Jak právě i zmiňovaná 30-ti letá válka ukázala, nejkrvavější rozehrávka měla přijíti ze severu. A pro tento prostor hrají významnou roli 80.-tá léta 16.století. Tehdy, jako konec-konců

A právě na sklonku 80. let 16. století neuspěla habsburská kandidatura na polský trůn. Tehdejším (našim) nejvýznamnějším kandidátem byl arcivévoda Maxmilián, ale neuspěl a nedokázal obsaditi Krakov. V rámci "polského dobrodružství" dokonce padl do zajetí. Výměnou za jeho propuštění podepsala 1589 Vídeň s Poláky, v Bytomi, smlouvu velice výhodnou právě pro Polsko. Smlouva vytlačila, na delší čas, Habsburgy ze zájmů na Wisle a definitivně oddělila střední Evropu od toho, co můžeme označiti za Baltskou otázku (ani při pozdějších děleních Polska žádná středoevropská mocnost o přímý přístup na Balt nadále neusiluje). Balt sám se stává místem střetů mezi Polskem, Ruskem, Švédskem, Dánskem a německým prostorem. Je dobré si uvědomiti, že tohle platí i dnes.
Úhlem pohledu budoucího dění byl, pro nás, polský neúspěch požehnáním seslaným z nebes

Příměří z roku 1568 celkem obstojně platilo. Hlavně proto, že Turci (do roku 1590) válčili s Persií (až vám zas někdy něakej muslimskej pomatenec /a tím neříkám, že muslimové jsou pomatenci-jen, že se i mezi nimi najdou


Klid však končí s rokem 1592. Tehdy Osmané ovládli chorvatskou pevnost Bihač. Ale neuspěli pod Sisakem. Roku 1593 od nich následuje vypovězení války císaři. Události 1592 předznamenali ráz celé války. Tedy houpačka úspěchů a neúspěchů u všech účastnivších se stran.
České království, na vyhlášení války, reagovalo celkem rychle. Stavy svolaly Zemskou hotovost a v ní nařídily účast veškeré šlechtě (panstvu i rytířstvu). Dále bylo určeno, že z panství musí do zbraně nastoupiti každý 10. a ze svobodných (rozuměno královská/markraběcí) měst každý 8.muž.
K zemskému nařízení se nečekaně odpovědně postavil i muž, od kterého to nikdo nečekal-Petr Vok z Rožmberka. Co ho k tomu vedlo zůstává otázkou. Na každý pád však postavil zřejmě nejpočetnější oddíl budoucího koruního vojska a je také třeba přiznati, že velmi dobře vyzbrojený. Údaje o 15 000-cích mužích (Mařánek) bych ovšem považoval za nadsazené. Za hejtmana ustanovil svého dvořana Ludvíka Kvose, por./pobočníkem Oldřicha Bejšovce (rovněž známá postava v Krumlovském prostředí) a praporečníky Melichara Zahna z Krumlova, Pavla Pekaře z Benešova a Jíru Šustra z Kaplice. Volba to nebyla ani vojenská, ani politická. V mnoha ohledech Vok jmenoval osoby, které znal a se kterými si rozuměl.
Další nečekaný tah udělala nejvyšší rada království, když všeobecně vyhlášeného neplatiče dluhů, sukničkáře (i na tu dobu), pobudu a násosku (i na tu dobu) Petra Voka jednomyslně zvolila do čela zemského vojska, jako jeho nejvyššího hejtmana. Zda šlo o jakousi formu zlomyslnosti, nebo prostě jen akceptaci Rožmberkových sil ... dnes už težko určit.
Šok to byl jak pro Rudolfa II., tak pro samotného Voka. Ten 1. toho 2.-ho nechtěl jmenovati a ten 2.sám jmenování nechtěl přijmouti. Nejvyšší rada si však Voka vynutila. A učinila nečekaně dobře.
Ještě roku 1594 se zemská hotovost dala na pochod. Vojsko bylo dosti početné-na 4 000 jízdních, 16 000 pěšáků a dále pak dělostřelci, ženisté, trén... . Cílem byl obléhaný Ráb. Jenže již 10.9. 1594, u Znojma, došly vojsku peníze. Vojáci bez žoldu začli rabovat.
Věčně zadlužený Vok nakonec musel poskytnouti část peněz ze svého. Ale vzal si poučení. Ustanovil 5 artikulí:
1) Aby žádný (rozuměno voják) do vinohradů neběhal a škody nečinil
2) Na mlejních nemá se žádná škoda činiti nižádným způsobem.
3) Lidem zakázáno jest mocí bráti co jiného mimo seno a slámu aneb z domů střechy a ploty odlamovati a plundrovati.
4) V těch místech, kde Jeho Milosti arciknížete Mtyáše salva guardia položena jest, tu od dřeva i jiných jakýchžkoli věcí nic se vzíti nemá.
5) Aby žádný po usazené vachtě nestřílel.
Porušení kteréhokoliv z artikulů bylo vždy trestáno na hrdle. Nejen, že vypsané krásně ukazuje žebříček hodnot té doby (od našeho se liší již jen málo) a nejoblíbenější vojenské "čórky" té doby (tady-pravda-nafta a benzín

