Nová houfnice pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11902
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Zemakt: myslim, ze ten odkaz Nada k L39, bol jasny.
Jednak L-39NG nie je este ani len certifikovany, Senegal cukol, je otazne, ci jedinym zákazníkom opat len nebude AČR.
Ved ako Nesher napisal. Kto bude mat zaujem zaviazať si Prahu, ked tym nastve Rim.
No, hlavně aby ti nepraskla žilka, až se tak stane, když už jste teď s Maďary takoví kamarádi. Však jsi si všimnul změny vlastníka, že. Maďaři dostanou Evu na Rábě a Vy osm NGéček :rotuj: . Řím je každému u prdele, pardon.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ja tomu projekt neverim od začiatku a teraz, po korone, o to viac.
Senegal cukol. Aj to mali platit ceske banky.
Aerolinky rusia objednavky na lietadlá rad radom, cize sa bude škrtiť u subdodavatelov.
4ks pre LOM mozno zabezpečí peniaze na nejaky cas, ale ci Aero vobec prežije najbližších par rokov. Tazko povedať. Ved uz minuly rok im Penta musela posielat prachy a prepustili kvantum pracovníkov.
Letecky priemysel opusti vela firiem a prve zrejme pojdu tie male, ktore boli uz predtým v problémoch.

Žilka? Ja neviem, co vy furt s tou nastvatostou, urazenostou a bojom mate? To fakt tak neznesiete realitu vzájomných armadnych nakupov? Ci to prenasate vlastnu frustraciu z reality dni?

Ved sme tu viaceri jasne napisali, ze to rozhodnutie chapeme. Ale aj to, ze v konečnom dôsledku to oslabi nasu spoluprácu a tiez to moze oslabit Vas obranny priemysel.
Ved hadam tiez si mozme vybrat kvalitnejsi nakladiak, kvalitnejšiu utocnu pusku, kvalitnejsie cvicne lietadlo. Ci nie?
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od Arthur »

Juraj veď skúsme si pomôcť... :razz:



link: https://echo24.cz/a/SF6SW/video-cau-slo ... s-do-ceska
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2623
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od Lynx »

No to se poser...
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3813
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od seabee »

Juraj Tichý píše:Vidim, ze DennikN si ide aj v Česku dalej svoju liberalnu demagogiu. A to hovorím ako liberal.

V každom prípade, rozhodne Vas proti Maďarom nepotrebujeme. Boli by ste nam tak nejako na nič.
Jednak Maďarska armada nie je a vyzera, ze zatial ani nebude v stave, ze by mohli viest akúkoľvek utocnu vojnu.
Ak by aj ano, na Madarov mame Rumunov a Srbov. Ti uplne stacia a s prepacenim, dokázali by toho ovela ovela viac.

Okrem toho, n :up: a Slovensku a v slovenskej historiografii prebieha celkom masivne buranie nanosov ceskoslovenskej historiografie o tisicrocnom utlaku a ze sa nas Uhorsko nijak netykalo, co aj pomaha vzajomnym vztahom.
Su stale lepšie a dufam, ze sa casom dostanu na úroveň tych slovensko-ceskych.
Doteď jsem ti rozuměl a často i souhlasil, ale tohle je z tvé strany hodně mimo. Nemyslel jsem, že začnete hned s pomocí Srbska válčit. A myslíš, že by jim to Rusové dovolili, když jsou takoví kamarádi s Maďary? Já myslel diplomatickou pomoc, především v EU a tam nás snad berou vážněji než Srbsko, nemyslíš? Navíc když Maďaři něco začnou, tak uplatní salámovou taktiku. Srby a Rumuny si budou hýčkat a uklidňovat, že je to jen spor s vámi. A "nános československej historiografie"? Tím chceš říct, že jste vždycky byli s Maďary Já pán - Ty pán, ohromní kamarádi a českoslovenští historici to podávali špatně jako útisk? A co Vídeňská arbitráž? Hitler písknul a už jste Maďarům odstupovali území a ještě jste slušně děkovali.
A tvoje hodnocení Maďarský armády? Zkontroluj si jejich akviziční program. Proti vašemu (kromě snad F-16) je o deset let vepředu. Oproti nám taky.

