Vojenský plán SNP i s jednotlivými

sektory, viz zde autora.:
http://druhavalkakonec.euweb.cz/snp.htm
Český historik, pan Karel Richter, nás seznamuje doslova s "anabázi" Gustava Husáka a dvou členů, do 29. srpna ilegální SNR, po nezdařeném "povstání" v Bratislavě (viz konec Č 6.), když utíkali do Bánské Bystrice, centra SNP.
V 70tých letech minulého století prezident ČSSR, G. Husák ( prezidentoval po Ludvíku Svobodovi, od 29. května 1975 až do 10. prosince 1989, viz zde foto,
, které pochází z hodně pozdní doby - * 10. 1. 1913, + 18. 11. 1991, viz zde ještě Wikipedii:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Gust%C3%A1v_Hus%C3%A1k
), spolu se dvěma členy, nejprve ilegální SNR, Lettrichem a Joskem, se v noci z 30. na 31. srpna 1944 rozhodli urychleně, nákladním automobilem firmy "Cukrospol", ujet z Bratislavy do Bánské Bystrice. Podle historických pamětí byl Husák velmi rozezlen. Ale rozezlen prý proto, že "v prohlášeních odvysílaných povstaleckým rozhlasem" v B. Bystrici, chyběla sebemenší zmínka o jeho Slovenské Národní Radě"... SNP se totiž v rozhlase "vyhlašovalo jménem Beneše, londýnské vlády a generála Viesta. Husák vše hodnotil tak, že se "čechoslovakista Vavro Šrobár dere k moci" a právě to jej rozezlilo...!
Při výjezdu z Bratislavy nastala skutečnost, že se ve tmě špatně zorientoval řidič náklaďáku, navíc auto stále více vypovídalo poslušnost. Několikrát museli"pasažéři" vystoupit a roztlačovat, aby naskočil motor. Mezi Bratislavou a Trnavou pak bloudili celou noc. Poslechněme si co bylo ještě na začátku SNP také možné, nebo že by štěstí? Husák napsal, cituji: "Konečně jsme se asi kolem páté dostali před nějakým městem na slušnější cestu. V ulicích jsme rozeznali, že je to Trnava, ale v tom nás již namířené samopaly esesáků vyzývaly, abychom zastavili. Kontrola dokladů. Kupa vojenských map, Josko si nesl bateriové rádio, já měl pistoli nejnovější vojenské značky.- víc než dost, aby vzniklo podezření. ´Jdete k partyzánům?´ ´ Ne, k rodinám.´ ´Musíme vás předvést k veliteli.´ Všemožně jsme protestovali, ale nic nepomáhalo. Velitel kdesi spal, začne prý úřadovat až v šest. Stáli jsme nešťastným autem na rohu křižovatky, kterou hlídali esesáci, a rychle jsme ničili doklady, kterých jsme měli plné kapsy a jež jsme chtěli přivézt do Bánské Bystrice. Když se esesáci dívali jinam, pouštěli jsme útržky do kanálu. Co teď?"
Bylo nutné se prostě nějak s esesáky domluvit, že v době čekání si dají v nedaleké autoopravně, jejíž vývěsní štít byl odtud vidět, zpravit auto. Po rozhovoru s Němci od nich nakonec dostali svolení, že mohou porouchané auto odtlačit na dvůr autoopravny. Auto odtlačili na dvůr, nechali jej tam stát a zadním vchodem a pak přes plot a postranními uličkami utekli k nádraží, které prý Němci"naštěstí" nehlídali. Opět náhoda, "štěstí", či co? A za hodinu jim jel rychlík Bratislava Zvolen...!
Ještě dopoledne dne 31. srpna 1944 byli všichni čtyři v Banské Bystrici. G. Husák prý okamžitě začal "zařizovat stranické sekretariáty a plnou legalizaci činnosti komunistické strany Slovenska. V hlavě mu ležela nutnost podniknout bezodkladně energická opatření k podřízení armády Slovenské národní radě. S Lettrichem, který s ním byl v této otázce zajedno, se odebral za Goliánem na velitelství SNP."