Po zažehnání nejpalčivějších finančních problémů vyrazilo vojsko 26.9. 1594 k Vídni. Pochodovalo svižně, protože celé se, pod jejími hradbami, shromáždilo již 29.9. 1594. Ve stejný den tamtéž však dorazila i zpráva o pádu rábské pevnosti. Zhruba 100 000-ová turecká armáda se měla valiti směrem do Horní země. Je třeba říci, že se objevily hlasy považující tímto válku za ztracenou. A je rovněž třeba říci, že Vok malomyslnosti nepropadl.
Během 1-ného dne (v té době famózní výkon-nemyslím vzdálenost, myslím manévr) obrátil vojsko a vyrazil na Prešpurk, a pak dále na východ. Po dni oddechu postoupily české zemské sbory ke Komárnu. Ještě před tím Vok rozdělil vojsko do 4, zhruba stejně silných, kolon a jim určil za velitele Dvořeckého z Olbramovic, nám známého Ludvíka Kvose, Jetřich Mlazovského a nad 1-nou se ujal velení sám.
Od útoku na Komárno byl odrazován. I tak se pro něj však rozhodl-a dosti chytře. Všechny 4 kolony se rozmístily tak, aby mohly udeřiti ze 4 směrů ... a udeřily současně.
Turci se tak dostali do nezáviděníhodné situace-čelem k pevnosti a s nepřítelem v zádech. Přesto měl však Vok neskutečné štěstí, že padl Ráb.
Pod Komárnem byl poměrně pokročilý čas podzimu. A s ním 1.chladna i vydatné deště. Uhry byly vyrabovány na dřeň a tak útočníkům neskýtali žádných zásob. Cesty se proměnily v bažiny (takže byly nesjízdné) a řeky vystoupily z břehů (takže byly nesplavné). Zásobovací trasy se (od Rábu) ještě více napnuly. V tureckém vojsku byl hlad. Navíc, po úspěchu u Rábu, nepočítali dále s žádným významnějším odporem a naprosto podcenili průzkum. Vokův úder tak získal i moment naprostého překvapení. Turci, v domění, že jsou pod mnohem silnějším útokem ze všech stran, od Komárna doslova prchli. Pod Rábem by je Vok, v takovém stavu, nezastihl a oni by navíc měli převahu minimálně 3:1.
Až do roku 1601 se válka, na "dunajské" frontě, změnila v poziční. Pak ji ukončil až další turecko-perský střet. Těžiště bojů se přeneslo východněji a vyznamenávala se v nich předně naše (podunajské monarchie) diplomacie.
Rozdmichávala protiturecké nepokoje hlavně v Sedmihradsku, Valašsku a Moldavsku. Se Zikmundem Báthorim 1595 uzavřela smlouvu o vojenské pomoci výměnou za následnická práva pro Vídeň. A ač byla císařsko-sedmihradská vojska Turky (vednými přímo sultánem Mehmedem III.) zcela poražena v bitvě u Kerestése (více možná později), tak s pomocí dalších dohod a úmluv diplomaté nakonec dokázali zajistit, že císařští vojáci Sedmihradsko skutečně obsadili. Válka se však měla ještě vléci. Nakonec se Turci 1606, za reparaci 200 000 tolarů, vzdali i nároku na tribut. O tom ale opravdu více později.