Bitva u Chášámu (2018)

Arabsko-Izraelské války, Perský záliv...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 16264
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Bitva u Chášámu (2018)

Příspěvek od Rase »

GjOJEWdXUAAJ9Ml.jpg

První ostrý rusko-americký střet od Studené války

V prvních letech operace Inherent Resolve (OIR) se americké koaliční síly dostaly do konfliktu se syrskými provládními milicemi a ruskými soukromými vojenskými kontraktory - Wagnerovci. Stalo se tak při útoku na pozice Syrských demokratických sil (SDF) poblíž města Chášám. Střetnutí se stalo známým jako bitva u Chášámu. Na jedné straně stálo několik set ruských žoldáků s tanky a děly, na straně druhé 40 příslušníků amerických zvláštních jednotek. Incident mezi ruskými žoldáky a příslušníky amerických speciálních jednotek u závodu na zpracování zemního plynu Conoco se odehrál 7. února 2018. Podle The New York Times představuje jednu z nejtvrdších bitev, do které se dostaly americké speciální jednotky, které na území Sýrie podporují kurdské síly v boji proti Islámskému státu.

Americký list zrekonstruoval drama na břehu Eufratu na základě rozhovorů, dokumentů Pentagonu a výpovědí armádních představitelů na půdě Kongresu. Vyplývá z nich, že Američané už několik týdnů s rostoucím znepokojením sledovali rojení proasadovských milic na druhém břehu Eufratu. Při odposlechu rádiového spojení často zaznívala ruština a američtí rozvědčíci došli k závěru, že v řadách těchto milic jsou především ruští žoldáci ze soukromé vojenské společnosti - PMC Wagner. Skrze zvláštní linku používanou v případech hrozícího konfliktu kontaktovali Rusy, ti však dali najevo, že tyto jednotky nespadají pod jejich kontrolu. "Ruské nejvyšší velení nás ujistilo, že to nejsou jejich lidé," vypověděl tehdy v Senátu ministr obrany James Mattis. Naleziště zemního plynu Conoco u Chášámu v té době drželi syrští Kurdové, které podporovalo 30 příslušníků speciálních jednotek Delta Force (1st Special Forces Operational Detachment-Delta) a 75. pluku Rangers. Na podpůrném stanovišti asi o 30 kilometrů dál byla umístěna četa dělostřelců z námořní pěchoty a tým zelených baretů. Právě tato posádka 7. února 2018 asi ve tři hodiny odpoledne díky záběrům z dronů zjistila, že se prorežimní milice daly do pohybu. Bylo to více než 500 mužů a 27 vozidel včetně tanků T-72, T-55 a několika transportérů. Záběry doputovaly i do Pentagonu a na velitelství amerického letectva v Kataru. Armáda letouny na Blízkém východě uvedla do stavu pohotovosti. Šestnáct zelených baretů a mariňáků na podpůrném stanovišti naložilo do pancéřovaných aut protitankové střely a termovizory a posádce v Conocu vyrazilo na pomoc. Řidiči jeli s vypnutými světly a cestu sledovali přes noktovizory, protože nechtěli prozradit že se blíží. Ve 20:30 do vzdálenosti jedné míle od amerických pozic dorazily tři tanky T-72, ukryly se za budovami a počkaly na zbytek konvoje. Hodinu před půlnocí začal útok. Posádku v Conocu zasáhla palba z tanků, děl a minometů. Všude létaly kusy šrapnelů, vzduch nasytil hustý prach. Vojáci naskákali do zákopů a chopili se kulometů a protitankových střel. Jejich nadřízení se 15 minut snažili ruské velení přesvědčit, aby útok odvolalo. Ruští generálové se však ani teď k milicím nehlásili. James Mattis proto nakonec šéfovi sboru náčelníků štábů Josephu Dunfordovi dal rozkaz, aby útočící "jednotka byla anihilována". "A to se také stalo," vypověděl šéf Pentagonu před senátory.

Americká letadla nalétávala ve vlnách. Na pomoc těžce zkoušeným speciálním jednotkám dorazily drony Reaper, stíhačky F-22, F-15E, bombardéry B-52, letouny palebné podpory AC-130 a vrtulníky AH-64 Apache. Pumy a rakety dopadaly na nepřátelský konvoj po dobu tří hodin. Půl hodiny před půlnocí k bojišti dorazil i podpůrný tým zelených baretů a mariňáků. Na pozice svých spolubojovníků se však dostal až o hodinu a půl později, kdy už palba z tanků a dělostřelba trochu ustala. V zákopech tak bylo celkem 40 Američanů, kteří z kulometů a Javelinů pálili po žoldácích postupujících k jejich pozicím. Letečtí návodčí mezitím usilovně pracovali na tom, aby předali přesné údaje pilotům v další vlně bombardérů. O další hodinu později se nepřítel začal stahovat a americká palba pomalu ustala. Příslušníci speciálních jednotek mohli sledovat, jak se Syřané a ruští žoldáci vracejí pro své mrtvé. Ani jeden Američan neutrpěl zranění. Na druhé straně podle amerických dokumentů padlo 200 až 300 mužů. Incident do dnešních dnů halí řada nejasností. Ruské ministerstvo obrany přiznalo pouze čtyři mrtvé, kategoricky však vyloučilo, že by tito muži spadali pod ruské ozbrojené složky. Ruská wikipedie uvádí: "Taktická skupina o velikosti praporu (posílený prapor) sil na straně syrské vlády, jejímž cílem bylo údajně zmocnit se závodu na zpracování plynu nacházejícího se na území, které po porážce Islámského státu ovládly SDF, byla vystavena masivním leteckým a dělostřeleckým úderům ozbrojených sil Spojených států, což vedlo k porážce postupujících sil a četným ztrátám na životech, a to i mezi ruskými Wagnerovci, kteří byli součástí této formace."

Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Khasham
https://www.nytimes.com/2018/05/24/worl ... syria.html
https://www.armyweb.cz/clanek/prvni-ost ... ve-skupine
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_aha
https://twitter.com/prestonstew_/status ... 3942642166
https://www.youtube.com/watch?v=T6Ii45jxsLE

GjOI-CgXIAA2siz.jpg
GjOJAyAXAAAeUTo.jpg
GjOJDdHXcAE3NB3.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „Blízký a střední východ“