BOJ PROTI MAĎARSKÉ A SLOVENSKÉ REPUBLICE RAD
ÚVOD
Před nedávnem jsem na Palbě.cz zveřejnil práci pojednávající o prvním kole vojenského obsazování Slovenska. Přes počáteční osobní závazek, že se druhou fází vojenských operací svedených za účelem rozhodnutí, komu bude Slovensko opravdu patřit, nebudu realizovat já, jsem názor změnil. Podkladů mám dost. Jde také o to, že tím dojde k propojení cyklu mých prací o československém vojenském plánování, vojenské doktríně a vyzbrojovaní nové armády, který jsem zpracoval od roku 1918 až po rok 1955, tedy po vznik Varšavské smlouvy.
Po zajímavé a místy vyhrocené diskusi k první práci, jsem také chtěl tuto práci napsat i proto, aby byla, pokud někdy nějaký palbák Slovák sepíše obdobnou práci dle vidění dějin na Slovensku, možnost tyto práce konfrontovat. To co budete číst je práce Čecha nikoliv o části slovenských dějin, ale o části československých dějin. V dané době žádné samostatné Slovensko neexistovalo. Právě vzniklé Československo uspělo proti Polsku, proti německé rezistenci, a pokud by uspělo i na slovenském území, mělo šanci na další existenci.
Považuji se z vlastence a vždy považovat budu. A dlouhé roky mého života pro mě byla vlastí společná země, která dnes už neexistuje. Nedělal jsem nikdy rozdíl mezi jednotlivými jejími částmi, protože jsem vyrostl na Moravě, vystudoval na Slovensku, sloužil u prvosledových útvarů v Čechách a moje babička Rozálie, pro mě nesmírně drahá bytost byla Slovenka, milující Slovensko. Díky ní mám k této části bývalého společného státu i dnes úctu a jsem rád, že zde Slovensko je.
Budu popisovat počáteční období budování společného státu za situace ostrého válečného konfliktu. Byl to tvrdý boj o Slovensko a jeho budoucnost a zahynulo v něm, nebo jen prostě zmizelo hodně Čechů a Moraváků a Slováků. Bylo to prostě nutno vykonat, jinak by asi ani jeden národ neměl budoucnost.

Matej Metod Bella
Motivace lidí z Historických zemí byla jasně daná - Slováci nás potřebují. Jasně to řekl Metod Matej Bella, dne 15. listopadu 1918 toliko Slovenský politik a místopředseda poslanecké sněmovny, cituji:
„Toť ta zem, která dnes chce, abyste s ní sňali pouto, okem slzavým přihlíží k Čechům a volá: Pojďte, pojďte pomoci! Jsme otroci, ale máme též houževnatost otroků. Přijďte k nám, a my přísaháme, že s vámi vytrváme v boji!
A vojáci a nejen ti slyšeli a šli.
Kapitola první: PROTIVNÍCI
Když jsem studoval Střední vojenskou školu v Žilině, měli jsme v rámci naší ideové průpravy mnoho předmětů, ale jeden se mi zdál zajímavější než ty ostatní. Byl to předmět nazvaný Dějiny mezinárodního dělnického a komunistického hnutí. Byl to předmět, který nám měl odůvodnit historickou neodvratitelnost příchodu nového společenského zřízení - socialismu, a později komunismu. A na různých revolučních pohybech ze vzdálenější i novější doby to bylo dokladováno.
Po vítězství bolševické revoluce v Rusku začalo v té obrovské zemi těžce postižené válkou, okupací velké části jeho území německou a rakousko-uherskou armádou, občanskou válkou a zahraniční intervencí Francie, Velké Británie, USA a Japonska doslova do písmene peklo. Konec velké války vedl k odchodu Němců a Rakousko-uherských sil, ale vznik nových států v Evropě, tedy ve střední Evropě situaci neuklidnil, ale ještě více vyhrotil. Velmi rychle došlo k pokusům ruských bolševiků, přes neskutečné potíže, kterým čelili, o vývoz revoluce dále do Evropy. Ve válkou zbídačených masách prostých lidí, vojáků a námořníků jejich myšlenka naprosté rovnosti a zničení vládnoucích tříd lehce dopadala na úrodnou půdu. Na území Slovenska, které bylo dle rozhodnutí vítězných dohodových velmocí nedílnou součástí nového státu - Republiky Československé tak díky vývoji došlo k unikátní situaci. Mělo čelit útoku Maďarska, které se stalo sovětskou republikou, velká část jeho občanů odmítala bojovat za nový stát, tedy Československo a nakonec i na území Slovenska vznikla na krátký čas sovětská republika. Naše země a její armáda tak musela znovu do války a v ní musely čelit dvěma protivníkům.
Nepřítel první: Maďarsko
Jeden ze států vzniklých na troskách rozpadlé Rakousko-uherské monarchie byla i První Maďarská republika či Maďarská demokratická republika. Byl to jednoznačně první státní útvar novodobého Maďarska po rozpadu Rakouska-Uherska.
V červnu 1918 došlo k potlačení velké stávky dělníků železničních dílen v Budapešti za pomoci střelby. 17. října 1918 vystoupili poslanci z Károlyiho strany v uherském parlamentu s prohlášením spolupráce s Trojdohodou a s odmítnutím spojenectví s Německým císařstvím. Vedle existující vlády se tak 25. října 1918 ustavila maďarská Národní rada, která požadovala:
- odtržení země od Rakouska,
- odstranění současného politického režimu,
- pozemkovou reformu
- autonomii pro území obývané nemaďarskými národy v Uhrách.
O pět dní později to vzalo rychlý spád. Došlo k takzvané „Astrové revoluci“ a o den později byl Mihály Károlyi zvolen předsedou nové vlády. Ten samý den došlo k mnoha případům lynčování a jednou z obětí byl i bývalý premiér István Tisza. Nová vláda byla opatrná, a vyčkávala, co se bude dít. Když ale bylo vyhlášeno Československo, Německá republika a Rakouská republika vyhlásila i Károloyiho vláda dne 16. listopadu 1918 Maďarskou republiku. Jejím prvním prezidentem se stal sám Mihály Károlyi.
Zbolševizované křídlo maďarské sociální demokracie vyhlásilo dne 20. listopadu 1918 novou Komunistickou stranu Maďarska, která velmi lehce získávala davy stoupenců hlavně mezi dělníky, nezaměstnanými a vojáky. Károlyiho prezidentství a vláda Denése Berinkeyho byly vládou neúspěšnou. Pokusily se udržet Horní Uhry, tedy Slovensko, ale po sérii jednání i ostrých vojenských střetů, které jsem co nejpečlivěji popsal v předchozí práci o vojenském obsazování Slovenska, musely většinu území, které si nárokovaly vyklidit a předat nové státní moci. Řekněme upřímně, že situace Maďarska byla doslova a do písmene katastrofální. Na rozdíl od Zemí Koruny české a k nim přičleněného Slovenska byť s provizorními hranicemi, byla považována za poraženého spojence Německého císařství. A nikdo se s ním a jeho představiteli nebavil. Jediné na co mohl hrabě Károlyi spoléhat, byly rozpory v zájmech vítězů. A byla to zpočátku dobrá hra.

