(1920 – 2002)
.. Staršina 99. samostatného gardového průzkumného leteckého pluku 15. letecké armády
Plný kavalír Řádu slávy*
Nositelka Řádu Rudé hvězdy, Řádu Vlastenecké války I. stupně a Řádu Přátelství mezi národy
Čestný občan města Turinsk
Oceněna medailí "Za odvahu" a Odznakem cti..
"Válka nemá ženskou tvář.."
Světlana Alexandrovna Alexejevič
(běloruská spisovatelka)

Naděžda Alexandrovna Žurkina v roce 1945
Naděžda Alexandrovna Žurkina se narodila 28. srpna roku 1920 ve městě Turinsk (nachází se na území Ruska ve stejnojmenném rajonu, který spadá pod Sverdlovskou oblast, jejímž správním centrem je Jekatěriburg (dříve Sverdlovsk)) do dělnické rodiny.
Studovala v Moskvě na Právnickém institutu a dokončila kursy létání v Moskevském aeroklubu. Když začala válka, neváhala ani minutu. Navštívila Sverdlovskou okresní vojenskou správu města Moskvy a požádala o nábor do armády. Její žádosti bylo vyhověno, roku 1942 ji poslali na kursy radistek. Naděžda si své práce vážila a svědomitě plnila zadané úkoly, ale přála si být pilotkou. Přání se jí splnilo, vedení přihlédlo k její snaze a úspěšnému zakončení aeroklubu. Přiřadili ji k 99. samostatnému gardovému průzkumnému leteckému pluku 15. letecké armády. Tak se dívka dostala ke svému milovanému létání..
Bojový křest zažila v sestavě Brjanského frontu během bitvy u Kurska. Ve svém letadle typu Pe-2 prováděla letecký průzkum; informovala základnu o přesném rozmístění německých sil, které rovněž fotografovala, a zvítězila v několika vzdušných soubojích. Do konce července roku 1943 uskutečnila 7 bojových vzletů, za což byla odměněna svou první medailí "Za odvahu".
Ocenění dívku inspirovalo, chtěla svému veliteli dokázat, že si ji zaslouží. Do konce dubna 1944 si zapsala dalších šestadvacet vzletů. Získala cenná fakta o rozložení nepřátelských vojáků, sledovala trasy železniční dopravy a kontrolovala letiště. Naděždě se zdařilo čtrnáctkrát vyváznout z palby a devětkrát vyhrála souboj s německými piloty. Prokázala potřebné dovednosti, odvahu a klid.
9. března 1944 se jako součást posádky nadporučíka Viktora Manova vypravila prozkoumat oblast vesnic Opočky a Pustošky (v blízkosti města Pskov). Jejich Pe-2 bylo záhy napadeno dvěma Messerschmitty Bf 109. Naďa je zaměřila nejdříve, varovala velitele a zahájila palbu z kulometu. Její pohotovost zachránila posádce život. Petljakov přistál poškozený, ale nikomu se nic nestalo.
Za mimořádné hrdinství jí byl 30. dubna 1944 udělen III. stupeň Řádu slávy a byla povýšena do hodnosti gv. seržanta.

Naděžda a její přátelé z pluku
V průběhu října 1944 působila Naděžda Žurkina v Pobaltí. Uskutečnila dalších patnáct úspěšných letů a odeslala na velitelství 93 radiogramů obsahujících důležité informace o německých pozemních silách. Zmapovala situaci v bombardovaném Lotyšsku, zejména v oblasti hlavního města Rigy.
15. listopadu si na uniformu mohla připnout II. stupeň Řádu slávy.
18. listopadu téhož roku fotografovala rozmístění obraných linií německé armády u lotyšského města Kuldīga, když zpozorovala dva německé letouny Fw 190 ve výšce asi 500 metrů. V nastalém souboji se jí zdařilo jeden sestřelit a druhý těžce poškodit.
Do konce války měla Naďa Žurkina na kontě 87 úspěšných vzletů.
Vítězství na konci listopadu však upadlo v zapomnění, v květnu 1945 byla demobilizována.
Až 23. února roku 1948 byla na rozkaz Prezidia Nejvyššího sovětu SSSR dodatečně oceněna I. stupněm Řádu slávy a povýšena do hodnosti staršina. Stala se tak jednou ze čtyř žen druhé světové války, které dosáhly všech tří stupňů a získaly titul Plný kavalír Řádu slávy. Naděžda z nich byla jediná pilotka (Danutė Stanelienė byla kulometnice, Nina Petrova odstřelovačka a Matrjona Něčeporčukova zdravotní sestra).
Rovněž ji odměnili Řádem Vlastenecké války I. stupně, Řádem Rudé hvězdy a Řádem Přátelství mezi národy, dále také Odznakem cti.

Fotka z pozdějších let..
Od poloviny 90. let žila v Moskvě, kde aktivně působila v organizaci válečných veteránů a navštěvovala školy v rámci seznámení mládeže s průběhem války. Přestěhovala se do speciálního penzionu pro pamětníky války číslo 17. V tomto domě též 24. dubna roku 2002 zemřela, bylo jí osmdesát jedna let. Pochována je na moskevském hřbitově.
Ve svém rodném Turinsku, jehož se stala čestnou občankou, i po celém Rusku je Naděžda Alexandrovna Žurkina - po muži Kijek- jednou z nejoblíbenějších a nejváženějších hrdinek války..
__________________
* V souvislosti se slovním spojením "Полный Кавалер ордена Славы" se vyskytuje dvojí překlad- je možno přeložit jako Plný kavalír Řádu slávy případně Plný nositel Řádu slávy..
Použité zdroje:
http://www.warheroes.ru
http://fire-of-war.ru/p1283.htm
http://www.az-libr.ru
http://www.ru.wikipedia.org
http://www.hronos.km.ru
http://www.airaces.narod.ru