Ještě jedna mapa varšavského povstání, na které jsou vidět i data, kdy Němci dobili a začali

obsazovat jednotlivé povstalecké čtvrti. Vpravo uprostřed mapy, je i s daty, na řece Visle, vidět místa, kde se vylodily polské prapory, přicházející na pomoc povstání od RA (viz další text).
Pomoc SSSR Varšavskému povstání.
Povstalci nutně potřebovali logistickou pomoc. Chybělo střelivo, veškerá munice. Chyběly zbraně.. Po několika týdnech chyběl proviant a další materiál potřebný k boji a k přežití. Západní Spojenci, Velká Británie a USA se snažili seč mohli, ale vzdálenosti a možnosti dopravit letecky potřebné nebylo možno v dostatečném množství. Kolik a z jakými těžkostmi Spojenci z Itálie( z třinácti letišť z oblasti Foggie) a z Británie dopravovali vše potřebné zde již bylo řečeno. Zvláště Winston Churchill i jménem vlády Jejich Veličenstev žádal Stalina, aby pomohl. Vždyť to sověti měli letecky jen několik desítek minut....
Spojenci se skoro doprošovali Stalina, aby umožnil dopravním letadlům (použity byly bombardéry jako dopravní letadla) po skončení mise, dopravení zásob Varšavskému povstání, přistávat na území SSSR, nebo spravovaném RA. Stalin takřka celý měsíc srpen buď přímo zakazoval, nebo nereagoval( vše bylo již řečeno ze západní historiografie v předchozích článcích).
Poslechněme co říká východní historiografie o pomoci SSSR a i o dalších událostech ve Varšavském povstání ( Doporučuji opět dávat pozor na datum jednotlivých událostí. Mnoho všeobecných slov, zdánlivě vstřícných a kladných, se totiž snaží překrývat fakta), cituji:
" Bez ohledu na složitou situaci na varšavském úseku fronty podniklo sovětské velení opatření, aby pomohlo povstalcům. Začátkem září soustředilo vojska na východním břehu Visly v prostoru Pragy, kde v té době nepřítel oslabil své uskupení, když odtud přesunul své td na jih Varšavy, aby zlikvidovaly sovětská předmostí. Dne 10. září přešla do útoku 47. A 1. Běloruského frontu, posílená jednou polskou divizí. Po čtyřdenních urputných bojích byl nepřítel rozdrcen a 14. září osvobodila sovětská vojska Pragu. Situace na varšavské frontě se podstatně zlepšila. Vytvořily se podmínky pro poskytnutí bezprostřední pomoci povstalcům. Tento úkol připadl 1. polské armádě. Dne 15. září vstoupila do Pragy a začala připravovat násilný přechod Visly a vytvoření předmostí ve Varšavě.
Podle plánu měly překročit Vislu jednotky 3. polské pěší divize, zesílené pěti sovětskými dělostřeleckými brigádami a jedním minometným plukem; podporovat je měla dělostřelecká brigáda a šest dělostřeleckých oddílů zálohy vrchního velení. K provedení této operace dostala divize tři ženijní prapory a jeden prapor zvláštního určení ( plovoucí auta - OA).
Bojové operace polských vojáků mělo podporovat letectvo 1. Běloruského frontu.
Když se jednotky 3. polské pěší divize přeplavily přes Vislu, měly útočit směrem na západ podél Aleje 3. května, aby se spojily se střední skupinou povstalců, kteří hájili prostor poštovního úřadu, a na jihozápad ( observatoř - Belweder ), aby se spojily s jižní skupinou povstalců v prostoru Mokotowa. K násilnému přechodu Visly se na tomto úseku připravovala i 2. polská pěší divize.
