Samopal Beretta Modello 38 a 38/42
Napsal: 21/10/2008, 23:12
Samopal Beretta Modello 38 a 38/42
...nejlepší samopal WW2?...

Italská technika vzbuzuje u mnoha lidí pocit podřadnosti, u vojenské techniky je to snad tento názor ještě rozšířenější. Přitom je tento názor z mého pohledu mnohdy neopodstatněný, italský průmysl dokázal v určitých oblastech vyzbrojit své vojáky skvělou technikou. Nemá cenu se samozřejmě bavit o kvalitě vojáků a hlavně velitelů, jako příklad velmi dobré práce italských techniků lze uvést například velmi dobré bitevní lodě třídy Vittorio Veneto. Ještě jeden obor má dodnes ve světě skvělé jméno – výroba střelných zbraní. A o jednom výrobku firmy Beretta bude řeč v tomto článku. ...nejlepší samopal WW2?...

Když už je zde řeč o firmě Beretta, jedná se patrně o nejstarší doposud fungující zbrojovku na světě. První zmínka je snad někdy z roku 1526, oficiálně je firma založena v roce 1680. Nebudeme tu studovat historii této bezesporu zajímavé firmy, zaměřím se pouze na samopal, vyráběný ve velkém počtu nejen v době druhé světové války, ale dlouho se úspěšně prodával i po jejím skončení. Mnozí tvrdí, že se jedná o jednu z nejlepších (mořná i nejlepší) konstrukcí samopalu WW2. Jde o samopal označený jako Moschetto Automatico Beretta mod. 38, lze narazit na označení Model 1938, M1938, M38 i MAB38. Jeho další verze jsou označeny jako Modello 38A, 38/42 a 38/49.
Jak už jsem kdysi ZDE uváděl, Italům patří díky samopalu Revelli prvenství v jejich používání. Firma Beretta začala vyrábět samopaly koncem WW1, její model 1918 připomínal spíše karabinu Carcano. První verze měla zásobník nasazovaný shora, pozdější již měla zásobník umístěný klasicky zespodu. Autorem této zbraně byl konstruktér Tullio Marengoni, tento muž je podepsaný i pod konstrukcí modelu 1938.

Samopaly tohoto modelu jsou lehce rozpoznatelné díky dvěma jazýčkům spouště. Přední je určen pro střelbu jednotlivými ranami, zadní pro střelbu dávkou. První prototyp měl na hlavni natažený hliníkový žebrovaný chladič, u prvních sériových modelů je již tato zbytečnost odstraněna. Místo toho jsou na plášti hlavně podélné oválné otvory pro její lepší chlazení. Pod hlavní je sklápěcí bodák upravená z karabiny Carcano vzor 91. Samopal má poměrně dlouhou dřevěnou pažbu, před zásobníkem je dřevěné předbažbí. Hledí je sektorové, na konci hlavně je kompenzátor s dvěma podélnými výřezy. Prázdné nábojnice jsou odhazovány nahoru. Segmentový zásobník se nasazoval ze zdola, existovaly tři verze – pro 10, 20, 30 a 40 nábojů 9x19 Luger (Parabellum).

Modernější verze Modello 38A má místo oválných děr na plášti díry tvaru kruhu, kompenzátor na ústí hlavně má čtyři podélné hluboké výřezy, již zde není použit sklopný bodák. Oproti první verzi je použita pro zablokování zadní spouště ještě jedna pojistka.

Pro výsadková vojska byl určen samopal Modello 1, vycházející z modelu 38A. Celá konstrukce je odlehčena, místo dřevěné pažby je použita sklopná ramenní opěrka a pažbička. Kompenzátor na ústí hlavně má jen dva výřezy. Vývoj se po válce zastavil až u verze 5.

Výroba modelu 1938A končí v roce 1950
Technické data samopalu Modello 38A
ráže – 9x19 Luger/Parabellum
délka – 946 mm
délka hlavně – 315 mm
hmotnost bez zásobníku – 4,2 kg
kadence – 600 ran/min
kapacita zásobníku – 10-20-30-40 nábojů
I když byl samopal model 38A velmi dobrou zbraní, přece jen trpěl jedním nedostatkem. Jeho výroba byla přece jen materiálově a finančně náročná. Proto Tullio Marengoni samopal upravil, do nového Modello 38/42 zapracoval i změny testované na prototypu Modello 1. Je zkrácena hlaveň, mizí předpažbí před zásobníkem, rovněž tak plášť hlavně. Hlaveň má pro lepší chlazení na povrchu podélné drážky, kompenzátor u ústí hlavně má jen dvě drážky. Tělo samopalu je lisované, je také zjednodušeno hledí.
Po obsazení Itálie Němci v roce 1943 se výroba nezastavuje, německé označení je MP738(i). Společně s modernější verzí 739 je pro nacisty vyrobeno více jak 230 000 samopalů.
Výroba po válce končí snad až v roce 1975...



Technické data samopalu Modello 38/42
ráže – 9x19 Luger/Parabellum
délka – 800 mm
délka hlavně – 213 mm
hmotnost bez zásobníku – 3,27 kg
kadence – 550 ran/min
kapacita zásobníku – 20 nebo 40 nábojů
Na konci války vzniká ještě verze Modello 38/44, oproti předchozí verzi chybí na hlavní podélné chladící drážky, hlaveň je o 3 mm kratší (210 mm). Německé označení je MP739(i). Výroba končí v roce 1955.

Další verze se vyrábí již po válce (38/49), tyto samopaly jsou vyvážené do Egypta, Severního Jemenu, Kostariky, Thajska, Indonésie, Maroka a Tunisu. Zajímavý je prodej těchto samopalů do poválečného západního Německa.


Co dodat na závěr. Samopal Beretta byl velmi oblíbenou zbraní vojáků Osy, jeho služby však využívali velmi rádi i spojenečtí vojáci. Jeho spolehlivost (hlavně jde o spolehlivý systém zásobování střelivem ze zásobníku) společně s kvalitním zpracováním z něj dělají jednu z nejlepších zbraní druhé světové války.
Použité zdroje:
A.B. Žuk – Pušky a Samopaly
David Miller - Encyklopedie Zbraní
Dolínek-Francev-Šach – Zbraně I. a II. světové války
http://world.guns.ru