Stránka 34 z 34

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 23/4/2024, 08:55
od Dzin
Bez výzbroje pouze s přídavnými nádržemi, asi jen někam přelétává. Teď je otázka, letí k frontové linii posílit místní jednotky, nebo naopak se stahuje?

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 23/4/2024, 09:27
od Zemakt
Bez uvedení originálního zdroje je cokoliv neprůkazné.

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 23/4/2024, 10:55
od danny1691
píšou... Čerstvě modernizované bitevní vrtulníky Ka-52M armádního letectva na jižních hranicích.

Charakteristickými znaky nové verze vrtulníku jsou nová opticko-elektronická stanice pro určování cílů GOES-451M a také nový BKO L418 "Monoblok".
https://t.me/milinfolive/120893

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 24/4/2024, 08:23
od Dzin
Jižní hranicí míní "jižní hranici Ruska" nebo to co si psal poprvé, tedy "jižní hranici válečné zóny"? Jižní hranici má spojenou spíše s Kavkazem či střední Asií.

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 19/12/2024, 17:06
od Amiz
Vypadá to, že si rusové sami sestřelili Ka-52.
https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... .seznam.cz

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 1/3/2025, 07:08
od Dzin
V novém ATM je poměrně obsáhlý článek o Ka-52. Vypadá to, že válka v Ukrajině odhalila některé dost velké nepřenosit, které Rusové udávali. Za mě nejzajímavější jsou informace o výzbroji. První je u Vichru. Už delší dobu si říká, že se údaje o průbojnosti (doposud 1050mm RHA za ERA) vzhledem k jeho velikosti jsou nějaké velké, ale protože se to objevovalo prakticky všude, akceptoval jsem to. A nyní se ukazuje, že je to trochu jinak a výrobce snížil údaj na 750mm. Teď už dost dává smysl, proč je Ka-52 navržen pro nesení jejich značného počtu tedy na jeden podvěs až 6 střel. Tahle nízká průbojnost se tím dost kompenzuje. Říkám si, jestli podobně není nutno snížit i průbojnost u Ataky, která vychází ze Šturmu, a je to s ní podobné, na jednom podvěsu se nese až 8 střel.

Druhé, co mě zaujalo, je dostřel raket 80mm S-8. Dost se o tom tady na palbě diskutovalo, jak zaostávají za západními typy a zase se ukazuje, že realita je ještě horší. nyní je jejich dostřel udáván jen na 2 km, místo původních 4. a zase to dává dost smysl, protože je to v zásadě zvětšená raketa 57mm S-5 s dostřelem 1800 metrů.

Další zajímavostí bylo, že uložení kanonu 2A42 trpí značnými vibracemi a to se opět negativně promítá na jeho přesnosti. Takže to vše dohromady ukazuje, proč na Ukrajině utrpěl Ka-52, i přes své ostatní nesporné kvality, tak zásadní ztráty. Vlastně až nyní, po zavedení efektivní výzbroje v podobě střel LMUR a dalších vylepšení, se jedná o takový stroj, jak byl v minulosti prezentován. Je ale otázka, jestli už není díky značným ztrátám pozdě a finálně tak nebude jeho současné nasazení jen jeho labutí písní. Je to můj oblíbený vrtulník, tak snad ne.

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 24/3/2025, 08:14
od Juraj Tichý

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 27/10/2025, 13:16
od Rase
Ruský letecký kanál Fighterbomber s další zprávou "Věčný let bratři!", která naznačuje ztrátu útočného vrtulníku Ka-52 i jeho posádky.

https://twitter.com/NOELreports/status/ ... 7706048734

G4Q2IuYWwAAHxXv.png

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 27/10/2025, 13:47
od Alfik
Rase píše: 27/10/2025, 13:16 Ruský letecký kanál Fighterbomber s další zprávou "věční letečtí bratři!", která naznačuje ztrátu útočného vrtulníku Ka-52 i jeho posádky.

https://twitter.com/NOELreports/status/ ... 7706048734


G4Q2IuYWwAAHxXv.png
To není "věční letečtí bratři!", to je přání "Věčný let, bratři!" Nebo doslovně (jiný jazyk, jiné skloňování) "Věčného letu, bratři!"

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 27/10/2025, 14:04
od Rase
Děkuju za opravu, tak hlavně že se nikomu nic nestalo :D

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 27/10/2025, 19:16
od Alfik
Šedesát let pracuji na své pověsti gramatyckého krzyzzáka, tak holt bojuju ohněm a mečem za jazikovou čystotu :D

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 28/10/2025, 07:11
od Rase
Tak a je to potvrzené. Útočný vrtulník Ka-52 byl včera v noci ztracen při odrážení útoku ukrajinského kamikadze dronu s dlouhým doletem. Dva členové posádky zahynuli, informovala ruská média.

https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 6308970524

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 28/10/2025, 15:30
od Dzin
To by mě docela zajímalo, jak byl ztracen.

