
Nagayamův rádiem ovládaný tank
V dnešní době se nám může zdát vybavení tanků radiopřijmačem jako zcela samozřejmou věcí, ale nebylo tak tomu vždy. Zde se nyní můžete vžít jaké to bylo když se první tanky začínaly vybavovat radiopříjmači. Ba co víc, můžete se podívat do doby, kdy začaly vznikat i první, experimentální tanky řízené rádiem. Kupříkladu v roce 1930 přinesl časopis Modern Mechanix velice zajimavou zprávu o projektu instalování radiovysílačů a přijmačů do tanků americké armády. Během první světové války totiž bylo nutné, aby tanky naváděl předsunutý důstojník se signalizačními praporky, kterými vydával povely jakým směrem se mají tanky ubírat. Tato koncepce je ale na moderním bojišti ukazuje jako zcela překonanou. Moderní tanky jsou nyní vybavovány rádiem, který umožńuje přijmat rozkazy díky krátkovlnému přenosu. Velitelské tanky jsou vybaveny jak přijmači tak i vysílači. Obyčejné tanky jsou vybaveny pouze přijmači. Na obrázku je znázorněn postup tankového družstva, které čistí cestu pěchotě. Tank v popředí je rozříznut a ukazuje pozici řidiče a velitele družstva. Velitel právě vydává rozkaz tanku po své pravici, aby zničil pozici nepřítele po jeho levici. Tanky jsou vyzbrojeny kulomety, ale jiné typy mohou být vyzbrojeny malými děly. Ve třicátých letech šli ale konstruktéři ještě dál. Napadlo je pomocí rádia řídit rovnou celý tank:
V roce 1929 se major Nagayama rozhodl přestavět několik Forsonových, pásových traktorů na experimentální, rádiem řízený, tank. Nagayamův tank byl určen na odminovávání, zásobování frontových jednotek, kladení min a průzkum. Ke konci roku 1929 byly stroje připraveny k první zkoušce, která prokázala, že tyto stroje jsou velice úspěšné. V roce 1930 bylo k tomuto účelu upraveno několik tanket Typ 94. Jelikož ale byly tyto stroje naléhavě potřebné na frontě, musely být testy dočasně pozastaveny. Původní vozidlo, které používalo podvozek z Fordsonova traktoru, bylo zamítnuto Japonskou imperiální armádou a bojově nebylo nikdy nasazeno. Stalo se ale cenným zdrojem informací pro vývoj dalších, dálkově řízených vozidel, všech různých typů. Nemodifikované Fordsonovy traktory byly používány Japonskou imperiální armádou jako dělostřelecké tahače a Americkou armádou na letištích. Později byly zkušenosti s tímto systémem použity u typu I-GO, který byl již bojově nasazen. Tyto drobné, rádiem řízené tanky byly vyráběny mezi léty 1934 až 1945. Plnily funkci demoličních strojů, nebo-li rádiem ovládaných bomb s vlastním pohonem. Jednalo se v podstatě o obdobu slavného německého Goliathu. Jasně tedy můžete vidět, že ne jenom Němci experimentovali s podivnými stroji. Zde je ještě krátká zpráva z amerického časopisu Popular Science z roku 1930:
V budoucnosti budou ohromné válečné stroje, řízeny na dálku, za použití rádiových vln. Důstojník japonské armády, major Nagajama, vynalezl způsob, kterak pomocí radiového signálu ovládat tank. Ten je schopen, pohybovat se rychlostí až 5 km/hod. Nedávno byl v Anglii úspěšně otestován, dálkově řízený letoun. Pilot byl nahrazen radiopříjmačem, který přenášel signál na pohyb, pomocí drobných motorků na stlačený vzduch. Tímto systémem se rádiem nepřenáší žádné velké množství energie. Rádiové impulzy slouží pouze k pohonu relé, které následně řídí běžný, benzínový motor. Ostatní relé, které pracují na jiné vlnové délce, slouží k samotnému řízení stroje. Množství energie pro fungování těchto relé je tak nízké, jako energie potřebná k poslechu Amose a Andyho z vašeho domácího rádia. Bezdrátový přenos energie ke zmíněným relé, je ale stále jen snem.
Zdroje:
časopis Modern Mechanix (1933)
časopis Popular Science (1930)
http://www.panzernet.net/php/index.php/ ... 035.0.html (můj článek)
http://blog.modernmechanix.com/2008/01/ ... ated-tank/
http://www3.plala.or.jp/takihome/i-go.htm
http://japan.greyfalcon.us/NAGAYAMA.htm
http://blog.hemmings.com/index.php/2008 ... ned-tanks/
http://blog.modernmechanix.com/mags/Pop ... o_tank.jpg


Americký traktor typ Hadfield-Penfield/Fordson z roku 1922


Představa útoku dálkově řízených tanků (časopis Modern Mechanix)