Mi-24 Hind

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

rabo - krátka jazykovedná poznámka
puška (ru) == kanón (cs) | puška (cs) == vintovka (ru)
delo (cs) == orudie (ru) | zbraň (cs) == oružie (ru)

Skelet - videjko je z filmu "Súkromná vojna pána Wilsona" (Charlie Wilson's War) a mimochodom - vizuálne nezodpovedá v žiadnom ohľade reálnemu bojovému použitiu, ani v efektoch streľby, ani v efektoch výbuchov.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

skelet píše:Hecklere máš na mysli toto? http://www.youtube.com/watch?v=5MwZCyAhjz8

Ale tady nevím z kterého filmu to je .. http://www.youtube.com/watch?v=lSpRWfB-tBg
Ten první odkaz je z filum 9. rota. Můžu ho poskytnout. Ten druhý odkaz neznám. Nevíte někdo z čeho to je?
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

Je zajímavé, že dotažení projektu "Plamen" do operačního použití vyvolává údiv.

Kanonové pouzdro je již asi dva roky běžně podvěšováno na L-159. Výsledky, které s nimi naši piloti dosahují, jsou záviděníhodné, ať jde o útok na pozemní nebo vzdušný cíl.

Pokud je pravdou, že bude letecký kanon "Plamen" použit při vylepšení bojových možností našich Mi-24/35, určitě to znamená zvýšenou účinnost palby proti OT a BVP, oproti palbě velkorážovým kulometem.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17876
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Co jsem někde zaslechl, tak by kontejnery Plamen měly být podvěšeny na mezikusu, které byly původně vyvinuty pro zavěšení na Su-25K, který se ze začátku používal na zkouškách.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pop:
Je zajímavé, že dotažení projektu "Plamen" do operačního použití vyvolává údiv.
Kanonové pouzdro je již asi dva roky běžně podvěšováno na L-159. Výsledky, které s nimi naši piloti dosahují, jsou záviděníhodné, ať jde o útok na pozemní nebo vzdušný cíl.

Pokud je pravdou, že bude letecký kanon "Plamen" použit při vylepšení bojových možností našich Mi-24/35, určitě to znamená zvýšenou účinnost palby proti OT a BVP, oproti palbě velkorážovým kulo
Ono to není až tak zajímavé, kolem plamenu se svého času rozjela dost hnusná mediální kampaň, ale jakmile se zbavil " dětských " nemocí už se o tom skoro ani nešpitne. Jako obvykle.
O zvýšené účinnosti se nedá až tak mluvit, protože Mi-24 běžně nosí GŠ-23 r.23 mm který je o něco účinější než Plamen, ale pokud už armád nebude pořizovat náboje r.23 mm jde o velice logické řešení.
Teď už jen vyřešit montáž na bok přídě jako u Mi-24P, třeba celý kontejner s Plamenem...
Jen tak mě napadla taková věc, armáda má ve skladech přebytečné radary z L-159, jak by asi vypadala Mi-24 s Plamenem a s tímto radarem... A použít rakety Brimstone, které byly uváděny jako možná výzbroj L-159.
Ha, Mi-24 Longbow :mrgreen:
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
starešina
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 12/7/2009, 17:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od starešina »

ten nedostatok informácii o rôznych systévom zameriavania som si tiež
všimol MI 24 má systém Raduga , ale nič o ňom neviem nájsť /rovnako ako o systéme Kaira/ viete niekto napísať viac?
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Raduga je rádiová riadiaca aparatúra systému PTRS na Mi-24
Raduga-F pre systém 9K8 Falanga-PV s raketami 9M17P
Raduga-Š (alebo S?) pre systém 9K113 Šturm-V (a Ataka-V?) s raketami série 9M114

Kaira/Kajra je laserová a televízna zameriavacia a značkovacia aparatúru a tiež dvojaká
Kajra–23 (Кайра–23) pre Mig-27K (Mig-23BK) so systémom PRNK-23
Kajra-24 pre Su-24 v zostave systému PNS-24M Tigr/Tigr-MS

V súvislosti s Mi-24 som niekde zariadenia Kajra zaregistroval - mala by ju mať tuším nejaká špeciálna verzia pre leteckých či delostreleckých návodčích alebo niečo podobné.

Ad Plamen - Dostali sa už konečne s kadenciou aspoň cez 2000 rán za minútu a so životnosťou cez 4000 rán? Znížili hmotnosť zbrane pod 60kg? Pokiaľ nie, tak sú ešte stále ďaleko za géeškou...
Mi-24 s Plamenom v kontajnere na trupe a RL z L-159 - nie je to celkom stratený nápad. Ale kanón by sa mal umiestniť niekam ďalej dozadu - aby zostal zachovaný veľkokalibrový guľomet strelca, hoci aj so zmenšenou zásobou streliva.
Uživatelský avatar
Padouch
praporčík
praporčík
Příspěvky: 369
Registrován: 12/9/2008, 22:07
Bydliště: Bystřec City

Příspěvek od Padouch »

Bylo by zajímavé umístit Plamen na modernizované MI-171Š pro misi v Afgánu. By se našim pilotům mohl tento kanón docela hodit...
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Padouch
Bylo by zajímavé umístit Plamen na modernizované MI-171Š pro misi v Afgánu. By se našim pilotům mohl tento kanón docela hodit...
Tam jsou spíš potřeba pohyblivé zbraně... Ale ve skladech jsou kontejnery s 1x12,7 mm a 2x7,62 mm. Ty rozebrat a bylo by vyřešeno... :raf: Musím ještě podotknout. že jde o rotační kulomety...
Alchymista:
Mi-24 s Plamenom v kontajnere na trupe a RL z L-159 - nie je to celkom stratený nápad. Ale kanón by sa mal umiestniť niekam ďalej dozadu - aby zostal zachovaný veľkokalibrový guľomet strelca, hoci aj so zmenšenou zásobou streliva.
Pokud by se tam uchytil komplet kontejner, nemuselo by se na zástavbě 12,7 mm kulometu nic měnit. Ideální by bylo trošku upravit dveře nákladové kabiny a protáhnout tudy přívod munice, ale to by snad ani nebylo potřeba.
RL jsem myslel uchytit místo kulometu, ale pro začátek by mohlo stačit umístění v podvěsu s obsluhou v nákladové kabině...
To už sme ale hodně mimo realitu.... :( :mrgreen:
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

V súvislosti s Mi-24 som niekde zariadenia Kajra zaregistroval - mala by ju mať tuším nejaká špeciálna verzia pre leteckých či delostreleckých návodčích alebo niečo podobné.
Počul som o Mi-24K / izdel.201 /, ktorý slúžil na pozorovanie bojiska a korigovanie delostreleckej a raketovej paľby...
Miesto "Radugy" mal systém "Iris" a v nákladnom priestore prieskumno-navádzaciu aparatúru "Ruta" . Celkovo vyrobených okolo 100 ks, iný údaj je cca 160 ks.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17876
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Trocha videa exportních Mi-35
http://www.youtube.com/watch?v=aRjb_SnU-L8&fmt=18
http://www.youtube.com/watch?v=uAMHp_ZGX9Y

Ta mašina je prostě sexbomba 8-)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

celkem by me zajimal vas nazor na smysluplnost celkove koncepce "letajiciho BVP" nebo proste univerzalni kombinace bitevniho a vysadkoveho vrtulniku?
Mi-24 je asi ojedinely ne? Jako ze to uz nikdo (ani rusko) nikdy pozdeji nezkousel (?). Neosvedcilo se?

Bych vcelku cekal ze v nejakych tech asymetrickych bojich (afganistan) to muze byt dost efektivni. Taky by me zajimalo jestli je Mi-24 s moderni avionikou/elektronikou nejak vyznamen drazsi nez vysadkovy vrtulnik. Protoze v modernim bojisti asi moc srovnatelne vykony s klasickymi lovcy tanku nema (?), na druhou stranu v roli vysadkoveho vrtulniku se asi palebna podpora vzdy hodi.

Myslite ze to je prekonana koncepce/slepa ulicka, nebo naopak neco co by se mohlo zacit uplatnovat v soucasnosti v asymetrickych konfliktech, nebo proste plnohodnota alternativni cesta?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17876
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Mi-24 nebyl osamělý, ve své době s tímto řešením koketoval americký výrobce Sikorski, který vyvinul vrtulník S-67 Blackhawk. Ten používal rotor a vyrovnávací rotor z vrtulníku SH-3 Sea King, včetně motorů General Electric T58 o výkonu 1100kW, každý. Unesl osm výsadkářů a výzbroj se skládala z 20mm rotačního kanónu, či kombinace PTŘS Tow (až 16ks), neřízených raket a střel Sidewinder. Maximálku měl slušnou - 311km/h, a prototyp dosáhl také světového rekordu 355,48km/h. Rychlost, která byla spočtená jako nepřekročitelná bez destrukce rotoru byla spočtena na hodnotu 370km/h (myšleno v střemhlavém letu). Krom toho dosahovala takřka akrobatické obratnosti. S-67 byl konkurentem AH-56 Cheyenne a Bellu 309 King Cobra. Celý program byl nakonec US Army zrušen a vypsán nový program jehož dítětem je Apache.
ObrázekObrázek
V Rusku, respektive SSSR byl navrhován jako nástupce Mi-24 typ Mi-40, který převzal dynamickou soustavu z Mi-28. Pilot a střelec měli sedět vedle sebe a vrtulník měl mít celkem dvě střelecké věže. Přední s kanónem 2A42 a zadní s kulometem ráže 12,7mm
Obrázek
A nesmíš také zapomenout na Kamov Ka-29, který je se svým 30mm kanónem a rotačním kulometem ráže 7,62 dost vražedný vrtulník. A slušně opancéřovaný.

