Tuto práci inspirovala především diskuse, následující po Pátračově rozboru Operačního plánu ČSLA z roku 1986. Na trochu záhadně znějící spojení Operačně manévrovací skupina nás navedl zejména ten plán. Postupně jsem s překvapením zjistil, že jsem byl přímo k tomuto úkolu v ČSLA pro případ vypuknutí války určen.
Další zkoumání také ukázalo a zvýraznilo některé základní rozpory, kterými celá ČSLA tehdy trpěla. Na jedné straně je to až překvapivý výraz svěžího větru do poněkud zaprášené taktiky tankových vojsk, mířící k úplně novým způsobům vedení války.
Na druhé straně uvidíme, že si s tímto nápadem autoři ne tak úplně věděli rady a ne zcela domysleli některé důsledky. Já i Pátrač jsme se nezbavili dojmu, že OMS by v reálné válce fungovala v typickém duchu ČSLA; je tu vydán rozkaz, u kterého se očekává, že to vojáci prostě nějak vykonají. Nějak. Jejich věc. Protože voják se stará, voják má.
To je generální jádro všech problémů, co budou rozebrány dále.
Začnu tedy malým opakováním příslušné části plánu a navozením situace, v jaké se měla operačně manévrovací skupina zjevit.
Po té se pokusím rozebrat smysl operačně manévrovací skupiny a její cíle.
Dále zkusím představit tehdejší 16.td ČSLA a její techniku.
Dále přejdeme na OMS v pohybu a z toho vyplývající organizaci, způsob boje, týlové zabezpečení a nároky na velení.
A možná z toho vyleze i pár nápadů pro budoucnost.
I. Operační plán ČSLA z roku 1986 – základní nástin útoku na Německo
Nejprve připomenutí z Operačního plánu ČSLA z roku 1986, bližší úkol frontu při útočné operaci:
Hlavní úder měla vést 1. armáda ČSLA a hlavní síly 4. armády ve směru KLATOVY, REGENSBURG, ULM a částí sil 4. armády ve směru na MNICHOV. Druhý úder měl být zasazen silami 2 motostřeleckých divizí – zbytku 4. armády na samostatném směru VOLARY GANGKOFEN.
Československý front měl v součinnosti s 22. armádou od 3. Západního frontu rozetnout sestavu vojsk 7. armádního sboru USA a 2. armádního sboru NSR a zničit 2. armádní sbor NSR v prostoru SCHWANDORF, NEUSTADT, STRAUBING. S využitím armádních operačních manévrovacích skupin rozvíjet operaci ve vysokém tempu a tím zabránit nepříteli ve tvorbě a přísunu záloh. V osmý den operace tak měl front ovládnout frontovou čáru URACH, BAD TÖLZ.
Další úkol zněl: Po zasazení čerstvých sil rozvíjet útok frontu, s hlavním úderem směrem na ULM - FREIBURG zničit nově přisunuté prostředky jaderného napadení a přisunované zálohy nepřítele, dokončit zničení pozemních i vzdušných sil nepřítele v jižní části NSR a nejpozději šestnáctý den vyvést vojska frontu ke státním hranicím Francie v určeném pásmu od města VESOUL po BASEL po severní hranici Švýcarska.
Takže, jednoduše – naše dvě armády vpadnou první den do Německa ve dvou místech.
Severnější 1. armáda v sestavě až čtyř tankových divizí a jedné motostřelecké poblíž Chamu, kde v případě pokusu nepřítele o zakopanou obranu touto obranou prorazí, zřejmě v úseku SEEBARN, BERNRIED, bude dál postupovat v pásu širokém asi 100 kilometrů severně od Dunaje.
První den má být dosaženo čáry někde za tím Chamem, přesně SCHWARZHOFEN-STALLWANG.
O tom rozvíjení operací ve vysokém tempu si lze udělat představu podle čáry pro 4. den operace, což je RAITENBUCH, NEUBURG, INGOLSTADT.
8. den operace měla 1. armáda ovládnout čáru URACH, OCHSENHAUSEN, která vlastně souhlasí s tou frontovou čárou a dělí plánované operace na dvě poloviny bližšího a dalšího úkolu.
Jižnější 4. armáda, složená postupně ze tří motostřeleckých a dvou tankových divizí, prorazí jižněji, na směru KLATOVY, KÖTZING, WÖRT a druhý úder povede na směru VOLARY, GANGKOFEN. Dodávám, že pokud neprorazí, pomůže 1. armádě obklíčit zbytek jižní zakopané obrany, takže to budou mít nakonec Němci za jedny peníze. Důležité bylo zřejmě velmi brzy překonat Dunaj, k čemuž mohla dopomoci záplava BVP ze tří motostřeleckých divizí. Po té táhne tato armáda na čáru 4. dne MANCHIN, LANDSHUT, GANGKOFEN, PFARRKIRCHEN a postupně ovládne celý prostor jižně od Dunaje.
Nejpozději 8 den operace ovládne čáru MEMMINGEN, KAUFBEUREN, BAD TÖLZ, opět v souladu s frontovou čárou dosažení bližšího úkolu, výrazně pozadu za 1. armádou.
Zbývá ještě poznamenat, že obě armády postupují zhruba rovnoběžně s tokem horního Dunaje nad Regensburgem, takže se přirozeně stáčejí trochu k jihu. Operační prostor 4. armády se proto neustále zužuje, a za Mnichovem se tato armáda jaksi „ztrácí.“ K Bad Tölz dorazí už zřejmě jen jakýsi zbytek. Zjevně se očekává, že se armáda zasekne v Mnichově a nemá cenu na ni příliš čekat.