Premiér Maďarské demokratické republiky Denés Berinkey
Italové chtěli Maďarsko silné, jako protiváhu Jugoslávie, se kterou měli vážné rozpory v oblasti Dalmácie a Istrie. Británie nechtěla připustit hegemonii Francie ve střední Evropě a v tom měla na své straně i USA. A tak i po porážce Maďarů v prvním kole boje o Slovensko, maďarská vláda nadále usilovala o zrušení suverenity Československé republiky na Slovensku.
Vláda ale selhávala v sociální oblasti, ale to byl spíše důsledek ukončené Velké války. Bída, stálý hlad, velké umírání na chřipku, v lidech vyvolávaly potřebu hledat řešení. Nebyly plněny sliby ohledně všeobecného volebního práva, otázky pozemkových reforem a třeba nebyly zaručeny práva závodních výborů, které byly slíbeny.
Došlo k neuvěřitelné dvoukolejnosti.
Primo: Nacionální hledisko, tedy získat zpět Horní Uhry - byla snaha přesvědčit mírovou konferenci v Paříži že problém Slovenska dokáže Maďarsko demokraticky vyřešit sama, pokud jí bude toto území vráceno - Maďary sjednocovalo a to napříč politickým i sociálním spektrem. Celá maďarská propaganda přesvědčovala Slováky, že za všechny potíže, co už Slovensko má, mohou Češi. Přitom mnoho potíží uměle vytvářeli maďarští zaměstnanci železnic, pošt, různých úřadů. Po stávkách a to někdy i velmi vážně poškozujících konsolidaci poměrů na Slovensku bylo několik tisíc maďarských železničářů a státních zaměstnanců propuštěno a vystěhováno za demarkační čáru. Místo nich přišli lidé z Čech a bohužel, Šrobárova vláda je platila lépe než místní lidi. A to byla dobrá karta ke hře.
Secundo: Sociální hledisko ale společnost zase rozdělovalo. Nedařila se demokratizace společnosti, nůžky mezi třídami se stále více rozevíraly. Vláda premiéra Denése Berinkeyho nedokázala ani náznakem řešit mimořádně složitou hospodářskou situaci a čelila velkému tlaky ze strany velkostatkářů a současně ze strany radikalizovaných lidí, pro které se v dobách minulých vžil název proletariát a rolníci.
Nová a hodně nabuzená komunistická strana začala neskutečně silně na vládu tlačit. Rozhodla se, že probíhající demokratizační změny překlopí do socialistické revoluce - zde je třeba vidět paralelu s únorovou a říjnovou revolucí v roce 1917 v Rusku - a její hesla typu „Všechnu moc sovětům“ a „Půdu rolníkům“. Vláda nakonec vlastně ani nedostala šanci něco dokázat.
A tak nakonec došlo i v Maďarsku k převratu, jehož výsledkem byl zánik První Maďarské republiky a vyhlášení Maďarské republiky rad 21. března 1919. Prvotním impulzem k tomu byla aktivita dohodových mocností. Dne 20. března 1919 náčelník dohodové mise podplukovník Vyx, odevzdal maďarské další nótu. Klidně řeknu, že byla doslova vyděračská a prudce omezovala suverenitu země. Ten nejméně přijatelný požadavek byl, že Maďarsko musí stáhnout své vojenské síly v pásu širokém 200 kilometrů podél hranic s Rumunskem a že musí umožnit zde rozmístit spojenecká vojska.

