Nebo pokud bude politická vůle se s Gripeny definitivně rozlučme.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16687
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Scotty to je blbost. Fylozofie letounů se nemění generace po generaci. Stejného výrobce. Přechod z Céčka na Ečko by byl rozhodně rychlejší a efektivnější než z Céčka na Viper. Blbost by však byla pořízení toho Éčka, to jo.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Už porovnání cocpitů ukazuje že toho mnoho spolčeného nezůstalo.
Obrázek
Obrázek
Gripen E rozměrově "vyrostl", používá jiný motor a pochopitelně i avioniku. Jmenujte mi alespoň jednu věc co sdílí Gripen C a E. Gripeny prostě klamou tělem, ale jsou to naprosto jiná letadla.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Knipl mezi nohama.
U F16 se ve stresu hnedle strilim. :razz:
https://www.f-16.net/forum/viewtopic.ph ... 3&p=452878
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od Scotty87 »

F-16 má jen takový joystick, ale rozložením panelů je mnohem blíž Gripenu C.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

No jo, no. Asi tak.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Zemakt píše:Scotty to je blbost. Fylozofie letounů se nemění generace po generaci. Stejného výrobce. Přechod z Céčka na Ečko by byl rozhodně rychlejší a efektivnější než z Céčka na Viper. Blbost by však byla pořízení toho Éčka, to jo.
Nemuzeme mit furt jen 14 letounu. To je jen skolici letka.Totalni minimum je 24 letounu optimalne 48.. I tak to je malo, sparky budou 50km od sebe. Dojdou driv, kdyz si nepomuzou nez palivo v pozemnich zasobnicich. Melo by to byt sladene. :rotuj:
To je bida, to je bida.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16687
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Mno, řešení jsou de facto dvě. 14 Céček plus modernizované Alky. Anebo 24 Céček a Alky postupně vyřadit, zčásti do výcviku.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2575
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR

Příspěvek od Wasp »

Mě napadá že Gripen E přeci jen sdílí s Gripenem C plno věcí. Bude mít totiž podobný systém toho jak se bude provozovat. Bodobnou švédskou náturu,možná, filozifii. Jo filozofie toho jak se co udělalo. To je to pravé slovo. F-16 je úplně, ale úplně jiný.
Piloti by si zvykli i na Viper. Ve výsledku je to asi celkem jedno. Přikláním se k F-15 :D.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“