Je ale třeba dále rozvíjet operaci ve vysokém tempu, takže je čas na první Operačně manévrovací skupinu 4. armády. Je jí 13. tanková divize:
OMS měla za úkol postupovat samostatně ve směru hlavního úderu, s bližším úkolem proniknout do 5 dne operace armády do prostoru západně DACHAU (severně od Mnichova) a 6 den operace ovládnout prostor DIETMANNSRIED, BETZIGAU, IMMENSTADT (vše v okolí Kemptenu) jako její další úkol. V dalším dění měla vyčkat příchodu hlavních sil armády a vstoupit do sestavy své armády
OMS tedy vyplní jakýsi „mrtvý trojúhelník“ za Mnichovem a po jeho vymetení se vrátí do své sestavy, až ji armáda dožene. Tato armáda může mít ztráty, a i kdyby neměla, bude zřejmě její zbytek zajišťovat kryt hranice s Rakouskem. Takže se s jejím dalším postupem už moc nepočítá; hlavní frontový další postup je zřejmě dílem zejména 1. armády.
Druhá OMS, která nás zajímá podstatně víc, měla vzniknout z 1. armády, v sestavě 16. tankové divize, někdy ve čtvrtině plánované operace po čtvrtém dni, při dosažení té již popsané armádní čáry RAITENBUCH, NEUBURG, INGOLSTADT. I zde je další postup 1. armády trochu nejistý, víceméně se čeká, že boj závisí do jisté míry na přísunu posil ze záloh, a část armády stále ještě bojuje někde vzadu v Regensburgu i jinde. Nicméně i zde je třeba rozvíjet operace ve vysokém tempu, tudíž se nasazuje OMS, která se dále řítí vpřed do týlu nepřítele. A tentokrát mnohem velkoryseji:
OMS 1. armády měla za úkol postupovat samostatně ve směru hlavního úderu s bližším úkolem proniknout do 5 dne operace armády do prostoru západně AUGSBURG a jako další úkol 7 den operace ovládnout prostor TUTTLINGEN, MESSKIRCH, STOCKACH. V dalším dění měla OMS vést manévrovací boj ve směru ULM, BELFORT.
Najděte si to celé na mapě.
http://galerie.palba.cz/displayimage.ph ... fullsize=1
Ingolstadt, 4. den operace (A), čára jde poblíž dnešní dálnice Mnichov – Norimberk. Regensburg je za námi, tím se ale OMS nesmí zdržovat; zřejmě tam zůstal někdo bojovat.
Západně Augsburg (B), cíl pro 5. den, to je skoro 100 kilometrů za jediný den, tedy tempo, které už nahání husí kůži. Pokud Pátrače překvapilo 60 kilometrů denně, tohle je drsnější.
Trojici městeček Tuttlingen, Messkirch a Stockach (C) potom najdeme severně od západního konce Bodamského jezera. Tam máme být 7. den, celkem je to dalších 180 kilometrů za další dva dny. Někdy kolem 10. dne lze překročit tímto tempem Rýn (D) a dalších asi 100 kilometrů je do Belfortu (E). Opravdu rozvíjení operací ve vysokém tempu!
Připomínám, že celý front se má dovalit 8. den na tu čáru Urach – Bad Tölz, což v případě prvé armády znamená někde u Ulmu. OMS má tedy před frontem už slušný náskok, protože cílový prostor ve Stockachu, o den dřív, je ještě o sto kilometrů dál; a do cíle operačního prostoru do Belfortu je dalších 200 kilometrů. Při čemž Belfort je opět kus před dalším kontrolním bodem frontu u Basileje, 16. den.
Zde ovšem již není nikde řečeno, jak dlouho to má trvat této OMS do Belfortu. Nabízí se samozřejmě spousta otázek, zda tam vůbec někdy dorazí a jaký je smysl tohoto úprku.
2. Smysl OMS
S odvoláním na Pátračovu velkolepou učebnici tankistické taktiky v prvé části svého seriálu http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=299&t=5971 , lze shrnout, že základem stávajícího operačního umění ČSLA bylo v té době něco jako frontové myšlení, evidentně dědictví druhé světové války. To se projevovalo následujícími rysy:
1) Front je dán logikou pěších vojsk a pěší války, valí se pomalu a důstojně, jakmile dosáhne nějakou čáru, tak ji zajistí tím, že se zakope a zaujme tam obranu. Snaží se obvykle tvořit co nejkratší linie, aby neředil vojáky.
2) Front je z povahy věci kolosální. Velitel frontu, hlavní tvůrce válečných operací na bojišti, věnuje pozornost zejména svazům armád a divizí, všechno menší je pod jeho rozlišovací schopností. Od útvarů a jednotek menších než divize se vyžaduje minimální iniciativa a míra samostatného myšlení; důležitý je pro vás jen soused vlevo a vpravo, když jdou kupředu oni, musíte jít také.
3) Front se brání, nebo útočí. Nic jiného nedává smysl; to jsou „hlavní bojové činnosti“. Pokud se na to armáda cítí, útočí. K útoku je třeba převaha a zvýšená koncentrace sil, jinak to nemá smysl.
Pokud je armáda slabší, brání se a drží svoji zakopanou čáru. Slabší strana má vždy čekat a zakopat se, v tom je její naděje. Jediný omluvitelný pohyb obránce je manévr zálohy, která se přisune zaplácnout místo největšího ohrožení.
Přesun potom znamená, že boj nejspíš skončil, případně, že ještě ani nezačal.
Jenže už za druhé světové války se ukázalo, že s tankem je to všechno trochu jinak. Především proto, že se tank umí přesouvat daleko rychleji, než vojáci. Pěší vojáci tanky vlastně zdržují. Teorie blitzkriegu ukazovala, jak mohou docela velkolepých výsledků dosáhnout i nepříliš početné divize, složené jedině z čistě pojízdných pancéřovaných jednotek; prolomí frontu a jejich průlom může znamenat totální katastrofu, jak předvedli například Němci ve Francii 1940. To, o co se snažili v první světové válce celé roky a nemělo to žádný přesvědčivý výsledek, stihli tu najednou za několik týdnů.
Další vojevůdci podobné zkušenosti rozpracovali ještě dál. Těžko říci, zda lze autorství připsat Němcům, Američanům nebo Rusům; nejspíš na to přicházeli postupně všichni vlastní praktickou zkušeností.