A jako poslední je zde AH-60 Battle Hawk, který má ve věži 20mm kanón Giat
Obrázek
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Mi-24 sa rozhodne nedá považovať za slepú uličku vývoja, skôr za alternatívnu cestu. Sovieti nepotrebovali špecializovaný "protitankový" vrtuľník, západné tanky im príliš vrásky na čele nerobili - nie v takom rozsahu ako sovietske tanky západným krajinám.
Zato sa im hodil vrtuľník vhodný na vysadzovanie menších výsadkov v protivníkovom tyle v taktickej a operačnej hĺbke, schopný zároveň tento výsadok efektívne podporiť svojou paľbou - na ničenie operačných a taktických prostriedkov jadrového napadnutia vec veľmi efektívna, rovnako ako na ničenie iných dôležitých objektov.

Straty v Afganistane sú pre porovnávanie veľmi klamlivým merítkom, pretože nasýtenosť bojiska prostriedkami PVO a manpad PLRS je v súčastnosti výrazne nižšia, než bola i na začiatku sovietskej invázie a neporovnateľne nižšia než bola v záverečnom období, nehovoriac už o viac než dvoch desaťročiach vývoja taktiky a ochranných prostriedkov vrtuľníkového letectva.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Alchymistův výklad je bezchybný a přesně takto i když třeba jinými slovy bych to asi napsal také. Ale cítím potřebu něco málo doplnit.

Považování tohoto stroje za kompromis a tedy stroj, který nese všechny nedostatky které kompromis nese bylo jeden čas módní. Já si pamatuji i naše vlastní zpravodajce jak se nad jednoučelovou technikou rozplývali a občas některý z těch nadšenců pronesl slova typu není to ani ryba ani rak, je to problém.

Pokud bychom pozuzovali vrtulníky takzvané bitevní za hlavní prostředek ničení obrněné techniky a touto cestou šli Američané, potom Mi- 24 vypadá divně. Ale utekla jistá doba a zdá se, že pokud se nepohne Čína tak nehrozí žádné masivní střety tanků a bitvy typu Kursk, Golany 1973 či podobné rvačky jako v Indicko - Pákistánských válkách.

V dnešních válkách taková technika opět rychle najde své místo. Pokud dnes Američané vezou malý výsadek do akce vrtulníkem, další dva ho doprovází. Rusové na to mají vrtulníky dva a zajistí výsadek, palebnou podporu a stroj je poměrně odolný a je tedy možno očekávat, že i výsadek dorazí na místo určení.

Není to slepá ulička jen jiná cesta. Jelikož ke skutečné válce mezi bloky nedošlo, nikdo už dnes neposoudí kdo by slavil větší úspěchy.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Pánové, dovolím si s Vámi nesouhlasit.
Domnívám se, že nejde o "slepou cestu" nebo " jinou cestu". Jde prostě o cestu. O cestu k vrtulníku přímé letecké podpory. Tak jako každý vývoj, i tenhle je výsledkem hledání a potřeb.

Prostě vznikl požadavek na vrtulník podporující palebně pozemní vojsta v potencionální konfliktu... na požadavek vznikla odpověď v podobě modifikace Mi-4AV a Mil začal hledat cestu k specializovanému návrhu, tím se stal Mi-24A, armáda na návrh reflektovala a postupem vznikl vývojově Mi-24D. Už v době výroby Mi-24A Mil začal pracovat na vrtulníku novém a tan také pro zájem budoucího zákazníka později vznikl v zadání, tím se stal Mi-28.
Je to prostě vývoj, hledání cesty, reagování na aktuální požadavky armády a vývoj potenciálního protivníka. Tak jak to často bývá. Taktéž nelze říci, že sověti nepotřebovali specializovaný protitankový vrtulník. "Specializovaný protitankový vrtulník" nepotřeboval nikdo. Potřebovali vrtulník pro podporu pozemních vojsk. A tím pádem i pro ničení obrněných cíl ale zhodně ne pouze. Tak to bylo od Mi-4 až po Mi-28. Ale stejně tomu tak bylo v zahraničí. Od AH-1 po ......
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17876
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Odpověď na "slepost" vývojové větvě útočných vrtulníků vyprofilovaných Mi-24. Jihokorejský koncept odvozený od dopravního vrtulníku KAI Surion (Eurocopter EC725)
Obrázek
ObrázekObrázekObrázek
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

Posuzovat vrtulník Mi-24 bez dějinného pohledu na okolnosti jeho vzniku je přinejmenším nevhodné.