Vlajka Maďarské republiky rad a současně Slovenské republiky rad
Tím se zhroutila i celá doposud úporně držená zahraniční maďarské vlády. Toto ultimátum nebyla schopna ani odmítnout ani přijmout, musela rezignovat na udržení územní integrity Uher a najednou visela doslova a do písmene ve vzduchu. Současně ale platí bod první a Slovenska a území u hranic s Rumunskem se nechtěl zdát nikdo, ani poslední bezdomovec. To byla daň za to, že si Maďaři zvykli hrát na svých územích roli absolutních vládců.
Tím vznikla celonárodní krize a koaliční vláda odstoupila. Stalo se dne 20. března a o den později odstoupil i prezident Karolyi. Ten při abdikaci doporučil, aby novou vládu sestavili sociální demokraté. A to byl počátek bolševického převratu v Maďarsku.
Sociální demokraté totiž neměli potřebnou podporu a museli se spojit s komunisty. Obě strany se sloučily do jedné, která přijala dočasně název Socialistická strana Maďarska a k tomu vytvořili Revoluční vládní radu. A tak došlo v zemi k převzetí moci diktaturou proletariátu, jak mě to učili kdysi dávno. Mě dokonce učili, že šlo o pokojné převzetí moc v zemi, ale jak roky šly, vím, že to bylo jinak. V centru Evropy tak vznikla sovětská republika s názvem Maďarská republika rad.

Vyhlášení Maďarské republiky rad, vojáci a prostí občané slaví
Slovník vám řekne, že Maďarská republika rad byla dočasným státním útvarem existujícím od 21. března do 1. srpna 1919. Jednalo se o komunistický stát s diktaturou proletariátu, který vznikl z Maďarské demokratické republiky.
V čele Maďarské republiky rad stál Předseda Revoluční vládní rady Maďarské republiky rad Sándor Garbai, sociálně-demokratický politik. Narodil se 27. března 1879 v Kiskunhalas v Maďarsko a zemřel 7. listopadu 1947v Paříži v emigraci.

V čele Maďarské republiky rad stál Předseda Revoluční vládní rady Maďarské republiky rad Sándor Garbai
Faktickou moc, ale měl komunista Béla Kun. Narodil se 20. února 1886 v Szilágycseh, dnes Cehu Silvaniei, v Sedmihradsku v Rumunsku a zemřel v emigraci v Sovětském svazu – 29. srpna 1938. Kde, to se neví. Údajněse stal obětí stalinských čistek.
Jelikož je to k sehnání, zde je nástin složení nové vlády. Sociální demokraté i nadále zaujímali většinu křesel ve vládě. Bylo zde 33 lidových komisařů - názvosloví převzaté od ruských bolševiků - kteří zasedali v revolučních radách. Čtrnáct z nich byli bývalí komunisté, sedmnáct byli bývalí sociální demokraté a dva komisaři byli bez stranické příslušnosti. Podívejme se jmenovitě na novou vládu:
Prezidentem se stal Alexander Garbai, což už víme.
- lidovým komisařem pro zahraniční záležitosti Kun, jeho zástupcem byl Peter Augustin
- lidovým komisařem pro obranu se stal József Pogány, jeho náměstky Béla Szántó a Tibor Szamuely

Lidový komisař pro obranu Jószef Pogány
- lidovým komisařem pro vnitřní záležitosti Landler Jenő a jeho zástupcem Béla Vágó
- lidovým komisařem pro státní školství Zsigmond Kunfi, jeho náměstkem pak György Lukács
- lidovým komisařem pro obchodní záležitosti Landler Jenő, náměstky Mátyás Rákosi a Haubrich József
- lidovým komisařem pro zemědělství Jenő Hamburger a náměstky Csizmadia Sándor, Károly Vantus, György Nyisztor
lidovým komisařem pro sociálním otázky Vilmos Bőhm, náměstkem Gyula Hevesi a Antal Dvorcsák , zde by mě strašně zajímalo jestli jeho příbuzným nebyl Viktor Dvorcsak, samozvaný prezident Slovenskej ľudovej republiky
- lidovým komisařem pro veřejné stravování Mór Erdélyi, náměstkem Artúr Illés
- lidovým komisařem pro německou menšinu Henrik Kalmár.
- lidovým komisařem pro ruskou menšinu Oreszt Szabó
- lidovým komisařem pro hlavní město Budapešť byl Mór Preisz, náměstci Sándor Vince a László Dienes
- lidovým komisařem pro policejní a politické věci Dezső Bíró a Seidler
- lidovým komisařem pro národní banku Gyula Lengyel

Tablo Revoluční rady Maďarské republiky rad
Vláda začala okamžitě měnit zemi po svém - tedy po bolševicku. Jako první bylo rozhodnuto o znárodnění prakticky veškerého soukromého majetku, včetně půdy a lesů, což u silně agrární země bylo vážné rozhodnutí. Týkalo se to majetků nad 57 hektarů zemědělské půdy nebo lesů. Přestože jim Lenin radil jinak, vláda nepřerozdělila znárodněnou půdu rolníkům. Tím se prudce oslabila její podpora ze strany většinové populace. Místo toho Kun vyhlásil program kolektivizace a vytvoření jednotných zemědělských družstev- uvidíme že tuto věc okopčila i Slovenská republika rad. Jenže byl nedostatek kvalifikovaných lidí, kteří by dokázali tato nová ekonomická uskupení řídit, a tak vláda ustanovila jako ředitele těchto jednotných družstev původní majitele, tedy vesměs velkostatkáře, které před tím vlastně ožebračila. Ve snaze získat si podporu rolníků, zrušil Kun všechny daně v zemědělských oblastech. Ve skutečnosti to vládě spíše uškodilo, protože rolníci došli k závěru, že vláda, která nevybírá daně je nehodnověrná.