Ukázalo se například už v té Francii, že je nesmírně těžké zaujmout klasickou zakopanou obranu, když na vás nepřítel stále dotírá a pronásleduje vás. Ono to skoro nejde; zakopat tank trvá nesrovnatelně déle, než s ním jednoduše jet. Takže když obrana padne, útočník toho může využít tak, že obránce žene před sebou, stále dál a dál, a může se teoreticky stát, že pokus o obranu byl poslední, protože další už vůbec nenastane.
Jiná taková zkušenost byla, že i protrženou obranu lze někdy zalepit úspěšným protiútokem, je-li dostatečně rázný a urputný, jak se stalo u Prochorovky.
Zkrátka, postupně se ukázalo, že tankem lze vlastně bojovat hodně odlišně od toho, co se nabízí jako frontové myšlení; těch možností je daleko víc a velmi často to přináší lepší výsledky. Opravdu dokonale využili těchto myšlenek Izraelci a dnes lze říci, že jsou podobné aktivní ideje základem většiny moderních taktik.
O tom byla ostatně řeč zde http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=299&t=5975
OMS je potom realizací několika myšlenek aktivního tankového boje.
Pátrač objevil odpověď generála Vacka, jejíž podstatnou část se sluší zopakovat:
„Jejich předurčení vzniklo už za 2. světové války, kdy SSSR přešel převážně k útočné činnosti a provedl i deset drtivých úderů (tehdy nazývaných stalinskými). Cílem těchto OMS bylo využít situaci na válčišti tam, kde v sestavě nepřítele se vytvářely široké mezery, vlastní vojska měla dostatek sil i prostředků využít jich a proniknout do co největší hloubky jeho sestavy, ničit při tom s určitým překvapením druhé sledy, sklady a tím narušit jeho činnost na co nejširší frontě.
Samozřejmě, že v řadě případů nebyl vybojován požadovaný výsledek. V přípravě na obdobnou činnost bylo vyslání OMS procvičováno operačními štáby Sovětské armády i v 70. - 80. letech.
Front mohl jako OMS vyslat jednu ze svých armád, která k tomu měla co nejpříhodnější podmínky, vzniklé v průběhu předcházejících bojů. Armáda jako OMS by vyslala obdobně jednu ze svých divizí, která by pro úkol měla opět nejvhodnější podmínky. Frontové i armádní OMS by byl určen i nejvhodnější směr činnosti, ale v pravomoci jejího velitele byla větší možnost rozhodovat o směru i ostatních způsobech boje, které by směřovaly k co nejefektivnějšímu splnění stanoveného úkolu...
Pro činnost OMS nebyly v ČSLA předurčeny předem žádné vševojskové svazky ani svazy. “
Podotýkám, že díky Zbrojnošovi víme, že na další dotazy na toto téma už pan generál Vacek odpovídat nechtěl http://forum.csla.cz/forums/thread/3134.aspx
Je zřejmé, že ho poněkud zaskočilo, že byl chycen při lži, neb se ukázalo, že ČSLA s užitím OMS naopak počítala, a to docela podstatně, u dvou zcela konkrétních divizí, jak jsme viděli v plánu 1986. Může to samozřejmě být i generálova smůla, kdy se pokoušel držet státní tajemství, které mezitím tajné být přestalo, takže v tom mohl být úplně nevinně. Nicméně podruhé odpověděl zjevně dosti vyhýbavě a trochu naštvaně:
Pane Minaříku, na vaše otázky jsem nezapomněl, ale domnívám se, že při vašich možnostech můžete kvalifikovanější odpovědi získat na vašem pracovišti. Při tom nemohu zcela vyloučit ani vaši snahu přezkušovat mé dosavadní znalosti, téměř po dvaceti letech odchodu do důchodu, a potom mi třeba udělovat poučné lekce. Nemám dostatek času ani chuti vám odpovídat písemně, protože by to vyžadovalo o tom snad napsat knížku. Protože ale nemám obavy diskutovat o tom s vámi, najděte si čas a přijeďte za mnou. To, co vím, vám bezplatně sdělím.
Za pozornost stojí i ty Minaříkovy zajímavé nezodpovězené dotazy; ukáže se totiž, že na ně vlastně postupně dokážeme odpovědět sami.
1) Jakým způsobem by v průběhu frontové útočné operace byly nasazovány operačně manévrující skupiny vševojskových armád prvního sledu? Kdy by se zasazovaly do boje (např. po prolomení celé taktické hloubky obrany protivníka) a s jakým úkolem by postupovaly do hloubky jeho obrany (boj se svazky 2. sledu nebo „pouze“ dosažení určitých prostorů a znemožnění přísunu operačních záloh)?
2) Po jak dlouhou dobu a na jakou vzdálenost od hlavních sil by byly schopny působit v týlu protivníka a jak by bylo organizováno doplňování zásob munice či PHM (divize si vezla zásoby pouze na 4 dny boje), případně evakuace raněných?
3) Do OMS 1. a 4. armády nebyly operačním plánem z roku 1986 předurčeny nejlépe vyzbrojené divize (1. a 9. td s T-72), nýbrž svazky se starší technikou (16. a 13. td s T-55AM). Měly na to vliv předpokládané ztráty a snaha „šetřit“ nejlépe vyzbrojené divize?
Takže, shrňme si, co už víme z plánu z r. 1986 a z vysvětlení generála Vacka:
- OMS zcela opouští frontové myšlení. Kdyby před klasickým frontem zůstala mezera, front to starými „pěšími“ metodami neumí využít. Vojáci si ulehčeně oddychnou, že je chvíli klid, ale nikam se nepohrnou; ukázněně počkají na svoje kolegy vlevo a vpravo, a hlavně – na rozkaz shora. A ani ten nedokáže front vyštvat rychleji, než je obvyklé tempo.
- OMS není závislá na pohybu sousedů. Žádné sousedy nemá; operuje čistě na nepřátelském území, ideálně v týlu nepřítele. Může se tedy vykašlat na nějaké normy pro šíři útoku; ideální naopak je, aby pokryla šíři co největší. Na druhou stranu při tom musí zachovat kompaktnost a jednotky si musí pomáhat. Jinak řečeno, sestavy jednotek by na sebe měly vidět.
