Mapa fronty Spojenců a jednotlivá městečka a fjordy v okolí Narviku.

V Norsku vznikala po 21. dubnu 1940 pro válku netypická situace. Vojenský velitel pozemního útoku na Narvik, generál Mackesy, opatrně a s rozmyslem rozmisťoval své jednotky a čekal až nastane obleva, která měla vrátit budoucímu útoku na město pohyblivost.
Bohužel ve válce čas nečekal a rodilo se nebezpečí, že s narůstajícím časem budou mít Spojenci velké lidské a materiální ztráty, bohužel větší, než by si vyžádal rychlý frontální útok nyní.
Co se tím myslí?
Víme již, že v noci z 2. na 3. května 1940 opustili poslední spojenečtí vojáci střední Norsko a Němci tak měli volnou cestu k postupu k Narviku. Samozřejmě jak Wehrmacht postupoval kupředu po jediné volné cestě mezi horami, budoval, upravoval a obsazoval letiště blíže k bojové oblasti. Již brzy mohla Luftwaffe podnikat těžší a soustavnější nálety, když mohla v náletech posílit méně nebezpečné výškové bombardéry o bombardéry střemhlavé - Ju 87 Stuka.
Mapa fronty u Narviku od dubna do června 1940 s jednotlivými fázemi.

Toto vše si u Narviku uvědomoval jediný muž a tím byl velitel celé oblasti okolo Narviku Velkoadmirál lord z Corku a Orrery, který k tomu vydal i memorandum, podle kterého doufal, že vyburcuje své konzervativní okolí, k rychlejšímu rozhodnutí k útoku na Narvik. Pro objasnění oč jde z tohoto memoranda vyberme, cituji:
„Pokládám rychlost při přípravách za nezbytnou. Je naší povinností splnit přání vlády a obsadit Narvik během příštích čtrnácti dní. To si možná vyžádá riskantnější operace a dojde k větším ztrátám na životech než kdyby zde čas nehrál významnou úlohu. Je však velmi důležitý a abychom ušetřili čas, musíme být připraveni na ztráty a riskovat, jinými slovy – tvrdě bojovat… Brzy na nás dojde řada při leteckých útocích a jakýkoli zisk, který bychom dosáhli odkladem, by byl více než vyvážen takovými leteckými útoky, jakými je nyní vystaven Namsos… Ačkoliv prvořadým cílem je dobytí Narviku, věnuje se stále příliš mnoho pozornosti nepřátelským předsunutým oddílům, které, jakmile bude Narvik dobyt, nám padnou brzy do rukou. Podmínky, které nám to umožní provést, mohou nastat během několika příštích dnů. Ovšem stejně tak může během velmi krátkého času velká část německého letectva obrátit svou pozornost na nás, čímž neobyčejně zvýší naše obtíže.
Byli jsme varováni.“
Slova o pozornosti Luftwaffe, která v memorandu řekl lord z Corku, se potvrdila již o několik dní později.
Ano, dne 5. května 1940 zasáhla bomba z Ju 87 Stuka polský torpédoborec „Grom“

(spuštění na vodu 1936 – výtlak 2 144 tun – 7 x 120 mm, 4 x 40 mm, 8 x 13 mm, 6 torpm. – rychlost 39 uzlů). Bomba přivodila výbuch torpédových hlavic. Polský torpédoborec „Grom“ se rozlomil vpůli a během několika minut se potopil. Zahynulo přitom 65 mužů.
A za 2 dny potom, tedy 7. května 1940, zasáhla letecká bomba ze střemhlavého bombardéru Ju 87 Stuka lehký křižník „Aurora“ a vyřadila na něm 2 jeho dělostřelecké věže. A o mnohém ještě budeme hovořit.
Nyní tedy zpět k 3. květnu 1940, kdy již v okolí Narviku obleva pokročila.
Tehdy lord z Corku rozkázal, aby přípravy k útoku, buď přímo na Narvický poloostrov z pevniny, nebo přes úzký Rombaksfjord, byly urychleny.
Mapa Ofotfjordu a jednotlivých fjordů v okolí Narviku – je zde i Rombaksfjord.