Oslavy Prvního máje, svátku práce v Budapešti 1. května 1919
Dále byly znárodněny továrny, doly a banky. To není potřeba rozebírat, známe z našich dějin velmi dobře. No pak už to byly takové, skoro bych řekl, extravagance.
Totální rozvrat doznala instituce, na kterou já věřím, rodina. Ženy se mohly vdávat už v 16 letech a muži v 18. Rodiče se k tomu mohli vyjádřit, jen když je omladina o to požádala. Byly zavedeny jednostranné rozvody a potraty byly povoleny jednostranného rozhodnutí ženy. Komunisté se také všelijak snažili propagovat volnou lásku. O děti mělo být pečováno ve speciálních školkách.
Školství bylo protaženo šíleným ideologickým procesem. Napřed vláda realizovala zestátnění kultury a školství. Učitelé, kteří pokud si chtěli udržet místo, museli absolvovat čtyř-týdenní kurz komunistické doktríny. Kdo to odmítl, trvale měl zákaz ve školství pracovat.
Lidem také byly zabaveny soukromě držené zbraně a dokonce i staré vlajky. Novou vlajkou se stal rudý prapor.
Největší bouři nevole, ale znamenal zákaz konzumace alkoholu.
Nová republika rad nechala natisknout množství nekrytých peněz a tím zhoršila již tak vysokou inflaci.
Aby byly zajištěny potraviny pro města, bylo rozhodnuto zabavit je na venkově pomocí pololegálních organizovaných band známých jako Leninovi chlapci, což byla obdoba ruské Čeky. Této organizaci velel Jozsef Czserny. Do těchto tlup se nabral veškerý možný lidský odpad. Řádily jak ve městech, tak i na vesnicích, kde nejčastěji v noci vyháněly lidi z domů a občas dle vlastní libovůle je vraždily jako kontrarevoluci. Mimo vraždění se prokázalo, že se vyžívali v mučení a to s nebývalou bestialitou, včetně vypichování očí či vytrhávání jazyka. Povraždění a umučení lidé byli zakopáváni v lesích nebo házeni do řek.


Rudý teror - vrazi se fotí se svojí obětí a vedle je fotka Jozefa Czernye a jeho vrahů, Leninových chlapců
Oficiální soudy probíhaly velice chaoticky a za sebemenší provinění náležela smrt. Leninovi chlapci jezdili po městě v opancéřovaném voze s kulometem. Oblečeni byli jako sovětští čekisté: kožené bundy, barety, ozbrojeni pistolemi, granáty a dýkami. Počty se odhadují zhruba na 600 mužů. Lidé se samozřejmě snažili všemožně bránit. První taková vzpoura proběhla už v dubnu, ale následovalo vyhlášení stanného práva a nelítostné potlačení.
Jako další standardní prvek tehdejších republik rad v celé Evropě byl zaveden takzvaný revoluční teror. Ten sloužil pro rádoby zákonnou likvidací politických odpůrců. Počet jeho obětí není znám, pouze se odhaduje, že jich bylo mezi 400 až 650.
Zahraničně byla Maďarské republika rad ve velmi nevýhodné situaci. Vznikla de facto pouze a jen proto, aby byla schopna čelit Vyxově ultimátu ze strany Spojenců. Aby udržela pozice, než přijde na pomoc sovětská Rudá armáda, byla vytvořena Maďarská Rudá armáda. Bohužel pro Maďary fakt, že bolševická Rudá armáda jí nebyla schopna přímo pomoci vzhledem k probíhající Ruské občanské válce, vyhlídky Maďarska na úspěch v boji se Spojenci byly mizivé.
Aby získal čas, pokoušel se Khun s Dohodou vyjednávat. Dokonce se v dubnu 1919 v Budapešti setkal s jihoafrickým ministerským předsedou generálem Janem Smutsem, ale jen proto, aby zjistil, že jakákoliv dohoda je nemožná. A než by se kdo nadál, koncem dubna, se Maďarsko probudilo do nového dne a jeho obyvatelstvo zjistilo, že je ve válce s Rumunským královstvím a Československem. A oba protivníci měli politickou i technickou podporu Francie.