- OMS je postup, který se velmi podobá blitzkriegu, a také postupům, rozpracovaným v materiálech NATO, např. Vzdušná a pozemní bitva. Ničit nebo imobilizovat protivníka lze i narušením týlového zabezpečení, přísunu záloh, případně stabilní infrastruktury. Může to být snazší a efektivnější.
- OMS je operační manévr silnější útočící strany. Dokonce, relativně a v danou chvíli mnohem silnější; využívá pohybu všech rozházených svazků, útvarů a jednotek protivníka po proražení obrany, situace, kdy silnější straně nějaké síly přebývají, kdežto protivník naopak v daném místě má sil málo a nebo prakticky žádné. Je tam mezera mezi svazy frontu, není tam žádná souvislá obrana.
To je odpověď na první část Minaříkovy otázky 1); OMS nemá cenu nasazovat, pokud nepřítel udržel obranný tvar svých sil a před frontem útočníka žádná mezera není.
EDIT: K tomu speciální problém . Bludná divize
Po zkoumání dislokací NATO se ukazuje, že jediná německá opravdu velká jednotka, která by pravděpodobně nebyla zapojena hned do prvního boje na Šumavě, je 10. tanková divize II. armádního sboru ze Sigmaringen.
Z čirého okouzlení nad touto superdivizí, která je asi nejlépe vyzbrojená v celém Německu (její kolegyně 1. 3. a 7. divize z I. sboru a 5. a 12. divize ze II. sboru mají nepatrně horší poměr Leopardů 2), zde dám její kompletní rozpis:
10. tanková divize – Sigmaringen
1) 28. tanková brigáda - Dornstadt: 8 M577, 8 Luchs, 12 Jaguar 1
a) 281. mechanizovaný prapor – Dornstadt: 28 Leopard 2A4, 11 Marder, 5 M113, 2 Leopard ARV, 6 Milan
b) 282. motorizovaný prapor – Dornstadt: 35 Marder, 6 minometů 120mm, 8 M113, 18 Milan
c) 283. tankový prapor – Munsingen: 41 Leopard 2A4, 5 M113, 2 Leopard ARV
d) 284. tankový prapor – Dornstadt: 41 Leopard 2A4, 5 M113, 2 Leopard ARV
e) 285. tankový dělostřelecký prapor – Munsingen: 18 M109A3G houfnice 155 mm
f) 280. tanková průzkumná rota – Ingolstadt: (standard)
2) 29. tanková brigáda - Sigmaringen: 8 M577, 8 Luchs, 12 Jaguar 1
a) 291. mechanizovaný prapor – Stetten am Kalten Markt: 28 Leopard 2, 11 Marder, 5 M113, 2 Leopard ARV, 6 Milan
b) 292. motorizovaný prapor – Immendingen: 35 Marder, 6 minometů 120mm, 8 M113, 18 Milan
c) 293. tankový prapor – Stetten am Kalten Markt: 41 Leopard 2, 5 M113, 2 Leopard ARV
d) 294. tankový prapor – Stetten am Kalten Markt: 41 Leopard 2, 5 M113, 2 Leopard ARV
e) 295. tankový dělostřelecký prapor – Immendigen: 18 M109A3G houfnice 155 mm
f) 290. tanková průzkumná rota – Immendigen: (standard)
3) 30. mechanizovaná brigáda - Ellwangen: 8 M577, 8 Luchs, 12 Jaguar 2
a) 301. mechanizovaný prapor – Ellwangen: 13 Leopard 2, 24 Marder, 5 M113, 2 Leopard ARV, 12 Milan
b) 302. motorizovaný prapor – Ellwangen: 24 Marder, 6 minometů 120mm, 18 M113, 18 Milan
c) 303. motorizovaný prapor – Ellwangen: 24 Marder, 6 Panzermörser 120mm, 18 M113, 18 Milan
d) 304. tankový prapor – Heidenheim am Hahnenkamm: 41 Leopard 1A3 5 M113, 2 Leopard ARV
e) 305. tankový dělostřelecký prapor – Donauworth: 18 M109A3G
f) 300. tanková průzkumná rota – Ellwangen: (standard)
4) 10th dělostřelecký pluk– Pfullendorf:
a) 101. polní dělostřelecký prapor – Pfullendorf: 18 M110A2 202mm, 18 FH-70 155mm houfnice
b) 102. raketový dělostřelecký prapor -- Pfullendorf: 16 LARS
c) 103. pozorovací prapor – Pfullendorf: 12 CL-289
5) 10. protivzdušný pluk - Sigmaringen: 36 Gepard, 216 Fliegerfaust 1
6) 10. Recon prapor -- Ingolstadt: 34 Leopard 1, 10 Luchs, 18 Fuchs (9 s pozemním radarem)
Další týlové jednotky divizního kompletu v Ingolstadtu, Amstettenu, Münchsmünsteru, Pfullendorfu a Neuhausenu ob Eck.
Celkem 233 Leopardů 2 a 75 Leopardů 1, pokud to někoho zajímá. Proti tomu nemá 16. td s 322 T-55 sebemenší šanci. Problém je v tom, že po úvodní obraně Šumavy zbývá v celém jižním Německu až po Schwarzwald z celého Bundeswehru tato jediná divize.
Možné scénáře:
1) Divize nestihne obranu na Šumavě, ale vrhne se do obrany zásadního strategického bodu. Nabízí se zejména Mnichov, Ingolstadt nebo Ulm. Podle mne nejpravděpodobnější scénář, hrdinný, ale bez šancí na úspěch; lze očekávat pomalé obklíčení divize jednou ze dvou armád a opatrné postupné ničení. V tom případě není pro OMS zajímavá, a T-55 v boji s touto divizí ani nebudou moc chybět.
