L159 ALCA a její předchůdci

Odpovědět
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Skeptik »

No to jistě, ale dvě letky nadzvuků je sci-fi.
Na 95% zůstanou stávající Gripeny (možná s updatovaným radarem) dalších 15 až 20 let.
Pokud vůbec zůstane všech 14 :(
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4074
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od HONZIK11 »

Plně souhlasím. Bude to nejefektivnejsi varianta. A jelikož přibývají i piloti, další 4 :D asi se s nima i počítá do budoucna.
Zádné vyblbovani se s výběrem novych F16 V, nic nepřinese, nemáme zavedené vysavače na letištích. :rotuj: Nadhodnotu ve formě F35 neufinancujeme, leda, že by Američani přišli s novým Marshallovym plánem.
A oletance jsme nikdy neporizovali, kromě úvahy o jedné variantě pro vládní letku a než jsme se rozhodli, tak už byla fuč.A ty taky kromě dvou motoru nic moc.
Takže za mě jednoznačně Gripous CD s co nejlepší zbranovy systémem, vytuneny k dokonalosti.
Gripen C/D bude u švédskýho Flygvapnetu funkční ještě dalších 15-20 let. EF je u nich chápán jako přechodový model na další 5.generaci.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4074
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od HONZIK11 »

Takže, L39ng. L159 MODERNA, GRIPEN C/D MODERNA. Dokonalá kombinace.
K tomu trojvrsva protiletecka obrana skrytá pod radarovou kopuli Izraelských systému . A jsme v klidu.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3939
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Scotty87 »

Tak nová kamufláž už je na světě.
Obrázek
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1789
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Nesher »

Aero dodalo VS AČR první L 159A po periodické prohlídce/opravě PP 16. Zároveň byla provedena určitá vylepšení, např. úprava pro použití brýlí nočního vidění NVG, či instalace záložního elektronického zobrazovače ESIS.
https://www.vydavatelstvo-mps.sk/letect ... l-159.html
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11904
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Zemakt »

Krom jiného i některé instalační prvky tankovacího zařízení za letu.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ty kokso, 1,6miliardy za opravu 16ks L-159A?
Čiže 100mil za opravu jedného kusu. Cenová politika ako Poliaci so Sokolmi?

Ak také pálky budú pýtať aj za periodické práce na L-39NG, tak to rozhodne nebude lacne lietadlo.
Zemakt píše:Krom jiného i některé instalační prvky tankovacího zařízení za letu.
To tam nepíšu. Čo konkrétne sa inštalovalo?

Ten digital sa vydaril :up:
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11904
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Zemakt »

Jinou a už méně viditelnou změnou po PP16 je zesílení části trupu v oblasti pod čelním štítkem na pravé straně, kde se nachází kování pro pozdější možné uchycení tankovacího nástavce. Toto zesílení trupu již mají všechny nově vyrobené trupy dvoumístných strojů L-159T1/T2 a výrobce společně s armádou pravděpodobně věří, že se tento modernizační program podaří v budoucnu realizovat.
http://czechairforce.com/news/armada-za ... rave-pp16/

Tak on ten rozsah prací je samozřejmě o dost větší než v Nesherem uvedeném linku, už jen prodloužení životnosti z 25 na 40 let tu cenovou pálku dost ospravedlňuje (pominuli porovnání vrtulníku a LCA).
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 18/9/2020, 09:54, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Skeptik »

Scotty87 píše:Tak nová kamufláž už je na světě.
21. základna taktického letectva Čáslav - "Zvolenská" ... a na vocase zase Spitfire :roll: :wink:

No, jo, já vím ... 211. taktická letka „genmjr. Františka Peřiny

No tak co třeba JAS-39 Gripen s La-5FN na ocase ... když ta 211. taktická letka „generála Františka Chábery
... ostatně Gripen je taky lepší stíhačka než Alca, stejně jako La-5FN byl lepší stíhačka než Spitfire Mk.IX
:razz:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4074
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od HONZIK11 »

JOJO, vše je poplatné své době. Jedinou omluvou je, že se Spitfire na ocase nevyskytoval 50let. A ti kluci z něho a Hurikánu na Lavočky přešli.
A přtom fotek z onoho září bylo a je ještě dost.
https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/ ... _valce.jpg