A obvinění denníku N z "liberální demagogie" to je jen takový prázdný obrat, ne? Obsah to žádný nemá. Jen řečnická figura, co?
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od zzz »

Juraj Tichý píše:Ja tomu projekt neverim od začiatku a teraz, po korone, o to viac.
Senegal cukol. (...)
Ved hadam tiez si mozme vybrat kvalitnejsi nakladiak, kvalitnejšiu utocnu pusku, kvalitnejsie cvicne lietadlo. Ci nie?
Juraj

strávil jsem celkově několik desítek hodin abych se pokusil sesbírat střípky v informační mlze kolem aspektů programu L-39NG/CW za poslední měsíce. Výsledek je zčásti popsán ve vlákně http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=402&t=8382

V lecčems jsem souhlasil s tím co jsi v minulosti psal. Ale fakt si na 100% věříš, že Tvoje shrnutí (zejména viz podtržené) odpovídá realitě :shock: :?: :shock: ?
Fakt jde o kvalitu (a provozní aspekty+servisní podpora) samotného letadla? Fakt nynější/nedávné události kolem L-39NG/CW nijak nesouvisí s tím, že šílenci (snad z Penty) se rozhodli např. prosazovat metodou parního válce projekt masového letiště ve Vodochodech? Nebo jestli jde o nějaký jiný důvod těch podivných události za poslední měsíce...



P.S. Doufal jsem, že v nynější fázi akvizice (=dosud není výběr finálně uzavřen a na podzim jsou v ČR krajské volby) se tahle diskuze bude ubírat převážně diskuzí o technických/provozních/investičních aspektech té které houfnice. Proto jsem ocitoval jeden z názorů který obsahoval věcné argumenty. Doufal jsem, že například na tento názor bude někdo věcně reagovat s argumenty např. cena, munice té které houfnice atd. atd. Asi jsem naivní či hloupý, protože namísto toho se zdejší diskuze zvrhává v šavlovačku téměř neobsahující téměř žádné věcné argumenty o té či oné houfnici, ale kdyby snad někdo se chtěl vyjádřit jestli Nesher napsal pravdu, či jestli něco popletl či jestli něco důležitého vynechal ... tak bych byl rád :up: .
Ovšem pokud diskuze se bude ubírat směrem jaký nabrala včera, tak já osobně odstupuji z diskuze a nehodlám v ní vůbec nikdy pokračovat (ani poté až (po pár měsících) snad budou zveřejněny detaily od českého Ministerstva obrany, což já si velmi přeji aby zveřejnili hrubé obrysy toho proč nyní vyjednávají o Caesar).
zzz píše:
Nesher píše:(...)
MO potvrdilo, že Eva byla jeden ze zvažovaných systémů, ale byla vyřazena relativně rychle. Tedy pokud něco nechci, tak nedává smysl se ptát na cenu. A i kdyby se na cenu ptali, tak pokud Z2 nabízí Konštrukta za 180 mil. (za což by se dal pořídit lepší systém, třeba K9), kolik by stála Eva? 140 mil? To je stále příliš.
Navíc se tu všichni fandové slovenských houfnic příliš upínají na jeden parametr (plná automatika) a přehlížejí další parametry kde už tak slovenská děla hvězdná nejsou, kromě ceny třeba i škálu munice, rychlost palby, dostřel....
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11902
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Juraj: k NG, uvidíme co pozitivního či negativního do projektu přinesou maďarské love.
Žilka? Ja neviem, co vy furt s tou nastvatostou, urazenostou a bojom mate? To fakt tak neznesiete realitu vzájomných armadnych nakupov? Ci to prenasate vlastnu frustraciu z reality dni?
Ber to s nadsázkou, jakožto reakci na čísi naštvanost, uraženost, boj a frustraci z reality posledních dní :wink: . Nech to být. Však čas ukáže.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od zzz »

Zemakt píše:Juraj: k NG, uvidíme co pozitivního či negativního do projektu přinesou maďarské love.
Je to OT, ale proto zareaguji naposled: z aktuálního událostí v Aero Vodochody si nejsem úplně jistý, že "přinese love" do Aero Vodochody a pokud jo, tak jestli půjde o "maďarské love".
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2623
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od Lynx »

3rmo
desátník
desátník
Příspěvky: 45
Registrován: 22/9/2019, 01:30

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od 3rmo »

Tak po kovidu premiér ohlásí škrty v armádě a pak se diví když obrana koupí v poměru cena/výkon to nej co je na trhu "to je vůl, kaviárové tousty"... :roll:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od skelet »

očekávatelné .. mezi lidem prostým nákup francouzských houfnic vzbudil relativně bouři nevole + je třeba uklidnit slovenskou veřejnost. Holt Babiš :)
ObrázekObrázekObrázek
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od zzz »

Skelet: Nevím co by mělo vysvětlovat ta poznámka "Holt Babši"... ten člověk je premiérem naší vlasti. ehm... Tj. měl by být poněkud na intelektuálnější/organizovanější úrovni než něco jako "vybírat bůra u hajzlíků". Aspoň takové (=výrazně vyšší nároky) bych měl já osobně nároky na člověka který chce dělat premiéra ČR... pokud Babiš toužil po "reprezentovat", tak mohl jít dělat například předsedu Poslanecké sněmovny - vysoká ústavní funkce, a při běžné výkonu funkce v podstatě není moc co zkazit. :idea:

Já mám také spoustu otazníků ohledně nynějšího finálního vyjednávání o CAESAR. A očekávám, že během příštích týdnů/měsíců MOČR odkryje karty a zveřejní aspoň obecně podle čeho se MOČR rozhodovalo.