Béla Kun diskutuje s novináři
Maďarská Rudá armáda zaznamenala určitý úspěch ve válce s Československem, když v červnu ovládla značnou část jihovýchodního Slovenska. 16. června byla v Prešově vyhlášena Slovenská republika rad s ústředními orgány Revolučním výkonným výborem a Revoluční vládní radou. Předsedou revolučního výboru mezi 20. červnem a 7. červencem byl český novinář a komunista Antonín Janoušek. Začátkem července byla Maďarská Rudá armáda Kunem ze Slovenské republiky rad stažena. To ale uvidíme dále.
Béla Khun se rozhodl hrát va bangue. Válečný konflikt s Rumunským královstvím se vyvíjel ještě méně příznivě než s Československem a Maďarská republika rad utrpěla několik porážek. V polovině července se Kun rozhodl vsadit vše na útok proti Rumunům. Spojenecký velitel na Balkáně, francouzský maršál Louis Franchet d'Esperey napsal 21. července 1919 maršálu Ferdinandu Fochovi, že předpokládá brzký kolaps maďarské armády a že Maďarská republika rad nebude trvat déle než dva nebo tři týdny. Byl přesvědčen, že pokud nesvrhne Kunův režim rumunská ofenziva, udělá to zajisté jeho neudržitelná vnitřní situace.
Sovětská Rudá armáda se zavázala, že napadne Rumunské království a spojí se s Kunem a málem se tak opravdu stalo. Zabránila tomu jen vojenská porážka, kterou utrpěla Rudá armáda na Ukrajině. Kdo ví, jak by se vyvíjela situace v celé střední Evropě, kdyby bolševický útok na Rumunské království začal a byl úspěšný.

Maďarští rudoarmějci na barikádě.
Rumuni se souhlasem Trojdohody vstoupili do Maďarska a v krátké době se přes slabý odpor demoralizované maďarské Rudé armády dostali do vnitrozemí. Béla Kun spolu s dalšími exponenty komunistického režimu včetně Tibora Szamuelyho uprchl 1. srpna do Vídně. 6. srpna vstoupila rumunská armáda do Budapešti a donutila komunisty odevzdat moc sociálně demokratické straně. Tím Maďarská republika rad skončila.
Její konec byl řízen jejím posledním premiérem. Byl to Gyula Peidl, narozený 4. dubna 1873. Byl to dlouholetý vůdce odborové organizace a socialistický politik, tedy ne komunista. Premiérem byl jen šest dní a to od 1. do 6. srpna 1919.

Poslední premiér Maďarské republiky rad, Gyula Peidl
V těch pouhých šesti dnech jeho vláda děla co mohla. Aby minimalizoval škody, které způsobilo vládnutí Bély Kuna. Jestli to bylo z přesvědčení nebo pod tlakem toho, že se k Budapešti blížila rumunská armáda, nevím. Ale díky němu byly zrušeny mnohé nepopulární vyhlášky a zrušena platnost většiny opatření nařízených Revoluční vládní radou Maďarské republiky rad. Hlavně ale:
- obnovila existenci soukromého vlastnictví,
- zrušila Revoluční tribunál
- rozpustila Rudé gardy.
Dne 6. srpna 1919 jeho vláda byla svržena pravicovým ozbrojeným převratem. Peidl byl poslán do vyhnanství v Rakousku. V roce 1921 se vrátil do Maďarska a pokračoval v politické a odborové činnosti. V letech 1922 až 1931 vedl maďarskou sociálně demokratickou stranu. Zemřel v Maďarsku 22. ledna 1943.
Posledním aktuálním dozvukem maďarské republiky rad byl Bílý teror. To je všeobecně uznávané označení pro dějinné události během a těsně po rozpadu Maďarské republiky rad.V tomto dvouletém období byly organizovány represe vojáků věrných admirálu Miklósovi Hortymu s cílem potlačit jakékoliv komunistické či jiné podezřelé aktivity.
Bílého teroru se účastnily pravicové síly v Maďarsku, zahrnující různá rádoby vojenská seskupení a jiné dobrovolnické iniciativy obyvatelstva. Vše ale zastřešovala nová národní armáda, podléhající právě už zmíněnému admirálovi Horthymu. Komunisté, činitelé Maďarské republiky rad, odboráři, rodinní příslušníci, rudí velitelé a další lidé přímo spjatí maďarskou republikou rad, byli chytáni, mučeni a popravováni.

Regent Miklós Horty
Bílý teror začal tzv. „lidovými soudy“ ve druhém týdnu srpna 1919. V Zadunajsku, přímo v Siófoku, měl Horthy hlavní stan, a odtud se teror rozšířil na celé Maďarsko. „Lidové soudy“ spočívaly v ubíjení, mučení, střílení, věšení, vydírání, rabování obchodů, okrádání obyvatelstva a krádeží obilí, povozů, koní a dobytka. Admirál Horthy se o těchto soudech vyjadřoval s velkým pochopením a prohlásil, že „v Maďarsku niet bieleho teroru a to, čo tam je, to je iba spravodlivá pomsta“. Více zde: http://www.zasvobodu.cz/news/madarske-vrazdenie/