V noci na 16. září zahájila 1. polská armáda násilný přechod Visly. Ve dnech 16 - 19. září bylo do Varšavy přepraveno asi šest praporů pěchoty z 3. a 2. pěší divize. V bojích za Vislou se vojáci a důstojníci polské armády bili hrdinně a obětavě, avšak nepřítel měl vybudovánu mohutnou obranu a nedovolil jednotkám, které se přepravily, aby rozšířily obsazená předmostí a vytvořily jedno společné. Jednou z příčin neúspěchu bylo také to, že si vůdcové povstání nepřáli, aby povstalecké oddíly bojovaly společně s polskými jednotkami, které sváděly boje na předmostích. Dne 21. září se nepříteli podařilo po protiztečích pěchoty a tanků rozdělit jednotky, které se přepravily přes Vislu, a tak je zbavit vzájemné podpory. Situace na předmostích byla tak těžká, že se velitel 1. polské armády rozhodl evakuovat jednotky z Varšavy na východní břeh Visly. Dne 23. září evakuace s velkými ztrátami skončila ( historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 218., 219)."
Logistická pomoc SSSR Varšavskému povstání.
Nejen z dobových filmových záběrů, ale i z historických dokumentů je známo, že SSSR skutečně logisticky pomohla Varšavskému povstání. Známo je, že letadla Sovětů shazovala pomoc, ale shazovala jí nejprve v dřevěných bednách, což znamenalo rozbité a znehodnocené dodávky. Ale co bylo horší, že dodávky na neustále naléhání Západu přišly příliš pozdě. Přišly v trochu větším množství až v době, kdy povstání "mlelo takřka z posledního" (Vzpomeňme, že odborníci dávali životnost Varšavského povstání - 3 až 5 dní. Maximum pak bylo 10 dní - má poznámka). Všimněme si pak i datum od kdy do kdy SSSR posílal pomoc přímo. Pomoci bylo nejvíce třeba v první a druhé polovině srpna 1944.
Cituji:
" Sovětské velení po obsazení Pragy (výše v textu viz - 14. září osvobodila sovětská vojska Pragu - má poznámka..) soustavně poskytovalo povstalcům materiální a technickou pomoc. Vojenská rada 1. Běloruského frontu těsně před násilným přechodem Visly v prostoru Varšavy uložila 16. letecké armádě, aby dopravila povstalcům zbraně, střelivo potraviny a léky ( přechod řeky začal 16. září, viz výše - má poznámka). Tento úkol měla splnit 9. gardová divize nočního bombardovacího letectva pod velením plukovníka K. I. Rasskazova. Když bylo navázáno spojení s povstalci, začalo sovětské letectvo od 14. září 1944 pravidelně shazovat do prostoru Varšavy náklady. V noci na 14. září uskutečnili sovětští letci 644 vzletů a svrhli 45 tun potravin, 500 samopalů, 60 minometů, 6 020 granátů a jiný vojenský materiál. Sovětské letectvo vykonalo od 14. září do 1. října 1944 celkem 2 243 vzletů a shodilo povstalcům 156 minometů, 505 protitankových pušek, 2 667 samopalů a pušek, 41 780 granátů, 3 milióny nábojů, 113 tun potravin a 500 kg léků / určitě všechna čest patří zde i sovětským pilotům, kteří museli nad Varšavu při německé PVO létat. Německou PVO Varšavy poznávali západní spojenečtí piloti, viz západní historiografie v mých předchozích článcích - má poznámka/ ( historickým podkladem je zde: AMO SSSR, f. 233, inf. 2380, sp. 23, l. 4; inv. 2356, sp. 329, l. 219-220.).
Mnoho tisíc sovětských vojáků obětovalo své životy za osvobození polského národa. 1. Běloruský front ztratil na polském území za srpen a první polovinu září 1944 na mrtvých a raněných 166 808 lidí a 1. Ukrajinský front jen za srpen 122 578 lidí / zde nezbývá než se sklonit i po těch 71 letech a říci - Čest jejich památce. - má poznámka./.
( historickým podkladem je zde: AMO SSSR, inv. 2380, sp. 310,l. 280-281; sp.329, l.231-232; f. 236, inv. 2673, sp. 311, l. 218 a 220.)".
