Díl IV.
Část 1.
Když se večer 25. září 1943 nemohl generál Rybalko vysílačkou spojit se svými výsadkáři, začal tušit katastrofu. Tomuto výsadku přes den pomáhal z nástupišť u Bukrinu a Balyky útoky vším co tam měl k dispozici. Vše však bylo marné. Spojení nebylo a ani jiné zprávy neměl.
To mlčení radiostanic nebyla závada. Němci totiž již v těchto několika dnech u obcí Dudari, Šandra a Bučak pochytali nebo pobili rozptýlené výsadkářské skupiny.
Německé vrchní velení však bylo touto akcí Sovětů řádně zaskočeno. Hitler a veškerý vůdcův hlavní stan, skupina armád Jih i samotná 8. armáda měly stejný názor – nezůstane jen u tohoto pokusu. Rusové určitě zasadí další síly, aby získali operační předmostí a určitě budou chtít přesunout silné tankové jednotky na západní břeh Dněpru. Německé vrchní velení tedy okamžitě do konce září přisunulo do prostoru Bukrinského předmostí 20. mech. a 7. td.
Polní maršál von Manstein okamžitě nařídil rádiem generálem Wöhlerovi: „8. armáda se musí co nejdříve vypořádat se silami přepravenými přes Dněpr a vysazenými ze vzduchu, aby se zabránilo stavbě mostu a přivedení nepřátelské tankové armády!“
Tou tankovou armádou byla 3. gardová TA generála Rybalka. Té měl Manstein zabránit k nástupu u Bukrina.
3. gardová TA skutečně z Bukrina nenastoupila. Nastoupila jinde. O 125 km severněji nad Kyjevem. To si nyní řekneme.
V době, kdy bojové skupiny generála Nehringa z 24. ts u Bukrinu pátrají po sovětských výsadkářích, dosáhnou čelní jednotky sovětské 38. armády, její 240. střelecké divize, severně od Kyjeva u vesnice Svaromje, břehu Dněpru. Proti nim na západním břehu Dněpru, který je obsazen Němci leží vesnice Ljuteš. Tento úsek brání 13. sbor generála Haufeho. Strmý břeh Dněpru je 30 metrů vysoký. Dněpr je zde 600 až 800 metrů široký a 2 až 6 metrů hluboký (pod Kyjevem je Dněpr mnohem širší). Tento úsek západního břehu brání německá 88. a 208. pěší divize.
Sověti věrni rozkazu Stalina z 9. září 1943 ( „Po dosažení břehu Dněpru okamžitě zahájit přepravu přes řeku!“) začnou okamžitě s přípravami přechodu přes Dněpr. Stejně jako jinde předtím, ani zde ženisté nemají žádné přepravní prostředky. Okamžitě tak začnou v blízkém lese kácet stromy a připravovat vory.
26. září 1943 v noci začnou bojové skupiny 931. střeleckého pluku na vorech a malých rybářských člunech s přepravou přes řeku Dněpr. U západního břehu je Němci objeví. Do vzduchu letí světlice. Ta osvětlí řeku. Němci spustí vražednou palbu. I když vojáci zalehnou na vory, není jim to nic platné. Ozvou se totiž lehká pěchotní děla. Vor za vorem dostává zásah. Pokus 931. pluku o vylodění končí katastrofou.
O několik km jižněji se pokouší 836. a 842. střelecký pluk o to samé. 836. střelecký pluk je rozstřílen. Na západní břeh se nedostane ani jediný voják. To samé se stane 2. praporu 842. střeleckého pluku. Ale z tohoto 2. praporu se jedné četě a byla to 2. četa z 5. roty se něco přece povede. Této četě, které velí seržant Něferdov, se kolem 4 hodiny podaří proniknout ve 4 malých rybářských člunech na západní břeh Dněpru. Sovětští vojáci se zakopají 200 metrů za pobřežní nížinou, ve strmém břehu. Četa seržanta Něferdova má s sebou 8 samopalů, 5 pušek, 1 lehký a 1 těžký kulomet.
Z tohoto příznivého obranného postavení se jí podaří 27. září 1943 odrazit německé protiútoky v síle čety a roty.
Večer 27. září 1943 má již seržant Něferdov jen 10 mužů. Radiem nahlásí svou pozici.
V noci na 28. září se v 15 rybářských člunech k němu přepraví 75 mužů. Ráno se přepraví i kapitáni Sava a Vanin s bojovými skupinami a ti se přidají k Něferdovi.
Takto se podaří Sovětům do 30. září přepravit na západní břeh 2 pluky 240. střelecké divize s polním dělostřelectvem a částmi 1 těžkého minometného oddílu. Předmostí je ten den rozšířeno a je dlouhé 3 km a hluboké 1,5 km. V této chvíli 30. září 1943 ještě ani německá, ani ruská strana netuší, že z tohoto kousku strmého břehu bude rozhodnuta bitva na Dněpru.
Nyní zde několik dní začnou probíhat krvavé a rozhořčené boje. Sověti se snaží dobít Ljuteš a Němci jim v tom protiútoky brání. Pokud Ljuteš padne tak budou mít Rusové vytvořeno operační předmostí. A Ljuteš skutečně padla. Padla i přesto, že generál Hauffe neustále se svým 13. sborem na Ljuteš útočil. Chtěl ji získat zpět a nebo nejméně toto předmostí přehradit.