Velkoadmirál lord z Corku a Orrery chtěl provést násilný útok dne 8. května 1940, ale později pod argumenty, že ještě není vše připraveno, souhlasil s jeho odložením na 10. května 1940. To proto, že generál Mackesy prohlašoval, že dříve než 10. května 1940 přípravy nedokončí.
Ale 5. května 1940 se stane něco, co snad bylo možné jen na začátku války – 2. světové války - a na tomto odloučeném bojišti v Norsku - a v demokratické armádě. Zdá se to nemožné…
To něco – to se běžně nazývá vojenská vzpoura a historici to také ke vzpouře přirovnávají, když říkají, že to byla vzpoura vyšších armádních (pozemních) velitelů britské expedice.
Tito vyšší pozemní velitelé britského expedičního sboru totiž v písemném memorandu prohlásili, že podle jejich mínění existuje řada vojenských námitek proti navrhované operaci.
V tomto memorandu říkají například tyto námitky:
Pozemní vojska mají k dispozici jen 4 výsadkové čluny a mají mít vlastně k dispozici nezbytně nutných 14 ks. To znamená, že by rychlost vyloďovaných jednotek byla příliš malá k tomu, aby mohla přijít včas pomoc prvním úderným sledům.
Dále, že tady u Narviku neexistuje moment překvapení, neboť navrhované úseky jsou příliš úzké a zároveň se nedá spoléhat na to, že námořní bombardování umlčí všechna německá kulometná postavení, která kryjí pobřeží.
Velkoadmirál lord z Corku a Orrery byl najednou mezi dvěma mlýnskými kameny.
Na jedné straně je to jednomyslná pozemní armádní opozice proti navrhovanému násilnému pozemnímu útoku na Narvik a zároveň je do této akce postrkován 1. lordem Admirality Winstonem Churchillem. Velkoadmirál nemohl udělat nic jiného, než jak říká, cituji:
„S velkou nechutí“
musí předložit vládě námitky pozemních generálů.
A je to tady zase, spojenecký válečný kabinet nechce zasahovat expedici do otázek taktiky a tak si jenom vyžadoval osobní názor velkoadmirála lorda z Corku a zároveň jej informoval, že již mají dost Mackesyho, a že velmi brzy k Narviku dorazí nový vojenský velitel (ono to tak velmi brzy nebylo) – generál Auchinleck (známý generál ze Středního východu a Afriky).
Samotný lord z Corku pak uvedl, že podle jeho mínění, pozemní velitelé své obtíže přeceňují a říká, cituji:
„Nepokládám úspěch za jistý, na druhé straně je však zcela jisté, že úspěchu nedosáhneme, jestliže se o něj nepokusíme.“
Winston Churchill 1. lord Admirality mu k tomu napsal, cituji:
„vláda Jeho Veličenstva vás bude podporovat, ať přijmete jakékoliv riziko, které budete pokládat za nutné.“
Ale to již velkoadmirál lord z Corku a Orrery odmítal na útok naléhat, protože armádní velitelé projevili takovou neochotu jej provést.
Byl to právě tento okamžik, kdy se velkoadmirál vzdal naděje, že útočnou operaci proti Narviku provede britská brigáda. Velkoadmirál čím dál tím víc spoléhal na to, že útok provede s francouzskými jednotkami. V tom ho podporovaly 2 skutečnosti:
Ta první skutečnost byla, že neustále rostla hrozba německé armády, která postupovala podél pobřeží od Namsosu, což vyžadovalo, aby tam k obraně cesty byly posílány další a další britské jednotky, které měly Wehrmacht zadržet. Nakonec tam vlastně bylo nutné odvelet k obraně celou britskou brigádu. Pro dobytí Narviku tak zůstaly jen francouzské jednotky a 4 prapory polské brigády, které k Narviku dorazily dne 9. května 1940.
Tou druhou skutečností bylo, že to byl francouzský generál Béthouart
Francouzský generál Emile Bethouart.

, který od samého začátku obhajuje vylodění v Herjangsfjordu a obsazení Öyjordského poloostrova. Odtud by pak bylo možno podniknout závěrečný útok na Narvik, a to přes úzký Rombaksfjord.
K tomu měl francouzský generál Béthouart již od 6. května dostatek francouzských jednotek, neboť přijela i cizinecká legie, což byly pro tento útok skvělé svazky.
Bohužel, v prvních dnech 1. dekády května 1940 měl ještě generál Mackesy v celé oblasti vše pevně v rukou. Teprve 7. května 1940 začal předpokládat, že hlavní útok na Narvik se uskuteční v noci z 11. na 12. května 1940. Tehdy měly zaútočit současně francouzští horští střelci z Grantangenu směrem na Bjervig na konci Herjangsfjordu a zároveň měla norská 6. brigáda přejít přes hory vlevo od Francouzů.
Norští vojáci při odpočinku - na frontě u Narviku.

Než popíšeme tyto všechny útoky, musíme ještě odskočit na jih. Musíme si ještě popsat tu První skutečnost ( první skutečnost, která podporovala lorda z Corku, že bude dobývat Narvik s Frantíky a Poláky) o které výše hovoříme - jak vypadala situace na jih od Narviku, když se stáhly všechny spojenecké jednotky z Andalsnesu a Namsosu.
Mapa Trondheimu, jižně Andalsnes a severně Namsos.

A když Wehrmacht začal pronikat po jediné silnici od Trondheimu - směrem na sever - směrem na Narvik, aby vysvobodil generála Dietla a obsadil sever Norska. Bez toho nelze pochopit co se to vlastně u Narviku dělo.
Potom se průběžně vrátíme k těmto událostem okolo 10 května 1940 u Narviku ( to datum 10. května 1940 mějme na paměti i z jiných důvodů – začíná Fall Gelb – Plán Žlutý – útok Německa na Benelux a Francii).