Díl I.
Část 29.
Po Anšlusu Rakouska přišel na řadu v září 1938 Mnichov. Hlavní aktéři Mussolini, Hitler, Daladier a Chamberlain:

Italské vítězství v Habeši a angažovanost Itálie ve Španělsku vyvolávala stále větší znepokojení v Londýně. Londýn si nepřál sice vítězství republikánů ve Španělsku, ale stejně tak si nepřál, aby tam pronikali Italové přes monarchisty. To by přibližovalo Itálii ke kontrole nad Středozemním mořem, nad tímto „životem“ pro Italy a pouhou „cestou“ pro Brity jak se o tom vyjadřoval Mussolini.
Obě strany hledají kompromis.
Začátkem ledna 1937 je v Římě uzavřena „gentlemanská dohoda“, která nemá měnit status quo ve Středomoří. Velká Británie uznává italskou okupaci Etiopie a Italové slibují, že stáhnou své vojáky ze Španělska.
Ovšem jak Italové tuto dohodu myslí vážně ukazuje ten fakt, že vojáky nestáhnou ze Španělska do vítězství generála Franka. Zároveň popichují protibritsky naladěné Araby.
Když se v březnu 1937 o těchto otázkách diskutuje v Evropě, vyjede si Mussolini do Libye, kde s mečem v ruce a na koni vyhlašuje italské nároky na „muslimský Orient“ a hrotem meče míří na Velkou Británii.
Britští politici se však nechtějí nechat zatáhnout do politických hrátek s Mussolinim. Nereagují a tvrdí dál, že „je třeba se vrátit k přátelským vztahům s Římem“.
Mussolini se z rozhovorů s vdovou po Austenu Chamberlainovi dozví, že její švagr, britský předseda vlády Neville Chamberlain, si přeje se s Mussolinim usmířit. To však ještě bude trvat pár měsíců.
V roce 1937 Mussolini dál upevňuje „osu“ s Německem, což zpětně působí jako prostředek nátlaku na Velkou Británii a Francii, které se tak chtějí raději s Itálií dohodnout, když budou muset brát v úvahu italské požadavky.
Po celé léto roku 1937 se tak v Římě střídají návštěvy z Německa, a v září 1937 je tomu naopak, když Duce hodlá oplatit Hitlerovi schůzku z Benátek. Jestliže před 3 lety bylo vše v režii Mussoliniho, nyní je vše v režii Hitlera.
Když Mussolini vystoupí s italskou delegací v Berlíně ze zvláštního vlaku, nestačí se divit. Okamžitě ho pohltí pompézní divadlo, které Hitler nechal připravit. Projížďka hlavním městem „Třetí říše“ – Berlínem, je pro Mussoliniho něco, co mu vyráží dech. „Třetí říše“ mu vzdává hold na olympijském stadionu „vstup… byl triumfální. 2 milióny obyvatel Berlína sešikované při 15ti kilometrovém průjezdu městem, neustále skandovali slova: Duce, Duce, Duce.“
Hitler mu pak šeptal do ouška, že je muž, který dělá dějiny. Mussolini mu pak říkal, že cituji:
„Když má fašismus přítele, jde s ním až do konce.“
Vše podtrhla návštěva u Kruppa v Essenu a rozhovory s veliteli německé branné moci. Toto vše Mussoliniho přesvědčuje, o „neporazitelné síle“ Německa. To je spojenec. Mussolini se pak vyjádří, cituji:
„Moji návštěvu nelze posuzovat v poměru k morálním politicko-diplomatickým návštěvám. Skutečnost, že jsem přijel do Německa, neznamená, že zítra pojedu jinam.“
I tato slova jasně říkají, že „Osa Berlín-Řím je hotová, i když Mussolini musí připustit, že hlavní slovo v ní mají Němci.
Po návratu domů a pod dojmy z návštěvy, Mussolini se zetěm Cianem opět fantazírují. Vyslovují ztřeštěné myšlenky o preventivní válce proti bolševickému Rusku, o pomoci Německu při hledání jeho místa v Africe a o výstavbě „černé armády“ na dobytí celé Afriky.
Jestliže Mussolini v říjnu 1937, v soukromí fantazíruje, v listopadu 1937 začne konat.