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 28/10/2025, 17:08
od HONZIK11
Kdyby byl sestreln Ukrajinci ,jiste by se s tim pochlubili.
S nepsali,ze byl ztracen.
https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... m-40546028

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 28/10/2025, 18:39
od Koba
Zřejmě při pokusu o přestavbu na jaderný pohon, poté co v důsledku Ukrajinských zásahů došlo palivo.

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 28/10/2025, 18:45
od Rase
Ten Kamov si prý nejspíš sestřelili sami: "Jak je známo, včera Rusové na jedné z frontových linií sestřelili vlastní útočný vrtulník Ka-52 raketou vzduch-vzduch odpálenou ze své stíhačky, a to ve stejnou dobu, kdy nad jejich pozicemi přelétaly ukrajinské úderné drony dlouhého doletu. Pilot ruské stíhačky si při 'přátelské palbě' zvolil špatný cíl a zasáhl Ka-52 svých spolubojovníků."

https://twitter.com/teoshengelia29/stat ... 4858077666

Ruské telegramové kanály informují, že ruský útočný vrtulník Ka-52 byl sestřelen „přátelskou palbou“. Včera několik „Z-kanálů“ informovalo o ztrátě ruského útočného vrtulníku Ka-52 i s posádkou. Později se objevily informace, že vrtulník byl ztracen při odrazu útoku dronu na ruském území. „Ka-52 (52M) byl bohužel sestřelen se ztrátami na posádkě. Byl sestřelen našimi vlastními silami – stíhačka na něj vystřelila. Zdá se, že si ho spletli s dronem, který byl poblíž. Incident a jeho příčiny se nyní vyšetřují.“ Podle odhadů se jedná o nejméně 17. známý případ ztráty ruských letadel v důsledku „přátelské palby“ od začátku války a druhý v roce 2025. Celkem bylo tímto způsobem ztraceno 12 ruských letadel a pět vrtulníků.

https://x.com/gerashchenko_en/status/19 ... 46073?s=46

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 17/3/2026, 08:49
od Rase
Čína patrně pořizuje ruské vrtulníky Ka-52

Podle uniklých ruských dokumentů se hovoří o čínském potenciálním nákupu až 48 útočných vrtulníků Ka-52M. O potenciálních dodávkách vrtulníků Ka-52 se zmiňuje několik dokumentů. První z dubna 2022 hovoří o dodávce 96 pyrotechnických zapalovačů PZ-37 (pro 48 vrtulníků) zákazníkovi "číslo 156", což je interní zákaznický kód používaný v ruských exportních dokumentech obranného průmyslu pro Čínu. Podobný dokument z července 2024 potvrzuje plány na dodávku 48 vrtulníků Ka-52M v letech 2025 až 2027. Dokumenty se od začátku roku 2026 šíří na obranných fórech a sociálních sítích. Popisují koordinaci dodavatelů, odkazy na kontrakty, finanční strukturu a výrobní harmonogram mezi lety 2025 a 2027. To naznačuje již běžící exportní program, nikoli pouze předběžná jednání. Zda je však ruský obranný průmysl schopen vyrobit 48 vrtulníků Ka-52 pro export během pouhých tří let, zůstává nejasné. V roce 2023 činila roční produkce těchto vrtulníků pouze 15 kusů a srovnatelné údaje za roky 2024 nebo 2025 nejsou veřejně dostupné. Zároveň nejsou k dispozici žádné informace o skutečném plnění kontraktu na 36 vrtulníků Ka-52K, který se stal veřejně známým koncem roku 2021. Námořní varianta Ka-52K Katran se od základního modelu liší skládacími rotory a křídly a čtyřmi závěsnými body místo šesti. Vzhledem k tomu, že ruská armáda neobjednala žádné Ka-52K, očekává se, že Čína bude jediným provozovatelem produkčních modelů.

https://en.defence-ua.com/news/after_36 ... 17835.html
https://united24media.com/latest-news/l ... ters-16824

9a4398f08df25d2816ebe7fd89493edf.jpg

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 20/3/2026, 17:10
od Amiz
Ukrajinský FPV dron s optickým vláknem sestřelil u obce Nadijivka v Doněcké oblasti ruský vrtulník Ka-52. Posádce se podařilo nouzově přistát, ale při pokusu o útěk je zabily drony jiné ukrajinské jednotky.
https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... .seznam.cz

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Napsal: 5/4/2026, 06:53
od Rase
Objevily se podrobnosti o okolnostech ztráty ruského Ka-52 dne 21. března 2026 (nezaměňovat s Ka-52, který byl 20. března 2026 sestřelen FPV dronem): "V jedné z fází trasy byl vrtulník zasažen úlomky dronu, které explodovaly poblíž kabiny vrtulníku. Posádka se katapultovala, ale kapitán Andrej Sergejevič Mamkin zemřel na následky zranění v oblasti krku." S největší pravděpodobností se jedná o kamikadze dron s dlouhým doletem, který explodoval vedle ruského Ka-52.

https://twitter.com/bayraktar_1love/sta ... 6660396212

IMG_6745.jpeg