Mapa centra Varšavy roku 1944 i s některými čtvrtěmi, kde v prvém týdnu srpna

vznikalo povstalecké území.
Před začátkem Varšavského povstání si ještě řekněme, jak některé události a fakta v čase zaznamenala anglofóní historiografie.
Když Rudá armáda překročila 22. července 1944 ( 10 dní před začátkem Varšavského povstání) řeku Bug a "zmocnila se města Chelmu", anglofóní historiografie si zapsala: RA se zmocnila Chelmu ležícího v oblasti, jíž SSSR uznalo za součást poválečného Polska. Neboť, jak již bylo v Č 3. u konce řečeno, Stalin souhlasil, ještě před Varšavským povstáním s tím, že po skončení ww2 bude Polsku patřit území od Curzonovovy linie směrem na západ....
Další zápis v západní historiografii pak říká: "Moskevský rozhlas dne 22. července 1944 oznámil ustavení polského Výboru národního osvobození (PKWN, viz vše o něm v Č 2.) na půdě Polska."
Západní historiografie pak k 25. červenci 1944 registruje další událost v Polsku, která již bezprostředně hovoří o Varšavském povstání. Dozvídáme se , cituji:
" V bývalém hlavním městě Varšavě bylo v důsledku proniknutí sovětských vojáků do oblasti západně od řeky Bugu Poláky, kteří zachovali věrnost exilové vládě sídlící v Londýně, přijato rozhodnutí, že se vlastními silami pokusí svrhnout německé jařmo už před příchodem Sovětů,
´Jsme v každém okamžiku připraveni zahájit boj za osvobození Varšavy, ´ telegrafoval 25. července do Londýna velitel Armije Krajowej, generálporučík Tadeusz Bór - Komorowski, a dodal: ´Buďte připraveni bombardovat na naši žádost letiště u Varšavy. Sdělím datum zahájení boje. ´ Následujícího dne telegrafoval vysoce postavený představitel AK generál Tadeusz Pelzyński, svým podřízeným, kteří v hlavním městě netrpělivě očekávali rozkaz k zahájení povstání: ´Možná bude každou chvíli nutné zahájit boj o Varšavu. ´( historickým podkladem je zde: Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert., str. 566, 567, 637, 638 a 639.) "
Ještě než začneme posledními důvody vzniku Varšavského povstání. politickými i lidskými, řekněme si něco o lidech, kteří 1. srpna 1944 povstali a jakou měli výzbroj.
Vojáci Varšavského povstání.
Základní kádr povstalců a lidí, kteří Varšavské povstání začali, tvořili příslušníci Armiji Krajowej. AK do povstání nasadila přibližně 45 tisíc mužů, když v začátku povstání jich začínalo 20 tisíc, neboť pro ostatní chyběly zbraně. V počátku povstání se ještě přidaly Národní ozbrojené síly (Narodove Sily Zbrojne), které nasadily 800 mužů a Lidová armáda komunistů (Armia Ludowa), která nasadila 500 mužů. Přidali se i Židé vysvobození z dobře opevněného Koncentračního tábora Gesiówka. Tábor rychle dobyl překvapivým útokem prapor Zośka.
Bohužel pro všechny bylo málo zbraní. Vojáci Varšavského povstání byli ve většině nezkušenými bojovníky. Jinak tomu bylo s důstojnickým sborem, mezi kterým bylo i 316 vybraných důstojníků z polské armády na západě, kteří byli letecky dopraveni do Polska, kde vhodně doplnili nejen štáby, ale i velení diverzních skupin. Mezi důstojníky bylo i několik veteránů, tzv. cichociemni (byli to výsadkáři a příslušníci tajných odbojových jednotek, kteří byli vycvičeni ve Velké Británii, a také tzv. Harceři (Harceři byla obdoba českých skautů. Polští Harceři skvěle plnili úlohy spojek a doručovatele zpráv).
V podpůrných jednotkách, které doplňovaly vším potřebným úderné oddíly byly nejen ženy, ale i děti. Děti se zvláště osvědčily v bojových jednotkách, které prováděly boj z kanálů. Do varšavských kanálů se totiž dostaly, pro jejich malý průměr, jen děti.
Wikipedie, ze které jsem některé informace také čerpal, říká, že po 15. září 1944 se u Visly objevilo postupně celkem 5 praporů 1. polské armády (Pierwsza Armia Wojska Polskiego) generála Berlinga. Což byly jediné jednotky z RA, které se dostaly do fyzického kontaktu s povstalci (jak si řekneme později, byly tzv. "Berlingovci" Němci zcela zdecimováni a s velkými ztrátami museli ustoupit).
Výzbroj povstalců Varšavského povstání.
Již u vojáků povstání je řečeno, že do boje mohlo v začátku zasáhnout jen 20 000 ze 45 000 vojáků a důstojníků, neboť pro oněch 25 tisíc nebyl dostatek zbraní. Těžké zbraně neměli povstalci ze začátku vůbec žádné do okamžiku, než si je v průběhu povstání dobyli. V již vzpomínané Wikipedii je řečeno, že povstalci získali celkem 5 ks obrněné techniky, kterou si na Němcích dobyli. Jednalo se o:
1) Dva PzKpfw. V "Panther" Ausf. G, což byly 2 provozuschopné tanky ukořistěné harcerským praporem Zośka. Panthery sloužily v improvizované tankové četě "Wacek"
( zde viz Panther