Co se částky za opravu týká. Vždy je taková smlouva dojednávana předem , tady v již v roce 2019. A obsahuje taktéž servisní podporu výrobku po sjednanou dobu.V ní se vykonavatel zavazuje plně dodávat vše potřebné a servisovat vše co se je třeba po dobu třeba i desetiletí. Takže není to jen cena za teď vykonanou práci.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Skeptik »

HONZIK11 píše:JOJO, vše je poplatné své době. Jedinou omluvou je, že se Spitfire na ocase nevyskytoval 50let. A ti kluci z něho a Hurikánu na Lavočky přešli.
A přitom fotek z onoho září bylo a je ještě dost.
https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/ ... _valce.jpg
Přitom ta Cháberova La-5FN je tam také :
Obrázek

Jinak s to "nevyskytování se Spitfiru 50 let" či popírání účasti čs. letců v Bitvě o Británii je oblíbené "fake news" dnešní doby.
Tedy nevím, jak tomu bylo před rokem 1977 (tak daleko mé vzpomínky již nesahají), ale co pamatuji, mluvilo se, a v L&K i psalo, o západních letcích naprosto normálně.
Například na střední škole, v roce 1986, kdy jsme probírali v dějepisu 2. sv. válku jsme měli se spolužákem sérii referátů o letecké bitvě o Francii a o BoB (naše učitelka o WWII věděla "kulové" a nebála se to přiznat).
Pozn. O letectví se zajímám cca 40 let a začínal jsem, jak jinak účastí našich letců v Polsku, Francii, Velké Británii a SSSR. Sovětské letectvo mne tenkrát moc nezajímalo, protože toho bylo všude plno a vše na jedno brdo. Začalo mne zajímat až někdy kolem roku 1987, kdy se začaly objevovat publikace z tehdejšího "pěrestrojkového" SSSR, které ukazovali, že vše bylo trochu jinak. Jinak než se psalo v sovětských propagačních publikacích, ale zároveň i jinak, než se psalo v anglických propagačních publikacích.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3939
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Scotty87 »

Spitfire je prostě legenda a takový symbol stíhacího letadla druhé světové války. Docela chápu že piloti zrovna nehoří touhou dát si na své letadlo sovětský Lavočkin. Tedy letadlo které je mino okruh nadšenců v podstatě neznámé a veskrze nezajímavé.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4074
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od HONZIK11 »

U mě to bylo jinak. Asi v devíti letech jsem začal chodit do kroužku letecké modelařiny . Tehdy upoutaný letecký model jsem chtěl po čase stavět ZERO . No neprošlo . Pak P-40E Warhawk neprošel.Pak oba Angličany neprošli.
Prošel jenom Dewoitinen, Lavočka a Jak. Ale tech bylo všude plno a mě se zdály okoukané.
Nakonec jsem mohl ze svazarmovského materialu postavil Zlin 50.Ten se mi libil. Tenkráte jsem se prvně setkal s tím , že jsou nějaká,, stranická kriteria,, a požadavky. Prostě , řekni tatovi ať ti koupi balzu a motor Mvvs z vlasniho a stavěj si co chceš, jinak ne.
No a dnes jsme naraženi opět o jiny mantinel. :lej:
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4074
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od HONZIK11 »

Scotty87 píše:Spitfire je prostě legenda a takový symbol stíhacího letadla druhé světové války. Docela chápu že piloti zrovna nehoří touhou dát si na své letadlo sovětský Lavočkin. Tedy letadlo které je mino okruh nadšenců v podstatě neznámé a veskrze nezajímavé.
Neznámé a nezajímavé ? Možná okoukané, ale to má úplně jiný smysl. V tomto duchu byl i obdobny názor na ... Su-15 označovaný v kódu NATO , Flagon ,odpověď na B 52 a U2,,,
myslel jsem si že SU 15 byl tank - :lej:
Wasp píše:Neměl to být původně tank ?
Naposledy upravil(a) HONZIK11 dne 18/9/2020, 15:51, celkem upraveno 1 x.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3939
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Scotty87 »

