Hrdinové severských ság..
( 8. až 11. století)
Vikingové, germánský národ obývající Skandinávský poloostrov, po čtyři staletí naháněl hrůzu Evropě. Říká se, že Amerika byla objevena dvakrát: Kryštofem Kolumbem roku 1492 a o pět set let dříve Vikingy. Přesto, že jich bylo jen necelých 300 000, dokázali porazit přesily, dobýt mnohá území a objevit neznámé končiny v Atlantském oceánu. Kdo byli oni neporazitelní válečníci, vynikající mořeplavci, zdatní řemeslníci a vychytralí obchodníci posedlí dobrodružstvím, opěvovaní starými severskými ságami? To si nyní zkusíme přiblížit..

1. část: O původu a životě Vikingů
OBECNÁ CHARAKTERISTIKA:
Vikingové patřili do početné skupiny germánských národů, řadíme mezi ně předky dnešních Norů, Dánů a Švédů. Dodnes se používá i označení Varjagové ( jak označili severské dobyvatele východní Slované) a Normané ( název používali franští kronikáři pro obyvatele Normandie).
Slovo Viking je pravděpodobně odvozeno od slova "vík" ( záliv) nebo "víking" ( co ve staré norštině znamenalo "vyrazit na loupeživou výpravu" a "víkingr" byl každý muž, který se nájezdu zúčastnil).
Drsné přírodní podmínky dalekého severu, pomalé rozšiřování křesťanství a nejednotnost umožnily vytvoření prvních států teprve koncem devátého století. Počátkem osmého století doposud žili v rodové společnosti, kmeny válčily mezi sebou.
Když se jednotlivé rody začaly sjednocovat a uzavírat mírové dohody, rychle stoupl počet obyvatel, což zapříčinilo náhlý nedostatek orné půdy. Přitom za mořem se nacházely bohaté, raně středověké státy.. Tak vypukla velká expanze do Evropy.

HOSPODÁŘSTVÍ:
Úrodné zemědělské půdy nebylo mnoho, malá políčka oseli ovsem či ječmenem, pro maso chovali ovce a krávy. Velké oblibě se těšila medovina a pivo ( za obzvláštní specialitu považovali zimní pivo: plný sud ponechali v zimě přes noc venku, ráno seškrábli ledovou krustu a koncentrovaný zbytek na spodu sudu nechali znovu zamrazit. Výsledný nápoj podávali mocným bojovníkům).
Většina lidí žila na vesnicích. Typický vikingský dům nazývaný "skalla" byl postaven ze dřeva, kamene a rákosí; na délku měřil tři až osmdesát metrů, záleželo na postavení majitele; jediná místnost byla rozdělena na tři části: na jednom konci domu se nacházely stáje a sklad zásob jídla, na druhém chovali dobytek, vikingská rodina v prostřední části. Později se přistavěly další místnosti ( sklep, koupelna, kuchyně). Uprostřed hlavní haly se nacházelo ohniště, kouř odcházel ze skally dírou ve stropě, která se dala v zimě přikrýt kožešinou. Interiér doplňovaly dřevěné lavice pokryté kůží sloužící jako židle a postele.
Během dlouhé zimy se muži zabývali výrobou zbraní, zpracováním kožešin a plánováním výprav na příští rok. Ženy tkaly látky, vařily a zašívaly plachty. Dlouho do noci se vyprávěly příběhy o statečných bojovnících nebo se hrály deskové hry. S příchodem jara se muži vypravili za obchodem.
PRÁVNÍ SYSTÉMY:
Obyvatelstvo se dělilo do tří společenských vrstev, které podléhaly panovníkovi.
Otroci: Nejnižší vrstva, jako nesvobodným lidem jim byla odebrána všechna práva ( nesměli se například stěhovat, ženit se či mít svůj vlastní majetek, jejich postavení se výrazně nelišilo od toho evropského). Když kolem roku 1000 proniklo křesťanství i do zapadlých vikingských osad, otrocký stav byl postupně rušen.
Selský stav: Nejpočetnější, zahrnoval rolníky, řemeslníky a válečníky
Šlechtický stav ( Jarla): Nejbohatší stav, počítáme do něj majitele velkých pozemků tvořících obdobu aristokracie. Většina z nich vlastnila lodě a otroky.
Velmi důležitou roli hrál v právním systému thing - shromáždění všech svobodných bojovníků, jež společně s králem ustanovovalo nové zákony. Členové thingu volili se svých řad příštího panovníka.