Redboy již uvedl, že nejdříve existoval požadavek ozbrojených sil, pak vznikl projekt a nakonec vzešla objednávka výrobci.

V době vzniku Mi-24 zněly v tehdejších armádách výstřely války v Indočíně (obrazně řečeno).
Zde US. ARMY použila aeromobilní jednotky se značným úspěchem. Vrtulníky "dospěly" v plnohodnotný bojový prostředek. S jejich pomocí se nejenom přepravovali zranění vojáci téměř z první linie ( Korea), ale současně se na jejich palubě přesouvaly do bojového postavení v zázemí protivníka celé organické jednotky až v síle praporu, někdy i s lehkým dělostřelectvem. Vysazeným jednotkám pak poskytovaly speciální vrtulníky palebnou podporu. Za pomoci těchto nových válečných ořů byla budována postavení dělostřeleckých baterií na těžko přístupných vyvýšeninách. Posádky vrtulníků byly schopny provádět taktický průzkum ve prospěch bojujících pozemních jednotek, neustále je zásobovaly municí proviantem a zdravotnickým materiálem. V neposlední řadě dokázaly vrtulníkové jednotky evakuovat pozemní síly z oblasti bojů tak rychle, jak je do ní dopravily.

Když se podíváme na činnost vrtulníků US.ARMY ve Vietnamu, potom je Mi-24 schopen provádět drtivou většinu zmíněných operací s výjimkou funkce jeřábu na přepravu těžkých a objemných břemen.

Čtyřčlenný roj Mi-24 přepraví do prostoru bojového nasazení četu pěšáků a poskytne jí palebné krytí do příletu hlaních sil pozemních jednotek. Je schopen likvidovat i tanky ve značné vzdálenosti od postavení vlastních sil pomocí PTŘS. Pozemní jednotky vysazené v týlu případného protivníka jsou schopny za podpory těchto vrtulníků značně narušit jeho bojové úsilí a usnadnit tak průlom vlastním tankovým divizím.
Současně je Mi-24 schopen působit coby čistý bitevní vrtulník v součinnosti se vševojskovými svazky na směru hlavního úderu.

Pokud mám informace, je pro svou komplexnost Mi-24 na západě stále obdivovaným bojovým vrtulníkem.
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

Pop > moje otazka smerovala spise k tomu jestli se vyplati hybridni vrtulniky typu Mi-24 nebo kooperujici utocne + vysadkove vrtulniky (treba blackhawky + kobry).

oboji ma sve vyhody a nevyhody, ale oboji plni funkci o ktere mluvis (napr v tom vietnamu).

hlavni rozdily bych videl
- Pokud je Mi-24 vyuzit jen pro prepravu je zbytecne drahy, a zbytecne tezky kvuli zbranovym systemum. Naopak kdyz utoci tak je mene manevrovatelny kvuli prostoru posadky a podbne.
- Jeden vrtulnik nemuze v jednom case plnit obe role (palbene podporovat kdyz vysazuje vojaky)
- Na druhou stranu kdyz je mozno jeden stroj prispusobit obema funcim je optimalne vytizen, tzn. za naklady na jeden vrtulnik by (v idelanim pripade) mohl Mi-24 udelat praci obou vrtulniku
.... (jiste je toho vice)
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17876
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

No Mi-24 je myslím vcelku obratný vrtulník a mnou výše zmíněný S-67 ovládal standardní akrobacii, viz video
http://www.youtube.com/watch?v=iniXBYFLybs
Dle mého je tato koncepce pro současné spektrum bojů ideální.. takový modernizovaný Mi-35 vyzbrojený 32 laserem naváděnými raketami ráže 70mm DAGR a dvěmi bloky neřízených raket a s nadupaným výsadkem.. :twisted:

Dobře sestříhané video polských Mi-24, včetně záběrů na některé vnitřnosti
http://www.youtube.com/watch?v=i5bl9WJbVwo

a odpověď na transport těžkých a objemných nákladů v podvěsu
propagační video výrobce, čas 6:56
http://www.youtube.com/watch?v=GQ22LDBb15Q
mimochodem může mi někdo identifikovat zbraň lafetovanou ve dveřích výsadku v čase 7:11? Trochu velká hračka :-?

a konečně promo Superhindu
http://www.youtube.com/watch?v=87wXNVy5dFg
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Vrtulníky“