2) Divize povede sama aktivní obranu a bude napadat bočními výpady sestavu 1. armády. Nejhorší možný scénář pro armády ČSLA, lze čekat veliké ztráty a nepříjemnosti, ale nakonec to musí skončit jako v bodě 1 – chycením do boje a obklíčením. Jedna divize nemůže dost dobře unikat do nekonečna.
3) Divize se někde sama zakope do obrany a zkusí vytvořit zdržovací linii k přípravě obrany Rýna. Ne moc pravděpodobné a proti postupu frontu dost zoufalé. OMS může začít fungovat až za touto linií.
4) Divize se vykašle na Německo a zdrhne k obraně Rýna. Případně, divize bude opatrně vyčkávat v okolí Ulmu. V takovém případě ovšem nemůže OMS vůbec vyrazit; šance, že na ni narazí a skončí špatně, je vysoká. Na druhou stranu, pokládám oba tyto opatrné postupy, které vlastně rezignují na původní smysl divize bránit Německo, za asi nejméně pravděpodobné.
Konec Editu.
3. Cíle OMS
Proberme si, co tak mohla OMS všechno potkat, a tím si posvítíme i na druhou polovinu první Minaříkovy nezodpovězené otázky. Příslušná Pátračova kapitola tankové taktiky (šestá) uvádí zde http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=299&t=5972 seznam toho, co mohou vypátrat tankové jednotky za průzkumu. Já bych viděl shrnutí hlavních cílů takto:
1) Kolony týlového zabezpečení, vševojskových kompletů, spojaře, ženisty, opraváře a jiné nebojové jednotky. Případně bojové, ale neurčené k přímému pozemnímu střetu, jako dělostřelectvo a PVO.
Celkem ideální situace. Prakticky žádná podobná jednotka nemá při setkání s tanky velkou šanci, a to včetně těch protiletadlovců a dělostřelců, kteří jsou při přímém střetu s tanky v drtivé nevýhodě. Zbývá poznamenat, že občas je některé jednotky efektivnější zajmout, než ničit, pokud se to zdaří; například cisterna PHM má cenu skoro největší.
2) Stacionární zařízení – letiště, stabilní rakety, stabilní PVOS, radary, velitelská místa, spojová místa.
To je v moderní válce cíl ještě vděčnější a důležitější, často i strategického významu. V druhé světové válce to prakticky chybělo, proto to generál Vacek výslovně nejmenuje, ale při našem jediném reálném cvičení to mělo úplně nejvyšší důležitost. Osobně se domnívám, že cílem OMS byla infrastruktura letectva, raket a spojení jako cíl přinejmenším srovnatelný s těmi pozemními zálohami a týlními jednotkami.
Připomínám jako příklad, že rovnou v Operačním plánu 1986 je tento seznam zvláště žádoucích cílů:
- čtyři baterie střel PERSHING-2
- jeden oddíl střel LANCE
- letouny – nosiče na letišti Ingolstadt
- 14 baterií protiletadlových řízených střel HAWK
- velitelské stanoviště 2. armádního sboru NSR
- velitelská stanoviště dvou divizí a čtyř brigád prvního sledu 2. armádního sboru NSR
- dvě střediska uvědomování a navedení letectva DINGOLFING a FREISING
- šest objektů průzkumu
- čtyři stanoviště pro radioelektronický boj
- čtyři dělostřelecké a raketometné baterie
Většina těchto konkrétních objektů, ležících ne moc daleko od hranic, by už asi měla být v době vyslání OMS dobyta, případně odpálena, pokud by šlo o rakety, ale jako příklad toho, co lze najít i dále za Ingolstadtem to poslouží dobře.
3) Plán to výslovně nejmenuje, ale jedním z cílů OMS jsou určitě letiště. Vůbec se jeví být letecké síly protipozemních letadel (A-10, Tornado), nebo vrtulníků (zejména Bo-105 M) asi nejnebezpečnějším nepřítelem pro OMS. V plánu OMS samozřejmě nebylo honit vrtulníky a letadla ve vzduchu, ale jsem si skoro jist, že podstatnou součástí boje proti nim byla likvidace letišť na trase výpadu. Každé takové letiště je cíl prvořadého významu, který je samozřejmě třeba zničit. Nejde jen o pojezdové ranveje, které lze nahradit na jiných základnách, ale podstatná je spíš infrastruktura, radary, zásoby PHM a podobně. A samozřejmě, obzvláštní úspěch je zastihnout nějaká letadla nebo vrtulníky na zemi.
Například podle Farkyho příspěvku se zdá, že z vrtulníkových letišť leží poblíž míst postupu OMS:
2nd German Corps - Ulm, FRG, hlavní sídlo
- 10th Panzer Division - Sigmaringen – u bodu C
Heeresfliegerstaffel 10 – Neuhausen ob Eck: 10 Bo-105M, u bodu C
- Heeresfliegerkommando 2 – Laupheim - za Ulmem, 15 VBH (BO-105M)
- HeeresfliegerRegiment 20 – Neuhausen ob Eck – u bodu C, Fliegende Abteilung 201: 48 UH-1D, 5 VBH (BO-105M),u bodu C
HeeresfliegerRegiment 25 – Laupheim: u bodu B, Fliegende Abteilung 251: 32 CH-53G, 5 VBH (BO-105M)

Před Ulmem u bodu B je též Leipheim, jedna ze čtyř německých základen A-10, kde občas v míru patrolovalo až osmnáct těchto letadel, přilétajících z Británie – lze ovšem počítat s tím, že v době OMS by už zde mohl být jejich počet povážlivě vyšší.
Dále pak jsou zajímavá letiště:
1. Luftwaffe Division
AG 51 “Immelman” - Bremgarten, FRG: 2 squadrony, každá 18 RF-4E plus dalších 6 v okamžité rezervě – u bodu D
JBG 32 - Lechfeld, FRG: 2 squadrony, každá 18 x Tornado – u bodu B
JBG 34 - Memmingen, FRG: 2 squadrony, každá 18 x Tornado – u bodu C
JBG 49 - Fürstenfeldbruck, FRG: 2 squadrony, celkem 51 Alpha Jetů včetně14 dvoumístných – západně od Mnichova, zřejmě cíl pro 13.td
2. Luftwaffe Division
JG 74 “Molders” – Neuburg, FRG: 2 squadrony, každá 18 F-4F plus celkem 6 F-4F v okamžité rezervě. Neuburgů je několik, všechny kolem Mnichova.