Kritérium - nejnižší cena (ručně nabíjená vs. automat)? Nebo
Kritérium - poměr cena/užitná hodnota? Nebo
Kritérium - široký sortiment munice včetně předání dat pro systém řízení palby sesbíraných ze spousty vystřílené munice v jiných pásmech světa než je západní Evropa (Blízký Východ, Sahel... a nevím kde ještě Francouzi s touto konkrétní fufnicí naostro stříleli)?
Nebo jiná kritéria?
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
3rmo
desátník
desátník
Příspěvky: 45
Registrován: 22/9/2019, 01:30

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od 3rmo »

Andrej ve 3 čtení navrhne schodek o 10miliard vyšší na 510 a prikupime k caesarum cca 30 ks Diana a udělá kšeft s PL,SK jednou ranou... :razz:
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3938
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

zzz píše: Kritérium - nejnižší cena (ručně nabíjená vs. automat)? Nebo
Kritérium - poměr cena/užitná hodnota? Nebo
Kritérium - široký sortiment munice včetně předání dat pro systém řízení palby sesbíraných ze spousty vystřílené munice v jiných pásmech světa než je západní Evropa (Blízký Východ, Sahel... a nevím kde ještě Francouzi s touto konkrétní fufnicí naostro stříleli)?
Nebo jiná kritéria?
Opata řekl celkem jasně že rozhodl poměr cena/výkon.
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od zzz »

Scotty87:

zdroj,pls? Jde mi o to, jestli v tomto zdroji by byly nějaké podrobnější info v čem konkrétně má Caesar lepší poměr cena/?výkon (cena/?užitná hodnota) nad fufnicemi z SK.

Díky. Čau
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1789
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od Nesher »

zzz píše:Scotty87:

zdroj,pls? Jde mi o to, jestli v tomto zdroji by byly nějaké podrobnější info v čem konkrétně má Caesar lepší poměr cena/?výkon (cena/?užitná hodnota) nad fufnicemi z SK.

Díky. Čau
zzz
Už jsem se ti to jednou snažil naznačit, tak to nyní řeknu zcela narovinu, pokud čekáš, že se zveřejnění nějaké hodnocení kde budou přesně popsány jednotlivé parametry i s patřičným počtem bodů, které za ně jednotlivé systémy získaly, tak to budeš čekat dlouho. To se prostě nestane. Max. se dozvíš to co už vlastně víme, tj. že za výběrem stojí kombinace ceny, dostřelu, munice a spolupráce s CZ průmyslem. A podle mě i politiky (byť se Bureš dneska tváří jako by o tom neměl tušení). Stejně jako jsme se nedozvěděli přesné parametry u radarů a nedozvíme se to třeba u BVP. Vždy to budou jen obecné důvody bez detailnějšího vysvětlení.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od Dzin »

zzz píše:Scotty87:

zdroj,pls?
Třeba zde na ČT.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od zzz »

Dzin píše:
zzz píše:Scotty87:

zdroj,pls?
Třeba zde na ČT.
Díky! ...vyjdeme-li z citovaného zdroje:

ad Zuzana2 vs. Caesar
Do nejužšího výběru se dostalo i slovenské dělo Zuzana, které Metnar označil za velmi dobrý zbraňový systém. Francouzská konkurence ho ale porazila cenou, dostřelem i použitou municí.
(...)
Ministerští úředníci nyní musí projekt zaregistrovat na ministerstvu financí a začnou s Nexterem vyjednávat o ceně. Podle předběžných informací by cena měla být asi šest miliard korun včetně DPH, tedy asi 105 milionů korun za jedno dělo. Vojáci by je měli dostat v letech 2022 až 2026.
(...)
Pokud vše dobře proběhne, do konce roku bychom chtěli mít podepsanou smlouvu,“ řekl Metnar. V ceně by měla být zahrnuta munice, školení či výcvikové simulátory.
(...)
Právě dostřel označil Metnar za jeden z důležitých parametrů. NATO požaduje dostřel minimálně 40 kilometrů, Caesar je schopen podle ministerstva obrany se speciální municí dostřelit do 55 kilometrů, se standardní municí 42 kilometrů.
(...)
Důležitou skutečností při rozhodování ministerstva obrany bylo, že Caesar může Nexter zabudovat na podvozky od kopřivnické automobilky Tatra Trucks, jejíž výrobky už armáda využívá. Zapojení českého obranného průmyslu do tendru je podle Metnara jedním z podmínek spolupráce. Podle představ ministerstva by byla ve Francii vyrobena dělostřelecká nástavba, kompletace na podvozky by se pak dělala v ČR.
Dotaz na zastánce dodavatele ze Slovenska (Zuzana2): Je-li tomto citovaném tvrzení něco nepravdivého nebo zamlčeného, tak to sem sypte pls - konkrétně, prosím... Jinak budu počítat s tím, že ČT ocitovala pravdu, nic než pravdu a jenom pravdu =že pro podmínky AČR je Caesar lepší než Z2... a tím pádem budou pro mě vyřešené všechny údajné objektivní přednosti dodavatele (Zuzana2) ze Slovenska... Údajné (mezi)národní politické konotace prosím oddělit od objektivních faktorů.


ad Dana vs. Caesar
Právě dostřel označil Metnar za jeden z důležitých parametrů. NATO požaduje dostřel minimálně 40 kilometrů, Caesar je schopen podle ministerstva obrany se speciální municí dostřelit do 55 kilometrů, se standardní municí 42 kilometrů. Současné DANY dostřelí asi 20 kilometrů.

Nyní používané DANY bude chtít armáda ponechat v modernizačních zálohách. Důvodem jsou i nemalé zásoby munice, které armáda má. Vzhledem k jiné ráži v NATO ji nebude moct u nových děl použít.
Dotaz na zastánce dodavatele ze Slovenska (Dana): Je-li tomto citovaném tvrzení něco nepravdivého nebo zamlčeného, tak to sem sypte pls - konkrétně, prosím... Jinak budu počítat s tím, že ČT ocitovala pravdu, nic než pravdu a jenom pravdu =že pro podmínky AČR je Caesar lepší než nabízené řešení-Dana... a tím pádem budou pro mě vyřešené všechny údajné objektivní přednosti dodavatele (Dana) ze Slovenska... Údajné (mezi)národní politické konotace prosím oddělit od objektivních faktorů.


P.S. Opravdu to myslím vážně - jsou-li někteří schopní plevelit jiná diskusní vlákna (o úplně něčem jiné) nepravdami a dělají to asi kvůli fufnicím, tak prosím namísto plevelení se pustťe do věcné diskuze tam kde Vás to skutečně zajímá - k fufnicím. Tj. zde - v tomto vlákně!!!

Já jsem jeden z těch lidí v ČR, kteří opravdu "nežerou" každé slovo co vypustí Babišova vláda, ale informace si přeberu a ověřím. Tj. na podzim budou v ČR volby ... my voliči budeme mít šanci vystavit "vysvědčení" Babišově vládě... máte-li (Vy zastánci názorů, že Caesar pro podmínky AČR je horším řešení než nabízené Z2 či Dana), tak se s tím.

Až budu opět na Slovensku, a pokud mi někdo z místních objede lak na autě hřebíkem/kamínkem, tak bych aspoň rád věděl, jestli pro svoji frustraci na zlé "čehúny" (jsem z Moravy :-? ) měl nějaký objektivní důvod. Nebo holt mi takového člověka, plného zášti, má být spíš líto, protože naletěl nějaké propagandě navedených lidí kvůli fufnicím.
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2623
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od Lynx »

Ad dostrel: maximálny dostrel pri rovnakej dĺžke hlavne a rovnakom objeme nabojovej komory je funkciou použitej munície. Max dostrel pri použití klasickej munície je porovnateľný 41-43km pri oboch hufniciach s municiou BB. Caesar strieľa excalibur na 55km (koľko ich vystrelili v Mali?), ale to je RAP. Niekde som zachytil zmienku o streľbe Zuzany kdesi z nemecka (Slovenská strelnica nemá dostatočnú hĺbku) na vzdial 56km,ale už som to nikde nenašiel, preto berte s rezervou. Každopádne Vulcano je plánované. Iste, osvetľovacia, zadymovacia munícia môže byť v tomto štádiu problém pre Zuzanu.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nová houfnice pro AČR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Lynx píše: Niekde som zachytil zmienku o streľbe Zuzany kdesi z nemecka (Slovenská strelnica nemá dostatočnú hĺbku) na vzdial 56km,ale už som to nikde nenašiel, preto berte s rezervou.
Bolo to v časopise Obrana k článku o Zuzanách pre OSSR.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“