ŽENY VE VIKINGSKÉ SPOLEČNOSTI:
O ženách ze Skandinávie se nejčastěji říká, že jsou emancipované, nezávislé.. Jejich myšlenková svoboda však není otázkou jen posledních desetiletí. Odedávna mohly volně cestovat, navštěvovat se a bylo jim dovoleno se účastnit náboženských obřadů, nejrůznějších slavností i výcviku vojáků. Pro přízeň krásné dívky riskovali Vikingové mnohokrát i svůj život, pořádali turnaje a plánovali výpravy do ciziny, jen aby dovezli cenné šperky..
OBLEČENÍ A HYGIENA:
Navzdory mnohým pověstem, Vikingové o svůj vzhled neobyčejně pečovali. Každou sobotu se koupali ( pro tento den používali název laugardagr), navštěvovali saunu a pečlivě se česali.
Viking měl vždy po ruce meč, pověšený u levého boku, a dýku, přivázanou koženým páskem na břiše. Oblékal si dlouhé kalhoty a tuniku, v zimě přidal plášť sepnutý nad pravým ramenem, aby se mohl pravou rukou lépe bránit. Kožené boty obouvali muži i ženy stejné. Na krku nosili zavěšené Thorovo kladivo, vyrobené ze stříbra, jako amulet.

Thorovo kladivo*
Jejich ženy si oblékaly přes lněnou blůzu dlouhou zástěru, sepnutou kovovými sponami. Vdaná žena si pod krkem zavazovala šátek a připnula si na něj brož. Pro krásu si kolem zápěstí a krku zavěšovaly pestré dřevěné a skleněné korálky.
Průměrný věk: 39 let u mužů a 41 let u žen.
LODĚ:
Viking si bez své lodě připadal zoufale sám. Byla jeho nejcennějším majetkem, ukázkou jeho schopností a postavení.
Roku 1867 byla objevena u norského pobřeží zachovalá vikingská loď, podařilo se ji vytáhnout na pevninu, kde prošla dlouholetým zkoumáním. Díky tomuto nálezu máme dokonalou představu o rozměrech a celkovém vzhledu lodě. Další vědci našli roku 1880 a třetí v roce 1903. Dřevo zůstalo téměř neporušené díky vrstvě jílu, kterou bylo pokryto. Všechny tři lodě klesly ke dnu spolu s náčelníkem a jeho bohatou pohřební výbavou. Vikingové věřili, že duše jejich vládce popluje do říše mrtvých. Proto jej uložili do lodě; zahrnuli zbraněmi, nádobami a potravinami; nasměrovali loď na širé moře a pak ji potopili.
Rozlišujeme tři základní typy lodí: Drakkar, Snekkar a Knarr. Každé z nich velel kormidelník, veslaře tvořili zbývající členové posádky. Průměrná rychlost za dobrého počasí a příznivého větru byla asi 20 km/h, počet vesel ( o délce přibližně šest metrů) závisel na délce lodi, nejčastěji se uvádí třicet. Všechny lodě měly kotvu, od běžné se lišila dřevěným nosníkem.
Nejběžnější lodí byl langskip, po vyzdobení přídě a zádě vyřezávanou dračí hlavou vznikl Drakkar a hlavou hada Snekkar.
Drakkar: Délka: 30 – 40 metrů
Počet mužů: 40 – 60
Drakkary sloužily k rychlé invazi, k výrobě používali jasanové dřevo, v Dánsku borovicové.
Snekkar: Délka: 17 metrů
Počet mužů: 25
Díky malému ponoru ( kolem půl metru) umožňovala tato loď Vikingům bez problému manévrovat v pobřežních vodách a mohli přistát téměř všude.
Knarr: Délka: 25 –30 metrů
Počet mužů: nejvýše 12
Knarr využívali jako obchodní loď, sloužila pro přepravu lidí, zvířat a uloupeného zboží. Na jediném stěžni vlála čtvercová plachta, nejčastěji celá bílá s červenými a modrými pruhy.
Vikingské lodě díky snadnému ovládání, velké rychlosti a odolností vůči špatnému počasí a vysokým vlnám učinily z Vikingů takřka neporazitelné válečníky, umožnily jim přeplout Atlantský oceán až k břehům Ameriky a na čtyři sta let se stát jedinými pány severních moří..
2. část: Náboženství, kultura a tradice Vikingů
NÁBOŽENSTVÍ:
Než přejali křesťanství, vyznávali Vikingové své vlastní severské bohy. Jejich božstva se dělila na dvě hlavní skupinky: Ásové a Vanové.