z improvizované tankové čety " Wacek"). Měly svá jména, když třeba jeden z tanků "Marta" sehrál klíčovou roli při povstaleckém útoku na Gesiowku (Gęsiówka byla původně velká vojenská věznice vybudovaná nacisty během druhé světové války, kdy sloužila jako koncentrační tábor pro Židy). Právě v Gesiowce byli vybráni židovští dobrovolníci, jako mechanici, kteří udržovali oba tanky v provozu. Již ale 11. srpna vypotřebovaly tanky všechnu munici a jejich posádky je při ústupu musely zničit.
2) Vojáci Varšavského povstání získali také Jagdpanzer 38 (t) "Hetzer", který si pojmenovali jako "Chwat" (Odvážlivec). Částečně funkční byl "Chwat" zabudován do barikády u Napoleonova náměstí. Poté se k němu sehnaly součásti a byl opraven a ponechán na poště jako záloha. Když skončila 2. světová válka byl "Chwat" nejprve umístěn do muzea, ale později byl na příkaz komunistické vlády sešrotován.
3) Povstalci získali také 2 kusy OT SdKfz 251/1 Ausf.D. Jeden pojmenovali "Szary Wilk" (Šedý vlka) a druhý "Starówka" (Staré město), ale v bojových akcích byl používán jen"Szary Wilk" ( zde viz OT " Szary Wilk - / Šedý vlk/,

jak se proháněl po jednom z Varšavských náměstí).
4) Obrněný vůz - OA pojmenovaný "Kubus" (Kubík)
( zde viz "doma dělaný" opancéřovaný

OA - pojmenovaný " Kubus" /Kubík/), který si povstalci vyrobili sami, a který byl v září vyřazen z boje.
Němečtí vojáci a jejich výzbroj ve Varšavském povstání.
Na počátku Varšavského povstání, po 1. srpnu 1944, Němci nasadili 20 200 vojáků a důstojníků. Jejich možnosti byly velké, neboť do začínající pevnosti Varšava přicházely posily z celé Třetí říše. Jako zálohu mělo velitelství proti povstání ihned 5 000 důstojníků a vojáků. Postupně se na potlačení povstání podílelo 50 tisíc mužů. Němci disponovali ohromným množstvím těžkých zbraní doby, včetně děl velkých ráží. Zasazovali proti povstalcům bombardovací letouny neomezeně, neboť povstalci neměli žádné PVO mimo kulometů. Wikipedie říká, že "Němci ostřelovali civilní čtvrtě těžkým dělostřelectvem: například Karl-Gerät (ráže 600 mm), 35,5 cm Haubitze M1 (ráže 355 mm), Sturm Tiger (380 mm) a dalšími těžkými zbraněmi. Jeden zásah z těchto zbraní (zvláště 2 t vážící munice děla Karl-Gerät) okamžitě ničil celé mnohapatrové činžovní domy, přičemž umírali stovky civilistů ukrývajících se ve sklepech.
Ještě v průběhu bojů ve Varšavském povstání přisunuli Němci i další jednotky, mezi kterými byly, jako ty nejznámější: 29. divize zbraní SS Rona (vytvořená z ruských přeběhlíků. Divize Rona měla 10 500 vojáků a důstojníků). Další z divizí byl Sonderbataillon Dirlewanger (Dirlewanger byl složený z těžkých kriminálníků. Bitvu zahajoval s 881 muži. Byl doplněn průběžně o 2 500 mužů, ale v bojích prý jich ztratil celkem 2 733). Další jednotkou byla policejní skupina Heinze Reinefartha a Vlasovci. Na východním břehu Visly byly přechodně nasazeny i části elitních německých jednotek SS (uvádí se, že zde byly nasazeny např. SS-Division Totenkopf, Fallschirm-Panzer-Division 1 Hermann Göring a také 5. SS-Panzer Division "Viking".
Tolik tedy z polské demokratické historiografie a ze západní. Ještě než si řekneme o událostech červencových 1944, těsně před 1. srpnem a začneme pak samotné Varšavské povstání, podívejme se, jak období roku 1944 hodnotí sovětská propaganda a sovětsko-ruská historiografe. Uvidíme tam všechny události od roku 1943 do konce července roku 1944. Jak sovětští bolševici předělávaly dějiny, aby odpovídaly probíhajícímu třídnímu boji a chápaní boje po " bolševicku". I Polák je musel chápat, to přesto, že většina si myslela něco jiného. Že Polák vyrostl jinde, jinak chápal svět a vše co se okolo děje. Jinak chápal válku, kdy mu nynější spojenec vpadl do zad....
My jsme popisem východních dějin skončili, když polský komunistický historik Waldemar Tuszynski tolik opěvoval jména tří hrdinných měst ( Oprávněně opěvoval obranu Moskvy, Stalingradu a Leningradu) a hovořil o tom, že jejich obrana aktivizovala široké masy. Já oponoval, že východní historiografie sama píše, že větší masy a větší počty Poláků se do armády dostaly až když bylo dobyto větší území Polska. Ne na začátku roku 1944.
A i v počtech se vše ukázalo až ve čtvrtém kvartále roku 1944. Tedy až po Varšavském povstání ( viz Č 2 a Č 3.)...!!! ( historickým podkladem jsou zde informace z
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zemsk%C3%A1_arm%C3%A1da a také:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Var%C5%A1 ... %A1n%C3%AD
a dále pak : Davis, Norman. Boj o Varšavu. Povstání Poláků proti nacistům 1944. Praha, Prostor, 2005. 684 s. ISBN 80-7260-147-4 a Historian Museum of the Warsaw Uprising a Prof. Alexandra Viatteau, Historian Paris II University, Prof. Norman DAVIES, Historian Oxfrod University a Dr. Dariusz GAWIN. a dalších zdrojů v Použité podklady.).