4) Zajímavý operační cíl, spíše z hlediska průzkumu a obsazení, než ničení, jsou i cesty a jejich průchodnost, což se týká zejména mostů a jiných úzkých míst, ale i stavu silnic, který bude užívat vzápětí vlastní logistika a také se tudy má následně valit celý front. O průchody a přechody tedy stojí zato někdy bojovat; obzvláštní perla strategického významu pro celou válku je samozřejmě finále, totiž přechod Rýna (bod D).
V pozici se totiž skrývá zajímavá možnost, že OMS dorazí do boje tak rychle a přísun záloh NATO se zdrží tolika vedlejšími úkoly či pokusy zachránit německé jednotky vpředu, že OMS na Rýně vůbec žádnou zakopanou obranu ještě neobjeví. Pak by OMS nejspíš fungovala zhruba jako předsunutý letecký výsadek; držela by přechod na Rýně až do příchodu frontu. To je asi největší úspěch OMS, jaký by byl myslitelný.
Úvahy o dalším pokračování tažení OMS až do Belfortu (E) považuji již spíše za scifi, a hlavně by to nebylo možné, dokud by Rýn nebyl dobyt frontem.
5) Města a městečka. Německo je i zde velmi obydlená země, takže se městům úplně vyhnout nelze, i když v zásadě nejsou tím hlavním úkolem. Augsburg by bylo asi nutno obejít, méně jasno mám v případě Ulmu, což je vlastně to hlavní sídlo II. armádního sboru Bundeswehru, hlavního soupeře ČSLA. Nejspíš by už bylo vyklizené od hlavních velitelů, možná i rozbité nějakou raketou, ale přesto je to stále zajímavý cíl.
Jižnější Memmingen s letištěm je skoro určitě cílem dřívější OMS 13. divize. Významný je v dalším postupu i Freiburg in Breisgau, který střeží docela zajímavý průchod Schwarzwaldem. Tady se dobývání skoro nelze vyhnout, tím spíš, že je OMS skoro u cíle cesty. Podobně zajímavé místo poněkud severněji je Lahr, přímo na Rýně (severně od bodu D), základna 4. kanadské mechanizované brigády http://en.wikipedia.org/wiki/4_Canadian ... gade_Group .
EDIT: Pátrání po dislokacích NATO našlo ještě pár dalších cílů a ukazuje, že obrana pozemními silami je vlastně v této fázi opravdu dost sporadická a převážně ze zapomenutých a speciálních sil VII. sboru USA:
56th Artillery Command - Schwabisch-Gmund, FRG:
1) 1-9th Field Artillery Battalion – Neu-Ulm, FRG: 36 Pershing II
2) 2-9th Field Artillery Battalion – Schwabisch Gmund, FRG: 36 Pershing II
3) 4-9th Field Artillery Battalion – Neckarsulm, FRG: 36 Pershing II
4) 2-4th Infantry Battalion (Security) – Neu-Ulm, FRG
5) 193rd Aviation Company – Goppingen, FRG: 8 UH-1H
To jsou ty bájné Pershingy, v době příchodu OMS nejspíš buď odpálené, nebo zničené letectvem.
17th Field Artillery Brigade - Augsburg,
1) 1-18th Field Artillery Battalion – Augsburg, FRG: 24 M110A2
2) 1-36th Field Artillery Battalion – Augsburg, FRG: 24 M110A2
3) 2-77th Field Artillery Battalion – Augsburg, FRG: 24 M110A2
Úžasné houfnice 203 mm zřejmě rovněž už nebudou na místě, ale nemám moc jasno, co s nimi vlastně nepřítel zamýšlel, protože proti pohyblivé invazi není moc jasných cílů. Za nás už byly považovány za zastaralé. Nicméně,při setkání by bylo nutno je zničit.
2. Lufwaffe Division
1. JG 74 “Molders” – Neuburg
a) FlakBatterie 274 – Neuburg (R):
b) LwSicherungsStaffel – Neuburg:
c) LwSicherungsStaffel 74 – Neuburg: (R)
d) LwSicherungsStaffel 5174 – Neuburg: (R)
Víceméně záležitost pro 4. armádu u Mnichova, ale další zařízení letišť a PVO.
Domobrana.
Papírově je to spousta lidí. Celkem byla domobrana organizována v šesti velikých velitelstvích pro celé Německo, při čemž každé z nich mělo k dispozici 123 tanků, zejména M48, výjimečně Leopardy 1. Jinak představují zejména spousty lidí, ale minimum techniky, zejména transportéry, samopaly, sem tam minomet a pancéřovka. Lze předpokládat, že budou bránit hlavně Mnichov a města, setkání v terénu nepravděpodobné a pokud ano, tak zjevně katastrofální pro domobranu. Pro nás je zajímavý Mnichov a okolí Stuttgartu a Ulmu.
Konec EDITu.
6) Přisouvající se zálohy. V sestavě OMS v síle divize lze bojovat úspěšně téměř se vším, co by se přesouvalo na frontu, aniž by se tím OMS nějak moc zdržela. To je vlastně jádro odpovědi na Minaříkovu otázku; připomeňme:
Boj se svazky 2. sledu, nebo „pouze“ dosažení určitých prostorů a znemožnění přísunu operačních záloh?
Plán frontu přímo zdůrazňuje ničení konkrétních protivníkových svazů, plán OMS mluví jen o těch prostorech.
Nicméně myslím, že v praxi by platilo vlastně oboje; dobytí určitých prostor i přímé ničení záloh, pokud to lze.