Když oslovíš náhodný vzorek lidí a ukážeš jim Spitfire a La-5 s tém aby řekli co je to za letadlo, tak rozhodně víc lidí pozná Spitfire. Takže ano, je to naznáme letadlo stejně jako v podstatě všechny druhoválečné sovětské stíhačky. U tanků by to bylo zase obráceně a většina by identifikovala T-34 proti jakémukoli anglickému tanku. Pokud je nějaké známé sovětské letadlo a na L-159 by dávalo smysl tak jen Il-2 Šturmovik.
Nejsem si jistý že bych psal cokoli o Su-15.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4074
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od HONZIK11 »

Scotty87 píše:Když oslovíš náhodný vzorek lidí a ukážeš jim Spitfire a La-5 s tém aby řekli co je to za letadlo, tak rozhodně víc lidí pozná Spitfire. Takže ano, je to naznáme letadlo stejně jako v podstatě všechny druhoválečné sovětské stíhačky. U tanků by to bylo zase obráceně a většina by identifikovala T-34 proti jakémukoli anglickému tanku. Pokud je nějaké známé sovětské letadlo a na L-159 by dávalo smysl tak jen Il-2 Šturmovik.
Nejsem si jistý že bych psal cokoli o Su-15.
Omlouvam se. Už jsem to napravil . Byl to ,,F15 Wasp,,.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od skelet »

Můžete navrhnout, ať 211 dostane k nějakému výročí kamufláž s Lavočkou, Peřina neměl s Lavočkou společného vůbec nic.
ObrázekObrázekObrázek
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Wasp »

A bylo to ve vtipu.

...
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4074
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od HONZIK11 »

skelet píše:Můžete navrhnout, ať 211 dostane k nějakému výročí kamufláž s Lavočkou, Peřina neměl s Lavočkou společného vůbec nic.
Zacalo to tím, ze
21. základna taktického letectva s čestným názvem Zvolenska, chystá letoun se Slovenskou digitální kauflazi k výročí SNP, ktery pak jistě pronajme na Slovensko. No a pak to celé krapet ujelo bokem. :lej:


Wasp, jen aby. :D
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4277
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Alfik »

Skeptik píše: Jinak s to "nevyskytování se Spitfiru 50 let" či popírání účasti čs. letců v Bitvě o Británii je oblíbené "fake news" dnešní doby.
Tedy nevím, jak tomu bylo před rokem 1977 (tak daleko mé vzpomínky již nesahají), ale co pamatuji, mluvilo se, a v L&K i psalo, o západních letcích naprosto normálně.
Například na střední škole, v roce 1986, kdy jsme probírali v dějepisu 2. sv. válku jsme měli se spolužákem sérii referátů o letecké bitvě o Francii a o BoB (naše učitelka o WWII věděla "kulové" a nebála se to přiznat).
Pozn. O letectví se zajímám cca 40 let a začínal jsem, jak jinak účastí našich letců v Polsku, Francii, Velké Británii a SSSR. Sovětské letectvo mne tenkrát moc nezajímalo, protože toho bylo všude plno a vše na jedno brdo. Začalo mne zajímat až někdy kolem roku 1987, kdy se začaly objevovat publikace z tehdejšího "pěrestrojkového" SSSR, které ukazovali, že vše bylo trochu jinak. Jinak než se psalo v sovětských propagačních publikacích, ale zároveň i jinak, než se psalo v anglických propagačních publikacích.
Mohu potvrdit (v r. 89 mi bylo 25 let), že v 70. a 80. letech byla účast našich letců v BoB součástí výuky dějepisu na zákl. škole a každý rok, byly nejméně jednou, při různých výročích, uvedeny filmy jako Bitva o Británii, Nebeští jezdci, apod.
Na všechny ty "slavné májové dny" nebylo dost filmů ze SSSR, pokud nechtěli příliš často uvádět fakt (filmařsky i politicky) zastaralé kusy jako Nebe nad Leningradem, či Polární letci :)
Jediné dvě věci, které se opravdu zamlčovaly, byly:
1) že nemálo letců bylo po válce persekuovaných. Na druhou stranu, ono se nemluvilo ani o žádných jiných persekuovaných. Letci na tom nebyli hůř než třeba pozavíraní živnostníci či statkáři.
2) že Slovensko spolu s Německem napadlo 1.9.39. Polsko, a že se Slov. letci účastnili i tažení do SSSR. Ve výuce i v TV to vypadalo, jako by byl pro Němce akorát Tiso a ostatní Slováci byli zarputilí Čechoslovakisti kterým to ten Tiso akorát překazil :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“