Vznikly jako osobní stráž Adolfa Hitlera v rámci SA. Rozvoj SS jako autonomních oddílů, elitní síly nacistické strany, začal v roce 1929, kdy Hitler svěřil jejich velení Heinrichu Himmlerovi. Ten z SS udělal stranickou policii a posílil ji i kvantitativně.
Dopodrobna vypracované směrnice, týkající se rasové čistoty příslušníků SS vyjadřují fanatismus jejího autora. Nesmírná moc, kterou SS a jejich prostřednictvím i Heinrich Himmler měli (SS se de facto staly nejpevnějším autonomním centrem v mocenské hře třetí říše), proměnila ve skutečnosti z Himmlerovi touhy rozšířit svou kompetenci při přebírání moci na veškerou politickou policii všech spolkových zemí. Nemenší roli sehrála i jejich účast na represích v SA. A na likvidaci Röhma a jeho věrných stoupenců během noci dlouhých nožů. To byl akt, který definitivně zbavil SS byť jen formální podřízenosti vůči SA.
Vyvrcholením soustředění moci byl okamžik, kdy se Himmler v roce 1936 stal šéfem celé německé policie. V průběhy války pak získával i další funkce: od roku 1939 byl komisařem pro konsolidaci německé rady, což znamenalo, že sehrál hlavní roli v politice genocidy na východě. V srpnu se stal i ministrem vnitra a podléhal pouze Hitlerovi.
Mimo formálních kompetencí se síla SS zakládala na kontrole nástrojů teroristického systému. Bylo to: velení koncentračním táborům a jejich řízení, jejich ekonomické využívání, získávání ekonomické moci vytvořením vlastních výrobních aktivit a výcvik vlastních vojenských oddílů, tzv. Waffen-SS

Adolf HITLER mezi SS-many..

Šéf SS HIMMLER mezi SS-many..

Agitační plakát SS..