Bílý teror v Maďarsku.
A zde se opět dostal ke slovu brutální antisemitismus. Zatýkací komanda se soustředilas velkým nasazením na plošnou perzekuci Židů pod záminkou, že jsou bolševici a pomáhali Bélovi Kunovi. Spíše to ale bylo tím, že sám Béla Kun byl židovského původu a unikl mimo jejich dosah. Odhaduje se, že za 2 roky bylo zabito kolem 30 000 lidí. Bylo zaznamenáno několik okamžitých poprav katolických kněží, kteří se snažili bránit vraždění Židů v jejich farnostech. Více než 100 000 lidí zemi opustilo.
STAV MAĎARSKÉ RUDÉ ARMÁDY POPÍŠU V DRUHÉ KAPITOLE.
Nepřítel druhý: Slovenská republika rad.
Slovenská republika rad, byla dočasným státním útvarem existujícím od 16. června do 7. července 1919 na větší části území východního a jižního Slovenska. Jednalo se o komunistický stát s diktaturou proletariátu, naprosto závislý na Maďarské republice rad.
Její vyhlášení se odehrálo na velkém shromáždění obyvatel v Prešově. Přípravy na toto vyhlášení se odehrávaly pod tlakem vývoje názorů Socialistické strany Maďarska ale i pod vlivem ruských bolševiků. Dění na Slovensku totiž poutalo pozornost vedoucích představitelů sovětského Ruska. Maďarům se dařilo a jelikož plán byl Madarskou republiku rad spojit s bolševickým Ruskem, bylo najednou možno tento přírůstek výrazně zvětšit. Lidový komisař pro zahraniční věci Ruské sovětské federativní socialistické republiky Georgij Vasiljevič Čičerin si uvědomil, že mezi Slováky a Maďary by mohla vypuknout národnostní pře, přestože je spojoval ideál komunismu. A proto, aby vyjádřil jakou váhu má zásada leninské politiky národního sebeurčení, nechal 9. června 1919 poslat Bélovy Kúnovi telegram, kde ho vybídl zvážit, zda by nebylo dobré dát Slovákům prostor pro uplatnění práva na sebeurčení.

Lidový komisař pro zahraniční věci Ruské sovětské federativní socialistické republiky Georgij Vasiljevič Čičerin
Už tehdy slovo z Petrohradu bylo svaté a zásadně to ovlivnilo úvahy maďarských komunistů o státoprávním osudu slovenského území obsazené postupující maďarskou Rudou armádou. V této době se Maďarům dařilo natolik, že to ovlivnilo i jednání na mírové konferenci v Paříži. Její předseda Clemenceau poslal dne 7. června maďarské vládě telegram, kterým ji vyzval, aby okamžitě zastavila útoky proti Československu. Dne 12. června potom konference rozhodla o průběhu státní hranice mezi oběma válčícími státy a okamžitě o výsledku informovala obě vlády - zatím jen neoficiálně cestou jejich zástupců přímo v Paříži. 15. června potom obě vlády obdržely oficiální rozhodnutí.
Ale netrpělivý Clemenceau nečekal a už 13. června poslal Maďarsku nótu, která nařizovala maďarské vládě, aby do čtyř dnů stáhla armádu na určené hranice. I další podněty činili pozici Maďarska stále labilnější - část politiků si začala uvědomovat, že politicky Maďarsko v podobě republiky rad začíná svoji věc prohrávat. A značná část delegátů Socialistické strany Maďarska vzniklé sloučením socialistické komunistické strany začala být náchylná nótu přijmout.

Vyhlášení Slovenské republiky rad
Už jsem uvedl, že Slovenská republika rad byla vyhlášena 16. června 1919 a vyhlásil ji dělník Štefan Stehlík. Ten za přítomnosti delegátů Česko slovenské sekce socialistů- komunistů a delegátů dalších rad a direktorií přečetl přítomným proklamaci k proletářům celého světa, kterou se přítomní revolucionáři přihlásili ke světové proletářské revoluci, k Sovětskému Rusku a Maďarské republice rad.
Následně byly vytvořeny její ústřední orgány:
Primo: Revoluční výkonný výbor, který měl 11 členů
Secundo: Revoluční vládní rada (šlo vlastně o vládu) v čele s českým revolucionářem Antonínem Janouškem. Členy vlády se stalo dalších 9 lidových komisařů maďarské, slovenské a české národnosti.
Pár slov k Antonínovi Janouškovi.
Narodil se 22. srpna 1877 v Nymburku. Byl to český revolucionář a dělnický novinář, představitel československého a mezinárodního revolučního dělnického hnutí. V roce 1895 se stal členem sociálně demokratické strany, 1906 dělnickým novinářem a funkcionářem dělnických spolků. Od roku 1918 žil v Budapešti, kde pracoval jako dopisovatel kladenských novin Svoboda a byl předsedou české sekce při výkonném výboru KS Maďarska, založené téhož roku. V roce 1919 vedl českou a slovenskou sekci při výkonném výboru KS Maďarska. Od roku 1919 působil na Slovensku, byl spoluzakladatelem a vedoucím činitelem Slovenské republiky rad v Prešově, členem jejího revolučního výkonného výboru a předsedou revoluční vládní rady.

