Díl III.
Část 1.
„ Příliš pozdě“, řekl Lord, nejlepší znalec taktiky a strategie ww2, který to zde na Palbě, na několika místech, tento fakt - popisuje.
5. července 1943, bylo na útok, „Příliš pozdě“. Samotný fakt, nám vyplyne z popisu událostí.
Začněme u pravé skupiny na pravém křídle 46.ts u 258.pd Modelovo 9. armády.
Po náletu Stuk a ještě v průběhu dělostřelecké přípravy vyrážejí čety, roty a prapory 258.pd do útoku. Ve zvlněném terénu plném min, kde každá rokle byla překážkou jdou s granátníky, ženisté. Přední ruské zákopy jsou prázdné, až na kulometná postavení. Sověti vojska stáhli do druhé linie, dělostřelba jim neublížila. Ruské dělostřelectvo a Kaťuše buší do postupujících němců. Je zde při dobývání prvního zákopu, zaznamenán případ, kdy se na údernou německou skupinu, na jejího kulometčíka vrhl rus s odjištěným granátem a nepustil, dokud nebyli oba roztrháni. Jen před prvními zákopy ztratily německé roty všechny důstojníky a některé až polovinu mužstva.
Přestože jsou v prvním útoku v sestavě německých vojsk nasazena nová ve větším množství zde použitá SHD Hummel a Hornisse, jako blízká podpora, útok vázne. SHD, pálí těžké granáty do sovětských opěrných bodů. Palba rusů je však strašná.
Do večera postoupí první prapor 258.pd do prvních ruských zákopů. Tato divize měla prorazit na pravém křídle silnice Trosna – Kursk obranná postavení, avšak po krvavém boji zůstává ležet před a v první obranné lini.
Na levém křídle 46ts útočí 7.a31. pd v součinnosti s 20.td. Ty postupují přes žitná pole a jetelem zarostlé lány.
Tato pole skrývají velké množství min pěchotních a protitankových. Pokládána byla před začátkem vegetačního období ( duben květen), nyní jsou miny zarostlé ( ejhle první pozdě). Tankům Tiger je však třeba vytvořit průchody, aby bylo možno postupovat dá! Tanky pálí do Sovětských postavení. V této palbě vlastních tanků a těžké palbě ruských minometů a děl, ženisté přeorávají zarostlá pole. Velitel roty ženistů a velitelé dvou čet padnou hned v první minutě. Za dvě hodiny však mohou Tigery společně s ženisty pokračovat k předním ruským zákopům. Ty jsou i zde prázdné. Sověti ještě před začátkem dělostřelecké přípravy stáhli vojáky zpět. Nechali tam jen pozorovatel a střelce z protitankových pušek.
Pár zajatců, které se podaří získat a vyslechnout, říká, že i sověti trpí hustou dělostřeleckou palbou a že i sověti mají v rotách ztráty.
Velitel sboru se okamžitě rozhodne, vyžádá Stuky a novou dělostřeleckou přípravu zde v prostoru Bobrik. To je slabé místo rusů.
Ruská obrana zde nevydrží. Zase to jde dopředu. Tanky a pěchota po soustředěné palbě pronikne i přes druhé obranné pásmo a pronikne až do vesnice Bobrik.
Příznivý vývoj v pásmu 20td pomůže i vlevo stojící 6.pd. Ta začala útočit 20min. po dělostřelecké přípravě ( stála hlouběji). Stuky a zadýmovací minomety vytvořili po obou stranách osady Jasnoj Polany v údolí řeky Oky průchody a tam jsou zasazeny tanky Tiger. Tanky zaútočí do boku Sovětů a vyvolají lavinu ústupu. Potom se tanky valí, daleko před granátníky do vesnice Butyrki. Zhroucení sovětské 15. motostřelecké divize, ohrožuje celé pravé křídlo sovětské 70. armády. Že by se blížilo rozhodnutí? Ne, ještě zdaleka ne.
Stejně tak dobře to jde u 41.ts generála Harpeho vlevo od 6pd. Zde útočí 86.pd, 292.pd a 1/3 18.td ( 101. mech. pluk). I zde sověti vyklidili před začátkem útoku první zákopy a německá dělostřelecká příprava šla i zde do prázdna. Ale za prvními zákopy se brání houževnatě sovětská 81. střelecká divize.
Vojska 41.ts přivážejí na bojová pole trumf německé techniky – supertěžký stihač tanků „Ferdinand“. 90 těchto oblud ze 653. a 654. praporu, sloučených pod jednotné velení podplukovníka Jungenfeldta, je určeno, aby jako beranidlo klestilo cestu mech. divizím.
Hitler si mnoho od nich sliboval. Pravda je, když „Ferdinand“ dostal na mušku T-34, tak ruský tank dobojoval. Měl však slabiny, na ty slabiny i Guderian upozorňoval.
Slabé pohonné ústrojí. Příliš zranitelné pásy. Neměl kulomet k blízké obraně. Mnoho „Ferdinandů“ zůstalo stát kvůli poruše pásů.
Obsluhy a velitele improvizovali. Vozili sebou kulomet Mg 42 a stříleli skrz hlaveň – k tomu však „Ferdinand“ učen nebyl. Granátníci, kteří „Ferdinand“ doprovázeli byli likvidováni palbou sovětů ze zákopů. Provizorně, drátem připevněné fošny dřeva na zádi „Ferdinanda“, které vezli 5-6 granátníků také nebylo řešení pro obranu. Nestačilo to jako dostatečná bojová síla ke krytí. Brázdily sice bojiště, ale Bitva u Kurska byla jejich poslední hromadné vystoupení.

Sever do 9.7.
Kursk sever.

Elefant