Část 1.
Operace „Tajfun“ – dobytí, nebo obklíčení hlavního města SSSR, Moskvy, byla cílem snažení všech, od vojáka po maršála, kteří se východního tažení účastnili. Hitler jí ve svém prohlášení nazval „Poslední bitva roku ke zdolání nepřítele“. Operací „Tajfun“ měly být vymanévrovány Stalinovy síly před Moskvou. Plán bitvy byl nejchladnokrevnějším a nejpřesnějším plánem celého východního tažení. Operace se skládala ze dvou fází:
1 fáze: Průlom obrany sovětského Západního frontu severně a jižně od dálnice Smolensk – Moskva. Vymrštění dvou tankových skupin vpřed (3. tanková skupina jako severní a 4. tsk jako jižní rameno kleští). Spojením čelistí na dálnici u Vjazmy uzavřít v kotli nepřátelské síly stojící před frontou. Současně zaútočit Guderianovým tankovým sborem (2. tsk) z jihozápadu, tedy z prostoru u severoukrajinského Gluchova, na Orel a proniknout do Jeremenkova týlu. Pak změnit směr postupu na Brjansk a obklíčit tři sovětské armády.
2 fáze: Pronásledování unikajících nepřátelských sil na široké frontě všemi třemi tankovými skupinami. Úder až k Moskvě s dobytím, nebo obklíčením města.
Operace „Tajfun“, které velel polní maršál von Bock zahrnovala tyto síly, tři pěší armády (9., 4. a 2.), obě staré tankové skupiny střední fronty, Guderian (2. tsk) a Hoth (3. tsk) a k tomu ještě 4. tsk, která přijela od Leningradu. 4. tsk převzala velení nad pravou čelistí u dálnice Smolensk – Moskva. Její 56. ts posílil Hothovu 3. tsk.
Takto bylo pro operaci „Tajfun“ shromážděno 14 tankových a 8 motorizovaných divizí, 2 motorizované brigády a 46 pěších divizí. Operaci podporovaly dvě letecké armády. K armádám byly přiděleny silné oddíly protiletadlového dělostřelectva.


(2. obrázek - situace u Moskvy, rok 1941)
Řekli jsme si, že nejjižněji útočil 2. tsk generála Guderiana. 2. tsk, která se účastnila obkličovací operace u Kyjeva byla nyní do 30. září doplněna a povýšena na 2. TA. Guderian nyní disponoval 12 a půl divizemi. 30.září 1941, tedy začnou útočit o tři dny dříve, mají to totiž nejdál ve všeobecném směru na Tulu, aby odřízly Moskvu od jihu. Tedy útočí z jihu na severovýchod. U Gluchova (severovýchodní Ukrajina) je to 3. td, 4. td a 10. pěší (mot.) divize, vedle 24. ts, vlevo od něho pak 47. ts generála Lemelsena se 17. td, 18. td a 29. pěší (mot.) divizí. Za nimi 48. ts generála Kempa, k tomu 2 pěší sbory se 6 divizemi a 1 divizí kavalerie, které budou jistit boky.
Palbou tanků, protitankových kanonů, flaku a leteckými útoky začíná 30. září 1941 ráno dvojitá bitva u Brjanska a Vjazmy. Je to perfektní obkličovací operace, která vešla do dějin válek.
Již první den postoupí Guderianovy jednotky o 130 kilometrů. 3. října dobije 4. td Orel. 5. října se podaří vytvořit za řekou Oka severně od Orla předmostí. 3. td postupuje rychle na sever a po nočním pochodu překročí řeku Con.
Brjansk, který byl stálou hrozbou Guderianových boků je obklíčen. 13. sovětská armáda je rozbita a přes ní pokračuje 4. td a 3. td dále. Začíná se naplňovat smysl dvojité bitvy v prostoru Vjazma – Brjansk.
V historické literatuře je popisováno, při hromadných útocích německých tanků, nasazení psů z „Moskevské lovecké roty“. 1., 7. a 3.td hlásí, že byli nasazeni psi, kteří nesli nálože. Velký úspěch nezaznamenali, ale několik tanků bylo takto zničeno. Z výslechu zajatých vodičů psů se němečtí vojáci dozvěděli, že psi byli cvičeni, aby si pod pásový traktor s nastartovaným motorem chodili pro žrádlo. Jenom však málo psů získalo takovou odolnost vůči hluku, že skutečně vběhli pod tanky. To byl také zřejmě důvod, že se již objevovali jen sporadicky u partyzánských oddílů.
17. a 18. td 47. ts přeťala silnici z Brjanska do Orla za Jeremenkovým štábem. 5. října 1941 dobyla 18. td Karačev. Jeremenko žádal Kreml, aby mohl obklíčení prorazit. Odpověď zněla, aby ještě čekal. Němci však nečekali, překročili Desnu, kde zajistili neporušený most a město Brjansk nacpané vojskem, těžkým dělostřelectvem a oddíly GPU dobyli. Jeden z nejdůležitějších železničních uzlů evropského Ruska byl v německých rukou. To se již spojila 2. TA a 2. armáda. Ty přikryly s 18.td boky. Past za třemi sovětskými armádami, 3., 13. a 50., se uzavřela. Bylo 6. října 1941.
Ze 6. na 7. října 1941 napadl první sníh, ten sice ještě dopoledne 7. října roztál, ale silnice proměnil v bezedné močály. Z cest se staly klouzačky. „Generál Bahno“ převzal před Moskvou vládu. Stalinovy armády v prostoru Vjazma – Brjansk již však nezachránil.
Na úpravu cest byly nasazeny celé pěší divize, které pracovaly ve dvanácti hodinových směnách, aby ofenzivu udržely v chodu. A ta ještě v chodu zůstala.


Situace u Moskvy od 30/9 - 30/10 1941