Už 6. listopadu 1937 přistupuje Itálie k německo-japonskému „paktu proti Kominterně“.
To Mussolini zdůvodňuje tím, že národům, kterým jde skutečně o mír, nezbývá nic jiného než spolupracovat, aby tak čelily nebezpečí jež představuje Komunistická internacionála a komunismus jako takový. A dál potom řekne, cituji:
„Nacismus a Fašismus mají… stejné nepřátele, kteří slouží stejné paní: Třetí internacionále.“
Při této příležitosti ujistí Mussolini Joachyma von Ribbentropa, že Itálie nemá žádný zájem na Rakousku a že se Rakouska vzdává ve prospěch Německa.
A Mussolini prohloubí i přátelské vztahy s Japonskem, když v listopadu 1937 uzná loutkový stát pod japonskou kontrolou – Mandžukuo.
A stejně tak jako Tokio a už dříve i Berlín, vystoupí Itálie 11. prosince 1937 ze Společnosti národů. Mussolini si pak své vystoupení ze Společnosti národů nechá odsouhlasit Velkou fašistickou radou a tisíci Italy, kteří se shromáždí pod okny Benátského paláce.
Ještě začátkem roku 1938 Mussolini ujistí Hitlera, že proti „Anšlusu“ Rakouska Itálie nic nemá a Duce si jen přeje, aby byl „včas“ informován.
Hitlerovo včas, jako odpověď, je 11. března 1938, kdy Mussolini dostane dopis od vůdce, že anšlus Rakouska může přijít brzy. Je to zpráva o které se dá říci, že přišla 5 minut po 12.
Vždyť německá vojska vstoupila do Rakouska 12. března 1938.
Rakousko má co chtěla většina Germánů roku 1938 – Jeden národ, jedna říše, jeden vůdce!!!

Mussolini zuřil. Spojenec ho postaví před hotovou věc a Itálie z toho nic nemá. Nejen to. Hitler vše ještě zdůvodňuje, že anšlus je kvůli tomu, „že Němci v Rakousku byli obtěžováni a týráni“, což může působit také tak, že Hitler půjde všude tam, kde je německá menšina – tedy může jít i do Itálie. Hitler ho v dopise samozřejmě ujistil o „neprostupnosti hranic v Brenneru“, což je jen další urážka Říma, ale Mussolini musí pro veřejnost mlčet a vše překousnout.
Ozve se však král a ozve se i italská veřejnost, kteří si ještě velmi dobře pamatují, jak Mussolini musel posílat italské divize k Brenneru (1934). Proti německému postupu se vysloví i Velká fašistická rada a Italo Balbo (o Italo Balbo je zde na Palbě článek a následná diskuse, viz. zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=231 ).
Přestože se to Ducemu zajídá, nechá Velkou fašistickou radou anšlus Rakouska schválit s tím, že to odpovídá zájmům rakouského lidu.
V poslanecké sněmovně pak řekne, cituji:
„Když je nějaký fakt osudový, je lepší mu čelit, než ho nechat jít přes sebe, nebo proti sobě.“
V soukromí zuří, dokonce uvažuje o možnosti války proti Německu, kdyby Hitler chtěl porušit nedotknutelnost italských hranic. V té době dokonce uvažoval o vytvoření protiněmecké celoevropské koalice.
Pro sebe nově vzniklou situaci využije tak, že se 30. března 1938 nechá Parlamentem, formou zákona, potvrdit do hodnosti 1. maršál impéria, která doposavad patřila jen králi, a nyní patří i jemu – „vůdci fašismu“.
Staví se tak na roveň krále, král protestuje, ale není mu to nic platné. Viktor Emanuel III. ví, že Mussolini je schopen se spojit s generály a jeho osobu nechat skončit v propadlišti dějin.
Ale Viktor Emanuel III. mu toto velikášství nikdy nezapomene a o pár let později se to Mussolinimu vymstí.
Nyní je Mussolini na vrcholu moci, absolutní moci, ke které mu pomohlo vítězství nad Etiopií.
Je to doba, kdy mezi léty 1936 až 1939, tedy od války v Etiopii až po začátek 2. světové války, je Italský Fašismus na vrcholu.