Když nezasvěcený člověk čte další řádky, jak je servírovala sovětská propaganda, a to hned těsně po pomoci Varšavskému povstání, zjistí i sílu propagandy. Východní historiografie ihned a "za tepla" napadá AK a Podzemní stát, že prý nechtěly spolupracovat. Proč nechtěly spolupracovat? Tak to se musíte podívat zpětně na zkušenosti AK z Vilniusu a ze Lvova a na dalších místech; důstojníci AK po dokončení společné bojové akce - poprava na místě, nebo o něco později; vojáci AK - buď zařadit do Lidové armády, nebo Gulag...!!! ( historickým podkladem pro popsané informace je zde: Davis, Norman. Boj o Varšavu. Povstání Poláků proti nacistům 1944. Praha, Prostor, 2005. 684 s. ISBN 80-7260-147-4 a Historian Museum of the Warsaw Uprising a Prof. Alexandra Viatteau, Historian Paris II University, Prof. Norman DAVIES, Historian Oxfrod University a Dr. Dariusz GAWIN.).
Cituji z východní historiografie:
" Zatímco jednotky 1. polské armády sváděly krvavé boje, aby pomohly povstalcům, velení AK odmítlo společné akce s Rudou armádou a polskými útvary. Když zástupce sovětského velení navštívil povstalecký štáb, aby byly vyjasněny možnosti pomoci, velitel varšavského okruhu Zemské armády generál Monter(A. Chrusciel) odmítl dokonce i v této tragické chvíli projednat otázky, týkající se součinnosti Zemské armády s Rudou armádou. ´Důvodem´bylo jen to, že sovětský zástupce neměl k vedení politických jednání plnou moc / hořká zkušenost - má poznámka/ ( Historickým podkladem je zde: AMO SSSR f. 233, inv. 2380, sp. 22, l. 238.).
Ve chvíli, kdy situace byla již úplně beznadějná, navrhlo velení Rudé armády vůdcům povstání jediné rozumné východisko; aby se pod ochranou sovětského letectva a dělostřelectva probíjeli k Visle. Avšak Bór-Komorowski zakázal oddílům Zemské armády jít vstříc sovětským vojskům ( AK nechtěla, aby vše dopadlo jako v září, v roce 1939 a nebo ve Lvově a Vilniusu v červenci 1944 - má poznámka). Jen některým jednotkám, které odmítly splnit tento zrádcovský rozkaz, se podařilo z Varšavy uniknout. Dne 2. října 1944 podepsal velitel AK Bór-Komorowski kapitulaci ( Historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 219)."
No a pak bylo třeba obvinit " ty zločince z AK a Podzemního státu". Vždyť prohráli " hned s několika soupeři" a my chceme přece celý stát dle diktátu Stalina... Nejprve si řekneme to co si napsali sami polští komunisté - PSDS a pak i východní bolševici. Cituji:
"Polský národ zaplatil za zločinné dobrodružství emigrantské vlády strádáním a velkými oběťmi. Ztráty Zemské armády, Lidové armády a civilního obyvatelstva za varšavského povstání byly obrovské. Hlavní město Polska Varšava bylo strašlivě zničeno (o strašlivém

zničení Varšavy vypovídá i tato fotografie z poválečné doby. Snímek ukazuje jak vypadalo 85% města. Pohled snímku je jen zlomek středu Varšavy směrem k řece Visle). Když tajemník ÚV PDS Wladyslaw Gomulka charakterizoval povstání, řekl: ´ Vyprovokování varšavského povstání je nejstrašlivějším zločinem, jakého se reakce proti polskému národu dopustila... Velení AK nezahájilo povstání proto, aby bojovalo za Polsko a svobodu lidu. Hory mrtvol hrdinných obránců Varšavy považovala reakce jen za prostředek k dosažení moci... Velení AK se tím, že vyhlásilo ozbrojené povstání, aniž se dohodlo s velením Rudé armády a jinými vojenskými organizacemi ve Varšavě, dopustilo neslýchaného zločinu proti národu v zájmu svých nízkých, egoistických snah o uchopení moci bez ohledu na to, že celé hlavní město na to doplatí obrovskými oběťmi a utrpením. Tento zločin strhl reakci masku a stal se zároveň rozhodujícím faktorem, který ji v očích celého národa odsoudil k politické smrti (Historickým podkladem je zde: Kztaltowanie sie podstaw programowych Polskiej Partii Robotniczej w latach 1942-1945, s. 296, 298).
Varšavské povstání bylo tedy jednak obětavým, hrdinným bojem povstalců proti okupantům, jednak to byl akt zločinné protisovětské politiky Mikolajczykovy vlády a vůdců londýnského tábora, kteří byli v Polsku (Historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 219)."