16-17.století

Jelikož již husitské války v masovém měřítku ukázaly, jakou výhodou v boji je koncentrovaná palba, snažili se výrobci co nejvíce zefektivnit dostřel, průraznost a také kadenci palby. Především kadence pak byla důležitá v případě bojů vedených na otevřeném prostoru, kde se srazila dvě vojska proti sobě ležící. Jak už výše zmiňované husitské války ukázaly, dokázalo dělo proti nepřátelské obrněné jízdě vystřelit jen jednou, než se bojovníci dostali do blízkosti boje muže proti muži. Palné zbraně tak pouze narušili nepřátelskou formaci, ale konečný výsledek stejně závisel v boji muže proti muži. Aby nepřítel utrpěl před vlastním bojem z očí do očí co největší ztráty, bylo potřeba jeho formace narušovat dostatečně daleko od svých vlastních šiků a poskytnout dělostřelcům čas znovu nabýt a opět vystřelit. Ovšem dostřel středověkého a renesančního děla byl většinou jen několik set metrů a samotný proces vyčištění hlavně od spálených jisker střelného prachu a znovunabytí děla zabral příliš mnoho času, během kterého nepřátelská jízda tuto vzdálenost překonala, a následoval opět boj muže proti muži. Jelikož se proces zrychlení nabíjení děl nedal zatím v této době uspokojivě vyřešit, přišli někteří výrobci s návrhem na zvyšování počtu hlavní. Ta měla být samozřejmě nabytá již před samotným otevřením bitvy a podle potřeby v různých časových intervalech odpalována. Pokud by byl počet hlavní na jedné lafetě zvýšen, mohl být i ušetřen nárůst obsluhy. Ta bez problému mohla manipulovat s takovýmto vícehlavňovým dělem a vést palbu ve stejném počtu, jako v případě jednohlavňových děl.
Jedním z takovýchto vícehlavňových děl bylo tzv. dvouhlavňové renesanční dělo, které známe se sbírek zámku Konopiště u Benešova. Stejně jako komorové pušky i tato výrazně větší zbraň patřila do skupiny tzv. rychlopalných zbraní. Zvýšení kadence se tedy v tomto případě podařilo docílit přidáním další hlavně umístěné vedle sebe na lafetě. Někdy byly hlavně umisťovány i v několika řadách i nad sebou. To se ale jednalo o zbraně menšího kalibru, které svým zevnějškem připomínaly kostelní varhany, podle kterých nesly i svůj název – varhany. Nicméně v případě děla z Konopiště se jednalo o zbraň větší ráže s větším dostřelem a tudíž se na lafetu upevňovali pouze dvě hlavně. Výška děla byla 0,5, délka 1,25 a šířka 0,9 m. Hlavně byly vyrobeny z dělové slitiny a lafeta většinou z dubového nebo bukového dřeva. Délka hlavně činila 0,5 m a ráže 25 mm.
Tento typ děla používala rakouská armáda během svých bojů s Turky (Osmanskou říši) v průběhu 16-17. století. Stejně jako komorová děla byla i vícehlavňová děla nedokonalá a proto časem ztratila na významu a zmizela z řad výzbroje armády.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dvouhlavňové renesanční dělo
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* rok vzniku 16-17.století
* použití: Rakousko
* Vyrobeno kusů:
* Hmotnost dělové hlavně:
* Délka hlavně:
* Obsluha:
* Hmotnost střely:
* Ráže kanónu:
* Délka hlavně: cca 500 mm
* Vývrt hlavně: cca 25 mm
* Výška: cca 550 mm
* Délka: cca 1250 mm
* Šířka: cca 900 mm
* Přeprava:
* Elevace:
* Kadence:
* Zpětný ráz při výstřelu:
* Dostřel:
Bohužel více informací se mi k tomuto dělu nepodařilo dohledat a tak budu rád, pokud tento článek někdo doplní.
Zdroje:
http://www.nielo-sword.com/inpage/o-zbranich/
www.wikipedia.org
www.kanony.cz