Boje v Polsku od 1. září 1939 do 14. září 1939.

Desátý válečný den 2. světové války, tedy 10. září 1939, je také poznamenán „nečistou diplomaticko-obchodní hrou“ SSSR, kterou hraje s ve válce se nacházejícím Polskem.
Tedy večer 10. září 1939, oznamuje sovětský velvyslanec v Polsku Šaronov, který se v té době nacházel v Kremnici, ministru zahraničí Polska Beckovi, že vzhledem ke špatnému telefonnímu a telegrafnímu a dálnopisnému spojení s Moskvou, se musí odebrat do sovětského pohraničního města Šepetovka. Zároveň Šaronov Beckovi oznamuje, že vystavil vstupní vízum K. Zarembskému. K. Zarembski byl zástupce polské firmy SEPEWE, státní firmy, která dovážela do Polska zbraně. Zarembski se tak může vydat do Moskvy na nákup a Šaronov nepochybuje, že Zarembskiho mise bude úspěšná.
Byla to věrolomnost „ Maskirovka“, zastírací manévr a my dle dokumentů uvidíme, že nic nedostane, neboť již dávno předtím bylo rozhodnuto.
Tímto dokumentem je – Srov. „ Kurjer Warszawski“.12. IX. 1939, nr. 252., z něhož cituji:
„ Hlášení polského vojenského atašé plukovníka Brzeszyńského:
Dnes k nám přes Kyjev dorazil vysoký úředník, představitel ministerstva vojenství ( K. Zarembski), s výzvou pro velvyslance, aby učinil dotaz u sovětské vlády v záležitosti pomoci surovinami a výzbrojí. Přivezl dlouhý seznam požadavků. Velvyslanec neskrýval údiv, že se kdokoli z vládních či vojenských kruhů nechal do té míry obalamutit v záležitosti materiální pomoci ze SSSR, a ptal se představitele ( Zarembskiho), jak k této misi došlo. Tehdy jsme se dověděli: sovětský velvyslanec( Šaronov) ve Varšavě osobně radil vyslat v té záležitosti do Moskvy posla. Při této příležitosti jsme se dověděli, že tentýž velvyslanec z Varšavy ( Šaronov) se vydal služebně do Moskvy a vlakem, s kterým cestoval, přivezl rovněž představitele ( Zarembskiho)
Vzali jsme to jako vrchol podlosti.“
Polsku jako státu, ještě ani 10. září 1939 nedošlo!!!
Polsku – polské diplomacii a především rozvědce a nejen vojenské nedošlo!
Nedošlo jim, že 2 evropské velmoci – Německá říše a SSSR, agresivní totalitní velmoci Evropy spolu podepsali pakt o vzájemném nenapadání, v noci z 23. na 24. srpna 1939 ( mírnou omluvou – jestli omluvou - je ten fakt, že Polsko neznalo, stejně jako Svět, - Tajný protokol).
Polákům nedochází, jak si s nimi od začátku září 1939 SSSR „ Hraje“. Dělá jako by nic, vyzývá, a přitom své výzvy a závazky nesplní!!!
Ještě pár dní si nebudou schopni Poláci dát 1+1 dohromady!
Samotný Svaz sovětských socialistických republik (SSSR), je zaskočen tempem útoků Německé říše, je zaskočen kvalitou taktiky a strategie Říše. Je zaskočen kvalitou německých zbraní, zvláště úspěšností Luftwafe.
SSSR musí reagovat.
Noviny „ Pravda“ a „Izvěstija“ stále a stále, také 10. září 1939, pokračují v tiskové kampani, která má obyčejného člověka v SSSR připravit, má mu zdůvodnit chystaný vstup Rudé armády do Polska.
„ Pravda“ , Izvěstija a další sdělovací prostředky chrlí reportáže o německé ofenzívě a ptají se na osud Ukrajinců a Bělorusů na polském území.
A na bojištích v Polsku, za soumraku a v noci 10. září 1939 je stále jen německá 30. pěší divize ( v „ Bitvě na Bzuře), která se nachází na jih od Piatku, ve velice těžké situaci.
Již ráno za svítání 11. září 1939 proniká do Uniejowa polský 6. hulánský pluk pod velením plukovníka Liszka. Tento 6. hulánský pluk podporuje jen 1 jediná dělostřelecká baterie. Když pak jihozápadně od Kutna polské jednotky obsazují i most přes řeku Vartu, jsou Němci nuceni ustoupit. Na bojišti zde zůstane mnoho zabitých a raněných a mnoho nákladních vozů.
Polské velení zde plánuje probít se do Lodže, aby tak umožnilo polským jednotkám, které jsou obklíčeny u Kutna, aby se mohly probít na jih.
Po krátkém a urputném boji pak polský 14. hulánský pluk obsazuje Wartkowice, kde se nacházely velké sklady vojenské výstroje. Na nějakou dobu tyto zásoby zmírňují špatnou zásobovací situaci Podolské jezdecké brigády.
Němci reagují, a aby byl ulehčen obchvat Ozorkowa od západu, je sem přivedena německá 17. pěší divize ( 13. as., 8. A, skupina armád Jih), které velí generálmajor Loch, a je vyslána na Parzeczew. Zároveň velitel 8. A generál Blaskowitz konečně informuje OKW ( vrchní velení Wehrmachtu) o krizi, která hrozí v důsledku neočekávaného útoku „ značných sil protivníka ze severu“ ( ještě pořád neví s jak velkými silami Polské armády má co dočinění).
Zároveň se zde na Bzuře začnou objevovat dosud v záloze stojící německé divize 8. A a větší části 10. A generála dělostřelectva Reichenau ( vše samozřejmě ze skupiny armád Jih).
Zasazování záloh jsem signalizoval v článku Č 16 u konce, viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2824
a dochází k tomu již zde, při „ Bitvě na Bzuře, tedy od 10. a 11. dne 2. světové války.
Pro představu uvádím, jaké byly zálohy u skupiny armád Jih a u skupiny armád Sever.
Skupina armád Jih ( 8. A, 10. A a 14. A):
Jednotlivé armády, tedy - 8. A , 10. a 14. A., měli možnost nasadit 14. ( XIV.) ts, který se skládal z 29. (mot) motorizované divize, 13. (mot.) motorizované divize a 1. lehké divize.
Velitel skupiny armád Jih generálplukovník von Rundsedt pak měl pod svým velením ještě 7. as (VII. as), který se skládal z 239. pd ( pěší divize), 221. pd, 213. pd, 68. pd, 62. pd a 27. pd.
Mimo toho disponovalo hlavní velení německé branné moci, tedy OKH zálohou pro skupinu armád Jih ještě dalšími 3mi divizemi, tedy 57. pd, 56. pd a 22. pd.
Skupina armád Sever měla možnost pro svou 3. A a 4. A použít tyto zálohy.
Zálohy v pravomoci 3. A a 4. A – 217. pd a 218. pd.
Velitel skupiny armád Sever, generálplukovník Fedor von Bock, měl pod svým velením ještě pro svou skupinu armád Sever – 208. pd, 206. pd, 73. pd a velmi dobře vyzbrojený pluk „ SS Grossdeutschland“.
OKH pak měla ještě pro skupinu armád Sever v záloze 257. pd a 252. pd.
Pojďme zpět na Bzuru.
Průzkum velitele polské A – Poznaň generála Kutrzeba, stejně jako odpor německých divizí a pohyby německých armád, stejně jako zasazování německých záloh, jsou pak podkladem pro jeho rozhodnutí.
Generál Tadeusz Kutrzeba – A – Poznaň.

Generál Kutrzeba vidí také, že útoky na jih, sever a západ nepřináší výsledky. Rozhodne se tedy pro útoky na východ a začne své oddíly A – Poznaň přesouvat pod ochranu A – Pomořany na dolní Bzuru a odtud bude útočit na Východ, čímž si chce otevřít cestu na Varšavu.
Dole na jihu u skupiny armád Jih se její velitel generál von Rundsedt rozhodne, že nezastaví útok na Lublin, přes těžkou situaci 8. A na Bzuře a začne tam posílat jen jednotlivé pluky z různých divizí ( stane se to pak běžnou praxí při válce na východě, kdy z toho vzniknou - bojové skupiny).
Ovšem situace na Bzuře je dne 11. září 1939 tak vážná, že musí nakonec von Rundsedt, poprvé od začátku polského tažení, žádat Luftwaffe, aby „ dne 11. září 1939 byly u Kutna použity značné letecké síly“.
Luftwaffe pak skutečně ihned do „ Bitvy na Bzuře“ vrhne početné bombardovací eskadry ( z obou armád – 1. i 4. letecké armády), které v posledních dnech prováděly těžké letecké nálety na Varšavu a na průmyslové a železniční cíle na východ od řeky Visly.
Jsou to teprve útoky Ju 87 Stuk a bitevních letek, které začnou zastavovat útoky polské jízdy a pěchoty. Salvy z kulometů kosí vojáky i koně a německá letadla sypou na útočící polskou armádu, její dělostřelectvo, strašnou spršku bomb.
Po bombardování Luftwaffe na Bzuře.

A ještě jednou bombardování na Bzuře.