Ásové: centrum jejich kultu se nacházelo ve městě Uppsala ( dnešní Švédsko), po dlouhých válkách s Vany se oba rody sjednotily. Mezi nejvýznamnější bohy této větve patří:
Odin: Hlavní vikingský bůh bývá zobrazován na osminohém koni, je ochráncem vojáků, bohem moudrosti a poezie, vůdcem hrdinů. Padlé válečníky zval do svého sídla ve Valhale.
Frigg: Odinova žena, která jediná znala osudy všech lidí na zemi, patronka manželství, ochránkyně dětí a zdraví, darovala lidstvu len. Legendy ji popisují jako velmi krásnou a vznešenou ženu v bílých šatech.
Baldr: Jejich syn, pro svou moudrost a laskavost byl mezi bohy nejoblíbenější. Když jeho matka Frigg zjistila, jaký ho čeká osud, prosila všechny věci, aby jejímu dítěti neubližovaly. Bůh Loki proto navedl Baldrova bratra Hoda, aby jej zabil šípem spleteným ze jmelí, které nepřísahalo.
Thor: Druhý syn Odinův, nejsilnější ze všech bohů i lidí; pro rolníky patron dobré úrody; bůh hromu,války a ochránce božstev
Loki: Lstivý lhář, napůl bůh a napůl ďábel, Odinův bratr, zapříčinil mnoho hádek a sporů mezi ostatními bohy, po smrti Baldra byl připoután ke skále. Když se dokázal vysvobodit z kamenných pout, přestoupil ke straně zla
Tyr: Bůh nebes spojován s přísahou, spravedlivou vládou a čestným bojem
Hel: Vládkyně Niflheimu - říše mrtvých, ochránkyně padlých.
Vanové: Druhá skupina bohů je spojovaná s plodností a úrodou.
Njord: Mocný bůh moří a větru, chránil mořeplavce a rybáře
Frey: Njordův syn, vládce slunečního svitu a deště, pečoval o přírodu a dohlížel na zdraví lidí
Freya: Freyovo dvojče, bohyně lásky a krásy, pro svou schopnost předvídat budoucnost se stala patronkou čarodějnic
Skadi: Njordova manželka, vládkyně zimy přezdívaná Ledová královna
POHŘEBNÍ RITUÁLY:
V pohanských dobách pořádali na uctění nebožtíků velkolepé slavnosti. Válečníka doprovázela do jiného světa i jedna z jeho otrokyň, pes, dvě krávy a dva koně. Jeho tělo zahrnuli bohatstvím a zapálili. Na hromadu popela navršili mohylu a doprostřed postavili dřevěný kůl s vyrytým jménem oběti a jménem panovníka.
Svou lásku a oddanosti k moři nezapírali Vikingové ani po smrti. Po přijetí křesťanství se museli vzdát pohřbů v lodích, to ale neznamenalo, že by se symbolu lodi zřekli úplně. Poté, co mrtvého zakopali, na jeho hrob pečlivě rozmístili kameny, aby jejich půdorys připomínal obrys lodi.
PÍSMO:
Vikingské písmo se nazývá runové, jednotlivá písmena jsou runy. Vyrývaly se do dřeva nebo tesaly do kamenů, nejčastěji se dochovaly na náhrobních kamenech. Existovaly tři typy zápisu abecedy, ta, již využívali Vikingové, vznikla v osmém století a obsahovala šestnáct písmen.
UMĚNÍ:
Výtvarné umění se specializovalo na řezbářství. Zvířecí motivy, kříže, spirály byly pečlivě vyřezány do dřeva, kostí, parohů i zlata. Během cest se seznamovali s byzantskou kulturou a její nejtypičtější prvky si po drobných úpravách přisvojili.
LITERATURA:
Vikingové ve svých dílech opěvovali severské bohy, bájné hrdiny a přírodu.
Základem dalšího rozvoje se staly dvě sbírky pojmenované Starší a Mladší Edda.
Starší Edda zahrnuje pohanské písně, Mladší ( pochází z třináctého století z pera islandského historika Snorriho Sturlusona) vysvětluje představy o vzniku světa, shrnuje vývoj náboženství a uvádí, jak mají budoucí básníci správně skládat verše.
Od 12. století se rozšířily ságy, prozaická vyprávění o dávných výpravách, slavných králích, osídlování nových zemí a mystických příbězích.. Psány jsou v islandštině a staré norštině, dodnes si uchovaly svůj půvab a jsou vyhledávány mnohými obdivovateli Skandinávie.
Konec I. dílu
*obrázek Thorova kladiva je převzat z webu http://www.drakkaria.cz