Antonín Janoušek
Po pádu Maďarské republiky rad v srpnu 1919 byl vězněn v Maďarsku. V roce 1920 ho Horthyho režim odsoudil a vydal československým úřadům. Hned po příjezdu do Československa, v roce 1920 kandidoval v československých prezidentských volbách proti T. G. Masarykovi. Jelikož se prezidentem nestal, pokusil se o ilegální přechod do Sovětského svazu, byl zatčen a obviněn z vlastizrady. Po intervenci Sovětského svazu a udělení sovětského občanství se tam v roce 1922 přestěhoval a stal se zde zmocněncem Mezinárodní dělnické pomoci. Žil v ruské republice Čuvašsko, v jejím hlavním městě Čeboksary, kde mj. založil sirotčinec a kde je po něm pojmenována ulice.
Od roku 1932 byl členem Všesvazové komunistické strany (bolševiků). Zemřel 30. března 1941v Moskvě. Antonín Janoušek byl po únoru 1948 pohřben v Národním památníku na Vítkově, po roce 1989 byly jeho ostatky přemístěny na Olšanské hřbitovy.
Už na svém prvním zasedání revoluční vládní rada přijala proklamaci „PRACUJÍCÍMU LIDU SLOVENSKA“ v níž vyhlásila, že se opírá o moc dělnictva a přebírá vládu, cituji:
„nad celým území Slovenska, tedy i v těch oblastech,které jsou ještě pod násilnou okupací soldatesky kapitalistické České republiky“.
Bylo to tak trochu velkohubé. Územní rozsah Slovenské republiky rad byl poměrně velký. Její součástí byla tato města: Nové Zámky, Levice, Banská Štiavnica, Zvolen, Lučenec, Rimavská Sobota, Rožňava, Prešov a Košice.
V dalších prohlášeních ale provolávala přání žít s proletariátem Čech v co nejpřátelštějších vztazích, vyzývala slovenské dělníky k vytvoření Slovenské Rudé armády. První oslavný telegram byl poslán soudruhovi Leninovy a mimo jiné se v něm provolávala sláva světové revoluci a Třetí internacionále.
Od ruských bolševiků i Maďarské republiky rad převzali snad vše. Co se vše stalo:
- byl vydán výnos o zespolečenštění výrobních prostředků,
- došlo k znárodnění továren nad 20 pracovníků, velkostatků a peněžních ústavů
To mělo zajistit likvidaci politické a ekonomické moci vykořisťovatelských tříd a vytvoření socialistických výrobních vztahů. Proto byly socializovány všechny průmyslové důlní a dopravní společnosti a znárodněné závody měli vést komisaři, které měl řídit Lidový komisariát pro znárodnění a socialistickou výrobu.
- byl vypracován plán na vytvoření nových výrobních vztahů v zemědělství, k čemuž 23. června revoluční rada vydala nařízení o zestátnění půdy a lesů těch majitelů, kteří vlastnili více než 100 jiter. Jenže zabavenou půdu nedostali po ní toužící nejchudší rolníci, ale státní statky a výrobní družstva. To byla z pohledu doby hloupost, ale v té době to nikomu v revolučním nadšení nedošlo. Stejnou blbost nakonec udělali i bolševici v Sovětském svazu a koneckonců naši českoslovenští komunisté o roku 1948.
- byla zastavena a činnost normálních soudů a nahradily je „revolučními tribunály“, a začal revoluční rudý teror. Počet jeho obětí se mi nepodařilo zjistit.
- byly zestátněny školy,
- byla zřízena slovenská „Rudá armáda“ a bezpečnostní sbor „Rudá stráž“. Zde to bylo urychleno vnějšími vlivy. Československá armáda se začala vzpamatovávat z porážek, které utrpěla a zahájila dílčí útočné operace. A 11. června byla československou armádou obsazena Bánska Štiavnica, 13. června Zvolen a 15. června Tisovec. Navíc jak už víme, byly v Paříži jasně stanoveny nové státní hranice a bylo možno očekávat odchod spojenecké Maďarské Rudé armády. Bránit Slovenskou republiku rad musela tedy vlastní armáda.
Kvůli krátké době trvání SRR se však tato komunistická opatření nemohla uskutečnit. Ale musíme uznat, že vedoucí činitelé se pustili do budování slovenské rudé armády s velkým nasazením. Už na druhém zasedání Revoluční rady 21. června její předseda Janoušek předložil návrh organizačního statutu slovenské mezinárodní rudé armády. Měla se sestávat hlavně z dělníků a válečných zajatců. Patronát nad touto armádou a nad rodinnými příslušníky měla převzít logicky sama republika.
Statut pravil, že hlavním úkolem Slovenské Rudé armády není nic menšího než bránit zájmy světového proletariátu a bojovat za jeho celosvětové osvobození. Armáda měla být součástí internacionálních revolučních ozbrojených sil v boji za vítězství světové revoluce. Jinak to bylo jako u bolševiků v Rusku. Jen vojáci a jen velitelé. Hodnosti v ní neexistovaly a vyšší velitel měl jmenovat lidový komisař obrany a funkci nejvyššího velitele měl plnit kolektivní orgán a to nikdo menší než Revoluční vládní rada.
Nižší velitelé měli výt voleni samotnými vojáky a to co bylo za mých studií jako nejrevolučnější vojenský počin, bylo zavedení v této armádě funkce politického komisaře. A už druhá den byly vyhlášeny odvody deseti ročníků. Byly to ročníky 1888 až 1897. A místně šířené Červené noviny hned přinesly zprávu, že se okamžitě objevila mnoho dobrovolníků a jejich počet stále roste. Jen v Košicích to mělo být 15 tisíc lidí. V Prešově mělo čekat na vyzbrojení dalších 13 000 dobrovolníků. To jsou čísla, která vzbuzují pochybnosti, ale jiná nemám.