Husák s Lettrichem prý ke Goliánovi vrazili a obořili se na něj rozčileně, že porušuje postup ujednaný s SNP a že se dopustili podfuku s Veselem a Šrobárem. "S kým chcete jít!" prý začal Husák vykřikovat zlostně...! "Se Slovenskou Národní Radou, nebo s různými individui na londýnských nitkách?"
A v pamětech pak Husák napsal: "Golian opět zakolísal, vymlouval se na různé rozkazy z Londýna, jimiž ho stále zaplavují, a na různé vlivy, jež do jeho ´práce´ denně zasahují.
Londýn mu přikazuje vyžádat Viesta, přejmenovat armádu a do všeho mu mluví; je to známo celému okruhu důstojníků. Byl pozván na sjezd národních výborů. Vyložil jsem Golianovi, jak se na tento sjezd díváme: Komunistická strana Slovenska neuzná žádný orgán, který připravují Benešovi lidé. Nechcete-li dodržovat dohody se Slovenskou národní radou, půjde KSS společně s partyzánským hnutím svou cestou a on potom uvidí, kde je skutečná síla."
To byla opět již vzpomínaná"dvojkolejnost"!
V reálu se pak stalo to oč Husák usiloval - "Golian se podvolil!"
Pak prý ještě slíbil, že se Šrobárova sjezdu nezúčastní a nebude jeho akci nijak podporovat, uzná jen SNR, podřídí se jí a bude vystupovat jako velitel jí pověřený, nebude se schovávat za Viesta. Vesela odsune stranou a Krátkému zabrání zasahovat do průběhu věcí. Golian se neodvážil jít proti komunistické straně a partyzánům. Stačilo, aby se podíval z okna a viděl plno ozbrojených civilistů a rudých praporů na budovách. Přijal tedy stanovisko komunistické strany a SNR. Aspoň se tak tvářil...!
Dál pak vzpomíná Husák: "Když jsme získali podporu vojenského velení podnikli jsme druhého dne, 1. září 1944, kroky k úplné likvidaci Šrobárovy akce."
Z pamětí plyne, že se "delegace SNR setkala se Šrobárem a dohodla se s ním, že nebude usilovat o ustavení Zemského národního výboru a uzná Slovenskou národní radu, jako vrcholný orgán odboje. Na oplátku byl Šrobár ještě se dvěma členy své skupiny, Pietorom a Paulinym designován do SNR." Komunisté ani SNR si nemohli dovolit zcela rozbít vztahy s Benešem a jeho vládou představující tehdy mezinárodně uznávaný stát. Byli až příliš odkázáni na pomoc ze zahraničí, kterou jim tehdy "nemohl zprostředkovat nikdo jiný než tato uznávaná vláda. Nebylo jiné cesty než cesty kompromisu!"
A ihned od 1. září 1944 zasedla nová, rozšířená Slovenská národní rada, které se tehdy skládala z 50ti členů. Byla tam polovina demokratů a polovina komunistů, kteří si zvolili nové předsednictvo: Šmidke, Husák, Ertl za KS a Šrobár, Lettrich a Ursíny za demokraty. Bylo také ujednáno, že Slovenské národní radě "budou střídavě předsedat Vavro Šrobár a Karol Šmidke (historickým podkladem je zde: Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech a další z - Použité podklady)", což také platilo v září a říjnu 1944, do konce SNP.
A pojďme zase zpět k samotnému SNP.
Od počátku povstání bylo území, které měli pod kontrolou povstalci ohraničeno na východě "linií Levoča-Spišská Nová Ves-Dobšiná, na západě linií Žilina-Bánovce nad Bebravou a na severu a na jihu dosahovalo bývalých hranic "Slovenského štátu".
Jak říkají některé historické prameny "povstalecké území zahrnovalo 18 okresů (třetinu z celkového počtu) a zabíralo plochu o přibližné rozloze 20 000 km čtverečních, na které žilo asi 1,7 miliónu obyvatel." Z asi 37 000 vojáků "Zápolné armády" zůstalo Bratislavě a Tisovy věrno něco okolo 9 000 vojáků a důstojníků... "Přibližně 18 000 vojáků vytvořilo jádro 1. československé armády na Slovensku. K nim se připojilo 29 000 záložníků a později i 2 860 mužů 2. paradesantní brigády československého sboru v Sovětském svazu, přepravených na Slovensko letecky. Povstalecké jednotky byly na začátku povstání organizovány do 16 pěších praporů, 9 (nebo 10) samostatných pěších rot a 7 dělostřeleckých baterií. Na počátku října 1944 už povstalci měli 18 pěších praporů, 20 dělostřeleckých baterií, tři obrněné vlaky, 10 až 12 tanků a kolem 20 letadel (nepočítaje v ně letadla 1. československého stíhacího pluku).
