Turci převyšovali soupeře kvalitou, promyšlenou organizací a také počtem. Kvůli velikosti říše bylo ve vojsku více druhů jednotek lišících podle oblastí původu výzbrojí a oblečením.
Sultáni dávali svým vazalům pozemky (léna) zvané timáry. Za to museli sloužit ve vojsku jako jezdci. V tomto období bylo v osmanském státě asi 10 000 timárů a mohlo být povoláno až 50 000 jezdců-sipáhiů. Lišily se podle velikosti timáru na lehkooděné jízdní lučištníky, bohatší měli sluhu.
Majitelé většich timárů sloužili jako polotěžcí jezdci- měli koženou zbroj potaženou kovavými destičkami a vedli několik sluhů a lehkých jezdců a vlastní stan. Nejbohatší byli těžkooděnci - subaši - měli relativně velký ozbrojený doprovod a velký válečný stan - čadir. Jejich zbroj byla tvořena menšími kovovými pláty pojených kroužky. Stejně byl chráněn i jezdcův kůň. Subaši nebyli tak dobře chráněni jako evropští jezdci ale měli lepší pohyblivost. Z nich se stávali velitelé větších ozbrojených jednotek. Vleli vojákům z větší oblasti složené z více timárů - sandžak. Tyto velko skupiny vezli s sebou polní kuchyň, dílnu a ostatní zařízení. Sipáhiové zahajovali bitvu a většinou rozhodli o výsledku.
Pokud protivník odolal nastupovali janičáři. Původně panovníkova garda byla doplňována z okupovanýhc národů - daň z krve. Původní turecký název yeni čeri se dá přeložit jako nové mužstvo. Janičáři byli dobře vycvičeným a vyzbrojeným vojskem, které nemělo soupeře. Za Mehmeda II Dobyvatele byl jejich počet 5000, ke konci 15. století 10 000.
V vojsku byli také technické oddíly opravující cesty a mosty.
Sluhové, které vedli sipáhiové sloužili jako lučištníci a kopíníci.
Důležitou složkou byli taky bubeníci. V Evropě sloužily polní trubky spíše pro dodání morálky, v bitvě si už rytíře bojovali jak chtěli. Bubny u turků sloužily k předávání povelů podle rytmu bubnování.
Je vcelku jasné proč tolik válek mezi evropany a turky skončilo vítězstvím osmanů ( byly i vyjímky- Matyáš Korvín dokázal úspěšně brzdit útoky Turky na Balkán )