V této době dochází také k úpravám fašismu v Itálii, kdy vzniká projekt – Komory fasci a korporací – jako náhrady za Parlament, který se začátkem roku 1939 na Mussoliniho pokyn rozpustí.
Předsedou Komory se stane tchán Eddy Mussoliniové-Cianové, jeden z nejvěrnějších spolupracovníků Duceho Constanzo Ciano (senior). Je to muž, který je dokonce označován za případného dědice fašistického hnutí a státu. Otec ministra zahraničí Itálie Ciana juniora patřil mezi nejinteligentnější lidi fašismu, ale za Mussoliniho života by nikdy nezískal žádné právo získat zásadní rozhodnutí. Ani se toho nedočkal, neboť zemřel ještě v roce 1939.
V té době se ke slovu dostal jeho protipól Achille Starace, od roku 1931 generální tajemník fašistické strany. Jeho zásluhou je fašistická organizace masovou záležitostí, kterou on řídí a jeho řídí Mussolini. Zásluhou Staraceho je na začátku roku 1939 zrušeno vykání a do slovníku je zařazen pozdrav Viva il Duce! (Ať žije vůdce!). Mussolini se Staracem zavedou fyzický výcvik, kde fašističtí funkcionáři mají jít příkladem. Někdy se Starace s Mussolinim baví tím, že přihlížejí výcviku funkcionářů a sledují trápení svých podřízených.
Itálií se neustále nese heslo „Věřit, poslouchat, bojovat!“. Vojáky mají být všichni Italové, když Mussolini říká, cituji:
„Vzali jsme malého Itala v jeho nejvíce dětských letech, abychom formovali jeho myšlení a jeho duši v harmonii s velkým ideálem vlasti. Při tom jsme mu formovali tělo vojenským cvičením.“
Mussolini nezapomněl, že je syn kováře a nyní chce jako vůdce ukovat i národ. Kovárnou má být válka a kovem fašismu ocel.
V roce 1938 mají také Italové chápat, co jsou to rasové zákony, když jim Mussolini říká, cituji:
„Je třeba si vštípit do hlavy, že nejsme Mongolové, že nejsme Slované, že nejsme Semité, a protože nepatříme k žádné takové rase, jsme evidentně Árijci a přišli jsme přes Alpy ze severu. Jsme tedy Árijci středomořského typu, čistí…“
To co nebylo možné ještě v roce 1936 je náhle tady a rasový teoretik nacismu Rosenberg z Německa by jásal.
Ale italský rasismus, ten začal jinde, ten začal v italských koloniích. Tam se zvláště dbalo na „míchání ras“, tam se dbalo, aby nevznikala smíšená manželství. V Itálii měl rasismus v roce 1938 podobu protižidovské kampaně. Židů v Italském království moc nebylo, bylo jich tam jen 44 000. Faktem je, že s nástupem nacismu v Německu se jich pár přestěhovalo do Itálie, i když se jim na Apeninský poloostrov moc nechtělo. Ale i v Itálii se Židé stanou hlavním cílem italské rasistické „bible“ nazvané „Manifest na obranu rasy“, kterou se od září 1938 uvádí do života „Vysoká rada pro demografii a rasu“. To postihuje vedle Židů i „neárijce přistěhovalce, včetně lidí, kteří prchají z Československa před Hitlerem“.
Tady je pak skutečně nutno říci, že přes všechny represe - italský fašismus nedosáhne takového stupně vraždění jako nacismus.
I na Itálii se však vztahuje encyklika papeže Pia XI. „Mit brennender sorge“, kterou Svatý otec rasovou politiku vysloveně odsuzuje.
Encyklika byla jedním z momentů, kdy to ve vztazích mezi Mussolinim a papežem zajiskřilo, Mussolini to pak komentoval takto, cituji:
„Pro papeže duše barvu nemají, pro nás, ale tváře ano.“
V této chvíli se katolické Itálie Mussolini neobával, obyvatelstvo bylo na jeho straně, zvláště po vítězství v Etiopii. A tak mohl v červnu 1937 vyhlašovat, že cituji.
„Oslavy prvního výročí Římského impéria se konají v oprávněné hrdosti a v plném veselí lidu a trojnásobně příznivým znamením slávy, síly a míru.“
Jenomže s tou slávou, silou a mírem to bylo trochu jinak.