"Plukovník Golian od 31. srpna 1944 1. československou armádu zorganizoval do dvou vojenských obranných oblastí (VOO):
Velitelem 1. VOO (SV - stanoviště velitele - Bánská Bystrica) byl jmenován plukovník Kuna. Zahrnovala záložní jednotky 1., 2. a 3. pěšího pluku a dělostřelecké skupiny 1. a 11. dělostřeleckého pluku.
Jejím hlavním úkolem bylo bránit údolí Nitry a Turiec a zabránit německým jednotkám proniknout do oblasti Hron - Banská Bystrica - Zvolen. Síla partyzánů představovala asi 8 až 10 praporů bez těžkých zbraní.
Velitelem 2. VOO (SV - Liptovský Sv. Mikuláš byl plukovník Bodický. Byla složena ze záložních jednotek 4., 5. a 6. pěšího pluku a dělostřeleckých jednotek 2. a 12. dělostřeleckého pluku. Bránila oblast Oravy a horního Liptova a horní Spiš.
(historickým podkladem pro napsané informace zde bylo: Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal - Slovenská armáda 1939-1945 a další z - Použité podklady). "
Někde od těchto míst, bych použil informace, které sepsal, ze svého bohatého archivního materiálu k SNP (měl přístup k ruským archivům, neboť připravoval vše pro knihy generála Svobodu, jeho - Z Buzuluku do Prahy) pan Karel Richter, ve své knize Apokalypsa v Karpatech. Zavede nás do štábu útočící RA, a československého armádního sboru v SSSR, ale i na místa přímo související s povstáním, jako Tri Duby a další místa a osvětlí nám další souvislosti povstání. Osvětlí i různé pozdní zpravodajské informace, které zapříčinily chybná rozhodnutí v čase, nebo i nevratné chyby v SNP. Odjezdy velitelů velkých svazku a chyb, které z takového rozhodnutí vznikly. V čase řečené nepravdy, zvláště o Východoslovenské armádě, které se dozvídala RA a které při složitosti a dlouhodobosti plánování velkých vojenských celků, jako byl třeba tehdejší front, znamenaly Bitvu o Dukelský průsmyk - karpatsko-dukelskou operaci a další.
Dozvíme se nejprve něco bližšího z "domácnosti" 1. čsl. armádního sboru, někdy v konci července 1944. Zaregistrujeme i přípravy parabrigády a leteckého stíhacího pluku, jejichž příslušnici také později šli do SNP, když pan Richter přímo napsal, cituji:
"Koncem července se jednotky 1. čs. armádního sboru, který byl přidělen k 4. Ukrajinskému frontu daly do pohybu. Některé pěším pochodem, některé na korbách nákladních aut, tankisté zčásti na svých ocelových strojích, jichž bylo zatím jako šafránu (neboť se čekalo na dodávku nových tanků). Postupovalo se po silnicích a cestách rozrytých hlubokými i mělkými výmoly a trychtýři po výbuších, s pobořenými a improvizovaně opravenými mosty, v oblacích prachu i v dešti, padesátikilometrovými nočními přesuny. Na svých místech zůstávala jen parabrigáda a letecký (stíhací) pluk, které dokončovaly výcvik a přípravu k bojovému zasazení. Všechny ostatní jednotky se den za dnem pomalu, po etapách, posunovaly blíž a blíž k frontě do prostoru Samboru, kde měly vyčkat dalších rozkazů. Nezávisle na Píkově žádosti o zasazení sboru do útoku směrem na Užhorod se obrátil, jak víme, se stejnou žádostí po novém přidělení sboru k 1. Ukrajinskému frontu na Koněva i velitel sboru generál Jan Kratochvíl. O žádosti nebylo zatím rozhodnuto."