Jediný typ záloh, schopný OMS zastavit, jsou zálohy s tanky ve větším množství. Pokud narazí OMS např. na divizi tanků, zřejmě by bylo asi na konkrétní rozhodnutí vyšších míst, zda s ní svést bitvu. Jedna možnost je, že OMS už nebude schopna pokračovat a na takový úkol se „spotřebuje.“ Druhá možnost je, že se úkol OMS bude vyššímu velení jevit tak důležitý, že prostě nechá tanky projít.
Jiná „konečná“ pro OMS je, že narazí na zakopanou obranu. Mohlo by se to stát na západní straně Schwarzwaldu, ale nejpravděpodobnější je to na Rýně. Pokud nenastanou mimořádně výhodné podmínky, že by šlo tuto obranu snadno zničit, OMS nezbude, než počkat na front.

S oběma těmito situacemi se zjevně spíše nepočítalo; a pokud by skutečně nastala výchozí situace v plánu, že front dorazí k čáře 4. dne a protivník nebude schopen postavit v daném místě pevnou obranu, tak je to podle mne hodnocení docela pravděpodobné. Němci by zřejmě měli velkou část sil buď zničených, nebo vázaných, a Francie vlastně nijak zdrcující takové síly vůbec neměla. Zbyla by před nimi nesnadná alternativa, zda zkoušet jako zálohy zachraňovat bojující Němce vpředu, nebo je vlastně odepsat a zkoušet zaujmout vlastní obranu na Rýně.
K oběma otázkám EDIT Bludná divie a následuje:
3rd Brigade, 1st Infantry Division - Goppingen, 38 M1A1
1) 3-34th Armor Battalion: M1A1
2) 1-16th Mech Infantry Battalion: M113
3) 4-16th Mech Infantry Battalion: M113
4) 2-5th Field Artillery Battalion: 24 M109A3
5) D Co, 1st Combat Engineer Battalion:
6) 1 Air Defense Battery: 9 Vulcan SP, 12 Stinger Missile
Tuhle malou partu velmi drsných tanků potká ČSLA s vysokou pravděpodobností, nejspíš je k ochraně Stuttgartu. Proto kompletní výpis.
EDIT: Francouzi.
Francouzská pozemní armáda jako celek se jeví být podstatně slabší, než samotná ČSLA. Sestávala totiž ze tří armádních sborů:
1. sbor v Metách, ten měl 4 divize – 1. Trevír, 160 tanků, 7. Besancon,176 tanků, 12. Saumur 41 tanků a 14. v Montpellier 71 tanků, a k tomu armádní komplet, kde se skrývá dalších 56 tanků.
2. sbor v Baden Badenu, ten měl už jen 3 divize – 3.Freiburg 160 tanků, 5.Landau 176 tanků,15.Limoges 10 tanků a komplet, kde je 46 tanků.
3. sbor v Lille, ten opět 3 divize – 2.Versailles 176 tanků, 10. Chalon sur Marne 176 tanků, 15. Amiens 10 tanků a komplet, kde je 46 tanků.
Celkově tedy měla Francie nasazeno 10 divizí a 1480 tanků, z toho jistá část lehkých AMX10P. Připomínám, že i optimista Zaloga se dopočítal čísel skoro stejných - Francie -AMX-30B – 1184, ABX-30B2 – 271. Rozhodně to není nic, co by šlo srovnávat s Bundeswehrem, počtem i kvalitou, AMX – 30 ve vší úctě není tank, který by naháněl velkou hrůzu.
Vzhledem k dislokacím, místy opět trochu podivným (Montpellier, Saumur, Versailles) to nějak moc nevidím na to, že by se francouzská pozemní armáda měla nějak aktivně hrnout do Německa na pomoc Bundeswehru; a bude někde docela problém ji dopravit k Rýnu i do těch 14. dnů.
Pro OMS se mi jeví být zajímavé přesně 2 divize, 7. Bensancon, aktuální až po překročení Rýna či přímo u něho, a 3. Freiburg. Jsou vyzbrojeny poměrně podobně, proto na ukázku dávám ten Freiburg, který téměř v cestě:
3rd Armored Division - Freiburg, FRG:
1) 12th Regiment de Cuirassiers (RC) – Müllheim/Baden: 70 AMX-30
2) 3rd Regiment de Dragoons (RD) – Stetten: 70 AMX-30
3) 19th Groupe-ment de Chasseurs (GC) – Villingen-Schwenningen: AMX-10P
4) 42nd Regiment d'Infanterie (RI) – Offenburg: AMX-10P
5) 110th Regiment d'Infanterie (RI) – Donaueschingen: VAB (later part of Franco-German Brigade)
6) 11th Regiment d'Artillerie (RA) – Offenburg: 24 GCT 155mm SP
7) 34th Regiment d’Artillerie (R) – Müllheim/Baden: 24 GCT 155mm SP
8) 9th Regiment du Genie (RG) -- Neuf-Brisach:
9) 3rd Regiment de Commande-ment et de Soutien – Freiburg:
10) Escadron d'Eclairage Divisionnaire (EED) – Stetten: Divisional Recon Squadron
11) 3rd Compagnie Antichar (CAC): 12 VAB/HOT,
12) Centre d'Entrainement Commando et 131 Régiment d'Infanterie – Breisach:
Scénáře vidím následující:
1) Divize vyrazí vpřed na podporu Němců. V pochodových kolonách s tímto seskupením podle mne může OMS bojovat docela dobře. Jádrem problému jsou ty dva tankové pluky.
2) Divize zaujme obranu v Schwarzwaldu jako předsunutá jednotka, případně na Rýně jako součást obrany. Tady je možná konec tažení OMS; prorazit by mohla jen za cenu obtíží. Dost důležité bude, nakolik bude divize soustředěná a jak velké území hodlá bránit.
Konec EDITu Francouzi.
Jinak se v otázce záloh a rozboru úkolu skrývá i odpověď na část další Minaříkovy otázky:
Po jak dlouhou dobu a na jakou vzdálenost od hlavních sil by byly schopny působit v týlu protivníka?
