Free Rocket Over Ground (FROG)


Kategorie taktický raket vznikla ( nejen v SSSR ) začátkem padesátých let, myšleno je tím samozřejmě zavádění do výzbroje. První pokusy se dají zařadit už do let 2. sv. války, ale reálné výsledky přinesl vývoj až v pozdějších letech. Vznik použitelných taktických raket byl umožněn až příchodem menších jaderných hlavic, které jako jediné dokázaly kompenzovat poměrně značný rozptyl neřízených raket. U většiny těchto raket obvykle existovaly i jiné druhy hlavic (chemická, trhavá případně kumulativní ), ale jejich použití omezoval již zmíněný rozptyl. Možnost řízení za letu byla obvykle zamítnuta, ať pro přílišnou složitost nebo kvůli možnosti poměrně snadného rušení, ať už nepřítelem nebo v případě hromadného nasazení i od dalších systémů. Dalším negativním prvkem dálkového řízení je nutnost použití aktivního vysílače, který prozrazuje polohu systému, ale navíc může obstarat nevítané včasné varování o odpalu rakety. Tyto problémy se podařilo vyřešit až zavedením koncového navedení, které značně zvýšilo přesnost, ale i v případě použití aktivních prostředků neprozrazuje polohu systému. A o včasném varování se také rozhodně nedá mluvit.


Neřízené taktické rakety a to nejen Sovětské, jsou typickým produktem své doby, kdy se předpokládalo nasazení jaderných prostředků snad na všech úrovních a v jakékoli situaci. Teprve pozdější poznání, že hrozba jaderného konfliktu neukončí místní a omezené války donutilo velení ke snaze získat nejaderné taktické rakety, které by ovšem disponovaly dostatečnou přesností k dostatečnému využití síly trhavých, kontejnerových či dokonce kumulativních hlavic.
Taktické rakety jsu prostředkem k provádění úderů na místa soustředění vojsk a bojové techniky, na palebná postavení dělostřeleckých a raketometných jednotek, na velitelská stanoviště, letiště, spojovací a dopravní uzly a sklady a jiné důležité objekty ležící ve vzdálenosti 30-100 kilometrů od palebných postavení těchto raket. Tolik klasifikace, můžu k ní jen dodat, že je samozřejmě velmi pružná a některé zbraně, běžně zařazované mezi taktické rakety, se svými vlastnostmi této klasifikaci vzdalují a stejně to platí i o úkolech.
Odpalovací zařízení taktických raket se obvykle montují na pásové podvozky, případně na teréní automobily se zvýšenou průchodností. které obvykle přepravují a odpalují jednu raketu.
Konstrukce těchto raket poměrně často navazuje na konstrukci salvových dělostřeleckých raket ve větším vydání, v některých případech poměrně znatelně. Rozdíly jsou samozřejmě v oblasi TTD, kdy se hmotnost bojových hlavic může pohybovat v rozmezí cca 400-1200kg, hmotnost samotných raket jen zřídka přesahuje 3000kg. Celková délka raket se pohybuje kolem 5-10m při ráži do 0,6m.
Rakety vzhledem k průběhu letu v atmosféře využívají aerodynamické stabilizace s poměrně častým použitím pomocné rotace.
FROG
Jako u většiny Sovětské bojové techniky ( snad kromě letadel a tanků ) se známějším stalo kódové označení NATO, platí to i pro tyto rakety. Hlavním důvodem, proč ho vlastně používám je obtížná zapamatovatelnost původního označení a jeho minimální používání, FROG znamená Free Rocket Over Ground, tedy po našem Neřízená Protizemní Raketa.

3R2 Filin / FROG-1
Vývoj rakety byl zahájen v roce 1955, společně s raketou 3R1. Jednalo se o první taktické rakety vyvinuté a zavedené do výzbroje v Sovětském svazu, nicméně vzhledem k počtu vyrobených kusů ( clk. 36 ks OZ ) se příliš nerozšířila. Raketa má poměrně složitou konstrukci, principiálně velmi podobnou Sovětským raketám N-13DD z let druhé světové války. K pohonu rakety totiž slouží dva raketové motory řazené za sebou. Nejedné se ovšem o dvojstupňovou raketu, protože oba motory pracují současně. K zadní části rakety je připojeno šest stabilizačních křídel, raketa využívá i pomocné rotace. Jaderná bojová hlavice je nadrážová. Mohutnost rakety a to značně vyšší, než je u této kategorie zvykem, je způsobena jadernou bojovou hlavicí o hmotnosti 1200 kg, pravděpodobně jde o důsledek použití staršího typu jaderné nálože, u které se miniaturizace ještě příliš nepovedla. Ale i tak šlo o slušný skok, hlavně když si uvědomíme, že první generace jaderných hlavic běžně dosahovala hmotnosti kolem 4000 kg.

Poměrně zajímavé je označení rakety. V běžně dostupných zdrojích se totiž uvádí pro systém FROG-1 jak raketa s označením 3R2 tak i raketa s označením 3R1. Vzhledem k rozdílům mezi raketami FROG-1/2 odpadá případná kompatibilita raket a jde o opisovanou chybu. Naštestí se v Ruských zdrojích podobná chyba nevyskytuje. Pokud se vám zdá podivné vyšší číselné označení starší rakety, nabízí se jednoduché vysvětlení a to dřívější zahájení vývoje rakety s menší bojovou hlavicí,. Po zjištění prozatímní nedostupnosti modernější hlavice pak bylo nutné použít hlavici starší a těžší a následně i zahájit vývoj nové rakety s dostatečnou nosností. Ale toto je bohužel pouze spekulace.

K transportu a odpalu sloužil podvozek původně těžkého tanku řady IS-2, přesněji řečeno verze určená původně jako podvozek těžkého samohybnémo děla ISU 152. Je samozřejmé, že podvozek podstoupil celou řadu změn a úprav, snad nejvíce viditelná je kromě poměrně mohutných oken a bočních dveří, mohutná odpalovací rampa ve tvaru trubky. Mohutnost je kromě velikosti rakety způsobena i montáží ohřívacího zařízení. Volba podvozku sice přinesla prostředku značnou průchodivost terénem, ale také spoustu nevýhod. Šlo hlavně o nízkou rychlost a značnou hmotnost prostředku. Výroba OZ probíhala v letech 1957/58.

TTD
3R2 Filin / FROG-1
Délka -------------------------10,37 m
Ráže --------------------------0,612 m
Ráže bojové hlavice----------0,84 m
Vzletová hmotnost-----------4,43 t
Hmotnost TPH----------------1,642 t
Bojová hlavice---------------10 kt TNT
Hmotnost hlavice------------1.2 t
Dostřel------------------------25,7 km
Max. rychlost-----------------686 m/s
CEP ( max. rozptyl )---------1000 m
Odpalovací zařízení systému FROG-1
Označení OZ------------------2P4
Hmotnost OZ------------------36,5 t
Délka x šířkax výška---------10,7 x 3,2 x 3,32 m
MotorV-2 IS o výkonu--------520 ks
Max. rychlost------------------37 km/h
Příprava k odpalu-------------30 min
Znovunabití--------------------60 min
Edit: moc dík, jen ten překlad.... Zpřesněna TTD z dalších zdrojů.
Pokračování: