Mapa Třetí říše k datu 1. ledna 1945, i s postaveními armád na Západní

,Východní frontě, stejně jako na Balkáně a na jihu Evropy, v Itálii.
Anglo-americko-kanadsko-francouzská vojska k 1. 1. 1945.
A nyní něco o tom jak vypadala situace anglo-americko-kanadsko-francouzských armád k počátku ledna 1945, na západní a jižní frontě v Evropě. K tomu východní historiografie doslova říká, cituji:
"Počátkem roku 1945 se také poněkud změnila situace vojsk na západní frontě. Americká, anglická, kanadská a francouzská vojska zaujímala obranu od ústí řeky Maasy až po švýcarskou hranici - na čáře Nijmegen - východně od Cách - Givet - Lucemburk - Saarbrücken - Štrasburk - Basilej. V Ardenách sváděla angloamerická vojska těžké boje proti útočícím nepřátelským jednotkám a na ostatních úsecích se připravovala k novým operacím, aby pronikla do německého vnitrozemí. V Itálii pronikli spojenci na čáru severně Raveny - Pisa a začali se připravovat na vpád do Rakouska a do prostoru Terstu ( viz zde konec roku 1944 v Itálii: http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=196&t=5193
. Na severním úseku západní fronty od ústí řeky Maasy po Geilenkirchen byla rozmístěna vojska 21. Skupiny armád (kanadská 1. A a britská 2. A), která měla 25 pěších a 7 tankových divizí. Ve středu úseku západní fronty Geilenkirchen - Saarbrücken operovala vojska 12. Skupiny armád americká 9., 1. a 3. A), složená z 21 pěších a 11 tankových divizí. Na jih od Saarbrückenu po Basilej na Švýcarských hranicích stála vojska 6. Skupiny armád (americká 7. A a francouzská 1. A) čítající 12 pěších a 4. tankové divize. V záloze vrchního veleitele expedičních sil ve Francii byly čtyři pěší a tři tankové divize (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 609, str. 408.).
Na západní frontě bylo celkem 87 divizí (62 pěších a 25 tankových). Tanková vojska spojenců měla 6 500 tanků a letectvo přes 10 000 letounů všech typů. Celková délka západní fronty spojenců měřila 780 km; na jednu divizi připadalo tedy necelých 10 kilometrů (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 609, str. 408., pro Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola I, str. 30). "
A ještě také je nutný výčet německých jednotek, které stály na západní frontě proti spojencům, cituji: "Proti spojeneckým vojskům stálo toto uskupení fašistických vojsk: na severním úseku fronty po Venlö se bránila německá Skupina armád Ch (25. A, 1. výsadková A), sestávající z 11 divizí; jižně odtud, na úseku Venlö-Saarburg, stála Skupina armád B (15. A, 7. A, 6. TA a 5. TA), která měla 38 divizí a 2 brigády. Na úseku od Saarburgu po Offenburg operovala Skupina armád G, která měla jednu polní armádu (1. A) složenou z 15 divizí. Na jih od Offenburgu, k švýcarské hranici, se bránila 19. samostatná polní armáda, čítající 9 pěších divizí a 1. brigádu (historickým podkladem pro informace je zde: IML., dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 609, str. 408-409.)."
Celkem měly Němci na západní frontě proti anglo-americko-kanadsko- francouzským divizím v poli 73 divizí ( z čehož bylo 11 tankových divizí a 4 motorizované (mot.) a 3 brigády a ostatní byly divize pěší, či tehdy pancéřových granátníků.
"Pokud jde o průměrnou operační hustotu (vojsk), připadalo na 1 divizi asi 11 km.
Je však mít na paměti, že fašistické svazky, které bojovaly na západní frontě, byly počtem i bojovou připraveností mnohem slabší než ty, které bojovaly proti RA. Zpravidla přicházely na západní frontu divize, které byly po velkých ztrátách staženy ze sovětsko-německé fronty na doplnění. Někdy měly o více než 40% mužů měně, než byl předepsaný stav. Předepsaný i faktický stav německých divizí byl mnohem nižší než stav divizí anglických a amerických. Podle údajů štábů anglických vojsk se 69 pěších divizí německé armády svou bojovou silou rovnalo 39 angloamerických divizím a 10 tankových divizí 7 divizím spojenců (historickým podkladem pro informace je zde: IML., dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 14 437, l. 33.)."
Tehdejší náčelník štábu německých ozbrojených sil Guderian, ve své zprávě Hitlerovy uváděl, že "německé síly na západní frontě měly 1 624 obrněných vozidel. Letectvo, které podporovalo německá vojska na Západě mělo k 1. 1. 1945 asi 1 750 letounů (historickým podkladem pro informace je zde: IML., dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 14 437, l. 37.).
Celkovou převahu sil a prostředků na západní frontě měla začátkem roku 1945 angloamerická vojska. V lidech byl poměr 2 : 1, v obrněných silách 4 : 1 a v letectvu 6 : 1.
Na italském bojišti, ve střední Itálii, operovala začátkem roku 1945 spojenecká 15. Skupina armád, složená z anglické 8. A a americké 5. A - celkem 21 divizí a 9 samostatných brigád. Kromě toho bojovala ve střední a severní Itálii, tedy v týlu německých vojsk, stotisícová armáda italských partyzánů, která poutala pětinu nepřátelských sil. Na jih od Alp, čelem na východ podél francouzsko-italské hranice, byla rozmístěna francouzská vojska, která bránila přístupy do jižní Francie z východu. Spojenecká vojska v Itálii podporovalo asi 5 000 angloamerických letounů a ve Středozemním moři působilo 14 křižníků, asi 80 torpédoborců a mnoho pomocných lodí (historickým podkladem pro informace je zde: IML., dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 609, str. 441-442.)."
Němci v Itálii k 1. 1. 1945.
Proti spojencům stály v Itálii na konci roku 1944 tyto německé jednotky, píše východní historiografie a západní vše stvrzuje a píše podobně, cituji:
"Proti angloamerickým (ale také kanadským, francouzským, polským, novozélandským a také koloniálním vojskům - má poznámka) vojskům stála německá Skupina armád C, složená z armádní skupiny ´Ligurie´ (14. A a 75. as) a z 10. A - celkem 31 divizí, z nichž 4 byly italské. V bezprostředním bojovém dotyku se spojeneckými jednotkami na frontě měla německá 10. A a 14. A asi 21. divizí, které měly zabránit průlomu spojenců na sever Evropy. Nevelká část sil 14. A a 75. as - celkem 6 divizí - chránily pobřeží Ligurského moře a italsko-francouzskou hranici. Ostatní 4 divize byly zasazeny do boje proti italským partyzánům. Pro ochranu ze vzduchu mělo německé velení asi 130 bojových letounů a pro ochranu z moře 20 bojových lodí (3 torpédoborce a 17 malých torpédových člunů (historickým podkladem pro informace je zde: IML., dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 609, str. 442-443.).
Přestože nepřítel i spojenecká vojska měli v Itálii téměř stejný počet divizí, měli spojenci velkou převahu v lidech i v technice. Žádná německá divize neměla plný stav a nečítala víc než 7 - 8 tisíc vojáků a důstojníků, zatímco angloamerické divize měly 16 - 18 tisíc mužů.
Kromě toho se nesmí zapomínat na italské partyzány, kteří poutali velké nepřátelské síly.
V letectvu a loďstvu měli spojenci tak velkou převahu, že suveréně ovládali vzdušný prostor i moře.
Vcelku byla strategická situace v Evropě na začátku roku 1945 příznivá pro útok vojsk Sovětského svazu, USA, Anglie a Francie. Ozbrojené síly protifašistické koalice, které měly všestrannou převahu nad německou fašistickou armádou, pevně držely strategickou iniciativu. Fronta se přiblížila se přiblížila k Německu a částečně už probíhala po jeho území. Vítězství sovětských a angloamerických ozbrojených sil v roce 1944 povzbuzovala národy, naplňovala je nadějí v brzké a vítězné ukončení války. Spojenecká vojska se chystala zasadit nepříteli zdrcující úder, aby ho donutila k ´Bezpodmínečné kapitulaci´ (historickým podkladem pro tyto informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola I, str. 30, 31. a ve stejném duchu i Martin Gilbert, Druhá světová válka, Úplná historie, str. 706 až 708.)."
3) Plány Spojenců na zničení Třetí říše a její Bezpodmínečná kapitulace pro rok 1945.
Vše co bylo do této chvíle zde napsáno, celkový stav vojenskopolitické situace bojujících stran a strategická situace v Evropě bylo použito Spojenci při vypracování "Bojových plánů pro rok 1945". Bojové plány Spojenců pro rok 1945 měly končit naprostou a -
"Bezpodmínečnou kapitulací Třetí říše - Hitlerovského Německa!"
Plán SSSR, její RA, pro rok 1945.
"Po vyhnání fašistických okupantů ze SSSR měla Rudá armáda dovršit porážku fašistického Německa na jeho vlastním území a dokončit velké osvobozenecké poslání - pomoci evropským národům svrhnout pouta fašistického otroctví a obnovit svobodu a nezávislost jejich států. Aby bylo tohoto cíle dosaženo, bylo nutno zničit německou fašistickou armádu a donutit hitlerovské Německo k ´Bezpodmínečné kapitulaci´.
STAVKA hodlala tento úkol splnit během jednoho tažení. Celkový plán tažení se rýsoval již za jarního útoku Rudé armády v roce 1944. Definitivně byl ´Plán´ vypracován v listopadu 1944. Jakmile dostali velitelé frontů předběžné úkoly, sdělovali hlavnímu stanu vrchního velení své připomínky a plány příštích operací, které se zobecňovaly v generálním štábu a projednávaly v hlavním stanu (což bylo pravidlem v SSSR od počátku ww2 - má poznámka).
Hlavní stan (STAVKA) schvaloval definitivní řešení a dával frontům pokyny ve formě směrnic. Podle ´Plánu´ měly být současnými drtivými údery na široké frontě rozdrceny hlavní nepřátelské síly ve Východním Prusku, Polsku, Československu, Maďarsku a v Rakousku. Rudá armáda měla proniknout na čáru ústí Visly - Bydgoszcz - Poznaň - Vratislav - Moravská Ostrava - Vídeň. Poté měla obsadit Berlín, osvobodit Prahu a vítězně dokončit válku.
Aby byl tento záměr splněn, plánovala STAVKA útočné operace na celé sovětsko-německé frontě. Útok měl být zahájen na čtyřech strategických směrech: Pomořanském, Berlínském, Pražském a Vídeňském.
3. a 2. Běloruský front, útočící na přímořském směru (Pomořanském směru, severní křídlo útoků RA - má poznámka), měly obsadit Východní Prusko a pobřeží Baltského moře až po Labe. Postupem podél pobřeží Baltského moře mohla sovětská vojska nejen spolehlivě zajišťovat operace 1. Běloruského frontu ze severu, ale i přispět k rozdrcení hlavního nepřátelského uskupení na Berlínském směru (historickým podkladem pro tyto informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola I, str. 30, 31.)."