Čistě z logiky konkrétního úkolu OMS z 16.td v plánu z roku 1986 lze říci, že úkol je řádově na dva týdny a přibližně 500 kilometrů terénem, od 4. dne z čáry RAITENBUCH, NEUBURG, INGOLSTADT (bod A), k Rýnu (bod D), kam lze teoreticky dorazit nejdříve 10. den a 16. den tam má dorazit hlavní front.
Dodávám, že podstatné bylo zabezpečit OMS zejména po dobu prvého týdne, druhý týden, který by teoreticky mohla strávit OMS obranou přechodu Rýna a čekáním na front, už nebyl řešena vůbec a byl zcela v mlhách improvizace. V případě teoreticky dokonalého úspěchu a kondice OMS lze samozřejmě pokračovat až do Belfortu i dále.
Úkol OMS 13.td byl potom daleko kratší a jednodušší, na sotva poloviční trase.
4. OMS coby příznak revoluce operačního umění v plánu ČSLA z roku 1986
Nejen užití OMS, ale i další nápady v plánu útočné operace ČSLA z r. 1986 ukazují, že zmíněné frontové myšlení je tu již na ústupu. „Klasika“ je k vidění zejména na začátku na té Šumavě, pokud by se nepřítel rozhodl pro taktéž klasickou zakopanou obranu. Nicméně už tady je mezi řádky patrná alternativní možnost, že tu front žádnou zakopanou obranu vůbec nenajde.
Ať tak, nebo onak, to, co následuje za Šumavou, se vůbec nepodobá tomu, co se psalo v učebnicích taktiky o „hlavních způsobech boje“. Útočník nepostupuje jako přílivová souvislá vlna, ale jako plazivá rostlina; vyžene výhony co nejdál, potom je vzájemně propojuje, vzniklou síť zatahuje a uvízlé obklíčené jednotky dusí. A těmi dlouhými vlákny vpředu jsou právě OMS.
Klíčové a zde mnohokrát opakované heslo rozvíjet operace ve vysokém tempu není žádná prázdná proklamace, ty plánované čáry postupu ukazují, že je to míněno smrtelně vážně. Pokud front bude postupovat rychle, pak OMS vpředu musí postupovat přímo pekelně rychle, jak nejrychleji je technicky možné. Jakmile někde hrozí nějaké větší zdržení, například bojem s nějakou objevenou jednotkou, z OMS se odštěpí nějaký menší útvar, aby to „vyřešil,“ a celá OMS se řítí dál. Podobně se chová ostatně celý front – přímo v plánu se s podobným rozdělením počítá u 4. armády v Mnichově a předpokládám, že to samé v menším by předvedla 1. armáda u Regensburgu a později možná i u Ulmu nebo v Augsburgu. Jinak se ty časy ani stihnout nedají.
K té rychlosti je mnoho důvodů.
Prvním je, že průnik do týlu – s ničením naznačených cílů - může být úspěšný jedině v případě, že je rychlý. Pokud vznikne na chvíli mezera mezi trochu otřesenými ustupujícími vojsky, zjevně to nepotrvá dlouho. Náskok, založený částečně na překvapení, je dočasný.
Klasickým „blitzkriegovým“ důvodem existence OMS je, že komplikuje pokusy o zakopanou obranu. Pokud se očekávala další frontová linie zakopané obrany okolo Rýna, potom je účelné tuto obranu zaměstnat co nejdříve. Pokud už nebude zastižena dříve, než se vůbec zformuje, jak už bylo zmíněno, i obtěžování ze strany OMS váže docela slušné síly.
Činnost OMS zjevně komplikuje i pokusy o moderní aktivní obranu. Předpokladem všech protiúderů je to, že k nim máte prostor a že funguje podpora týlu. Ostatně, nelze si nevšimnout, že podobné nápady měli stratégové NATO, počínaje Wardenovou strategií, popsanou zde http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=42&t=3275 .
Vidíme tedy, že úkol OMS je mimořádně mnohotvarý a nejméně ze všeho připomíná frontové myšlení, šablonovitou alternativu „zakopaná obrana nebo koncentrovaný útok“. Vlastně v době plánu mohla být jen velmi přibližná představa, co všechno může OMS vlastně dosáhnout, a jistota by nemohla být ani v okamžiku zahájení skutečné akce.
Zbývá poznamenat, že si ve štábu museli být dobře vědomi značných rizik, které tento plán provází; a jak už bylo řečeno, i „neúspěch“ OMS, totiž že bude jeho postup zastaven příliš velkou silou, měl svoji strategickou hodnotu, například to, že by vázala tyto značné síly a usnadnila postup frontu. Zastavená OMS na nějaké čáře stále ještě plní svoji funkci a komplikuje situaci v týlu protivníka.
Jisto je také, že hlavním způsobem boje OMS není ani útok, ani obrana, nýbrž přesun.
EDIT - Po Zbrojnošově upozornění bych využil i jeho elegantnějšího označení hlavního způsobu boje - rozvíjení úspěchu za boje v hloubce obrany protivníka.
Oboje při tom nepostihuje úplně a jednoduše podstatu změny, a je vidět, jaké obtíže s tím má i terminologie tehdejších bojových řádů. Úplně laicky řečeno, z dvojice reálných činností tankisty, totiž jet a střílet, se tu zkrátka přesouvá důraz a pozornost na to ježdění, aniž by při tom střílení zmizelo.
Nebo ještě jinak, nepostupuje se podle Pátračovy kapitoly 2. a 3. zde http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=299&t=5971 ,
ale podle kapitoly 4. a 6. zde http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=153803#p153803 .
Postupy pro „zvláštní druhy boje,“ kterých se měly podle oficiální taktiky dopouštět pouze dočasně a malé jednotky v síle čety nebo roty, totiž boje proti jaderným prostředkům, průzkumu, léčky a čelního pochodového zajištění, tu jsou naprostý standard a provádí to najednou celá divize a po dobu v řádu nejméně týdne nebo i déle. Všechno to, co se cvičilo v ČSLA minimálně nebo vůbec, je tu najednou úplně nejdůležitější ze všeho.
A to vše za pochodu, či přesněji na úprku.