
Kameněc – Podolskij 44 II. Č 1.-4.
Díl II.
Část 1.
Aby polní maršál Manstein mohl tuto operaci dovést zdárně dokonce musí vybojovat bitvy dvě. První bitva a také těžká je se svým nadřízeným Adolfem Hitlerem. Až ta druhá bitva je s rozjetou, stále lepší sovětskou armádou.
Nejprve tedy projedná s generálem Hube velitelem 1. TA v obklíčeném kotli, aby se zbavil všeho nadbytečného a aby jeho vojska byla připravena k operační pohyblivosti. Německá armáda v kotli tím, že se zbaví přebytečných týlových vozidel, ušetří i PHM pro tanky a SHD. Týl armády se tak musí zbavit některého materiálu a zásobovacích vozidel. Jsou páleny i všechny spisy, které vozí štáby v mnoha vozidlech.
Tím se podaří to, že 1. TA generála Hube udrží pohyblivost. Jednotlivé tankové skupiny spolu s SHD pak neustálými protiútoky zatlačují Sověty zpět. Daří se jim i zmařit sovětské pokusy o rovnoběžné pronásledování na severu kotle, stejně tak jako i na severozápadě. Tanky a SHD musí hospodařit s municí. Stejně tak i pěchotní munice je kontrolována. To vše proto, že letecké zásobování je v tomto špatném počasí nedostatečné.
Takto se však dlouho bojovat nedá. Vzhledem k situaci na bojišti musí padnout to nejdůležitější rozhodnutí: kdy a kam provést únik z obklíčení.
A to je ta první bitva polního maršála Mansteina. Vzhledem k tomu, že byla nejen těžká, ale i poslední, kterou tento vynikající stratég a skvělý válečník podstoupil probereme si ji obsáhleji.
V březnu 1944 řídil Adolf Hitler operace na všech válečných bojištích z „Orlího hnízda“ na Berghofu. V té době měl velké starosti s bojišti na evropském jižním křídle. Německá situace není klidná ani v Bulharsku, Rumunsku a především v Maďarsku. Hitler je neklidný, cítí blížící se katastrofu.
Na Mansteinův požadavek z 23. března 1944 odešle Hitler dne 24. března 1944 z Berghofu tuto odpověď: „1. TA drží svoji frontu na Bugu a vlastními silami si vybojuje odříznutá týlová spojení.“
Když polní maršál Manstein dostane tento telegram ve Lvově třese se zlostí a jen zakleje: „To je Stalingrad, cesta do zkázy.“
Okamžitě se ve 13 hodin 24. března 1944 spojí s Berghofem, kde je u telefonu generál Zeitzler, náčelník generálního štábu. Okamžitě mu říká: „Rozkaz k udržení a současnému uzavření velké mezery ke 4. TA je neproveditelný. Oznamte vůdci, že vydám 1. TA rozkaz k úniku, pokud nedostanu do 15 hodin závazný příslib, že budou přisunuty síly pro osvobozovací operaci.“
To je ultimátum! Je to jasná výhrůžka adresovaná Hitlerovi, že jeho polní maršál odmítá poslušnost.
V 15 hodin z Berghofu – nic.
Čas běží. Běží proti 1. TA. Běží pro Žukova.
V 15 hodin 30 minut formuluje zástupce velitele skupiny armád Jih předběžný rozkaz 1. TA k úniku. Maršál Manstein již 23. března 1944 změnil dosavadní úkol 1. TA generála Hubeho tak, že má navázat spojení se 4. TA nikoliv na jihu, ale na severu. Zjednodušeně řečeno cesta obklíčených jednotek nebude na jih, ale na západ (severozápad).
V 16 hodin 24. března 1944 sděluje telefonem z Berghofu důstojník operačního oddělení: „Vůdce souhlasí, aby si 1. TA vybojovala dotyk na západ, avšak i nadále požaduje, aby bránila svoji dosavadní frontu.“
Polní maršál ke svým podřízeným konstatuje: „To je gumová odpověď. Uniknout a přitom se přesto udržet. Rád bych věděl, jak se to dělá.“
Je to podobný postoj na kterém ztroskotala 6. armáda u Stalingradu. Hitler i zde chce opakovat tuto chybu s 1. TA.
Ovšem Manstein je pevně rozhodnut se proti tomu všemi silami vzepřít. Spojí se s Zeitzlerem a řekne mu: „Rozkaz vůdce je neproveditelný. Cožpak je to tak těžké pochopit?“
Náčelník generálního štábu Zeitzler odpoví: „Pro mne ne, ale vůdce si ještě neuvědomil vážnost situace.“
Manstein odpoví: „Ach tak, potom přijmu taková opatření, která situace nutně vyžaduje.“
Již v 17 hodin 35 minut 24. března 1944 vydá polní maršál Manstein dálnopisem číslo 58683/10 1. TA předběžný rozkaz k průlomu na západ.“
Po 18 hodině se o něm dozví Hitler, žádné hrozby do Lvova nevyšle. Oznámí svému adjutantovi Schmundtovi – „Pošlete Mansteinovi „ein Ding“, že se má zítra dostavit k poradě o situaci!“
Hitlerovo „ein Ding“ – věc – je označení pro radiogram. Do Lvova dorazil v 19 hodin 30 minut a zněl: „Vůdce nařizuje polnímu maršálovi von Mansteinovi, aby se zítra, 25. března dostavil k poradě na Berghof.“