24. července byl jmenován hlavním velitelem slovenské rudé armády Ferenc Munich. Jmenování přijal a vyrazil do Budapešti, aby získal první kvalitní výzbroj pro své vojáky. Nevím, jestli je to pravda, ale údajně zajisti výzbroj pro 5 000 vojáků. Jádrem armády se měli stát čeští a slovenští vojáci, kteří vstoupili do řad maďarské Rudé armády ještě před vznikem té slovenské. Základem měli právě rakousko-uherští zajatci, kteří bojovali v ruské armádě, ale nevstoupili do legií a stejní vojáci, co bojovali v sovětské Rudé armádě.
Situace - celková se pro obě středoevropské od sovětského Ruska oddělené republiky rad velmi rychle zhoršovala. A tak obě republiky ve shodě vyhlásily 27. června všeobecnou mobilizaci ročníků 1874 až 1901. Už předtím probíhal mobilizace výše uvedených ročníků. Mobilizační den byl stanoven na 30. června 1919. Nebylo vlastně nic. A tak bylo slíbeno, že kdo nastoupí v dobrém civilním obleku a třeba i se svojí vlastní zbraní, bude odměněn. Výsledek není znám s nějakou statisticky vyhodnotitelnou přesností, ale údajně koncem června měla Slovenská republika rad ve zbrani či spíše v armádě až 50 000 vojáků.
Bylo rozhodnuto zachovat vládu diktatury proletariátu na Slovensku za každou cenu. Nevím, jak se to slučovalo s prudkým nárůstem národního uvědomění Slováků, ale tato republika bez té maďarské nemohla existovat. A obě mohly přežít jen tehdy, pokud v čas dorazí sovětská Rudá armáda. Jenže sověti zamrzli a bylo jasné, že ani v polovině července, se tento základní předpoklad existence obou rudých republik v budoucnosti, nesplní. A tak došlo mezi oběma těmito státními útvary k vážnému rozporu. Maďarská republika rad se rozhodla své vojáky z území Slovenska stáhnout. Slovenská strana tedy navrhla, aby slovenské vojenské velení mohlo převzít pod své velení na území Slovenska se nacházející maďarská vojska a bylo pokračováno v boji.
Byl to kalkul s tím, že Dohodové ultimátum se vztahuje n Maďarsko a nikoliv na Slovenskou republiku rad. Spoléhalo se na to, že by většina maďarských sil na Slovensku s tímto řešením souhlasila, a když ne všechny, že by to mohly být alespoň o mezinárodní jednotky v maďarské rudé armádě.
Když se tato jednání vedla, probíhal frontová linie takto: Krátke Kesy - Pribeta - Dvory nad Žitavou - Levice - Nemčičany - Slovenské Královce - Dobrá Niva - Detva - Klenovec - Šafařikovo - Nižný Medzev - Košické Hámre - Obišovce - Sabinov - Bardejov - Giraldovce - Vranov nad Ťoplou - Humenné - Sečovce - Trebišov - Královský Chlmec.
Nadšeně bojujícím Maďarům se podařilo ledacos. Průběh bojových operací bude tématem dalších kapitol a tak zde nebudeme plevelit. Maďarský postup se sice zastavil, ale československé jednotky přes dílčí úspěchy nijak významně nepřítele neohrozily. Ale v jejich týlu se kompletoval nový armádní sbor. Jeho 8. divize se přesouvala a rozmisťovala v prostoru Myjavy, Senica, Hodonín a Veselí na Moravě. 9. divize se přesouvala do prostoru Bratislava - Trnava. Útok československých sil na Prešov, Košice a další směr nové město měl jen dílčí úspěch a natrvalo se podařilo obsadit jen Medzev, Rožňavu, Štós, Michalovce a Polomu.
Jenže dne 30. června 1919 maďarská vláda v 5 00 ráno po několika tvrdých direktech Dohody a složitých jednáních s československou vládou přijala podmínky, za kterých měla vyklidit celé území Slovenska, tak jak bylo rozhodnuto v Paříži. Maďarská rudá armáda se začala stahovat. S jejím postupným odchodem odumírala i Slovenská republika rad.
S maďarskou rudou armádou opustila slovenské území i vláda Slovenské republiky rad. Usadila se v Miškovci. Její představitelé věřili, že jde jen o dočasné vyklizení pozic a doufali v obrat. To co bylo ochotno ze slovenské rudé armády bojovat dál, splynulo s maďarskou armádou. Ale 15. července bylo sděleno, že v rámci maďarské rudé armády má být vybudována samostatná slovenskou součást. Její základ měli být Slováci, kteří unikli na maďarské území před českou okupací. To se ale nepodařilo realizovat. Dne 1. srpna 1919 pod tlakem tvrdé ofenzivy rumunské armády zanikla i Maďarská republika rad.
Existence Slovenské republiky rad byla svázaná s osudem Maďarské republiky rad. Cílem obou bylo sjednocení Uher, ovšem již ne jako království, nýbrž jako komunistické republiky, kde by národnosti byly až druhotnou otázkou. Za dob mých studií těchto otázek jsem byl učen, že ustanovení Slovenské republiky rad bylo prvním pokusem o vytvoření státu diktatury proletariátu na území Slovenska. Nakonec přestala existovat a oblasti, které kontrolovala, byly 7. července 1919 obsazeny československým vojskem.